Witamina D3 - dawkowanie i zalecane normy

Najnowsze badania wykazały, że zdecydowana część populacji ma zbyt niski poziom witaminy D i cierpi z powodu niedoboru. Ile witaminy D potrzebujemy każdego dnia? Okazuje się, że norma spożycia jest zależna od wielu czynników, m.in.: od genów, diety, wieku i wagi. Poszczególne osoby wykazują odmienne zapotrzebowanie na witaminę D, jednak każdy organizm domaga się odpowiedniego stężenia, aby prawidłowo funkcjonować.
Źródła witaminy D3
Źródło: 123RF

Spis treści

Stężenie 25-hyroksywitaminy D (poziom tej postaci należy sprawdzać) powinno wynosić minimum 30ng/ml, optymalna wartość to 50ng/ml, gdzie ng/ml oznacza nanogram na mililitr – jednostki miary. Warto co jakiś czas wykonywać badanie kontrolne, pozwalające sprawdzić poziom witaminy w organizmie. Dawkowanie witaminy D jest różne u niemowlaków, dzieci, dorosłych czy kobiet w ciąży.

Suplementacja tej wartościowej biosubstancji jest szczególnie ważne u osób z grupy podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o niedobór. W szczególności ludzie o ciemniejszej karnacji skóry, noworodki karmione piersią, osoby rzadko przebywające na słońcu, otyłe, starsze oraz cierpiące na zaburzenia wchłaniania substancji z przewodu pokarmowego powinny badać poziom witaminy D oraz dbać o odpowiednią suplementację.

Zalecane dawki witaminy D

Maksymalne dobowe dawki witaminy D dla osób zdrowych według European Food Safety Authority wynoszą:

•    noworodki i niemowlaki: 1000 j.m. na dobę
•    dzieci w wieku 1-10 lat, 2000 j.m. na dobę
•    dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat: 4000 j.m. na dobę
•    osoby dorosłe i seniorzy z prawidłową masą ciała: 4000 j.m. na dobę
•    dorośli z otyłością oraz seniorzy z otyłością: 10 000 j.m. na dobę
•    kobiety w ciąży oraz karmiące piersią: 4000 j.m. na dobę

Przeliczanie: 100 j.m. = 100 I.U. = 2,5 mcg = 2,5 ug = 2,5 mikrograma witaminy D).

Zapotrzebowanie na witaminę D osób chorych

Ogólnie przyjmuje się, że dzieci, młodzież i dorośli powinni przyjmować od 5 do 10 mikrogramów dziennie, przy czym zapotrzebowanie na witaminę D np. w okresie dojrzewania może ze względu na rozwój kośćca przekroczyć nawet 10g. Inaczej wygląda też dawkowanie w przypadku, kiedy lekarz wykryje schorzenie związane z niedoborem witaminy D – na przykład krzywicę u dziecka, osteoporozę, czy inne zaburzenie gospodarki wapniowo-fosforanowej u dorosłego. Po wykonaniu badań lekarz ocenia rzeczywiste zapotrzebowanie i ustala dawkę. Kiedy dzienne spożycie witaminy D wchodzi w zakres leczniczy, przyjmuje się znacznie większe ilości. Witaminę D medycznie zawsze powinno się brać pod kontrolą lekarza ze względu na możliwość przedawkowania, które wpływa negatywnie na organizm. Zbyt duże stężenie witaminy D ma działanie toksyczne dla organizmu.

  • Czytaj też: Witamina B6 - występowanie i działanie

Suplementacja witaminy D u osób starszych

Witamina D jest szczególnie ważna dla osób starszych i kobiet w okresie menopauzy, wówczas dochodzi do utraty masy kostnej, co powoduje osłabienie kości. Dodatkowo zdolność produkcji cholekalcyferolu w skórze zmniejsza się wraz z wiekiem. Niedobory witaminy D we krwi należy uzupełniać w pierwszej kolejności korzystając z kąpieli słonecznych. Badania wykazały, że w naszej strefie geograficznej chcąc utrzymać optymalne stężenie witaminy D w organizmie powinniśmy profilaktycznie przyjmować preparaty farmakologiczne, koniecznie w okresie od września do kwietnia.

Oceń artykuł

(liczba ocen 48)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!