Tabletka „po” - jak zapobiec ciąży po stosunku?

Tabletka „po” stosunku pozwala na uniknięcie ciąży, jeśli stosowana metoda antykoncepcji zawiodła lub para uprawiała seks bez zabezpieczenia. Można ją wziąć do 72 lub do 120 godzin po stosunku. Tabletka „po” zalecana jest tylko w sytuacjach awaryjnych, nie może być stosowana jako regularna metoda antykoncepcji.
Kobieta trzymająca tabletkę i szklankę wody
Źródło: 123RF
Spis treści

Co zrobić, jeśli wybrana przez nas metoda antykoncepcji zawiodła, albo nie zastosowaliśmy antykoncepcji w ogóle? W awaryjnych sytuacjach możemy zdecydować się na pigułkę „po” stosunku. Co to jest? Jak działa? Kiedy można ją stosować?

- Tabletka po stosunku to antykoncepcja awaryjna, która zapobiega ciąży w razie niezabezpieczonego stosunku. Stosuje się ją tylko wtedy, gdy metoda antykoncepcyjna zawiedzie, bądź takiej antykoncepcji w ogóle nie było. Jest to metoda wyjątkowa, awaryjna nie może być traktowana jako zwykła antykoncepcja – mówi prof. Jarosław Kalinka, ordynator oddziału perinatologii i bloku porodowego Wojewódzkiego Szpitala im. Pirogowa w Łodzi. - Tabletka największą skuteczność osiąga jednak do pierwszej doby. Potem jej skuteczność powoli maleje.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek, zawierające dwa różne rodzaje substancji aktywnych. Najpopularniejsza jest tabletka dzień po z levonorgestrelem, którą trzeba przyjąć maksymalnie do 72 godzin po stosunku. Z kolei pigułki z octanem uliprystalu należy wziąć do pięciu dni po stosunku.

W jaki sposób działa tabletka do 72 godzin po?

Należy ją przyjąć jak najszybciej. W pierwszej dobie jej skuteczność ocenia się na 99 proc. Potem stopniowo maleje. Tabletkę dzień po popijamy wodą.

- Mechanizm działania polega na zapobieganiu owulacji i ewentualnemu zapłodnieniu. Tabletka powoduje także zmiany w błonie śluzowej macicy, czyli endometrium, które zapobiegają zagnieżdżaniu zapłodnionej komórki jajowej w macicy – mówi prof. Jarosław Kalinka.

Tabletka wchłania się do czterech godzin. Jeżeli w tym czasie wystąpi biegunka lub wymioty, należy przyjąć kolejną pigułkę.

Mechanizm działania pigułki do 72 godzin „po” opiera się na uniemożliwieniu implantacji zarodka. Jeśli ten proces już się rozpoczął, tabletka będzie nieskuteczna.

Jak działa tabletka do 120 godzin po?

Mechanizm działania pigułek z octanem uliprystalu jest podobny. Zawarte w niej hormony mają zahamować owulację, a także spowodować zmiany w błonie śluzowej macicy, które utrudnią zagnieżdżenie się zarodka. Podobnie jak pigułki do 72 godzin po nie spowodują one przerwania już istniejącej ciąży.

Tabletki dzień po nie mogą być traktowane jak regularna antykoncepcja. Dostępne są tylko na receptę i zalecane w awaryjnych sytuacjach. Co ważne – są skuteczne tylko po stosunku, a nie przed nim.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Podobne artykuły
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
Jak podniecić mężczyznę - słowami, dotykiem, na odległość
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama