Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

7 leków, które zmieniły historię ludzkości

Historię medycyny mierzy się milowymi krokami w postaci rewolucyjnych odkryć medycznych. Oto 7 leków, które zmieniły historię ludzkości i ulepszyły metody leczenia, poprawiając jakość naszego życia.
Leki
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

1. Penicylina

Penicylina to pierwszy wynaleziony antybiotyk. Odkrycie substancji hamującej rozwój bakterii stał się dla lekarzy milowym krokiem w rozwoju medycyny. Dziś istnieje około stu antybiotyków, które radzą sobie z ciężkimi zakażeniami bakteryjnymi.

Odkrycie penicyliny nagrodzone zostało w 1945 roku nagrodą Nobla, choć początki badań nad substancją sięgają końca XIX wieku. Dzięki temu odkryciu leczenie zakażeń stało się znacznie skuteczniejsze, a odsetek osób umierających wskutek zakażeń bakteryjnych uległ znaczniej poprawie.

Reklama

2. Insulina

Odkryta w 1922 roku insulina stała się zbawiennym lekiem dla osób chorych na cukrzycę. Przed wynalezieniem insuliny osoby chore na cukrzycę były praktycznie skazane na śmierć. Jedynym sposobem była ściśle określona dieta, która zmniejszała poziom cukru we krwi.

Niegdyś insulinę pozyskiwano ze zwierzęcych trzustek. Leczenie insuliną dawało tak dobre efekty, że niedługo potem stała się wysoce pożądanym lekarstwem. Obecnie insulinę pozyskuje się dzięki inżynierii genetycznej.

Reklama

3. Morfina

Dzięki odkryciu morfiny w 1804 roku świat stał się mniej bolesny. Morfina, pochodząca z uzależniającego opium, zyskała miano naczelnego leku przeciwbólowego XIX wieku. Jej niezwykłe właściwości sprawiły jednak, że stała się wówczas jednym z najbardziej uzależniających narkotyków.

Morfina działa skutecznie na biegunkę i kaszel, posiada również działanie antydepresyjnie. Obecnie morfinę stosuje się do uśmierzania bólu pooperacyjnego oraz przy zmaganiach z bólami nowotworowymi. Lek jest na tyle skuteczny, że radzi sobie nawet z największym bólem, przynosząc choremu niezwykłą ulgę.

Reklama

4. Aspiryna

Dopiero z perspektywy czasu można docenić niezwykłe właściwości tego niepozornego leku. Początkowo aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, służyła do leczenie niewielkiego bólu, a także objawów gorączki, i do dziś chętnie stosuje się ją w tym celu. Z czasem jednak odkryto jej właściwości przeciwzapalne oraz rozrzedzające krew.

Kwas acetylosalicylowego odkryto w 1853 roku, jednak dokładniejsze badania nad jego właściwościami rozpoczęła firma Bayer i w roku 1899 dała początek znanej dziś aspirynie. Właściwości aspiryny odkrywane są do dziś. Obecnie trwają badania nad jej właściwościami przeciwnowotworowymi.

Reklama

5. Prozac

Odkrycie tabletki, która uszczęśliwia, stało się ważnym krokiem dla debaty publicznej o chorobach psychicznych. Prozac, stworzony na bazie związku chemicznego o nazwie fluoksetyna, wprowadzono na rynek w 1986 roku. Momentalnie stał się pożądanym lekiem, który pozwala na normalne funkcjonowanie osób zmagających się z chorobami psychicznymi.

Niestety, prozac szybko stał się łatwo dostępnym lekiem, po który sięgnęły osoby niemające problemów psychicznych. Okazało się, że zawarta w prozacu substancja znacznie poprawia samopoczucie, ale może zarazem doprowadzać do nieprzyjemnych skutków, takich jak wzrost agresywności, bezsenność, poczucie niepokoju, zaburzenia wzroku czy omamy.

Reklama

6. Tableki antykoncepcyjne

Wynalezienie tabletki antykoncepcyjnej było milowym krokiem nie tylko dla medycyny, ale również dla obyczajowości amerykańskiej w latach 60. Możliwość zapobiegania ciąży w sposób medyczny było dla kobiet swoistą rewolucją.

Stosowanie antykoncepcji ma na celu zapobiec niechcianej ciąży, stały się od tego momentu podstawowym elementem świadomego planowania rodziny. Stosowanie tabletki antykoncepcyjnej nosiło miano aborcji farmakologicznej, zmniejszając znacznie liczbę wykonywanych aborcji zabiegowych.

Reklama

7. Eter znieczulający

Eter stosowany do znieczulania stał się jednym z podstawowych elementów potrzebnych do przeprowadzania operacji. Wcześniej, bez znieczulania, chorzy cierpieli i omdlewali z bólu.

Po odkryciu eteru, który działa usypiająco, pacjenci mogli być operowani bez zbędnego, szkodliwego dla nich stresu. Ten związek chemiczny posiada również działanie narkotyczne oraz znieczulające. Eter otrzymuje się bowiem z destylacji alkoholu etylowego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Astaksantyna - działanie, właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga i która jest najlepsza?
Czerwone kapsułki z astaksantyną na drewnianej łyżce
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Mężczyzna połyka tabletkę
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Owoc grejpftur oraz tabletki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!