Wymaz z gardła - co wykrywa? Przebieg i wyniki

Wymaz z gardła pobiera się w celu rozpoznania bakteryjnej infekcji gardła. Badanie wykonuje się najczęściej u osób, które cierpią na nawracające infekcje gardła lub jeśli lekarz ma wątpliwości co do rodzaju infekcji, jaka wystąpiła w gardle chorego. Zastanawiasz się czy powinieneś wykonać wymaz z gardła? A może ile kosztuje wymaz z gardła, co wykrywa to badanie lub jak się przygotować do pobrania wymazu z gardła?
Badanie gardła
Źródło: 123RF
Spis treści

Wymaz z gardła

Lekarz zleci nam wykonanie wymazu z gardła, jeśli podejrzewa, że zachorowaliśmy na bakteryjną infekcję gardła. Wymaz z gardła pozwoli lekarzowi jednoznacznie stwierdzić jakiego rodzaju bakteria zadomowiła się w naszym gardle i jaki antybiotyk skutecznie ją zwalczy.

Lekarze pierwszego kontaktu najczęściej zlecają wykonanie wymazu gardła, jeśli podejrzewają anginę ropną, którą wywołuje paciorkowiec β-hemolizujący grupy A, a także jeśli mają wątpliwości czy pacjent cierpi na infekcję wirusową czy bakteryjną.

Wymaz z gardła cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje wymaz z gardła? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem ceny różnią się w zależności od miasta, w którym zamierzamy wykonać wymaz z gardła. W Krakowie ceny wahają się w granicach od 35 do 55 złotych. Wymaz z gardła we Wrocławiu kosztuje od 20 złotych (przy identyfikacji jednego szczepu bakterii) do 40 złotych. W Lublinie za wykonanie wymazu z gardła zapłacimy około 35 złotych. Przed udaniem się na pobranie wymazu z gardła warto sprawdzić, jakie ceny obowiązują w Twoim mieście.

Wymaz z gardła wyniki

Wyniki wymazu z gardła należy interpretować w następujący sposób: jeśli badanie wymazu z gardła na obecność danej bakterii dało wynik dodatni, oznacza to, że jesteśmy nosicielami tej bakterii. Przykładowo, jeśli w wymazie z gardła mamy wynik dodatni na obecność paciorkowca ropotwórczego w gardle (Streptococcus pyogenes), oznacza to, że zachorowaliśmy na anginę ropną i powinniśmy zażyć odpowiedni antybiotyk, czyli taki, na który bakteria jest wrażliwa.

Analogicznie, jeśli wymaz z gardła na obecność danej bakterii dał wynik negatywny, to znaczy, że w naszym gardle nie zadomowił się ten konkretny drobnoustrój. Jeśli zrobimy już wymaz z gardła, to ile się czeka na wynik? Zwykle swoje wyniki otrzymamy już po 2-4 dniach roboczych. Choć oczywiście zależy to od placówki, w której dokonaliśmy badania.

Wymaz z gardła co wykrywa

Lekarz POZ najczęściej zleca wykonanie wymazu z gardła na obecność Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowca ropotwórczego, które odpowiada za rozwój anginy ropnej. Jednak jest jeszcze wiele bakterii, które kolonizują gardło. Zalicza się do nich m.in.:

  • Haemophilus influenzae, czyli bakterie pałeczki grypy, które wywołują zakażenia układu oddechowego, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • Moraxella catharralis, które odpowiadają za nawracające zapalenie dróg oddechowych, rzadziej ucha środkowego, a także opon mózgowych;
  • Corynebacterium diphteriae, inaczej maczugowiec błonicy, który, jak sama nazwa wskazuje, wywołuje błonicę;
  • Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty, który wywołuje m.in. zakażenia ropne skóry, tkanek podskórnych, tkanek miękkich, a także zakażenia układowe, takie jak np. zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego;
  • Streptococcus pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia płuc (pneumokok), która jest przyczyną zachorowań na zapalenie opon mózgowych u małych dzieci, zapalenie płuc u osób ze słabą odpornością, a także innych zakażeń, jak na przykład zapalenia zatok czy otrzewnej.

Szukając odpowiedniego preparatu na gardło należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje. Wartościowymi składnikami są nanosrebro i porost islandzki. Srebro koloidalne działa antyseptycznie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Natomiast porost islandzki ma właściwości powlekające i nawilżające. Takie połączenie sprawdza się przy infekcjach w jamie ustnej i gardle.

Wymaz z gardła przygotowanie

Wymaz z gardła najlepiej wykonać na czczo, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, to co najmniej trzy godziny po zjedzonym posiłku. Przed pobraniem wymazu z gardła nie powinno się także myć zębów, ponieważ pasty do zębów zawierają substancje antybakteryjne, które mogą sfałszować wynik badania. Badania nie powinno się także przeprowadzać w trakcie antybiotykoterapii lub zaraz po jej zakończeniu. Samo badanie jest bezbolesne, jednak przy pobieraniu materiału z tylnej części gardła lub migdałków, może wystąpić u badanego odruch wymiotny. 

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama