Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Sok z glistnika - jak wycisnąć? Czy wyciąg z jaskółczego ziela pomaga na kurzajki?

Sok z glistnika (jaskółczego ziela) to doskonałe remedium na kurzajki, czyli wypryski skórne powodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwie stosowany może być silnie toksyczny. Zobacz: jak działa, gdzie kupić i jak zrobić samodzielnie sok z glistnika na kurzajki i inne schorzenia, a także na co uważać w czasie jego stosowania.
Sok z glistnika w ciemnej butelce
źrodło:123RF
W skrócie
  • Sok z glistnika jest używany od wieków, jednak stosunkowo niedawno pojawiły się badania, które wskazują na jego toksyczne właściwości. Jakie?
  • Sok z glistnika można stosować zewnętrzne i wewnętrznie. W jaki sposób?
  • Stosowanie soku z glistnika w nieodpowiednich dawkach może prowadzić do przykrych konsekwencji. Jakich?
SPRAWDŹ TEŻ: Jaskółcze ziele - właściwości zdrowotne. Na co pomaga?
Spis treści

Czym jest sok z glistnika?

Jaskółcze ziele (glistnik) jest rośliną z rodziny makowatych, której od tysięcy lat przypisuje się działanie lecznicze, a mniej więcej od dekady - także trujące (Niektóre badania wykazały potencjalną toksyczność, której efektem może być uszkodzenie wątroby).

Ogranicza się w związku z tym w ostatnim czasie używanie większości preparatów zawierających ten właśnie surowiec zielarski, co ma umocowanie między innymi w rekomendacjach agencji nadzorujących rynek środków leczniczych.

Nie oznacza to jednak, że glistnik całkowicie znika z apteczek. Osoby stosujące naturalne metody leczenia wciąż mogą bez obaw wykorzystywać sok z glistnika do zastosowań zewnętrznych - głównie jako skuteczny preparat na kurzajki, stanowiący najpopularniejszą alternatywę dla profesjonalnej metody zamrażania wykwitów skórnych ciekłym azotem.

Jak działa sok z jaskółczego ziela? Gdzie można go kupić? W jaki sposób sok pozyskuje się na własną rękę? Na co należy uważać?

Reklama

Jak działa sok z jaskółczego ziela?

Jego właściwości w dużej mierze są determinowane zawartością określonych substancji, wśród których identyfikuje się przede wszystkim ponad trzydzieści alkaloidów, a także flawonoidy, karotenoidy, fenolokwasy i ich estry oraz białkowe. 

Wykazują one działanie:

  • przeciwskurczowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe,
  • przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze,
  • moczopędne, żółciopędne,
  • odstresowujące,
  • antyalergiczne,
  • antynowotworowe.

Przeciwwirusowe właściwości soku z glistnika wykorzystywane są m.in. do zwalczania kurzajek, które są efektem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV - to zasługa przede wszystkim syntetyzowanych przez roślinę enzymów.

Zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Anny Goździckiej-Józefiak z wydziału Biologii UAM w trakcie badań na jaskółczym zielem odkryło jego niezwykłe właściwości. Okazało się, że sok z glistnika może wspomagać leczenie niektórych nowotworów wywoływanych przez HPV.

Teoretycznie ekstrakt może też być stosowany do leczenia schorzeń i zaburzeń pracy układu pokarmowego, nerwowego czy sercowo-naczyniowego, jednak w związku z formułowanymi ostrzeżeniami odnośnie toksyczności tego typu preparatów przyjmowanych doustnie, warto w tej materii skonsultować się z lekarzem.

Sok z glistnika można stosować zewnętrznie również przy grzybicy paznokci. W aptekach dostępne są płyny i balsami zawierające jaskółcze ziele, gdyż hamuje ono rozwój zarodników choroby.

Istnieją również pewne przesłanki że może on wspomagać organizm w walce z rakiem. Sok z glistnika zwiera sangwinarynę, która przyspiesza śmierć komórek nowotworowych. Dzięki temu znajduje często miejsce w składzie leków przyjmowanych podczas leczenia.

Reklama

Jak stosować sok z glistnika? Na co pomaga?

Sok z glistnika na kurzajki, brodawki, kłykciny czy wystające pieprzyki aplikuje się za pomocą pipety lub nasączonego wacika. Wystarczy zaledwie kilka kropel, które należy uważnie wetrzeć w miejsce zmienione chorobowo.

Pamiętajmy przy tym, że kuracja nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście dni. Zbyt intensywnie i zbyt długo wcierany sok może pozostawić na skórze zauważalne blizny.

Uważać powinniśmy również na to, by sok z jaskółczego ziela nie dostał się do jamy ustnej, nozdrzy i oczu, a także nie podrażnił błon śluzowych narządów płciowych, gdyż jest on mocno skoncentrowany. W razie kontaktu zabrudzone miejsce należy przemyć wodą.

Zazwyczaj stosuje się jaskółcze ziele na brodawki, jednak nie jest to jego jedyne zastosowanie. Sok z glistnika również nadaje się do picia. Do stosowania wewnętrznego zalecany jest osobom z kamicą żółciową i niestrawnościami.

Różne źródła podają, że sok z glistnika można podawać w określonej dawce, tj. 15-20 ml wyciągu na dzień. Ekstrakt ten jest jednak silnie skoncentrowany, dlatego najczęściej nie poleca się stosowania go doustnie.

Dostać można jednak suszone jaskółcze ziele, z którego przygotowuje się napar. Taką herbatkę należy jednak odpowiednio dawkować. Szklankę zaparzoną z 1 łyżki ziela należy pić w 3-4 porcjach w ciągu dnia.

Tak przyjmowany może łagodzić bóle migrenowe i miesiączkowe, gdyż działa rozkurczowo. Sok z glistnika może pomóc także przy astmie i chorobach oskrzeli.

Tak, jak zostało jednak już wspomniane wcześniej, przed spożyciem soku z glistnika jaskółcze ziele, najlepiej wcześniej poradzić się specjalisty.

Reklama

Jak zrobić sok z glistnika?

Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Sok z glistnika pozyskuje się poprzez uszkodzenie (skaleczenie) łodygi rośliny.

Wydziela ona wówczas charakterystyczne mleczko (czyli właśnie sok) o lekko pomarańczowym zabarwieniu. Nadaje się on do użycia (np. na kurzajki) bezpośrednio lub po rozcieńczeniu wodą.

Samodzielnie można też wykonać alkoholowy wyciąg z glistnika. Jak wycisnąć sok z jaskółczego ziela i zrobić z niego nalewkę? W tym celu tniemy kilka łodyg jaskółczego ziela na drobne kawałki, a następnie wkładamy do słoika i zalewamy ciepłym alkoholem, po czym odstawiamy na kilka dni.

Przeprowadzone eksperymenty na zwierzętach wykazały, że wyciągi alkoholowe z glistnika hamują wydzielania soków żołądkowych i działają ochronnie na śluzówkę żołądka, zapobiegając tym samym powstawaniu wrzodów.

Reklama

Gdzie kupić sok z jaskółczego ziela?

Jeśli nie mamy takiej możliwości lub nie potrafimy samodzielnie pozyskać soku z jaskółczego ziela, substancję tę możemy nabyć w formie gotowej do użycia.

Gdzie kupić sok z jaskółczego ziela? Tego typu produkty dostępne są przede wszystkim w sklepach z ekologiczną żywnością oraz zielarskimi wyrobami medycyny naturalnej, zarówno stacjonarnych, jak też internetowych. Dostępne są też na popularnych serwisach aukcyjnych.

Należy jednak pamiętać, że nie powinno się kupować produktów leczniczych z niewiadomych źródeł, bez etykiet oraz podstawowych informacji o zawartych w nich składnikach oraz ich proporcjach, stężeniach etc.

Niekiedy można też kupić sok z glistnika w aptece, zazwyczaj sprzedawany jest jako „olejek”. Cena w tym przypadku nie przekracza 15 złotych, często sok można kupić jeszcze taniej, nawet poniżej 10 zł.

Więcej zapłacimy za inne produkty zawierające sok z jaskółczego ziela bądź ekstrakt z jego liści, takie jak kremy, maści czy mydła w płynie. Pamiętać jednak należy, że w większości aptek tego typu asortyment, kojarzony z medycyną naturalną, a nie farmakologią, oferowany jest w bardzo ograniczonym zakresie lub wcale.

Reklama

Przeciwwskazania i skutki uboczne soku z glistnika

Badania na temat działania glistnika na wątrobę są niespójne. Jednocześnie dowodzą jego właściwości ochronnych i toksycznych [Migas P., Heyka M., Glistnik jaskółcze ziele we współczesnej terapii…].

Stosowanie soku z glistnika zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne powinno być, jak już niejednokrotnie podkreślano, skonsultowane z lekarzem. Należy również bezwzględnie trzymać się zaleceń producenta preparatu.

Zbyt duża dawka soku z ziela jaskółczego może powodować:

  • niestrawność,
  • biegunki,
  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • nietrzymanie moczu,
  • ospałość,
  • tachykardię,
  • spadek ciśnienia,
  • zaburzenia świadomości,
  • zwroty i bóle głowy.

Skutki uboczne pojawić się mogą również po zbyt długim wewnętrznym stosowaniu soku z glistnika, tj. powyżej 2 miesięcy.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do picia soku z glistnika jest:

  • niedrożność przewodów żółciowych,
  • choroby wątroby lub leki wpływające na jej funkcjonowanie.

Sok z jaskółczego ziela jest również niewskazany dodo stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby cierpiące na jaskrę lub chorobę wrzodową Z racji tego, że może działaś podrażniająco na skórę, z jego stosowania powinni także zrezygnować alergicy.

Glistnika nie powinno się także stosować na kurzajki, które nie były przebadane przez dermatologa.

Czytaj również

Bibliografia

  • Bogdan Kędzia, Katarzyna Łożykowska, Agnieszka Gryszczyńska, Skład chemiczny i zawartość substancji biologicznie aktywnych w Chelidonium majus L, Postępy Fitoterapii 3/2013.
  • Piotr Migas, Magdalena Heyka, Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii - wskazania i bezpieczeństwo stosowania, Postępy Fitoterapii 3/2011.
  • Migas P., Heyka M., Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, Postępy Fitoterapii 2011, nr 3.
  • Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Napoje
Sok z glistnika - jak wycisnąć? Czy wyciąg z jaskółczego ziela pomaga na kurzajki?
Sok z glistnika w ciemnej butelce
Sok z czarnego bzu - właściwości i przepis. Jak go zrobić?
Sok i syrop z owoców czarnego bzu
Sok z aronii - przepis, właściwości. Jak zrobić dobry sok?
Owoce aronii
Podobne artykuły
Sok z glistnika w ciemnej butelce
Sok z glistnika - jak wycisnąć? Czy wyciąg z jaskółczego ziela pomaga na kurzajki?
Sok i syrop z owoców czarnego bzu
Sok z czarnego bzu - właściwości i przepis. Jak go zrobić?
Owoce aronii
Sok z aronii - przepis, właściwości. Jak zrobić dobry sok?
Kobieta i mężczyzna trzymają w szklanych butelkach mleko kozie, między nimi koza
Kozie mleko - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania i skutki uboczne

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial