Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Wymaz z gardła - jak przebiega i co wykrywa? Przygotowanie do badania

Wymaz z gardła pobiera się w celu rozpoznania bakteryjnej infekcji gardła. Badanie wykonuje się najczęściej u osób, które cierpią na nawracające infekcje lub jeśli lekarz ma wątpliwości co do rodzaju infekcji, jaka wystąpiła u chorego. Zastanawiasz się, czy powinieneś wykonać wymaz z gardła? A może ile kosztuje, co wykrywa to badanie lub jak się przygotować do pobrania?
Badanie gardła
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wymaz z gardła zlecany jest przy podejrzeniu bakteryjnej infekcji. Jednocześnie pozwala on stwierdzić, jakiego rodzaju jest bakteria.
 • Określenie rodzaju bakterii pozwala na odpoweidnie dobranie antybiotyku. Wyniki zwykle są w ciagu kilku dni, jednak zależy to od placówki.
 • Cena waha się od ok. 20 złotych do ok. 40 złotych. Wszystko zależy od miasta, w którym robimy wymaz.
SPRAWDŹ TEŻ: Bakterie w gardle - rodzaje, objawy, leczenie
Spis treści

Reklama

Czym jest wymaz z gardła?

Lekarz zleci nam wykonanie wymazu z gardła, jeśli podejrzewa, że zachorowaliśmy na bakteryjną infekcję gardła. Wymaz z gardła pozwoli lekarzowi jednoznacznie stwierdzić jakiego rodzaju bakteria zadomowiła się w naszym gardle i jaki antybiotyk skutecznie ją zwalczy.

Lekarze pierwszego kontaktu najczęściej zlecają wykonanie wymazu gardła, jeśli podejrzewają anginę ropną, którą wywołuje paciorkowiec β-hemolizujący grupy A, a także jeśli mają wątpliwości czy pacjent cierpi na infekcję wirusową czy bakteryjną.

Uniben
Uniben to wygodny w aplikacji lek na stan zapalny gardła. Likwiduje objawy zapalenia gardła. Działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwbólowo, znieczulająco oraz odkażająco. Można go stosować u małych dzieci. Precyzyjnie trafia w ognisko zapalne za sprawą długiego aplikatora. Dzięki zawartości glicerolu nawilża śluzówkę. Ma przyjemny, słodki smak.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Jaka jest cena wymazu z gardła?

Zastanawiasz się, ile kosztuje wymaz z gardła? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem ceny różnią się w zależności od miasta, w którym zamierzamy wykonać wymaz z gardła. W Krakowie ceny wahają się w granicach od 35 do 55 złotych.

Wymaz z gardła we Wrocławiu kosztuje od 20 złotych (przy identyfikacji jednego szczepu bakterii) do 40 złotych.

W Lublinie za wykonanie wymazu z gardła zapłacimy około 35 złotych. Przed udaniem się na pobranie wymazu z gardła warto sprawdzić, jakie ceny obowiązują w Twoim mieście.

Diagnostyka wymazu z gardła

Wyniki wymazu z gardła należy interpretować w następujący sposób: jeśli badanie wymazu z gardła na obecność danej bakterii dało wynik dodatni, oznacza to, że jesteśmy nosicielami tej bakterii.

Przykładowo, jeśli w wymazie z gardła mamy wynik dodatni na obecność paciorkowca ropotwórczego w gardle (Streptococcus pyogenes), oznacza to, że zachorowaliśmy na anginę ropną i powinniśmy zażyć odpowiedni antybiotyk, czyli taki, na który bakteria jest wrażliwa.

Analogicznie, jeśli wymaz z gardła na obecność danej bakterii dał wynik negatywny, to znaczy, że w naszym gardle nie zadomowił się ten konkretny drobnoustrój. Jeśli zrobimy już wymaz z gardła, to ile się czeka na wynik? Zwykle swoje wyniki otrzymamy już po 2-4 dniach roboczych. Choć oczywiście zależy to od placówki, w której dokonaliśmy badania.

Reklama

Co wykrywa wymaz z gardła?

Lekarz POZ najczęściej zleca wykonanie wymazu z gardła na obecność Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowca ropotwórczego, które odpowiada za rozwój anginy ropnej. Jednak jest jeszcze wiele bakterii, które kolonizują gardło. Zalicza się do nich m.in.:

 • haemophilus influenzae, czyli bakterie pałeczki grypy, które wywołują zakażenia układu oddechowego, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • moraxella catharralis, które odpowiadają za nawracające zapalenie dróg oddechowych, rzadziej ucha środkowego, a także opon mózgowych,
 • corynebacterium diphteriae, inaczej maczugowiec błonicy, który, jak sama nazwa wskazuje, wywołuje błonicę,
 • staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty, który wywołuje m.in. zakażenia ropne skóry, tkanek podskórnych, tkanek miękkich, a także zakażenia układowe, takie jak np. zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego,
 • streptococcus pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia płuc (pneumokok), która jest przyczyną zachorowań na zapalenie opon mózgowych u małych dzieci, zapalenie płuc u osób ze słabą odpornością, a także innych zakażeń, jak na przykład zapalenia zatok czy otrzewnej.

Reklama

Przygotowanie do wymazu z gardła

Wymaz z gardła najlepiej wykonać na czczo, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, to co najmniej trzy godziny po zjedzonym posiłku.

Przed pobraniem wymazu z gardła nie powinno się także myć zębów, ponieważ pasty do zębów zawierają substancje antybakteryjne, które mogą sfałszować wynik badania. Badania nie powinno się także przeprowadzać w trakcie antybiotykoterapii lub zaraz po jej zakończeniu.

Samo badanie jest bezbolesne, jednak przy pobieraniu materiału z tylnej części gardła lub migdałków, może wystąpić u badanego odruch wymiotny.

Czytaj również

Bibliografia

 • „Choroby zakaźne i pasożytnicze” pod red. J. Cianciary i J. Juszczyka (wyd. Czelej 2012).
 • „Mikrobiologia - Patrick R. Murray, Ken S. Rosenthal, Michael A. Pfaller, red. wyd. pol. Anna Przondo-Mordarska, (wyd. Elsevier Urban & Partner 2011).
 • „Diagnostyka mikrobiologiczna” E. Szewczyk (wyd. PWN 2013).
 • Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego 2016. Dokument NPOA.
 • Mazur E.: Racjonalna antybiotykoterapia ostrych zapaleń górnych dróg oddechowych. Pol. Merk. Lek. 29, (173), 304–308 (2010).
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania laryngologicze
Badanie BERA - kiedy je wykonać? Wyniki i cena
Dziecko w czasie badania ABR
Badanie błędnika - na czym polega i jak wygląda?
Osoba podczas badania błędnika
Audiometria tonalna (test PTA) - na czym polega to badanie słuchu?
Osoba w czasie badania słuchu
Podobne artykuły
Dziecko w czasie badania nosa
Wymaz z nosa - wyniki i przygotowanie do badania
Badanie BERA
Badanie ABR - na czym polega i u kogo się je przeprowadza?
Badanie gardła
Wymaz z gardła - jak przebiega i co wykrywa? Przygotowanie do badania
Badanie próby kalorycznej
Próba kaloryczna - na czym polegają próby błędnikowe?
Badanie tympanometryczne
Tympanometria - na czym polega i jak czytać jej wyniki?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co planujesz na pierwszy dzień wiosny?