Dla Ciebie, na zdrowie!

Sok z glistnika (jaskółcze ziele). Gdzie kupić? Jak zrobić?

Sok z glistnika (jaskółczego ziela) to doskonałe remedium na kurzajki, czyli wypryski skórne powodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwie stosowany może być silnie toksyczny. Zobacz: jak działa, gdzie kupić i jak zrobić samodzielnie sok z glistnika na kurzajki i inne schorzenia, a także na co uważać w czasie jego stosowania.
Sok z glistnika w ciemnej butelce
źrodło:123RF
Spis treści

Jaskółcze ziele – sok z glistnika

Jaskółcze ziele (glistnik) jest rośliną z rodziny makowatych, której od tysięcy lat przypisuje się działanie lecznicze, a mniej więcej od dekady – także trujące (badania wykazały potencjalną toksyczność, której efektem może być uszkodzenie wątroby). Ogranicza się w związku z tym w ostatnim czasie używanie większości preparatów zawierających ten właśnie surowiec zielarski, co ma umocowanie między innymi w rekomendacjach agencji nadzorujących rynek środków leczniczych.

Nie oznacza to jednak, że glistnik całkowicie znika z apteczek. Osoby stosujące naturalne metody leczenia wciąż mogą bez obaw wykorzystywać sok z glistnika do zastosowań zewnętrznych – głównie jako skuteczny preparat na kurzajki, stanowiący najpopularniejszą alternatywę dla profesjonalnej metody zamrażania wykwitów skórnych ciekłym azotem. Jak działa sok z jaskółczego ziela? Gdzie można go kupić? W jaki sposób sok pozyskuje się na własną rękę? Na co należy uważać?

Jak działa sok z jaskółczego ziela?

Jego właściwości w dużej mierze determinowane są zawartością określonych substancji, wśród których identyfikuje się przede wszystkim ponad trzydzieści alkaloidów, a także flawonoidy, karotenoidy, fenolokwasy i ich estry oraz białkowe. 

Wykazują one działanie:

  • przeciwskurczowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe,
  • przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze,
  • moczopędne, żółciopędne,
  • odstresowujące,
  • antyalergiczne,
  • antynowotworowe.

Przeciwwirusowe właściwości soku z glistnika wykorzystywane są m.in. do zwalczania kurzajek, które są efektem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV – to zasługa przede wszystkim syntetyzowanych przez roślinę enzymów. Teoretycznie sok z glistnika może też być stosowany do leczenia schorzeń i zaburzeń pracy układu pokarmowego, nerwowego czy sercowo-naczyniowego, jednak w związku z formułowanymi ostrzeżeniami odnośnie toksyczności tego typu preparatów przyjmowanych doustnie, warto w tej materii skonsultować się z lekarzem. 

Jak stosować sok z glistnika na kurzajki?

Sok z glistnika na kurzajki aplikuje się za pomocą pipety lub nasączonego wacika. Wystarczy kilka zaledwie kropel, które należy uważnie wetrzeć w miejsce zmienione chorobowo. Pamiętajmy przy tym, że kuracja nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście dni. Zbyt intensywnie i zbyt długo wcierany sok może pozostawić na skórze zauważalne blizny. Uważać powinniśmy również na to, by sok z jaskółczego ziela nie dostał się do jamy ustnej, nozdrzy i oczu, a także nie podrażnił błon śluzowych narządów płciowych. W razie kontaktu zabrudzone miejsce należy przemyć wodą. 

Jak zrobić sok z glistnika?

Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Sok z glistnika pozyskuje się poprzez uszkodzenie (skaleczenie) łodygi rośliny. Wydziela ona wówczas charakterystyczne mleczko (czyli właśnie sok) o lekko pomarańczowym zabarwieniu. Nadaje się on do użycia (np. na kurzajki) bezpośrednio lub po rozcieńczeniu wodą. 

Samodzielnie można też wykonać alkoholowy wyciąg z glistnika. W tym celu tniemy kilka łodyg jaskółczego ziela na drobne kawałki, a następnie wkładamy do słoika i zalewamy ciepłym alkoholem, po czym odstawiamy na kilka dni. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że wyciągi alkoholowe z glistnika hamują wydzielania soków żołądkowych i działają ochronnie na śluzówkę żołądka, zapobiegając tym samym powstawaniu wrzodów

Gdzie kupić sok z jaskółczego ziela?

Jeśli nie mamy takiej możliwości, lub nie potrafimy samodzielnie pozyskać soku z jaskółczego ziela, substancję tę możemy nabyć w formie gotowej do użycia.  Gdzie kupić sok z jaskółczego ziela?Tego typu produkty dostępne są przede wszystkim w sklepach z ekologiczną żywnością oraz zielarskimi wyrobami medycyny naturalnej, zarówno stacjonarnych, jak też internetowych. Dostępne są też na popularnych serwisach aukcyjnych. 

Pamiętać jednak należy, że nie powinno się kupować produktów leczniczych z niewiadomych źródeł, bez etykiet oraz podstawowych informacji o zawartych w nich składnikach oraz ich proporcjach, stężeniach etc.

Sok z glistnika w aptece

Niekiedy można też kupić sok z glistnika w aptece, zazwyczaj sprzedawany jest jako „olejek”. Cena w tym przypadku nie przekracza 15 złotych, często sok można kupić jeszcze taniej, nawet poniżej 10 zł. Więcej zapłacimy za inne produkty zawierające sok z jaskółczego ziela bądź ekstrakt z jego liści, takie jak krem, maść, czy mydło w płynie. Pamiętać jednak należy, że w większości aptek tego typu asortyment, kojarzony z medycyną naturalną, a nie farmakologią, oferowany jest w bardzo ograniczonym zakresie lub wcale. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • Bogdan Kędzia, Katarzyna Łożykowska, Agnieszka Gryszczyńska, Skład chemiczny i zawartość substancji biologicznie aktywnych w Chelidonium majus L, Postępy Fitoterapii 3/2013
  • Piotr Migas, Magdalena Heyka, Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, Postępy Fitoterapii 3/2011
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Sposoby na ból żołądka. Co jest dobre na ból brzucha?
Wizualizacja wyglądu żołądka w układzie pokarmowym człowieka
Przeczytaj artykuł
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Stopa z brodawką na dużym palcu
Przeczytaj artykuł
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Zioła obniżające ciśnienie tętnicze
Podobne artykuły
Mniszek lekarski w na stole
Mniszek lekarski - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga?
Kwiat buzdyganka naziemnego
Buzdyganek naziemny - właściwości i działanie. Jak stosować?
Kwiaty czeremchy zwyczajnej
Czeremcha zwyczajna - właściwości, zastosowanie. Jak wygląda?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!