Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Swędzenie odbytu u dziecka - co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby

Jakość życia może zostać zachwiana przez uporczywe swędzenie odbytu. Niestety, dolegliwość może dotyczyć osób w każdym wieku, w tym dzieci. Poznaj przyczyny swędzenia odbytu u najmłodszych i zobacz, jak można sobie z nimi radzić.
Dziecko swędzi odbyt
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Swędzenie odbytu może dotknąć każde dziecko, w tym niemowlaka.
 • Jedną z przyczyn świądu jest brak dostatecznej higieny, np. jedzenie nieumytych warzyw i owoców, co może wywołać owsicę.
 • Za swędzenie odbytu odpowiada owsica, ale również grzybica, hemoroidy oraz szereg innych problemów. Sprawdź, jakich.
Spis treści

Reklama

Przyczyny swędzenia odbytu u dziecka

Zastanawiasz się, kiedy dziecko swędzi pupa? Można wymienić następujące przyczyny swędzenia odbytu u dzieci:

 • zła higiena odbytu – jeżeli Twoja pociecha skarży się na tego rodzaju problemy, swędzenie odbytu po wypróżnieniu u dziecka może wynikać z nieodpowiedniego podtarcia się dziecka – warto więc już od początku przeprowadzać z dzieckiem tzw. treningi czystości i uczyć, jak dbać o higienę po skorzystaniu z toalety;
 • czynniki dietetyczne i przyjmowane leki – swędzenie odbytu u dziecka może pojawić się po antybiotyku czy po zjedzeniu ostrych potraw, wypiciu napojów gazowanych czy zjedzeniu owoców cytrusowych;
 • świąd odbytu u dziecka może mieć swoją przyczynę w zakażeniach bakteryjnych, grzybiczych, wirusowych, pasożytniczych, np. obecności owsików albo hemoroidach;
 • swędzenie odbytu u dziecka to czasem efekt pierwotnych chorób skóry, takich jak łuszczyca czy liszaj;
 • gdy swędzi odbyt u dziecka może to wskazywać na cukrzycę albo alergię;
 • objaw może wskazywać na wypadanie odbytu albo szczelinę odbytu.

Co ciekawe, świąd może nasilać się w trakcie wypróżniania i być silniejszy niż w ciągu dnia.

Reklama

Swędzenie odbytu u dziecka - czy to zawsze grzybica? 

Jednym z powodów wystąpienia świądu pupy u malucha może być grzybica odbytu u dziecka. Wśród objawów grzybicy odbytu u dziecka można wymienić oprócz swędzenia:

 • pieczenie i zaczerwienienie odbytu;
 • czasem wystąpienie na błonie śluzowej odbytu fioletowych pęcherzyków;
 • suchą oraz łuszcząca się skórę;
 • wypróżnianie wywołujące ból.

Leczenie grzybicy odbytu u dziecka opiera się na tych samych zasadach, co terapia grzybicy dorosłych.

W aptece można dostać maści i kremy bez recepty na to schorzenie, ale najlepiej udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Do leczenia grzybicy odbytu zwykle stosuje się leki azolowe oraz polienowe. Ulgę można poczuć robiąc tzw. nasiadówki.

Dobrze także stosować jednorazowe gąbki do mycia. Wybieraj też naturalne mydła i płyny do kąpieli, które nie podrażniają pupy dziecka.

Czasem swędzenie może wcale nie świadczyć o grzybicy, ale np. o alergii. Każdorazowo warto więc weryfikować swoje objawy.

Swędzenie odbytu u dziecka i objawy towarzyszące

Trzeba mieć świadomość, że świąd odbytu u dziecka to objaw, któremu towarzyszy szereg innych. Mogą one wskazywać bezpośrednio na przyczynę swędzenia pupy u dziecka.

Na przykład ból brzucha i swędzenie odbytu u dziecka, którym towarzyszą takie objawy jak:

 • podkrążone oczy,
 • bladość,
 • problemy z łaknieniem,
 • wiercenie się,

mogą wskazywać na owsicę.  Do zakażenia owsikami, czyli robakami pasożytniczymi zwykle dochodzi z powodu jedzenia nieumytymi rękami lub jedzenia nieumytych owoców oraz warzyw. To tzw. choroba brudnych rąk.

Z kolei, gdy u dziecka obserwujesz pieczenie i swędzenie odbytu może to świadczyć o odparzeniach w okolicy pupy. Na ten stan może wskazywać także kolor w newralgicznym miejscu, a więc zaczerwieniony odbyt..

Jeżeli u dziecka obserwuje się ból i swędzenie odbytu to całkiem możliwe, że maluch boryka się z przewlekłymi zaparciami (zatwardzeniem).

Swędzący odbyt u dzieci może świadczyć o tzw. zaparciach nawykowych, wywołanych stresującymi sytuacjami, nieregularnym wypróżnianiem, dietą pełną słodyczy.

Swędzenie okolic odbytu u dziecka najlepiej skonsultować z pediatrą, który podpowie sposób działania i zaproponuje leczenie.

Reklama

Swędzenie odbytu w nocy u dziecka

Zazwyczaj swędząca pupa u dziecka wieczorem to objaw owsicy. W wyniku zjedzenia brudnego jedzenia, na którym znajdują się jaja owsików.

Wylęgają się z nich pasożyty, które po kilku tygodniach osiągają dojrzałość. W nocy wychodzą one na zewnątrz i składają jaja na skórze malucha, w tym na odbycie.

Owsiki stają się aktywne nocą, stąd swędzenie odbytu wieczorem u dzieci. Co robić, gdy dziecko swędzi pupa? Z podejrzeniem owsicy najlepiej udać się do lekarza, który poda Ci odpowiednie środki, nakaże m.in. zadbać dokładniej o higienę dziecka czy wymienić pościel.

Swędzenie odbytu w nocy u dziecka nie jest niczym naturalnym i powinno być skonsultowane z lekarzem.

Reklama

Domowe sposoby na swędzenie odbytu u dzieci

Twoja pociecha dziwnie się zachowuje, a gdy pytasz, co się dzieje, dziecko przyznaje, że swędzi je pupa? Zaczynasz się zastanawiać, jak pomóc, gdy u dziecka wystąpi swędzenie odbytu?

Oto kilka podpowiedzi, co zrobić, gdy dziecko swędzi pupa. Poznaj domowe sposoby:

 • wyjaśnij dziecku, jak ważne jest zmienianie bielizny;
 • wytłumacz zasady podcierania się po wypróżnienia – całkiem możliwe, że swędzący odbyt u dziecka to efekt nieprawidłowego wykonywania tej czynności. Prawidłowe podcieranie się powinno odbywać się w kierunku od narządów płciowych do odbytu;
 • zrób dziecku kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej – taka soda działa oczyszczająco i łagodząco na podrażnienia, pamiętaj, by jednorazowa kąpiel nie trwała dłużej niż 15 minut;
 • okłady z lodu – w przypadku, gdy świąd będzie nasilony, możesz zrobić dziecku okłady z lodu na swędzące miejsce;
 • nasiadówki – zagotuj rumianek oraz korę dębu, a następnie odcedź je i dodaj do wody przeznaczonej do mycia;
 • napary z ziół – w przypadku podrażnień warto robić napary wykazujące właściwości przeciwgrzybicze. Możesz sięgnąć po tymianek, imbir lekarski czy olejek z drzewa sandałowego.

Reklama

Co na swędzenie odbytu u dziecka?

Gdy dziecko swędzi pupa, rodzic powinien podjąć działania zaradcze. Oczywiście, warto skorzystać ze wsparcia lekarza. Można też udać się do apteki i zapytać specjalistę, co będzie najlepsze na tę dolegliwość.

Dobrze sięgnąć po odpowiednią maść na swędzenie odbytu dla dzieci. Ważne, by taki środek był dedykowany dzieciom, gdyż leki dla dorosłych mogą zawierać inne dawki substancji leczniczych, które w konkretnej ilości mogłyby zaszkodzić dziecku.

Jak złagodzić swędzenie odbytu u dziecka? Dobrym sposobem na zmniejszenie objawów, gdy dziecko swędzi pupa jest wybranie kremów z hydrokortyzolem, a także zastosowanie czopków.

Reklama

Profilaktyka swędzenia odbytu u dziecka

Aby Twoja pociecha nie borykała się z tym problemem, ucz ją jak prawidłowo dbać o jego higienę odbytu. Wskaż pociesze, by zawsze po skorzystaniu z toalety myła ręce, a także myła owoce i warzywa przed ich spożyciem.

Jeżeli jesteś rodzicem niemowlaka, dbaj o codzienne mycie pupy dziecka, nawet, gdy nie planujesz pełnej kąpieli.

Jak dbać o pupę niemowlaka? Użyj do tego ciepłej wody i wacika. Myj pupę maluszka od przodu do tyłu, by bakterie kałowe nie dostały się do cewki moczowej lub na narządy płciowe dziecka.

Najlepiej wybieraj również ubrania z naturalnych materiałów, które nie odparzają skóry dziecka.

Czytaj również

Bibliografia

 • P. Rogalski, Kandydoza przewodu pokarmowego — fakty i mity, Gastroenterologia Kliniczna 2010, tom 2, nr 3, 87–97, https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/viewFile/29294/24046, [dostęp: 27.06.2022].
 • M. Krajnik, Z. Żylicz, Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie, Polska Medycyna Paliatywna 2002, tom 1, nr 2, ISSN 1644–115X.
 • M. Gałęcka, A. M. Basińska, A. Bartnicka, Świąd odbytu – przyczyny i diagnostyka wspomagająca leczenie, Nowa Medycyna 4/2017, s. 150-157, http://www.czytelniamedyczna.pl/6216,pruritus-ani-causes-and-treatmentsupporting-diagnostics.html, [dostęp: 27.06.2022].
 • K. Hadasik, P. Hadasik, L. Brzezińska-Wcisło, Świąd odbytu – etiologia i metody terapii, Przegl Dermatol 2011, 98, 362–368.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Choroba żołądka i dwunastnicy
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!