Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Jaką dawkę witaminy D3 stosujesz? Raport medme.pl

Witamina D3, znana jako cholekalcyferol, pełni kluczową rolę w naszym organizmie. D3 czyli tzw. witamina słońca może być syntetyzowana poprzez promieniowanie słoneczne, co oznacza, że ​​nasza skóra wytworzy ją kiedy wystawimy się na promieniowanie UVB. Można ją uzupełnić spożywając odpowiedni rodzaj żywności, stosując witaminę w postaci leku lub suplementów. Zapytaliśmy naszych czytelników ile jednostek wit. D3 przyjmują. Poniżej wyniki sondy, w której udział wzięło 1912 osób.
produkty spożywcze z witaminą d
Źródło: 123 RF
Spis treści

Witamina D3 2000 IU

Na przyjmowanie dawki w wysokości 2000 IU decyduje się 27% respondentów.

Witaminę D3 warto zażywać szczególnie w okresie od października do marca, kiedy synteza skórna nie jest efektywna.

Należy wspomnieć, że nawet w okresie letnim ekspozycja na słońce nie zawsze bywa możliwa np. ze względu na przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych - jesteśmy w szkole/pracy, więc nie ma możliwości pozyskiwania witaminy ze słońca.

Wówczas należy zadbać o jej suplementację. Standardowo dawkowanie przez cały rok wynosi od 1000–2000 IU/dobę, zależnie od masy ciała i podaży witaminy D w diecie. Na rynku istnieje wiele preparatów z witaminą D3, warto jednak wybrać lek, a nie suplement diety.

Brak suplementacji wit. D3. Jak wpływa na zdrowie?

27% osób nie przyjmuje w żadnej postaci witaminy D3. Wówczas zostaje tylko ekspozycja na promienie słoneczne w okresie letnim i odpowiednia dieta.

Należy jednak wspomnieć o skutkach niedoboru witaminy, która może prowadzić do problemów z odpornością czy układem kostnym.

Brak odpowiedniej ilości witaminy D3 powoduje liczne schorzenia, takie jak krzywica u dzieci czy osteoporoza u dorosłych.

Reklama

Witamina D3 w dawce 4000 IU

25% czytelników stosuje witaminę D3 w dawce 4000 IU.

Dawka 4000 IU jest szczególnie polecana osobom dorosłym i seniorom. Na rynku istnieje wiele preparatów w postaci, tabletek, kapsułek lub aerozoli i kropli.

Porcja 4000 IU wit. D3 zalecana jest pacjentom powyżej 75. roku życia, ponieważ przyjmują oni niedostateczną ilość tej witaminy wraz z pożywieniem. Mają także niewystarczającą ekspozycję na światło słoneczne i posiadają zbyt małą zdolność do syntezy witaminy D3 w skórze.

Należy wspomnieć również o pacjentach z otyłością, ponieważ udokumentowano u tej grupy częstsze niż u osób z prawidłową masą ciała niedobory witaminy D3.

Problem z niedoborem witaminy D3 związany jest z zaburzeniami syntezy skórnej witaminy D3, a także z mechanizmem zmniejszenia jej biodostępności poprzez magazynowanie jej w tkance tłuszczowej.

Witamina D3 powyżej 4000 IU

13% osób przyjmuje witaminę D3 w postaci 4000 IU. Taka ilość witaminy oraz powyżej tej jednostki dostępna jest już w postaci leku.

Stosuje się ją w poważnych niedoborach i u osób powyżej 75 roku życia.

Wysoką dawkę witaminy D3 rekomenduje się również przy upośledzeniu nerek lub wątroby - narządów, które są odpowiedzialne za metabolizm witaminy D3.

Witamina D3 poniżej 2000 IU

Na dawkę wit. D3 poniżej 2000 IU decyduje się 8% respondentów. Ponieważ przyjmowanie witaminy D3 zależy od wieku i masy ciała, dawkę poniżej 2000 IU podaje się najmłodszym dzieciom. W tej grupie zazwyczaj znajdują się noworodki i dzieci do ok. 10 roku życia, a także osoby planujące zajście w ciążę.

Wiele badań potwierdza, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiedniej ilości witaminy D3, warto więc pamiętać o właściwej suplementacji, indywidualnie dobranej do naszego wieku i stanu zdrowia.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
Księżna Kate choruje na nowotwór. Co to jest chemioterapia prewencyjna?
Kobieta po podaniu chemioterapii prewencyjnej
Podobne artykuły
Burza piaskowa
Pył z Sahary w Polsce. Czy pył saharyjski może być groźny dla zdrowia?
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera