Przepuklina kręgosłupa - objawy, leczenie i ćwiczenia

Przepuklina kręgosłupa najczęściej objawia się bólem o różnym nasileniu. Zlekceważona potrafi spowodować niedowład kończyn, paraliż a nawet zaburzenia w erekcji i kłopoty z oddawaniem stolca i moczu. Zdiagnozowana w porę wymaga głównie leczenia farmakologicznego, fizjoterapii i ćwiczeń. Gdy stan jest bardzo zaawansowany, konieczna może okazać się operacja.
Wysunięcie jądra miażdżystego dysku międzykręgowego
Źródło: 123RF

Spis treści

Urazy, wypadki komunikacyjne, przeciążanie kręgosłupa, a przede wszystkim nieaktywny tryb życia i długie godziny spędzane przed komputerem sprawiają, że do lekarz zgłasza się coraz więcej pacjentów z przepukliną kręgosłupa, zwaną popularnie wypadnięciem dysku. Ból, który towarzyszy przepuklinie, powinien być sygnałem do szybkiej interwencji lekarza i rehabilitanta, gdyż nieleczona przepuklina kręgosłupa prowadzić do większych i trudniejszych w leczeniu dolegliwości.

Przepuklina kręgosłupa - co to jest?

Najwięcej obciążeń w naszym organizmie muszą znieść krążki międzykręgowe, które znajdują się między kręgami kręgosłupa. Gdy tracą swoją elastyczność i jeden z ich elementów przesunie się, powstaje przepuklina kręgosłupa. Krążek zbudowany jest z jądra miażdżystego, znajdującego się w środku i otaczającego jądro pierścienia włóknistego. Jeśli dojdzie do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego jądro miażdżyste uciska struktury nerwowe bądź rdzeń, powodując charakterystyczny ból.

Zobacz wideo: Jak wygląda leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa

W 70 procentach przypadków dochodzi do powstania przepukliny odcinka lędźwiowego, który jest narażony na największe obciążenia. W 20-30 procentach dolegliwość pojawia się w rejonie kręgosłupa szyjnego, który z kolei jest najbardziej ruchliwą częścią kręgosłupa. Stosunkowo rzadko dochodzi do przepukliny kręgosłupa piersiowego.

Przepuklina kręgosłupa objawy

Charakterystycznym objawem powstania przepukliny krążka międzykręgowego, bez względu na jego lokalizację, jest ból. Może on mieć jednak różny charakter i stopień nasilenia. Inne objawy są związane z lokalizacją przepukliny międzykręgowej.

Przepuklina odcinka lędźwiowego objawy:

 • ból od lędźwi promieniuje do biodra, ud i kolan
 • ból może być odczuwalny w podbrzuszu i pachwinach
 • pojawia się rwa kulszowa
 • może wystąpić mrowienie i drętwienie kończyn dolnych
 • czasem pojawia się brak czucia
 • pacjent ma problemy z wypróżnianiem się i oddawaniem moczu
 • mogą pojawić się zaburzenia funkcji seksualnych

Przepuklina kręgosłupa szyjnego objawy:

 • ból nie jest tak ostry, jak przy przepuklinie w okolicy krzyżowe, narasta powoli
 • pacjent odczuwa sztywność karku
 • pojawiają się problemy z poruszaniem głową
 • mrowienie i drętwienie mogą objąć kończyny górne
 • dochodzą do tego bóle i zawroty głowy
 • może pojawić się rwa barkowa lub rwa szyjno-barkowa
 • dochodzą do tego szumy uszne
 • może pojawić się niedowład spastyczny
 • osłabione są mięśnie rąk, utrudnione jest trzymanie przedmiotów w dłoniach
 • w skrajnych przypadkach występuje paraliż

Przepuklina kręgosłupa piersiowego objawy:

 • ból przeszywa klatkę piersiową
 • pacjent nie może kaszleć, śmiać się i kichać

Zobacz też: Choroba Pageta

Reklama

Przepuklina międzykręgowa przyczyny

Przepukliny kręgosłupa lędźwiowego może powstać w wyniku starzenia się struktur kręgosłupa, może być uwarunkowana genetycznie, wynikać z budowy anatomicznej (np. gdy u chorego występuje wąski kanał kręgowy).

Praca przy komputerze bardzo obciąża zwłaszcza odcinek szyjny kręgosłupa, który przez wiele godzin znajduje się w nienaturalnej pozycji, bo głowa jest cały czas wysunięta do przodu poza oś ciała. W wyniku powstałych w ten sposób napięć mięśniowych, powstają zwyrodnienia krążka międzykręgowego. Przepuklina odcinka szyjnego bardzo często powstaje w wyniku wypadków komunikacyjnych i urazu zwanego whiplash, który polega na gwałtownym odchyleniu głowy do tyłu, a następnie do przodu.

Przepuklina w odcinku lędźwiowym często jest wynikiem zbytniego przeciążenia tej części kręgosłupa. Szczególnie często zdarza się, gdy podnosimy ciężkie rzeczy z podłogi przy wyprostowanych kolanach. Na zwyrodnienia w tym miejscu podatni są także zawodowi kierowcy, którzy stale narażeni są na wstrząsy i wibracje.

Przepuklina jądra miażdżystego częściej powstaje także u osób otyłych, narażonych na nadmierny stres, który prowadzi do wzmożonego napięcia nerwowego. Często dochodzi również do przepukliny kręgosłupa w ciąży.

Sprawdź też, co to jest: Rwa barkowa

 ​

Leczenie przepukliny kręgosłupa

Leczenie przepukliny, w pierwszej kolejności, polega na podaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (w tabletkach lub w formie blokad, czyli iniekcji w pobliże otworów międzykręgowych) oraz fizjoterapii, w skład której mogą wchodzić m.in.:

●      ćwiczenia

●      masaże

●      terapia ciepłem

●      krioterapia

●      laseroterapia

●      terapia prądem

Czasem konieczna może okazać się operacja, zwłaszcza gdy pojawiają się niedowłady kończyn górnych lub dolnych. Lekarze przekonują, że operacje przepukliny kręgosłupa jest bezpieczna i 96 procent pacjentów odczuwa po niej znaczną ulgę. Operacja jest konieczna, gdy u pacjenta występuje zespół ogona końskiego, który polega na niedowładzie dolnych kończyn, zaburzeniach czucia w okolicy odbytu, narządów płciowych, krocza, pośladków i tylnej części ud, zaburzenia w wypróżnianiu się i zaburzenia erekcji.

W ramach operacji można przeprowadzić różne zabiegi w tym:

 • zabiegi odbarczające (np. tzw. mikrodiscektomię polegająca na usunięciu przez małe nacięcie skóry fragmentu jądra miażdżystego)
 • zabiegi odbarczająco-stabilizujące
 • zabiegi wszczepiania sztucznych dysków

Reklama

Przepuklina kręgosłupa ćwiczenia

W ostrej fazie choroby nie powinno się wykonywać intensywnych ćwiczeń, zalecany jest odpoczynek i przyjmowanie wygodnych pozycji, które pozwolą spiętym mięśniom na odpoczynek. Gdy ból będzie mniej odczuwalny warto poprosić doświadczonego rehabilitanta o zestaw odpowiednich ćwiczeń. Ćwiczenia powinny wzmacniać mięśnie brzucha, pośladków i grzbietu. 

Czytaj też: Rwa udowa - ćwiczenia, objawy, leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 65)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!