Dla Ciebie, na zdrowie!

Gruszka do ucha - kiedy gruszka dla niemowlaka?

Gruszka do ucha wciąż bywa używana do czyszczenia woskowiny zalegającej w kanale słuchowym. Urządzenie to odchodzi jednak w zapomniane, szczególnie jeśli chodzi pielęgnację małych dzieci. Zobacz, czy gruszka dla noworodka jest dobrym rozwiązaniem. Kiedy gruszka dla niemowlaka może zostać użyta i czy w ogóle może? Sprawdź, w jaki sposób powinni obchodzić się z nią dorośli.
Niebieska gruszka do ucha
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Gruszka do ucha

Gruszka gumowa jest niewielkich rozmiarów narzędziem pielęgniarskim, wykonanym z gumy lub kauczuku, które służy do przepłukiwania przewodu słuchowego z nadmiaru woskowiny. Jest to dokładanie ta sama gruszka, która - używana w inny sposób - może zostać wykorzystana do odciągnięcia wydzieliny z nosa, przeprowadzania lewatywy doodbytniczej lub zakroplenia leku w płynie. 

Kiedyś w powszechnym użyciu, dziś gruszka do ucha zbudza liczne kontrowersje. Z jednej strony uważa się, iż jest ona narzędziem bezpieczniejszym, aniżeli patyczki do ucha, czy zabieg świecowania. Z drugiej jednak podkreśla się, że – wbrew ugruntowanym przez dekady zwyczajom – bynajmniej nie jest ona właściwym rozwiązaniem dla niemowląt i małych dzieci, u których zalecane są obecnie zupełnie inne metody pielęgnacji. Jeśli zaś chodzi o osoby dorosłe – zdecydowanie mniej ryzykowne jest wyczyszczenie woskowiny w gabinecie lekarskim za pomocą specjalnej gruszki laryngologicznej. 

Reklama

Gruszka do czyszczenia uszu dla niemowlaka?

U niemowląt i małych dzieci woskowina zbiera się nader obficie. Wielu rodziców podejmuje w związku z tym próby doczyszczenia uszu w czasie kąpieli, a także z pomocą patyczków i gruszek. To błąd. Po pierwsze, woskowina w uszach niemowlęcia spełnia określoną funkcję ochronną i jako taka powinna w nich pozostać. Po drugie, nieumiejętne operowanie końcówką gruszki lub patyczka zawsze grozi uszkodzeniem narządu słuchu, a w przypadku noworodków, niemowląt i małych dzieci ryzyko to jest wielokrotnie większe niż u dorosłych. 

Wśród możliwych zagrożeń wymienić można miedzy innymi:

 • uszkodzenie mechaniczne błony bębenkowej, podrażnienie skóry,
 • narażenie dziecka na infekcję (wywołaną zakażeniem m.in. gronkowcem złocistym czy pałeczką ropy błękitnej).

Z tego powodu pamiętajmy: uszy u małych dzieci czyścimy jedynie lekko je obmywając wodą oraz używając patyczków do wytarcia zakamarków znajdujących się tylko w zewnętrznych częściach małżowiny. Nigdy nie wkładamy patyczków ani końcówki gruszki gumowej do środka przewodu słuchowego. W sytuacji, gdy dojdzie do całkowitego zatkania ucha (co powodować będzie dolegliwości bólowe i rozdrażnienie u maleństwa) należy się udać do lekarza w celu wykonania profesjonalnego zabiegu czyszczenia.

Reklama

Jak wygląda płukanie ucha gruszką?

Gruszkę gumową stosować więc powinny – o ile w ogóle – wyłącznie osoby dorosłe, lub w wieku młodzieńczym. Sama w sobie jest ona wyjątkowo prosta oraz intuicyjna w użyciu. Aby przeprowadzić skuteczne płukanie ucha gruszką, w kolejnych krokach wykonujemy następujące czynności:

 • napełniamy gruszkę wodą. W tym celu należy mocno ścisnąć gruszkę dłonią, zanurzyć jej końcówkę w naczyniu z cieczą, a następnie zwolnić uścisk. Prawa fizyki sprawią, iż napełni się ona wodą. W razie konieczności czynność powtórzyć,
 • przechylamy głowę na bok, umieszczamy końcówkę gruszki w uchu, a następnie zakraplamy niewielką ilość wody. W tym celu należy lekko tylko nacisnąć wypełnioną gruszkę,
 • pozostajemy w niezmienionej pozycji przez 60 sekund, a następnie przechylamy głowę w przeciwną stronę, pozwalając cieczy swobodnie wypłynąć na zewnątrz,
 • jeżeli ilość wydzieliny jest duża, a jej konsystencja twarda i zbita, można dla ułatwienia użyć specjalnych kropli zmiękczających, dostępnych w aptece. 

Reklama

Kiedy gruszka gumowa jest niebezpieczna?

Pamiętajmy, że narząd słuchu jest strukturą wyjątkowo delikatną i podatną na urazy mechaniczne. Aby zabieg czyszczenia ucha gruszką gumową był nie tylko skuteczny, ale też bezpieczny przestrzegać należy kilku zasad.

 • Zawsze używaj wody w temperaturze ludzkiego ciała, lub minimalnie tylko większej. Idealny zakres – 36,5 – 37 stopni Celsjusza. Do pomiaru wykorzystać można termometr stosowany do przygotowania kąpieli dla niemowląt. Zbyt ciepła woda może doprowadzić do poparzenia, zbyt zimna będzie natomiast działać drażniąco na błędnik (możliwe zawroty głowy).
 • Nie wkładaj gruszki zbyt głęboko. Podobnie, jak w przypadku patyczków do czyszczenia ucha, zabronione jest umieszczanie końcówki wewnątrz przewodu słuchowego. 
 • Nie używaj zbyt dużej siły, nie wstrzykuj wody do ucha pod dużym ciśnieniem. W ten sposób możesz doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. 
 • Nie wstrzykuj zbyt wiele wody, kilka kropli w zupełności wystarczy.
 • Nie używaj gruszki do ucha, jeśli podejrzewasz stan zapalny narządu słuchu, a tym bardziej jeżeli doszło do perforacji błony bębenkowej. Dla pewności – nigdy nie wykonuj płukania, jeśli odczuwasz w uchu ból.

Reklama

Gruszka laryngologiczna

Pamiętajmy: ucha nigdy nie należy czyścić na siłę. Jeśli nie jesteśmy sami w stanie uporać się z problemem, powinniśmy skorzystać z pomocy lekarskiej lub pielęgniarskiej. W poradniach laryngologicznych stosowany jest do tego celu specjalny elektryczny irygator lub też strzykawka typu „Żaneta”. Strzykawce tej przypisywana jest niekiedy nazwa „gruszki laryngologicznej”, aczkolwiek ten sam termin częściej używany jest na określenie innego urządzenia wykorzystywanego w gabinecie laryngologicznym – tak zwanego balonu Politzera, który służy do przedmuchiwania ucha środkowego i trąbki Eustachiusza.

Czytaj też:

Bibliografia

 • Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Pielęgniarstwa na terenie Województwa Świętokrzyskiego, Stanowisko w sprawie płukania ucha, www.sipip.kielce.pl
 • Pielęgnacja uszu dzieci i niemowląt, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dąbrowie Górniczej, www.osw.dabrowa.pl
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Pulsoksymetr na palec - jakie ma zastosowanie?
Męska dłoń z pulsoksymetrem na palecu
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza - odkryj ich korzyści zdrowotne!
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Ozonator do żywności
Podobne artykuły
Kobieta ogrzewa dłonie rękawiczkami
Ogrzewacz do rąk – jak działa? Jaki ma wpływ na zdrowie?
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Kardiowerter
Kardiowerter: co to jest? Wskazania do wszczepienia i cena
Ogrzewanie mieszkania na podczerwień
Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe, a może zdrowe? Jak wybrać promiennik?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!