Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Nakładki na zęby - zastosowanie. Kiedy się zdecydować i jakie wybrać?

Nakładki na zęby pozwalają uzyskać śnieżnobiały uśmiech, prawidłowy zgryz, a nawet uzupełnić uzębienie. Wyróżniamy wśród nich między innymi porcelanowe nakładki zwane licówkami, a także nakładki wybielające, prostujące zęby czy relaksacyjne, zapobiegające nocnemu zgrzytaniu.
Licówki
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym są nakładki na zęby?

Nakładki na zęby służą poprawie estetyki jamy ustnej, a także korekcie wad uzębienia, będąc alternatywą na przykład dla stałych aparatów ortodontycznych czy bardzo drogich laserowych metod  wybielania zębów. Są to rozwiązania z zakresu stomatologii i medycyny estetycznej oraz ortodoncji i jako takie powinny być wykonywane indywidualnie, w specjalistycznych gabinetach, na podstawie zdjęć RTG oraz wycisków. Zaleca się dużą ostrożność, jeśli chodzi o kupowanie gotowych i uniwersalnych nakładek w aptece czy Internecie, zwłaszcza tych korygujących wady ortodontyczne. Zamiast pomagać, mogą one wręcz szkodzić. 

Reklama

Porcelanowe nakładki na zęby

Porcelanowe nakładki na zęby, popularnie zwane licówkami, zapewniają efektowny uśmiech, maskując wszelkie niedoskonałości oryginalnego uzębienia. 

Nakładki pozwalają:

  • wyrównać koloryt, 
  • rozjaśnić odcień, 
  • zamaskować zbyt szerokie przerwy między zębami,
  • zniwelować nieprawidłowe ułożenie zębów. 

Licówki są przytwierdzane do zębów za pomocą specjalnego kleju, co z jednej strony zapewnia trwałość zabiegu, z drugiej jednak wymaga uprzedniego zaleczenia ubytków, wyczyszczenia kamienia i płytki nazębnej, a także zeszlifowania wierzchniej warstwy szkliwa. Porcelanowe nakładki zazwyczaj wykonuje się mając na uwadze estetykę zębów przednich, a więc siekaczy i kłów, niekiedy też zakłada się je na „czwórki”. Można w ten sposób poprawić wygląd całych grup lub też pojedynczych zębów. Licówki mają naturalny wygląd, nie odróżniają się wiec prawdziwych, zdrowych i biały zębów. Są przy tym odporne na ścieranie, przebarwienia i próchnicę. 

Sztuczne zęby - estetyczne tymczasowe nakładki na zęby

Internetowe portale aukcyjne pełne są ogłoszeń oferujących estetyczne tymczasowe nakładki na zęby, tudzież sztuczne zęby – innymi słowy, wszelkie możliwe imitacje prawdziwego uzębienia, przyklejane we własnym zakresie do zębów, na przykład za pomocą ogólnodostępnego kleju do protez. De facto są to aparaty przypominające protezy, lecz pozbawione funkcjonalności protez, a w dodatku w żaden sposób nie dopasowane do indywidualnego kształtu i rozkładu zębów. Głównym ich celem jest imitowanie pełnego uzębienia,nie pozwalają one jednak na spożywanie posiłków, poza produktami płynnymi i bardzo miękkimi.

Reklama

Nakładki wybielające

Innym typem są nakładki wybielające. Są to specjalne szyny, które konstruuje się na podstawie wycisku pobieranego w gabinecie stomatologicznym. Służą one do aplikacji żelu zawierającego substancję wybielającą, którą najczęściej jest nadtlenek wodoru. Szyny nosi się przez około 4 godziny dziennie, albo zakłada na noc. Czas terapii wynosi od 14 dni do nawet 8 tygodni. To bardzo długo w porównaniu z trwającym 60 minut wybielaniem laserowym. Specjaliści często jednak rekomendują nakładki wybielające z tej racji, iż zapewniają one możliwość systematycznej kontroli zachodzących procesów chemicznych, co zwiększa bezpieczeństwo rozłożonego w czasie zabiegu  wybielania zębów.

Koszt całej terapii, wliczając w to wizyty u stomatologa, wykonanie nakładek do wybielania zębów i zaopatrzenie pacjenta w żel, wynosi od kilkuset do tysiąca złotych.

Reklama

Nakładki prostujące zęby

Nakładki prostujące zęby są wygodną i higieniczną alternatywą dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Istnieje kilka typów tego nakładek. Jednym z nich są szyny wykonane z przeźroczystego polimeru, konstruowane indywidualnie na podstawie zdjęć oraz wycisków szczęki i żuchwy. W ramach terapii pacjent otrzymuje 3 szyny o grubości 0,5, 0625 oraz 0,75 mm, które nosi kolejno po 7 dni każdą. Innym rozwiązaniem jest nietypowy aparat ortodontyczny w postaci silikonowych nakładek prostujących zęby poprzez kontrolowany nacisk. Nakładki te nosić należy przez 22 godziny na dobę przez około 2 tygodnie, mogą jednak być zdejmowane np. przed spożyciem posiłku. Także i w tym przypadku aparat przygotowywany indywidualnie po wykonaniu zdjęć i wycisku. 

Stomatolodzy, ortodonci i protetycy przestrzegają przed stosowaniem gotowych nakładek prostujących zęby z Internetu czy apteki, podkreślając że uniwersalne szyny nie są dostosowane do indywidualnej wady i jaki takie nie będą należycie spełniać swojej roli. Zamiast korygować układ zębów, mogą powiększyć wadę, lub sprokurować inny problem zdrowotny lub estetyczny.

Reklama

Nakładka relaksacyjna na zęby przy zgrzytaniu

Specjalne nakładki na zęby używane są też przez osoby cierpiące na tzw. bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Choroba ta dotyka znaczny odsetek populacji (ok. 10 proc.) i jest powodowana nadmierną wrażliwością na  stres oraz napięciem mięśniowym. Głównym jej objawem są nieprzyjemne dźwięki, mogące stanowić nie lada uciążliwość dla otoczenia. Konsekwencją bruksizmu może być rozchwianie, a nawet wypadnie zębów, ich nadmierne i patologiczne ścieranie się a także silne bóle głowy czy zmiany zwyrodnieniowe w stawach żuchwowo-skroniowych. Aby zapobiegać zgrzytaniu, stosuje się specjalne nakładki relaksacyjne na zęby. Stanowią one fizyczną barierę między górnymi i dolnymi zębami, uniemożliwiając ich uderzanie o siebie, ścieranie i utrwalanie nieprawidłowego zgryzu.

Czytaj też:

Bibliografia

  • Marzena Ziółkowska-Kochan, Jerzy Kochan, Daria Pracka, Wiktor Dróżdż, Alina Borkowska: Bruksizm – problem interdyscyplinarny, Czasopismo Stomatologiczne 2007 LX 6
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Stomatologia estetyczna
Wkład koronowo-korzeniowy – kiedy się go stosuje?
Sztuczny ząb
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Jakie efekty daje skaling. Przeciwwskazania do zabiegu
Piaskowanie zębów
Podobne artykuły
Cena wybielania zębów
Ile kosztuje wybielanie zębów? Jaką metodę wybrać?
Licówki
Nakładki na zęby - zastosowanie. Kiedy się zdecydować i jakie wybrać?
Licówki z porcelany
Licówki porcelanowe - dlaczego warto je wybrać? Trwałość, koszt, opinie
Kobieta po zabiegu wybielania nakładkowego zębów
Wybielanie nakładkowe zębów – cena i efekty. Jak nakładać?
Usuwanie płytki nazębnej
Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!