Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Dyskopatia lędźwiowa – objawy i sposoby leczenia. Na czym polega profilaktyka?

Dyskopatia lędźwiowa to najbardziej popularny typ dyskopatii. Obecnie dolegliwość dotyczy osób w każdym wieku. Poznaj jej przyczyny i objawy. Jak można zwalczać dyskopatię i czy jest całkowicie uleczalna?
Dyskopatia lędźwiowa
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Dyskopatia lędźwiowa coraz częściej dotyczy osób młodych, nawet w wieku 30 lat.
 • Czynnikiem sprzyjającym jej wystąpieniu jest praca siedząca.
 • Całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Terapia może opierać się na metodach farmakologicznych, ćwiczeniach, a w ostateczności operacji.
SPRAWDŹ TEŻ: Dyskopatia – co to jest i czego unikać? Ćwiczenia na kręgosłup
Spis treści

Reklama

Co to jest dyskopatia lędźwiowa?

W wyniku zwyrodnienia krążków międzykręgowych dochodzi do dyskopatii. To pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Problem dotyczyć może odcinka szyjnego, piersiowego, ale też lędźwiowego kręgosłupa. Co to jest dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego? Tą nazwą określa się zwyrodnienie obejmujące część lędźwiową kręgosłupa.

Jak wynika z danych opublikowanych w artykule „Wybrane zagadnienia profilaktyki i postępowania w zespołach bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa” A. Dobrzenieckiej i A. M. Pogorzały, ok. 95 proc. wszystkich dyskopatii zlokalizowanych jest na poziomie kręgów lędźwiowych. Można więc stwierdzić, że ten typ dyskopatii występuje znacznie częściej niż dyskopatia szyjna czy dyskopatia piersiowa.

Wśród czynników zwiększających wystąpienie dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego wymienia się:

 • urazy przeciążeniowe,
 • otyłość,
 • podnoszenie zbyt dużych ciężarów,
 • przyjmowanie nieprawidłowej pozycji ciała przez wiele godzin, np. podczas pracy w pozycji siedzącej.

Dyskopatie lędźwiowe kiedyś były domeną osób starszych, po 65 roku życia. Dziś jednak obserwuje się, że problem coraz częściej dotyka ludzi znacznie młodszych. Już w pokoleniu 30-latków wielu z nich skarży się na bóle kręgosłupa, których bezpośrednią przyczyną jest ten typ dyskopatii. Praca siedząca oraz mało aktywny tryb życia tylko pogłębiają problem.

Wielopoziomowa dyskopatia lędźwiowa to stan dyskopatii dotyczący więcej niż jednego odcinka kręgosłupa. Współwystępują ze sobą wówczas dyskopatia szyjna oraz dyskopatia lędźwiowa, rzadziej dyskopatia piersiowa.

Reklama

Objawy dyskopatii lędźwiowej

Początkowo zwyrodnienie wywołuje bóle pleców na dole, w odcinku lędźwiowym. Następnie ból promieniuje do nóg i powoduje ich mrowienie czy drętwienie. Dolegliwości nasilają się podczas schylania. Inne objawy dyskopatii lędźwiowej to:

 • ból w odcinku lędźwiowym – to pierwszy objaw, który wskazuje, że pojawił się problem. Jeżeli ból powtarza się, warto udać się jak najszybciej do lekarza.
 • objawy neurologiczne – dyskopatia lędźwiowa nie pozostaje bez znaczenia dla prawidłowego działania układu nerwowego. Zmiany w obrębie dysku lędźwiowego mogą prowadzić do drażnienia korzeni nerwów rdzeniowych, a nawet do ich ucisku. Jak podają M. Zawadka, A. Fijewski, P. Gawda w artykule „Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa a zmiany zwyrodnieniowe” w 3 proc. przypadków,, rozpoznaje się dyskopatię z zespołem korzeniowym. Drażnienie korzeni może wywołać tzw. ból neuropatyczny. Inne niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na podłoże neurologiczne to związek między dyskopatią lędźwiową a bólem nóg. Okazuje się, że uwagę powinien zwrócić ból kończyny dolnej silniejszy od bólu pleców, parestezje, promieniowanie bólu do stopy lub palców.
 • dyskopatia lędźwiowa a jelita – co istotne, dyskopatia może również oddziaływać na układ pokarmowy. Korelacja pomiędzy dyskopatią lędźwiową a bólami brzucha jest dość duża. Okazuje się, że pod wpływem dyskopatii mogą pojawiać się również takie problemy jak: zgaga, nadkwaśność, biegunki czy parcie na stolec oraz wrażenie niepełnego wypróżnienia.
 • dyskopatia lędźwiowa a częstomocz – dyskopatia może wywoływać zaburzenia działania pęcherza moczowego, co nierzadko wiąże się z częstszym oddawaniem moczu; jeżeli towarzyszą mu bóle w okolicy lędźwiowej wielu pacjentów uznaje to za problem z nerkami, a nie z kręgosłupem. W takiej sytuacji niezbędna jest diagnostyka lekarska, która pozwoli rozpoznać przyczynę dolegliwości.

Reklama

Leczenie dyskopatii lędźwiowej

Aby skutecznie zwalczać dyskopatię lędźwiową niezbędna jest przede wszystkim szybka reakcja pacjenta, który zgłosi się ze swoimi objawami do lekarza. Oto główne sposoby na rozpoznanie stanu jakim jest dyskopatia lędźwiowa:

 • RTG,
 • rezonans magnetyczny,
 • tomografia komputerowa,
 • badanie palpacyjne.

Jak leczyć dyskopatię lędźwiową? Wśród popularnych metod walki z tym schorzeniem wymienia się:

 • metody farmakologiczne – ten etap obejmuje przyjmowanie środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych;
 • rehabilitację oraz ćwiczenia – gdy objawy uniemożliwiające poruszanie się zostaną wyciszone, wówczas można podjąć się ćwiczeń pod okiem specjalisty;
 • operację – usunięcie zwyrodnienia i ustabilizowanie kręgów to jednak ostateczność; 
 • działania profilaktyczne – można je nazwać leczeniem domowym dyskopatii lędźwiowej. Polegają one przede wszystkim na stosowaniu zaleceń lekarza, dbaniu o to, by nie przeciążać pleców, spaniu w odpowiedniej pozycji czy zrzucenie zbędnych kilogramów w celu poprawy stanu kręgosłupa.

Trzeba pamiętać, że dolegliwości obecne przy dyskopatii wyróżniają się nawrotowym charakterem. Niestety, nawet operacja dyskopatii lędźwiowej nie gwarantuje, że problem nie wróci

Reklama

Jak spać przy dyskopatii lędźwiowej?

Pomóc w łagodzeniu objawów może odpowiednio dopasowane posłanie. Jaki materac przy dyskopatii lędźwiowej sprawdzi się najlepiej? Powinien być on równy, ale niezbyt twardy. Z dyskopatią odcinka lędźwiowego najlepiej spać na boku mając podłożony pod talię wałek. W przypadku, gdy wolisz spać na plecach, również powinieneś spać z wałkiem pod okolicą talii.

Na początku wałek może być niewygodny, ale z czasem powinieneś się do niego przyzwyczaić.

Reklama

Ćwiczenia przy dyskopatii lędźwiowej

Jeżeli zmagasz się ze zmianami zwyrodnieniowymi w tym obszarze kręgosłupa, niezbędne będą ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową. Oto kilka propozycji, które można wykonywać w domu:

 • propozycja nr 1 – ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa lędźwiowego

Połóż się na plecach. Przyciągnij do klatki piersiowej jedno kolano, a następnie drugie. Wytrzymaj chwilę i powróć do pozycji wyjściowej.

 • propozycja nr 2 - ćwiczenia McKenziego na dyskopatię lędźwiową

Połóż się na brzuchu. Ustaw ręce na wysokości głowy. Następnie zrób wdech przez nos i wyprostuj się na rękach. Gdy już głowa znajdzie się u góry, zrób wydech i wytrzymaj kilka sekund w tej pozycji. Powróć do parteru i powtórz ćwiczenie kilka razy.

Metoda McKenziego przede wszystkim ćwiczenia i profilaktyczne działania, które mają zmniejszyć dolegliwości bólowe. Podczas pracy stojącej należy robić przerwy nim pojawi się ból – wyprostowanie się i kilkukrotne odgięcie do tyłu dobrze zadziała na kręgosłup. Jeżeli musisz się schylać po pakunki najlepiej stań blisko paczki w lekkim rozkroku, wysuń pośladki do tyłu, ugnij nogi w kolanach i spokojnie podnieś ciężar.

Ostatecznie o tym, jakie ćwiczenia przy dyskopatii lędźwiowej należy wykonywać, decyduje lekarz lub fizjoterapeuta.

Reklama

Czego nie wolno robić przy dyskopatii lędźwiowej?

Trzeba pamiętać, że styl życia ma ogromny wpływ na stan kręgosłupa. Jaki sport przy dyskopatii lędźwiowej sprawdzi się najlepiej? Będą to spacery, nordic walking, a także pływanie.

Jak żyć z dyskopatią lędźwiową? Trzeba zadbać o bezpieczny ruch, spać w odpowiedniej pozycji, a jeśli pracujesz, robić sobie przerwy nim pojawią się dolegliwości bólowe.

Czego unikać przy dyskopatii lędźwiowej? Przede wszystkim pracy fizycznej, która polega, np. na  podnoszeniu ciężarów oraz pracy w jednej pozycji.

Renta na dyskopatię lędźwiową przysługuje wówczas, gdy po złożeniu wniosku do właściwego organu stwierdzi on, że pacjent nie jest zdolny do pracy. Taka sytuacja może wystąpić, gdy ból uniemożliwia poruszanie się i wykonywanie obowiązków zawodowych.

Reklama

Ciąża a dyskopatia lędźwiowa

Dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa stanowi ciąża. Naturalne zmiany w organizmie kobiety ciężarnej takie jak: wzrost wagi ciała czy przyjęcie nowej postawy z uwagi na inny środek ciężkości to czynniki, które mają wpływ na pogłębianie się problemu dyskopatii lędźwiowej. Ciężarna powinna więc być pod stałą kontrolą specjalistów, w tym fizjoterapeuty, który wskaże jej właściwe postępowanie w celu zminimalizowania skutków dolegliwości.

Nierzadko w przypadku ciężarnej z dyskopatią lędźwiową zwolnienie lekarskie to jedno ze stosowanych rozwiązań. Wówczas kobieta może w domowym zaciszu zadbać o swój kręgosłup, zanadto go nie obciążając.

Innym, równie interesującym tematem w kontekście ciąży jest dyskopatia lędźwiowa a poród naturalny. Należy pamiętać, że każdy przypadek lekarz ocenia indywidualnie. Dlatego u jednej kobiety dyskopatia lędźwiowa jest wskazaniem do cesarki, a u innej niekoniecznie.

Elementy brane pod uwagę przez lekarza, który podejmuje decyzję o cesarskim cięciu, to m.in. zaawansowanie zmian w obrębie kręgosłupa czy potwierdzona rezonansem magnetycznym dyskopatia powikłana zaburzeniami neurologicznymi.

Sam fakt posiadania dyskopatii lędźwiowej nie jest wskazaniem do tego, by rozwiązanie ciąży nastąpiło poprzez operację.

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Dobrzeniecka, A. M. Pogorzała, Wybrane zagadnienia profilaktyki i postępowania w zespołach bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, Horyzonty współczesnej fizjoterapii, https://www.wseit.edu.pl/images/upload/monografie/2016/Wybrane%20zagadnienia%20profilaktyki%20i%20post%C4%99powania%20w%20zespo%C5%82ach%20b%C3%B3lowych%20odcinka%20l%C4%99d%C5%BAwiowo-krzy%C5%BCowego%20kr%C4%99gos%C5%82upa.pdf, [dostęp: 04.03.2022].
 • A. Łuczak-Piechowiak, Skuteczność wybranych metod fizjoterapeutycznych w zespołach bólowych lędźwiowej części kręgosłupa, Praca doktorska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, http://www.wbc.poznan.pl/Content/258869/index.pdf, [dostęp: 04.03.2022].
 • M. Zawadka, P. Gawda, A. Fijewski, Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa a zmiany zwyrodnieniowe, GERIATRIA 2017; 11: 56-65, https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2017/09/Geriatria_2.pdf, [dostęp: 04.03.2022].
 • W. Kułak, D. Kondzior, Dyskopatia kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego w korelacji z natężeniem bólu, depresją i akceptacją choroby, Probl Hig Epidemiol 2010, 91(1): 153-157, http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-1-153.pdf, [dostęp: 04.03.2022].
 • Zestaw ćwiczeń dla pacjentów z dyskopatią lędźwiową, Szpital Staszów, https://www.szpitalstaszow.pl/upload/files/105541-zestaw_cwiczen_dla_pacjentow_z_dyskopatia_ledzwiowa.pdf, [dostęp: 04.03.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby kości
Wyrostek sutkowaty - anatomia i lokalizacja. Jak rozpoznać zapalenie?
Ucho zewnętrzne
Podobne artykuły
Wyrostek mieczykowaty
Wyrostek mieczykowaty - jak leczyć i co oznacza powiększony?
Zwapnienie kości barku
Zwapnienie kości – przyczyny, objawy. Co robić?
Mężczyzna z bolącą nogą z powodu osteomalacji
Osteomalacja - co to jest i jak się objawia? Leczenie
Dyskopatia lędźwiowa
Dyskopatia lędźwiowa – objawy i sposoby leczenia. Na czym polega profilaktyka?
Starsza kobieta jedząca sałatkę
Osteoporoza: dieta skuteczna w profilaktyce i leczeniu

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!