Ból kręgosłupa lędźwiowego – objawy, przyczyny, ćwiczenia

Ból kręgosłupa lędźwiowego to dolegliwość, która dotyka wielu osób. Wynika ona przede wszystkim ze zbyt rzadkiej aktywności fizycznej, a także z przeciążenia kręgosłupa. Może świadczyć m.in. o rwie kulszowej, endometriozie czy zapaleniu przydatków. W przypadkach zmian zwyrodnieniowych częstą formą leczenia jest rehabilitacja.
Kobieta z bólem kręgosłupa lędźwiowego
Źródło: 123RF

Spis treści

Ból w okolicy lędźwiowej może świadczyć o różnych dolegliwościach. Ważne jest dokładne zlokalizowanie miejsca bólu, a także wskazanie objawów towarzyszących – jeśli takie istnieją. Kiedy najczęściej objawy są najbardziej odczuwane? Wiele osób skarży się przede wszystkim na ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy, a także przy schylaniu. 

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego

Ból lędźwi pojawić się może z różnych powodów. Jak już wcześniej wspomniano za taki stan bardzo często odpowiedzialna jest mała aktywność fizyczna, a także dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Ból odcinka lędźwiowego przede wszystkim świadczy o takich schorzeniach, jak:

W wielu przypadkach za ból w odcinku lędźwiowym odpowiedzialna jest nieprawidłowa postawa ciała, np. w czasie  siedzenia przy komputerze, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie swojego stanowiska pracy. 

Objawy bólu kręgosłupa lędźwiowego

Ból w lędźwiach może dawać nieco inne objawy w zależności od rodzaju schorzenia. Do głównych symptomów, które występują w czasie dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego, zaliczyć należy:

 • mrowienie i drętwienie ciała,
 • ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg,
 • silne napięcie mięśni przykręgosłupowych,
 • niedowład niektórych mięśni.

Ból lędźwiowy kręgosłupa nie powinien zostać zlekceważony, gdyż z czasem może się on nasilać, dlatego ważna jest szybka konsultacja lekarska lub fizjoterapeutyczna, a następnie zastosowanie odpowiedniej formy leczenia. 

Jakie badania na ból pleców w odcinku lędźwiowym?

W celu rozpoznania schorzeń kręgosłupa lędźwiowego stosuje się różnorakie badania, jak np.:

 • badanie fizykalne,
 • tomografia komputerowa,
 • USG jamy brzusznej,
 • RTG odcinka lędźwiowego,
 • rezonans magnetyczny.

W pierwszej kolejności przed skierowaniem na konkretne badania, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad, który ułatwi rozpoznanie dolegliwości. 

Ćwiczenia na ból lędźwi

Co pomaga na ból kręgosłupa lędźwiowego? W wielu przypadkach konieczna może okazać się rehabilitacja. Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego przede wszystkim rozluźniają napięte mięśnie, a także redukują dolegliwości bólowe, tym samym poprawiając komfort życia 
i ułatwiając funkcjonowanie. Można stosować je po wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem, gdyż nieumiejętne wykonywanie aktywności często prowadzi do pogłębienia urazu.

Ćwiczenia należy podzielić na:

 • wzmacniające – wzmacniają mięśnie kręgosłupa, tym samym nieco uodparniając je na przeciążenia,
 • rozluźniające – jak sama nazwa wskazuje, rozluźniają dolny odcinek kręgosłupa lędźwiowego,
 • rozciągające – przede wszystkim chronią przed wystąpieniem przykurczy i rozciągają mięśnie przykręgosłupowe oraz kulszowo-goleniowe, 
 • mobilizujące– są świetnym przygotowaniem do wykonywania ćwiczeń wzmacniających. Ich zadaniem jest rozluźnienie i rozruszanie odcinka lędźwiowego.

Do najłatwiejszych elementów gimnastyki na ból w odcinku lędźwiowym należą: przeciąganie się, napinanie mięśni brzucha, stanie tyłem tuż przy ścianie, a także wykonywanie kolistych ruchów całym tułowiem. 

Leki na ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym po konsultacji lekarskiej i wykonaniu niezbędnych zadań, powinien zostać poddany odpowiedniej kuracji leczniczej. Poza farmakoterapią warto korzystać z masaży leczniczych, terapii manualnej a także fizykoterapii.

Co na ból kręgosłupa lędźwiowego? Jeśli chodzi o leki to przede wszystkim są to preparaty:

 • przeciwbólowe,
 • przeciwzapalne,
 • zastrzyki ze sterydami.

W przypadku rwy kulszowej leczenie często opiera się na przyjmowaniu leków miorelaksacyjnych, których zadaniem jest m.in. redukcja napięcia mięśni szkieletowych. 

Operacja na ból kręgosłupa lędźwiowego

W poważnych przypadkach, zwłaszcza u osób z zaawansowaną rwą kulszową, konieczna może okazać się operacja kręgosłupa. Zalecana jest wtedy, gdy rwa często powraca, dodatkowo objawiając się dużym bólem, a także na skutek pogłębiania się uszkodzeń korzeni nerwowych. Operacja polega na eliminacji zwyrodniałego krążka międzykręgowego. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 71)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!