Jaskółcze ziele – sok z glistnika
Jaskółcze ziele (glistnik) jest rośliną z rodziny makowatych, której od tysięcy lat przypisuje się działanie lecznicze, a mniej więcej od dekady – także trujące (badania wykazały potencjalną toksyczność, której efektem może być uszkodzenie wątroby). Ogranicza się w związku z tym w ostatnim czasie używanie większości preparatów zawierających ten właśnie surowiec zielarski, co ma umocowanie między innymi w rekomendacjach agencji nadzorujących rynek środków leczniczych.
Nie oznacza to jednak, że glistnik całkowicie znika z apteczek. Osoby stosujące naturalne metody leczenia wciąż mogą bez obaw wykorzystywać sok z glistnika do zastosowań zewnętrznych – głównie jako skuteczny preparat na kurzajki, stanowiący najpopularniejszą alternatywę dla profesjonalnej metody zamrażania wykwitów skórnych ciekłym azotem. Jak działa sok z jaskółczego ziela? Gdzie można go kupić? W jaki sposób sok pozyskuje się na własną rękę? Na co należy uważać?
Jak działa sok z jaskółczego ziela?
Jego właściwości w dużej mierze determinowane są zawartością określonych substancji, wśród których identyfikuje się przede wszystkim ponad trzydzieści alkaloidów, a także flawonoidy, karotenoidy, fenolokwasy i ich estry oraz białkowe.
Wykazują one działanie:
- przeciwskurczowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe,
- przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze,
- moczopędne, żółciopędne,
- odstresowujące,
- antyalergiczne,
- antynowotworowe.
Przeciwwirusowe właściwości soku z glistnika wykorzystywane są m.in. do zwalczania kurzajek, które są efektem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV – to zasługa przede wszystkim syntetyzowanych przez roślinę enzymów. Teoretycznie sok z glistnika może też być stosowany do leczenia schorzeń i zaburzeń pracy układu pokarmowego, nerwowego czy sercowo-naczyniowego, jednak w związku z formułowanymi ostrzeżeniami odnośnie toksyczności tego typu preparatów przyjmowanych doustnie, warto w tej materii skonsultować się z lekarzem.
Jak stosować sok z glistnika na kurzajki?
Sok z glistnika na kurzajki aplikuje się za pomocą pipety lub nasączonego wacika. Wystarczy kilka zaledwie kropel, które należy uważnie wetrzeć w miejsce zmienione chorobowo. Pamiętajmy przy tym, że kuracja nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście dni. Zbyt intensywnie i zbyt długo wcierany sok może pozostawić na skórze zauważalne blizny. Uważać powinniśmy również na to, by sok z jaskółczego ziela nie dostał się do jamy ustnej, nozdrzy i oczu, a także nie podrażnił błon śluzowych narządów płciowych. W razie kontaktu zabrudzone miejsce należy przemyć wodą.
Jak zrobić sok z glistnika?
Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Sok z glistnika pozyskuje się poprzez uszkodzenie (skaleczenie) łodygi rośliny. Wydziela ona wówczas charakterystyczne mleczko (czyli właśnie sok) o lekko pomarańczowym zabarwieniu. Nadaje się on do użycia (np. na kurzajki) bezpośrednio lub po rozcieńczeniu wodą.
Samodzielnie można też wykonać alkoholowy wyciąg z glistnika. W tym celu tniemy kilka łodyg jaskółczego ziela na drobne kawałki, a następnie wkładamy do słoika i zalewamy ciepłym alkoholem, po czym odstawiamy na kilka dni. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że wyciągi alkoholowe z glistnika hamują wydzielania soków żołądkowych i działają ochronnie na śluzówkę żołądka, zapobiegając tym samym powstawaniu wrzodów.
Gdzie kupić sok z jaskółczego ziela?
Jeśli nie mamy takiej możliwości, lub nie potrafimy samodzielnie pozyskać soku z jaskółczego ziela, substancję tę możemy nabyć w formie gotowej do użycia. Gdzie kupić sok z jaskółczego ziela?Tego typu produkty dostępne są przede wszystkim w sklepach z ekologiczną żywnością oraz zielarskimi wyrobami medycyny naturalnej, zarówno stacjonarnych, jak też internetowych. Dostępne są też na popularnych serwisach aukcyjnych.
Pamiętać jednak należy, że nie powinno się kupować produktów leczniczych z niewiadomych źródeł, bez etykiet oraz podstawowych informacji o zawartych w nich składnikach oraz ich proporcjach, stężeniach etc.
Sok z glistnika w aptece
Niekiedy można też kupić sok z glistnika w aptece, zazwyczaj sprzedawany jest jako „olejek”. Cena w tym przypadku nie przekracza 15 złotych, często sok można kupić jeszcze taniej, nawet poniżej 10 zł. Więcej zapłacimy za inne produkty zawierające sok z jaskółczego ziela bądź ekstrakt z jego liści, takie jak krem, maść, czy mydło w płynie. Pamiętać jednak należy, że w większości aptek tego typu asortyment, kojarzony z medycyną naturalną, a nie farmakologią, oferowany jest w bardzo ograniczonym zakresie lub wcale.
Czytaj też: