Znajdź chorobę

Achalazja przełyku - objawy, leczenie, operacja, dieta

Achalazja jest chorobą polegającą na problemie z przełykaniem oraz brakiem pierwotnej perystaltyki w okolicy przełyku. Dodatkowo może towarzyszyć jej utrata masy ciała, nudności, a także uczucie ogólnego osłabienia organizmu. Nieleczona zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia płuc i raka przełyku, dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Spis treści

Achalazja jest jedną z najczęstszych chorób przełyku związanych z jego ruchomością (zdolnością do skurczy odpowiedzialnych za połykanie, czyli przesuwanie pokarmu do żołądka). Choroba ta charakteryzuje się zwiększonym napięciem dolnego zwieracza przełyku oraz brakiem pierwotnej perystaltyki w obrębie przełyku.

Achalazja - przyczyny

Przyczyny choroby nie są dokładnie poznane, problem związany jest między innymi z zaburzeniami autoimunologicznymi (kiedy organizm atakuje własne komórki i tkanki). U podstaw problemu leży zmniejszenie (czasami bardzo znaczne) jednego rodzaju komórek nerwowych, które odpowiadają za koordynację skurczu dolnego zwieracza przełyku.

Achalazja - objawy 

Najbardziej charakterystyczne są problemy z połykaniem - początkowo tylko pokarmów stałych, później także płynów. Problemy z połykaniem, które mogą polegać na uczuciu trudności w „przechodzeniu” kęsa, uczucie zatkania, jakby pokarm się zatrzymał w przełyku i nie przechodził do żołądka nazywamy dysfagią. Jeśli do tego pojawia się ból - mówimy o odynofagii.

Dysfagii może towarzyszyć:

  • uczucie zgagi,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zarzucanie treści pokarmowej do jamy ustnej.

Problemy z przełykaniem sprzyjają krztuszeniu się, zachłyśnięciem. Problemy z połykaniem wiążą się często z utrata masy ciała, osłabieniem.

Achalazja - diagnostyka 

Niezależnie od tego co u siebie podejrzewasz, z jakimi objawami przychodzisz - pamiętaj, że wywiad bardzo dużo wnosi w procesie diagnozowania! Bądź szczery w odpowiedziach!

Ważne jest sprecyzowanie:

  • na czym polega problem,
  • kiedy się pojawił,
  • czy na przestrzeni czasu dolegliwości się zmieniły - może spostrzegasz, czy coś się zmienia (nasila lub zmniejsza problem)?

Jeżeli pojawia się ból ważne jest określenie gdzie boli (możesz pokazać ręką, nie musisz doskonale znać anatomii!), jak boli (czy ból jest stały, pulsujący, kłujący, kolkowy, tępy itd.). Czy ból gdzieś promieniuje?
Jeżeli występują nudności czy wymioty ważne jest określenie w jakich sytuacjach pojawiają się takie dolegliwości. Jeśli ubyło nam kilogramów (w sposób niezamierzony oczywiście) postarajmy się oszacować ile straciliśmy i jakim przedziale czasu.

Następnie lekarz przeprowadza badanie fizykalne, które polega na ocenie stanu ogólnego pacjenta oraz badaniu poszczególnych części ciała.

Czynniki ryzyka rozwoju achalazji są bardzo słabo poznane, sugeruje się genetyczną podatność – u osób, u których w rodzinach występuje takie schorzenie.Bibliografia

  • pod red. A.Szczeklika ,Choroby wewnętrzne,Medycyna Praktyczna ,Kraków 2005
  • S.Travis, R.Tylor, J.Misiewicz,Gastroenterologia praktyczna,Alpha medica press,Bielsko Biała 2001
Pytanie: Czym kierujesz się przy wyborze leku na ból gardła?

  Szybkim działaniem przeciwbólowym / przeciwzapalnym

  Ulubioną formą leku (spray, syrop, tabletki)

  Rekomendacją lekarza lub farmaceuty

  Ceną produktu

  Marką, którą znam

Patronem sondy jest UNIBEN