Dla Ciebie, na zdrowie!

Kawa a karmienie piersią – czy dziecku szkodzi kofeina?

Naturalnym jest, że kobiety dbają o siebie i dziecko podczas ciąży. Wiele z nich jednak zapomina, że po porodzie nadal ważne jest, aby młoda mama troszczyła się nie tylko o maluszka, ale również i o siebie. Jeśli decyduje się na karmienie piersią musi pamiętać, że nadal jest wiele produktów spożywczych, na które musi uważać. Czy kawa jest jednym z nich? Czy można pić kawę karmiąc piersią? Czy kofeina może zaszkodzić dziecku?
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Kawa a karmienie piersią

Czy karmiąc piersią można pić kawę? To pytanie, które nurtuje wiele młodych matek. Warto pamiętać, że na organizm wpływa nie tyle wypita kawa, co kofeina w niej zawarta. Pobudza ona ciało, u wielu osób poprawia również samopoczucie. Jednak nie na wszystkich tak działa. U części osób wywołuje szybsze bicie serca, rozdrażnienie i problemy ze snem. Co może negatywnie wpływać również na karmionego maluszka.

Reklama

Karmienie piersią a kawa

Czy kawa przy karmieniu piersią jest zalecana? Rzeczą oczywistą jest, że wszystko co je i pije kobieta w ciąży wpływa na dziecko, które nosi. Jeśli po porodzie kobieta karmi piersią ten stan rzeczy się nie zmienia, nadal wszystko co zje i wypije jest istotnie, bo ma wpływ na jakość jej mleka. Dlatego warto zastanowić się: czy można pić kawę podczas karmienia piersią?

 • Picie kawy podczas karmienia piersią nie wpływa na ilość wytwarzanego pokarmu.
 • Kofeina krążąca w ciele matki z pewnością przedostaje się do mleka. Jednak jej ilość to około jeden procent.
 • Najważniejsze w rozwoju dziecka są pierwsze miesiące życia, wtedy noworodek nabiera odporności i przyzwyczaja się do życia poza ciałem mamy. Dlatego warto odstawić kawę na pierwszy miesiąc lub dwa życia dziecka.
 • W ciągu pierwszego miesiąca życia dziecka kofeina nie jest wydalana z jego organizmu, tylko się w nim odkłada. Może to powodować bóle brzucha u dziecka, nadmiernie pobudzenie i problemy ze snem.
 • Po upływie trzeciego miesiąca życia dziecka, nie ma bezwzględnego zakazu picia kawy, jednak jej ilości nie powinna przekraczać dwóch-trzech filiżanek dziennie, tj. około 200-300 mg kofeiny.

Reklama

Kawa podczas karmienia piersią

Jeśli już matka karmiąca piersią decyduje się na picie kawy to, kiedy najlepiej ją wypić, aby jak najmniej kofeiny przedostało się do mleka? Szczególną uwagę warto zwrócić na:

 • na pewno kawa podczas karmienia lub tuż przed nim, nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej wypić ją bezpośrednio po karmieniu piersią, ponieważ kofeina utrzymuje się w organizmie około czterech godzin.
 • kawa może wypłukiwać składniki odżywcze z organizmu warto, zatem pamiętać, aby pić ją w niewielkich ilościach i prawidłowo się odżywiać.
 • dobrze jest do kawy dodać mleka, aby ograniczyć ubytek wapnia w organizmie (kawa może go wypłukiwać).
 • na czas karmienia piersią warto również zamienić kawę rozpuszczalną (wytwarzaną sztucznie), na naturalną kawę sypaną. Choć kawa w ziarnach jest mocniejsza, to przez to, że jest naturalna to jest po prostu również zdrowsza.

Sprawdź: E-papieros w ciąży – czy jest bezpieczny dla dziecka?

Reklama

Czy można pić kawę karmiąc piersią?

Młode mamy lubiące picie kawy przy karmieniu piersią powinny pamiętać o tym, że kofeina znajduje się w wielu innych produktach, nie tylko w kawie. W pierwszych miesiącach życia dziecka najlepiej z kawy zrezygnować, a dopiero po trzecim miesiącu można pić ją w niewielkich ilościach. Niewielkich tzn. 200-300 mg kofeiny dziennie. Zatem warto pamiętać, że kofeinę znajdziemy również w:

 • herbacie,
 • yerba mate,
 • coca coli,
 • guaranie,
 • ciemnej czekoladzie.

Reklama

Kawa przy karmieniu piersią

Kawa nie jest jednym z tych produktów, którego należy całkowicie unikać w okresie karmienia piersią. Jednak najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek. Jedna czy dwie filiżanki (najlepiej z mlekiem) powinny pozwolić mamie realizować codzienne przyzwyczajenia i nie powinny negatywnie wpłynąć na rozwój noworodka. Zatem czy można pić kawę przy karmieniu piersią? W pierwszych miesiącach życia dziecka wskazane odstawienie kawy, natomiast po trzecim miesiącu można zacząć stopniowo wprowadzać ją do diety. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty
Dziecko z blizną na czole
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Podobne artykuły
Wysoka temperatura przy wyżynaniu zębów u dzieci
Gorączka przy ząbkowaniu - ile trwa i jaka temperatura?
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Dziecko chrapie w czasie snu
Chrapanie u dziecka - bez kataru i podczas infekcji. Co pomaga?
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy u dzieci. Kiedy występuje i jakie ma objawy?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!