Lek na ból gardła – jak wybrać ten skuteczny?

Dziecko z bólem gardła
Źródło: 123RF
Tabletki czy spraye na gardło mają za zadanie zahamować rozwój choroby, zmniejszyć odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości, a także nawilżyć błonę śluzową jamy ustnej. W większości przypadków wizyta u specjalisty nie jest konieczna, a należy się do niego zgłosić, gdy pojawią się inne dolegliwości, jak np. wysoka gorączka.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele leków na ból gardła, jednak jedne są bardziej skuteczne, a inne nieco mniej. Należy pamiętać również o pewnych zasadach przed zażyciem preparatu, by nie doprowadzić do niechcianych powikłań.

Przede wszystkim:

 • dzieciom poniżej 3. roku życia niezalecane są tabletki na ból gardła do ssania, gdyż po prostu maluchy mogą się nimi łatwo zakrztusić, 
 • kobiety w ciąży nie powinny sięgać po pastylki na gardło, które mają w swoim składzie tymianek lub podbiał, gdyż mogą one wywołać zaburzenia krążenia krwi.

Jakie są zatem skuteczne leki i tabletki na gardło, które są bezpieczne oraz pomagają uporać się z niechcianym bólem gardła?

Lek na gardło – właściwości

Skuteczny lek na ból gardła to oczywiście taki, który rozwiązuje problem, a więc niweluje nieprzyjemne drapanie i zmniejsza obrzęk błony śluzowej.

Właściwości preparatów na ból gardła to przede wszystkim:

 • działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe,
 • nawilżanie gardła – tabletki do ssania na ból gardła zwiększają wydzielanie śliny,
  a tym samym nawilżają gardło,
 • niwelowanie przekrwienia błony śluzowej gardła,
 • zmniejszanie odczuwania bólu gardła,
 • zapobieganie nasilania się suchego kaszlu,
 • zmniejszanie obrzęku i zaczerwienienia gardła,
 • usuwanie uciążliwej chrypki,
 • ułatwianie przełykania.

Leki na ból gardła – co jest dostępne na rynku?

Wybór leków na ból gardła w aptekach jest naprawdę bardzo duży i większość z nich jest bez recepty.

Ból gardła – leki:

 • tabletki do ssania,
 • syropy,
 • spraye,
 • inhalatory,
 • proszki do rozpuszczenia w wodzie,
 • roztwory do płukania jamy ustnej.

Produkt należy wybierać mając na uwadze wiek pacjenta, alergie, a w przypadku dzieci również smak i konsystencję, by preparat był łatwy do zażycia.  

Spray do gardła

Spraye do gardła są alternatywą dla tabletek do ssania i domowych sposobów. Zalecane w stanach zapalnych gardła, zarówno przy pierwszych objawach, jak i przy ostrym zapaleniu. Lekarze i farmaceuci zalecają spray do gardła, czyli lek w aerozolu, ponieważ działa miejscowo i szybko przenika przez skórę oraz błonę śluzową docierając precyzyjnie do ogniska bólu. Najlepiej, jeśli spray zawiera benzydaminę, czyli substację o działaniu przeciwzapalnym i znieczulającym. Benzydamina zmniejsza również obrzęk i ma działanie odkażające.

Jaki spray do gardła wybrać? Sprawdź: Uniben - wygodny w aplikacji lek na stan zapalny gardła. Uniben, został laureatem nagrody zaufania „ZŁOTY OTIS 2015” , a także zyskał również uznanie środowiska farmaceutów, którzy w plebiscycie miesięcznika “Świat Farmacji” nadali mu tytuł “Produkt Roku 2015”. Uniben przynosi szybką ulgę, ponieważ koi ból i miejscowo zieczula. Zalecany jest nie tylko przy stanach zapalnych gardła, ale także przy zapaleniu dziąseł, języka, krtani, a także innych chorobach jamy ustnej.

Zobacz wideo: Skuteczny lek na ból gardła i przeziębienie

Tabletki i leki na gardło w ciąży

Kobiety w ciąży powinny starać się unikać przyjmowania jakichkolwiek lekarstw, by nie zaszkodzić sobie, a także płodowi.

Przede wszystkim należy unikać:

 • tymianku i podbiału – ze względu na ryzyko zaburzeń krążenia krwi,
 • preparatów na bazie szałwii – w dużych ilościach może spowodować przedwczesny poród,
 • liści malin – napar z liści malin nie powinien być spożywany wcześniej, niż w 38. tygodniu ciąży, gdyż przyspiesza on poród, na skutek uelastyczniania szyjki macicy,
 • leków z aloesem – mogą one dodatkowo zwiększać poziom estrogenów, który stale powinien być kontrolowany przez lekarza.

Zatem jakie są najlepsze tabletki na gardło dla kobiet w ciąży? Oczywiście należy stawiać na leczenie naturalne i wybierać produkty, które zawierają:

Jeśli dodatkowo występuje gorączka to lekarz najczęściej zaleca leki z paracetamolem oraz suplementację witaminy C.

Tabletki na gardło dla dzieci

Najlepszy lek na gardło dla dziecka, to taki, który ma łatwy sposób podania, a więc:

Dodatkowo bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko, a także nawodnienie jego organizmu.

Tabletki na gardło do ssania są zalecane starszym dzieciom – takim, które ukończyły co najmniej trzy lata. Popularne, ale i skuteczne są również lizaki, które nie kojarzą się dziecku
z lekarstwem, dlatego rodzice często podają je swoim maluchom w czasie zapalenia gardła.

Należy pamiętać, iż jeśli prócz bólu gardła występują inne, niepokojące dolegliwości, należy udać się do lekarza, który przeprowadzi badania oraz zaleci właściwą formę leczenia. Jeśli infekcja gardła ma podłoże bakteryjne, specjalista prawdopodobnie zaproponuje antybiotykoterapię. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, by nie doprowadzić do niechcianych powikłań.

Artykuł powstał we współpracy z UNIA

Oceń artykuł

(liczba ocen 22)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA