Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Operacje serca - małoinwazyjne i hybrydowe

Małoinwazyjne operacje serca to techniki operowania pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową lub wady serca. Opowiada o nich kardiochirurg, dr n. med. Przemysław Szałański.
Spis treści

Małoinwazyjne operacje serca

Małoinwazyjne operacje serca to nowoczesna technika operowania pacjentów z chorobą wieńcową i z wadami serca. Technika chirurgiczna oparta na ograniczeniu rozległości rany operacyjnej przynosi chorym wymierne korzyści:

  • przyspiesza powrót do pełnej sprawności ruchowej czy do pracy,
  • skraca okres rekonwalescencji,
  • radykalnie zmniejsza wielkość blizny pooperacyjnej,
  • likwiduje powikłania gojenia rozciętego mostka,
  • zapewnia lepszy komfort psychiczny chorego. 

Małoinwazyjne procedury kardiochirurgiczne mogą być stosowane zarówno do wielonaczyniowego pomostowania tętnic wieńcowych (w obszarze lewej i prawej tętnicy wieńcowej), małoinwazyjnych operacji wad serca oraz w kardiochirurgicznych procedurach skojarzonych czyli takich, kiedy w czasie jednego zabiegu  operuje się więcej niż jedną zastawkę w sercu lub operuje się zastawki serca wraz z wszczepieniem pomostów wieńcowych.

Reklama

Małoinwazyjna operacja naczyń krwionośnych

Co oznacza dostęp małoinwazyjny?

Przemysław Szałański: W naszym szpitalu operujemy małoinwazyjnie wielonaczyniową chorobę wieńcową. Oznacza to, że jestem w stanie pomostować wszystkie naczynia wieńcowe serca poprzez dostęp małoinwazyjny. Operacje takie wykonuję bez użycia  krążenia pozaustrojowego oraz bez użycia jakichkolwiek technik zastępczych wykonywania zespoleń pomostów z aortą czy z naczyniami wieńcowymi, a więc bez użycia stosowanych czasem klipsów, zatrzasków czy magnesów.

Zespolenia wykonywane przeze mnie są dokładnie takie, jak w klasycznej operacji pomostowania i zachowują wszelkie zalety „ręcznego, dokładnego szycia”. I tak, wszystkie trzy główne naczynia wieńcowe: prawą tętnicę wieńcową, gałąź przednią zstępującą i gałąź okalającą jestem w stanie zoperować małoinwazyjnie czyli tak, aby nie przecinać całego mostka.

Takie operacje są wygodniejsze dla pacjenta niż wykonywane tradycyjną metodą. Operując zastawkę aortalną małoinwazyjnie czy mitralną poprzez przestrzeń międzyżebrową rezygnujemy zupełnie z ingerencji w strukturę mostka, zachowując w pełni sprawność ruchową obręczy kończyn górnych oraz nieskrępowaną odruchem bólowym ruchomość ścian klatki piersiowej w przebiegu pooperacyjnym.

Długość cięcia skóry na klatce piersiowej ogranicza się do kilku centymetrów.

Jakie korzyści daje to choremu?

To przede wszystkim relatywnie komfortowy przebieg okresu zdrowienia. Chory zachowuje pełną zdolność ruchu, może spać na boku, nie ma problemów z kaszlem, kichaniem, skraca się przebieg koniecznej hospitalizacji oraz umożliwia powrót do pełnej aktywności życiowej w szybkim tempie.

W przebiegu pooperacyjnym nie występują również charakterystyczne dla przecięcia  mostka powikłania. Małoinwazyjne wielonaczyniowe by-passy wykonujemy „spod lewej piersi” przez przestrzeń międzyżebrową, przez cięcie nad wyrostkiem mieczykowatym bez ingerencji w struktury kostne klatki piersiowej lub poprzez tak zwaną dolną hemisternotomię. Wówczas odcinam tylko mały fragment mostka z towarzyszącymi żebrami tworząc rodzaj „klapki”, przez którą zaglądam do śródpiersia, do worka osiedziowego. 

Z tego małego dostępu mogę pomostować wszystkie tętnice wieńcowe. Wczoraj na przykład operowałam pacjenta w świeżym zawale serca. Chory ten utracił przed trzydziestu laty lewą kończynę dolną. Ten chory musi mieć sprawne ręce, sprawną obręcz kończyn górnych, aby się poruszać i funkcjonować na co dzień. Tradycyjna, klasyczna operacja w tym przypadku wiąże się z przecięciem całego mostka czyli  naruszeniem obręczy kończyn górnych. Wówczas prawa ręką jest „oddzielona” od lewej, pacjent nie może się podeprzeć na jednej ręce, na kuli.

W przypadku wykonywania operacji małoinwazyjnej gdy zachowujemy nienaruszoną obręcz kończyn  górnych pacjent może wykonywać wszystkie czynności rękoma zaraz po operacji, natychmiast. Może nawet poruszać się o kulach, dwóch laskach, może jeździć na wózku inwalidzkim.

Ten chory nie mógłby w wyniku normalnej operacji  poddać się standardowej, dobrej rehabilitacji. Zdecydowałam się u niego na operację poprzez dolna hemisternotomię,  wykonałam trzy by-passy z dostępu małoinwazyjengo. Chory czuje się znakomicie. Może od razu wykonywać pompki i wszystkie inne ćwiczenia, dobrze się rehabilitować a przede wszystkim poruszać o kulach czy w swoim wózku inwalidzkim. 

Oczywiście rana jak to rana - boli. Przypomina to ból po złamaniu żeber, ale z bólem radzimy sobie podając leki przeciwbólowe.

Reklama

Operacja hybrydowa serca

Co to jest operacja hybrydowa?

Hybrydowa operacja to taka,  podczas której spotyka się świat kardiologii inwazyjnej i kardiochirurgii przy jednym stole – dwie blisko współpracujące dziedziny. U jednego chorego w tym samym  czasie wykonujemy z małego cięcia pod lewą piersią chirurgiczne pomostowanie tętnicy wieńcowej, tej najważniejszej zwanej gałęzią przednią zstępującą, która jest rekomendowana do działania kardiochirurga, z „udrożnieniem” pozostałych tętnic wieńcowych przez założenie „stentów”.

Takie postępowanie zapewnia choremu „udrożnienie” w tym samym czasie wszystkich tętnic wieńcowych przy zmniejszeniu rozległości operacji chirurgicznej, co znów przekłada się na szybsze zdrowienie chorego.  Powszechnie uważa się, że to przyszłość kardiochirurgii i kardiologii inwazyjnej w formie ich wspólnego działania na sali hybrydowej.

(Rewaskularyzacja - przywrócenie przepływu krwi w tętnicy wieńcowej poprzez poszerzenie i udrożnienie zwężonego naczynia krwionośnego lub poprzez wykonanie pomostu naczyniowego omijającego zwężenie. Rewaskularyzacja służy leczeniu niedokrwienia mięśnia sercowego, a nie samych zwężeń w nasierdziowych odcinkach tętnic wieńcowych – przyp.red).

 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby układu krążenia
Blaszka miażdżycowa - jak powstaje i co powoduje?
Blaszka miażdżycowa w układzie krwionośnym
Seks po zawale serca - czy można brać leki na potencję?
Seks po zawale serca
Hiperamonemia - czym skutkuje nadmiar amoniaku we krwi i jak go leczyć?
Próbki krwi w laboratorium
Podobne artykuły
Mężczyzna w czasie badania serca
Arytmia serca – przyczyny, objawy oraz leczenie
Nerwica lękowa
Nerwica serca - co ją wywołuje i jak się objawia? Sprawdź, jak leczyć to zaburzenie nerwicowe
Badanie żylaków przed zabiegiem skleroterapii
Skleroterapia - na czym polega ta metoda zamykania żylaków?
Mężczyzna podczas zapaści serca
Zapaść serca – objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Kobieta z objawami otępienia naczyniowego
Otępienie naczyniowe - etapy, objawy, leczenie i rokowania

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!