Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗

Jakie właściwości ma herbata miętowa?

Herbata miętowa jest ratunkiem w przypadku problemów trawiennych, ale to nie jedyny jej atut. Dodatkowo działa uspokajająco, poprawia pamięć i koncentrację, a także pomaga w walce z nieprzyjemnym oddechem. Dlaczego jeszcze warto pić miętę?
Filiżanka herbaty miętowej
Źródło:123RF
W skrócie
  • Wszechstronne Korzyści Zdrowotne: Herbata miętowa jest znana ze swoich właściwości wspomagających trawienie, działania przeciwskurczowego, a także uspokajającego. Pomaga w łagodzeniu dolegliwości takich jak ból brzucha, wzdęcia, niestrawność, a także redukuje apetyt na słodycze.
  • Zawartość i Zastosowanie Mięty: Mięta zawiera kwasy organiczne, flawonoidy, witaminy i minerały, co przyczynia się do jej korzystnego wpływu na zdrowie. Olejek eteryczny mentol, główny składnik mięty, jest wykorzystywany w inhalacjach, kosmetyce, a także do łagodzenia podrażnień dziąseł.
  • Herbata Miętowa dla Kobiet w Ciąży: Jest bezpieczna i korzystna dla kobiet w ciąży, pomaga w walce z mdłościami, nudnościami, wzdęciami, a także wspomaga sen. Stanowi zdrową alternatywę dla kawy i herbaty.
SPRAWDŹ TEŻ: Herbaty wspierające odchudzanie i przyspieszające metabolizm
Spis treści

Mięta jako zioło lecznicze znana jest na całym świecie od tysięcy lat. Jej właściwości są uznawane przez mieszkańców Bliskiego Wschodu, północnej Afryki, szczególnie Maroka, gdzie jest „narodowym” napojem.

Właściwości herbaty miętowej

Najpopularniejszą formą picia mięty jest herbata miętowa – w wygodnych torebkach do parzenia. Jest smaczna, aromatyczna, a do tego – zdrowa. Zawiera:

  • kwasy organiczne, 
  • flawonoidy, 
  • prowitaminę A, 
  • witaminę C, 
  • sole mineralne (potas, wapń, magnez, żelazo, cynk),
  • olejki eteryczne — mentol, limonen. 

Ten pierwszy odpowiada za charakterystyczny miętowy zapach, który jest jednym z najpopularniejszych aromatów stosowanych w przemyśle: chemicznym, kosmetycznym i spożywczym. Na świecie wyodrębniono ponad 40 gatunków mięty, a wśród nich są najpopularniejsze w Polsce rodzaje: mięta kłosowa, pieprzowa i mięta polej. 

Reklama

Na co pomaga herbata miętowa?

Najczęstszym powodem sięgania po herbatę miętową są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ból brzucha, wzdęcia, uporczywe gazy, niestrawność – na wszystkie te kłopoty działa aromatyczna herbata miętowa. Ułatwia ona trawienie, a także działa przeciwskurczowo. Dzięki temu, że mięta pobudza układ pokarmowy do pracy, powinny po nią sięgać osoby będące na diecie i dbające o prawidłowy metabolizm

Jest też pomocna w przypadku wielkiej ochoty na słodycze – filiżanka naparu skutecznie obniży chęć na „coś słodkiego”. Żądza słodkości pojawia się często w zespole napięcia przedmiesiączkowego i właśnie w tym momencie cyklu, panie powinny częściej sięgać po herbatę miętową. Bo nie tylko zmniejsza apetyt na niezdrowe przekąski, ale także uspokajająca i koi — działaniem przypomina melisę. Warto sięgać po nią także przy nerwobólach, a także w sytuacjach stresowych, np. w pracy. Jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż papieros czy mocna kawa. 

Nie wszyscy wiedzą, że herbata miętowa doskonale radzi sobie z czkawką, a także neutralizuje bóle uszne. Miętę kłosową z powodzeniem można podawać dzieciom, które skarżą się na bóle brzucha lub grozi im przeziębienie (np. przemarzły). 

Reklama

Mentol – olejek do zadań specjalnych

Mięta zawiera mentol — olejek eteryczny, który ma bardzo wiele właściwości. Dzięki temu z herbaty miętowej można robić inhalacje, które pomagają udrożnić górne drogi oddechowe. Korzystnie działa na podrażnione dziąsła (można robić miętowe płukanki), a w kosmetyce miętowe kompresy pomagają niwelować cienie pod oczami. Mentol zawarty w mięcie pomaga również niwelować nieświeży oddech – stąd tak wielka popularność miętowych past do zębów i gum do żucia. 

Reklama

Herbata miętowa w ciąży

Ze względu na swoje właściwości korzystne dla układu pokarmowego i nerwowego, herbata miętowa może być dużą pomocą dla kobiet w ciąży. Jest bezpiecznym ziołem, które przyszłe mamy mogą pić bez obaw o zdrowie swoje i maleństwa. 

Napój ten wesprze organizm w walce z mdłościami, nudnościami, a także zniweluje wzdęcia i gazy, na które skarży się wiele pań w stanie błogosławionym. Ciężarne często narzekają także na kłopoty z zasypianiem, więc relaksujący napar z mięty ułatwi oddanie się w objęcia Morfeusza. Mięta jest też wspaniałą alternatywą dla kawy i tradycyjnej herbaty, które kobiety w ciąży powinny ograniczać, ale muszą znaleźć zamienniki, by nie odwodnić organizmu. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Napoje
Złote mleko - przepis z kurkumą. Jak zrobić i na co pomaga?
Filiżanka mleka z kurkumą
Sok z aronii - przepis, właściwości. Jak zrobić dobry sok?
Owoce aronii
Sok z czarnego bzu - właściwości i przepis. Jak go zrobić?
Sok i syrop z owoców czarnego bzu
Podobne artykuły
Nalewka z wrotyczu w ciemnej butelce
Nalewka z wrotyczu - jak zrobić i pić? Dawkowanie i właściwości
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Syrop z imbiru, miodu i cytryny, czyli domowy sposób na przeziębienie i kaszel
Kobieta stosuje jeden ze sposobów na kaca
Przyniesie ulgę w walce z kacem!
Sok z glistnika w ciemnej butelce
Sok z glistnika - jak wycisnąć? Czy wyciąg z jaskółczego ziela pomaga na kurzajki?
Parzenie melisy
Melisa - właściwości i działanie. Jak parzyć i ile razy dziennie pić?

Reklama


Czy można zmierzyć poziom cukru bez nakłuwania?
Dowiedź się!