Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Co oznaczają białe plamy na zębach u dzieci i dorosłych?

Białe przebarwienia na zębach to częsty problem u dzieci, zarówno z uzębieniem mlecznym, jak i stałym. Sprawdź, co oznaczają białe plamki na zębach oraz jak można się ich pozbyć.
Zęby z przebarwieniami
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Białe plamy na zębach są oznaką utraty minerałów w szkliwie na skutek działania kwasów zewnątrzpochodnych i wewnątrzpochodnych.
  • Białe odbarwienia na zębach mają najczęściej dzieci, co ma związek z mniejszą ilością składników mineralnych w szkliwie.
  • Pojawienie się białych przebarwień na zębach jest pierwszą oznaką próchnicy. W kolejnym etapie choroby pojawią się znacznie trudniejsze do wyleczenia ubytki.
SPRAWDŹ TEŻ: Remineralizacja szkliwa – z jakich preparatów korzysta się w domu i u dentysty?
Spis treści

Reklama

Białe plamy na zębach

Białe przebarwienia na zębach są oznaką odwapnienia szkliwa, nazywanego fachowo przez stomatologów demineralizacją. Utrata minerałów w szkliwie jest spowodowana działaniem kwasów zewnątrzpochodnych i wewnątrzpochodnych. Proces ten prowadzi nieuchronnie do próchnicy. Najpierw powstaje podpowierzchniowa zmiana w postaci białego odbarwienia na zębach, a następnie ubytek.

Na demineralizację narażone są przede wszystkim dzieci, zwłaszcza tuż po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych. Nie oznacza to jednak, że białe plamy na zębach u dorosłych nie występują. Należy jednak zaznaczyć, że osoby dorosłe zwykle mają problemy z bardziej zaawansowaną próchnicą, zaś białe plamki, które dopiero zwiastują tę chorobę, występowały u nich znacznie wcześniej.

Reklama

Białe plamy na zębach u dziecka

Na demineralizację szczególnie narażone są małe dzieci ze świeżo wyrżniętymi zębami, gdyż w szkliwie mleczaków znajdują się mniejsze ilości składników mineralnych oraz większa ilość wody niż w przypadku zębów stałych. Generalnie białe plamki na zębach u niemowlaka, rocznego dziecka czy 2-latka wynikają z faktu, że proces mineralizacji szkliwa jeszcze się nie zakończył.

U tak małych dzieci możliwa jest jednak remineralizacja. Oznacza to, że ścisłe przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej (szczotkowanie zębów odpowiednią pastą i niedopuszczanie do powstawania płytki nazębnej) jest w stanie cofnąć powstałe przebarwienia.

Białe plamki na zębach mlecznych

Białe plamki na zębach mlecznych u dziecka starszego będą wymagały nieco większej troski. Wielu rodziców wychodzi z błędnego założenia, że o mleczaki nie trzeba dbać, gdyż i tak wypadną, a w ich miejscu pojawią się nowe, zdrowe zęby.

Prawdą jest, że w miejscu zębów mlecznych pojawią się stałe, ale nie oznacza to, że zmiany próchnicowe, które rozpoczęły się w mleczakach znikną wraz z ich wypadnięciem. Zęby stałe zaczynają się wyrzynać w 6. roku życia, a z badań epidemiologicznych wynika, że nawet 90 proc. 7-latków ma zmiany próchnicowe [Turska-Szybka, Grudziąż-Sękowska,Olczak-Kowalczyk].

Jak przeciwdziałać próchnicy? Białe plamki na mleczakach u dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) są wskazaniem do wykonania lakierowania, czyli pokrycia szkliwa zębów preparatem zawierającym związki fluoru. Fluor uwalniany bezpośrednio do szkliwa, wzmocni zęby i uchroni je przed ubytkami próchnicowymi.  

Reklama

Białe plamy na zębach przy dziąsłach

Białe plamy na zębach, zwłaszcza przy dziąsłach, są częstą dolegliwością osób noszących stałe aparaty ortodontyczne. W ostatnich latach stomatolodzy coraz częściej wskazują na ten problem.

Przebarwienia zębów lokalizują się przy dziąsłach, a właściwie dookoła zamków aparatów ortodontycznych i mają związek z niedostateczną higieną jamy ustnej, utrudnioną przez elementy aparatu.

Co należy podkreślić, takie odwapnienia szkliwa także mogą prowadzić do rozwoju próchnicy, niezależnie od tego, w jakim wieku przeprowadza się leczenie ortodontyczne. Dlatego bardzo ważne jest, aby w trakcie leczenia dobrać odpowiednią szczoteczkę, które dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc, a także zaopatrzyć się w inne akcesoria pomocnicze, jak nici dentystyczne czy irygatory.

Reklama

Białe plamy próchnicowe

Białe plamy na zębach stałych u dziecka i osoby dorosłej bezwzględnie wymagają wizyty u stomatologa. Taka biała plamka na zębie jest bowiem pierwszą oznaką próchnicy. Białe plamy w kolejnym etapie przekształcą się w ubytki w tkankach twardych zęba, potocznie nazywane dziurkami w zębach.

Niewyleczony ubytek może doprowadzić do całkowitego zniszczenia zęba i zabicia nerwów. Ostatecznie może się wytworzyć ropień, a wówczas jedyną możliwością leczenia będzie ekstrakcja zęba, czyli usunięcie. W związku z powyższym zaobserwowanie na powierzchni szkliwa plam próchnicowych powinno być dla pacjenta sygnałem ostrzegawczym przed próchnicą – chorobą zakaźną, która może doprowadzić do rozpadu tkanek twardych zęba.

Co warto zaznaczyć, widoczne na powierzchni zębów ubytki próchnicowe, mogą być w istocie znacznie większe. Dlatego przed leczeniem stomatolog zwykle zleca wykonanie zdjęcia RTG zębów. Na zdjęciu ubytek będzie widoczny jako biała plama na zębie.

Reklama

Białe plamy na zębach po wybielaniu

Niekiedy pacjenci narzekają na przebarwienia na zębach po wybielaniu. Należy jednak zaznaczyć, że odbarwienia nie powstają na skutek wybielania, ale powstałe wcześniej przebarwienia, po wybielaniu stają się bardziej widoczne (zazwyczaj wybielają się szybciej niż reszta zęba).

Jest to jednak etap przejściowy, zauważalny na początku wybielania. W kolejnym etapie pozostałe fragmenty zębów staną się jaśniejsze, a co za tym idzie przebarwienia będą  mniej widoczne. Pod koniec wybielania zębów, niezależnie od wybranej metody - czy będzie to laser, lampa czy specjalne nakładki, zęby powinny równomiernie zmienić odcień na jaśniejszy.

Czytaj również

Bibliografia

  • David Manton, Bernadette K. Drummond, Nicky Kilpatrick, Próchnica zębów [w:] Stomatologia dziecięca pod red. A. Camerona i R. Widmera, Wrocław 2012.
  • Turska-Szybka A., Grudziąż-Sękowska J., Olczak-Kowalczyk D., Czynniki ryzyka próchnicy wczesnego dzieciństwa i indywidualna ocena poziomu ryzyka na podstawie CAMBRA, NOWA STOMATOLOGIA 3/2011.
  • Agnieszka Kraus, Katarzyna Becker, Karolina Chrapla, Demineralizacja szkliwa u pacjentów leczonych stałymi aparatami ortodontycznymi. Przegląd piśmiennictwa i opis przypadku leczenia białych plam próchnicowych, CLINICAL ORTHODONTICS. SELECTED TEXTS. VOL. II, s. 319-323.
  • Olczak – Kowalczyk D., Kaczmarek U., Stanowisko polskich ekspertów dotyczące indywidualnej profilaktyki fluorkowej u dzieci i młodzieży, Warszawa 2015
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zęby i dziąsła
Ukruszony ząb – co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Jak wygląda ukruszony ząb
Protezy akronowe - wady, zalety i cena. Jak wyglądają?
Kobieta ogląda protezę u stomatologa
Spuchnięte dziąsło: przyczyny. Co stosować na spuchnięte dziąsło?
Kobieta ze spuchniętym dziąsłem
Podobne artykuły
Dewitalizacja zęba
Zatrucie zęba - jak wygląda zabieg? Skutki uboczne
Mężczyzna z opuchlizną od zęba
Opuchlizna twarzy od zęba - jak się jej pozbyć? Ile czasu schodzi spuchnięte dziąsło i policzek?
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?
Wyrwanie ósemki
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Wizualizacja korony porcelanowej
Korona porcelanowa - ceny i kolory. Jak długo może wytrzymać?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial