Dyskopatia: lędźwiowa, szyjna - leczenie, ćwiczenia, objawy

Dyskopatia to początkowy stan choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Zdecydowanie prościej jest mu zapobiec niż go wyleczyć. Jak rozpoznać pierwsze objawy dyskopatii?
Osoba z przepukliną lędźwiową
Źródło: 123RF

Spis treści

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia powstaje w wyniku zwyrodnienia krążków międzykręgowych. Jest to pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Dyskopatia najczęściej obejmuje odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa, znacznie rzadziej piersiowy. Warto wiedzieć, że dyskopatia to choroba silnie związana ze współczesnym trybem życia wielu z nas. Dotyka ona szczególnie osoby spędzające większość czasu za biurkiem i przed komputerem. W ostatnich latach niepokojąco wzrosła liczba młodych osób zmagających się z tą przypadłością.

Dyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia lędźwiowa to najczęściej występująca dolegliwość kręgosłupa. Do czynników zwiększających ryzyko jej wystąpienia zalicza się m.in. wielogodzinne siedzenie w nieprawidłowej pozycji ciała, podnoszenie zbyt dużych ciężarów, otyłość i urazy przeciążeniowe.

Dyskopatia - objawy

Pierwszym objawem dyskopatii lędźwiowej jest ból pleców w okolicy lędźwiowej. Następnie promieniuje on do nogi i może wywołać drętwienie lub mrowienie. Nasila się także przy schylaniu. Nieleczona dyskopatia może spowodować nawet zaburzenia czucia w nogach, dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej zdiagnozować chorobę. Oprócz wywiadu lekarskiego należy przeprowadzić badania takie jak rentgen, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Dyskopatia szyjna

Dyskopatia szyjna stanowi trzydzieści procent wszystkich przypadków dyskopatii. Zazwyczaj objawia się ona ostrym bólem w okolicy stawów barkowych, łopatek i karku. Mogą wystąpić także dolegliwości bólowe w trakcie dotyku okolicy szyi oraz ruchu w obrębie stawu barkowego. Bywa, że dyskopatii szyjnej towarzyszy mrowienie, drętwienie a w skrajnych wypadkach nawet niedowłady.

Dyskopatia - leczenie

Leczenie dyskopatii najczęściej obejmuje przyjmowanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Po ustaniu ostrych objawów można rozpocząć rehabilitację. Przy nawracających epizodach należy zgłosić się do lekarza i wykonać podstawowe badania. By nie dopuścić do powstania dyskopatii kręgosłupa przede wszystkim należy wyeliminować czynniki ryzyka (m.in. nadwagę) i utrzymywać prawidłową postawę ciała. Warto także zadbać o aktywność fizyczną, zwłaszcza zaś ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i pleców, na przykład pływanie. Gdy leczenie objawowe nie skutkuje,
w pierwszej kolejności wykonuje się małoinwazyjne zabiegi naprawcze. Ostatecznością jest operacja dyskopatii, którą coraz częściej przeprowadza się endoskopowo.

Ćwiczenia na dyskopatię

Ćwiczenia przy dyskopatii dzielą się na mobilizujące, wzmacniające i rozciągające. Nie wymagają one posiadania specjalnej sprawności fizycznej. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli ból kręgosłupa utrzymuje się przez dłuższy czas i jest „tępy”, niezbędna będzie konsultacja lekarska. W takiej sytuacji niewłaściwie dobrane ćwiczenia mogą pogłębić zwyrodnienie kręgosłupa, dlatego lepiej poprosić o ich wybór rehabilitanta.

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij