Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu i nie tylko. Jakie są jego przyczyny? Jak go leczyć?

Ból kręgosłupa lędźwiowego to dolegliwość, która dotyka wielu osób. Wynika ona przede wszystkim ze zbyt rzadkiej aktywności fizycznej, a także z przeciążenia kręgosłupa. Może świadczyć m.in. o rwie kulszowej, endometriozie czy zapaleniu przydatków. W przypadkach zmian zwyrodnieniowych częstą formą leczenia jest rehabilitacja.
Kobieta z bólem kręgosłupa lędźwiowego
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Dokładne określenie miejsca bólu w dolnej części pleców i zidentyfikowanie towarzyszących mu objawów może pomóc w ustaleniu choroby podstawowej. Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym może mieć bowiem wiele przyczyn.
 • Leczenie ból kręgosłupa lędźwiowego jest konieczne, gdy ból zaczyna wpływać na normalne codzienne czynności, ale też zanim objawy staną się bardzo dokuczliwe. Ćwiczenia koncentrują się przede wszystkim na rozluźnianiu napiętych mięśni i zmniejszaniu bólu pleców.
 • Kiedy ból odcinka lędźwiowego staje się wyjątkowo intensywny, konieczna jest operacja. Zwłaszcza jeśli doszło do głębokiego uszkodzenia korzeni nerwowych.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból podbrzusza i pleców – przyczyny. Czy to od kręgosłupa?
Spis treści

Ból kręgosłupa jest określany jako ból występujący poniżej 12. żebra i powyżej pośladków, a także promieniujący do kończyn dolnych. Może on być przewlekły lub ostry.

Ból w okolicy lędźwiowej może świadczyć o różnych dolegliwościach. Ważne jest dokładne zlokalizowanie miejsca bólu, a także wskazanie objawów towarzyszących – jeśli takie istnieją. Kiedy najczęściej objawy są najbardziej odczuwane? Wiele osób skarży się przede wszystkim na ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy, a także przy schylaniu. 

Reklama

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego

Ból lędźwi pojawić się może z różnych powodów. Jak już wcześniej wspomniano, za taki stan bardzo często odpowiedzialna jest mała aktywność fizyczna, a także dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Ból odcinka lędźwiowego przede wszystkim świadczy o takich schorzeniach, jak:

W wielu przypadkach za ból w odcinku lędźwiowym odpowiedzialna jest nieprawidłowa postawa ciała, np. w czasie siedzenia przy komputerze, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie swojego stanowiska pracy. 

Reklama

Objawy bólu kręgosłupa lędźwiowego

Ból w lędźwiach może dawać nieco inne objawy w zależności od rodzaju schorzenia. Do głównych symptomów, które występują w czasie dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego, zaliczyć należy:

 • mrowienie i drętwienie ciała,
 • ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg,
 • silne napięcie mięśni przykręgosłupowych,
 • niedowład niektórych mięśni.

Ból lędźwiowy kręgosłupa nie powinien zostać zlekceważony, gdyż z czasem może się on nasilać, dlatego ważna jest szybka konsultacja lekarska lub fizjoterapeutyczna, a następnie zastosowanie odpowiedniej formy leczenia. 

Reklama

Jakie badania na ból pleców w odcinku lędźwiowym?

W celu rozpoznania schorzeń kręgosłupa lędźwiowego stosuje się różnorakie badania, jak np.:

W pierwszej kolejności, przed skierowaniem na konkretne badania, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad, który ułatwi rozpoznanie dolegliwości. 

Reklama

Ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu i nie tylko - co pomaga? Ćwiczenia na ból lędźwi

Co pomaga na ból kręgosłupa lędźwiowego? W wielu przypadkach konieczna może okazać się rehabilitacja. Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego przede wszystkim rozluźniają napięte mięśnie, a także redukują dolegliwości bólowe, tym samym poprawiając komfort życia i ułatwiając funkcjonowanie. Można stosować je po wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem, gdyż nieumiejętne wykonywanie aktywności często prowadzi do pogłębienia urazu.

Ćwiczenia należy podzielić na:

 • wzmacniające – wzmacniają mięśnie kręgosłupa, tym samym nieco uodparniając je na przeciążenia,
 • rozluźniające – jak sama nazwa wskazuje, rozluźniają dolny odcinek kręgosłupa lędźwiowego,
 • rozciągające – przede wszystkim chronią przed wystąpieniem przykurczy i rozciągają mięśnie przykręgosłupowe oraz kulszowo-goleniowe, 
 • mobilizujące – są świetnym przygotowaniem do wykonywania ćwiczeń wzmacniających. Ich zadaniem jest rozluźnienie i rozruszanie odcinka lędźwiowego.

Do najłatwiejszych elementów gimnastyki na ból w odcinku lędźwiowym należą: przeciąganie się, napinanie mięśni brzucha, stanie tyłem tuż przy ścianie, a także wykonywanie kolistych ruchów całym tułowiem. 

Reklama

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego? Leki na ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym po konsultacji lekarskiej i wykonaniu niezbędnych zadań, powinien zostać poddany odpowiedniej kuracji leczniczej. Poza farmakoterapią warto korzystać z masaży leczniczych, terapii manualnej, a także fizykoterapii.

Co na ból kręgosłupa lędźwiowego? Jeśli chodzi o leki, to przede wszystkim są to preparaty:

 • przeciwbólowe,
 • przeciwzapalne,
 • zastrzyki ze sterydami.

W przypadku rwy kulszowej leczenie często opiera się na przyjmowaniu leków miorelaksacyjnych, których zadaniem jest m.in. redukcja napięcia mięśni szkieletowych. 

Reklama

Operacja na ból kręgosłupa lędźwiowego

W poważnych przypadkach, zwłaszcza u osób z zaawansowaną rwą kulszową, konieczna może okazać się operacja kręgosłupa. Zalecana jest wtedy, gdy rwa często powraca, dodatkowo objawiając się dużym bólem, a także na skutek pogłębiania się uszkodzeń korzeni nerwowych. Operacja polega na eliminacji zwyrodniałego krążka międzykręgowego. Istnieje wiele technik chirurgicznych stosowanych do usuwania takich krążków międzykręgowych, od operacji otwartych po metody minimalnie inwazyjne.

Czytaj również

Bibliografia

 • Zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego oraz stawu krzyżowo-biodrowego, https://edraurban.pl/layout_test/book_file/40/Atlas_Zespolow_Bolowych_.pdf (dostęp 25.08.2021)
 • Agnieszka Dobrzeniecka, Adam Maksymilian Pogorzała, Wybrane zagadnienia profilaktyki i postępowania w zespołach bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, https://www.wseit.edu.pl/images/upload/monografie/2016/Wybrane%20zagadnienia%20profilaktyki%20i%20post%C4%99powania%20w%20zespo%C5%82ach%20b%C3%B3lowych%20odcinka%20l%C4%99d%C5%BAwiowo-krzy%C5%BCowego%20kr%C4%99gos%C5%82upa.pdf (dostęp 25.08.2021)
 • Gaździk T. S.: Ortopedia i traumatologia. Podręcznik dla studentów medycyny. Wydawnictwo Lekarskie Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 2002
 • Wrzosek Z., Bolanowski J.: Rehabilitacja. Podręcznik dla studentów medycyny, Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wrocław 2008
 • Czaja E., Kózka M., Burda A.: Jakość życia pacjentów z dyskopatią odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Pielęgniarstwo Neurologiczne i Neurochirurgiczne 2012; 3, (1): 92-96
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Monika Król
Autoryzacja medyczna
Monika Król
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ kostno-stawowy
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Mężczyzna trzyma się za plecy
Osteomalacja - co to jest i jak się objawia? Leczenie
Mężczyzna z bolącą nogą z powodu osteomalacji
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyznę bolą żebra
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Rentgen żeber
Jak długo bolą stłuczone żebra? Lista objawów i sposobów leczenia
Boląca lewa ręka
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior