Ból kręgosłupa lędźwiowego – objawy, przyczyny, ćwiczenia

Ból kręgosłupa lędźwiowego to dolegliwość, która dotyka wielu osób. Wynika ona przede wszystkim ze zbyt rzadkiej aktywności fizycznej, a także z przeciążenia kręgosłupa. Może świadczyć m.in. o rwie kulszowej, endometriozie czy zapaleniu przydatków. W przypadkach zmian zwyrodnieniowych częstą formą leczenia jest rehabilitacja.
Kobieta z bólem kręgosłupa lędźwiowego
Źródło: 123RF

Spis treści

Ból w okolicy lędźwiowej może świadczyć o różnych dolegliwościach. Ważne jest dokładne zlokalizowanie miejsca bólu, a także wskazanie objawów towarzyszących – jeśli takie istnieją. Kiedy najczęściej objawy są najbardziej odczuwane? Wiele osób skarży się przede wszystkim na ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy, a także przy schylaniu. 

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego

Ból lędźwi pojawić się może z różnych powodów. Jak już wcześniej wspomniano za taki stan bardzo często odpowiedzialna jest mała aktywność fizyczna, a także dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Ból odcinka lędźwiowego przede wszystkim świadczy o takich schorzeniach, jak:

W wielu przypadkach za ból w odcinku lędźwiowym odpowiedzialna jest nieprawidłowa postawa ciała, np. w czasie siedzenia przy komputerze, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie swojego stanowiska pracy. 

Objawy bólu kręgosłupa lędźwiowego

Ból w lędźwiach może dawać nieco inne objawy w zależności od rodzaju schorzenia. Do głównych symptomów, które występują w czasie dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego, zaliczyć należy:

 • mrowienie i drętwienie ciała,
 • ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg,
 • silne napięcie mięśni przykręgosłupowych,
 • niedowład niektórych mięśni.

Ból lędźwiowy kręgosłupa nie powinien zostać zlekceważony, gdyż z czasem może się on nasilać, dlatego ważna jest szybka konsultacja lekarska, a następnie zastosowanie odpowiedniej formy leczenia. 

Reklama

Jakie badania na ból pleców w odcinku lędźwiowym?

W celu rozpoznania schorzeń kręgosłupa lędźwiowego stosuję się różnorakie badania, jak np.:

 • badanie fizykalne,
 • tomografia komputerowa,
 • USG jamy brzusznej,
 • RTG odcinka lędźwiowego,
 • rezonans magnetyczny.

W pierwszej kolejności przed skierowaniem na konkretne badania, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad, który ułatwi rozpoznanie dolegliwości. 

Ćwiczenia na ból lędźwi

Co pomaga na ból kręgosłupa lędźwiowego? W wielu przypadkach konieczna może okazać się rehabilitacja. Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego przede wszystkim wzmacniają mięśnie, a także redukują dolegliwości bólowe, tym samym poprawiając komfort życia 
i ułatwiając funkcjonowanie. Można stosować je po wcześniejszej konsultacji lekarskiej, gdyż nieumiejętne wykonywanie aktywności często prowadzi do pogłębienia urazu.

Ćwiczenia należy podzielić na:

 • wzmacniające – wzmacniają mięśnie kręgosłupa, tym samym nieco uodparniając je na przeciążenia,
 • rozluźniające – jak sama nazwa wskazuje, rozluźniają dolny odcinek kręgosłupa lędźwiowego,
 • rozciągające – przede wszystkim chronią przed wystąpieniem przykurczy i rozciągają mięśnie kulszowo-goleniowe, 
 • mobilizujące– są świetnym przygotowaniem do wykonywania ćwiczeń wzmacniających. Ich zadaniem jest rozluźnienie odcinka lędźwiowego.

Do najłatwiejszych elementów gimnastyki na ból w odcinku lędźwiowym należą: przeciąganie się, napinanie mięśni brzucha, stanie tyłem tuż przy ścianie, a także wykonywanie kolistych ruchów całym tułowiem. 

Leki na ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym po konsultacji lekarskiej i wykonaniu niezbędnych zadań, powinien zostać poddany odpowiedniej kuracji leczniczej. Poza farmakoterapią warto korzystać z masaży leczniczych,a także leczenia prądem.

Co na ból kręgosłupa lędźwiowego? Jeśli chodzi o leki to przede wszystkim są to preparaty:

 • przeciwbólowe,
 • przeciwzapalne,
 • zastrzyki ze sterydami.

W przypadku rwy kulszowej leczenie często opiera się na przyjmowaniu leków miorelaksacyjnych, których zadaniem jest m.in. redukcja napięcia mięśni szkieletowych. 

Reklama

Operacja na ból kręgosłupa lędźwiowego

W poważnych przypadkach, zwłaszcza u osób z zaawansowaną rwą kulszową, konieczna może okazać się operacja kręgosłupa. Zalecana jest wtedy, gdy rwa często powraca, dodatkowo objawiając się dużym bólem, a także na skutek pogłębiania się uszkodzeń korzeni nerwowych. Operacja polega na eliminacji zwyrodniałego krążka międzykręgowego. 

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 53)

Pytanie: W jakiej formie najchętniej wybierasz preparaty na odbudowę chrząstki stawowej?

  Tabletki

  Proszek do rozpuszczania

  Zastrzyki

  Płyn

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!