Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Ablacja – co to jest i na czym polega? Życie po zabiegu

Ablacja to najskuteczniejsza spośród wszystkich metod leczenia arytmii serca, w tym jej najczęstszej postaci, czyli migotania przedsionków. Polega na oddzieleniu od zdrowych tkanek mięśnia sercowego obszarów powodujących zaburzenia rytmu jego pracy.
Lekarz przygotowuje się do ablacji
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest ablacja?

Ablacja to małoinwazyjny zabieg kardiologiczny zalecany pacjentom cierpiącym na arytmię serca. U osób zdrowych praca mięśnia sercowego jest miarowa i odbywa się w rytmiczny sposób. 

Mięsień pobudzany jest przez impulsy elektryczne ok. 60-80 razy na minutę, pracując bez przerwy. Niekiedy jednak dochodzi do nieprawidłowości i bodźce elektryczne pobudzają serce niemiarowo i chaotycznie. 

Aby przywrócić zaburzoną miarowość, można zabiegowo oddzielić uszkodzone obszary tkanki od zdrowych, eliminując przewodzenie impulsów powodujących arytmię. Zabieg taki nazywany jest ablacją. Przeważnie przeprowadza się go mało inwazyjnie – bez chirurgicznego otwierania klatki piersiowej i bez zatrzymywania naturalnej akcji serca.

Istnieją także inne rodzaje ablacji, np. ablacja laserowa wykorzystywana do leczenia żylaków.

Reklama

Wskazania do ablacji

Prawidłowo serce bije miarowo i rytmicznie dzięki swojemu naturalnemu rozrusznikowi, czyli węzłowi zatokowo-przedsionkowemu. Kiedy jednak skurcze wywoływane są przez dodatkowe, niewłaściwe źródła przewodzenia bodźców elektrycznych, stan ten zostaje zaburzony. 

Arytmie serca dzielą się na arytmie komorowe i nadkomorowe. Wskazaniem do ablacji są arytmie nadkomorowe, a oprócz nich – ektopowe skurcze przedsionkowe oraz pozawałowe częstoskurcze komór.

Do arytmii nadkomorowych zalicza się:

Ablacja jest najskuteczniejszym spośród wszystkich znanych sposobów leczenia wymienionych rodzajów arytmii serca. Pozwala na wyeliminowanie czynnika zaburzającego pracę serca i przywrócenie jej miarowości.

Ablacja serca jest w Polsce zabiegiem refundowanym przez NFZ, co ma dość istotne znaczenie dla pacjentów z arytmią, ponieważ cena zabiegu waha się od 3 do nawet 7 tys. zł.

Reklama

Jak wygląda zabieg?

Wielu pacjentów zadaje pytanie, na czym polega zabieg ablacji serca i jak on dokładnie wygląda. Otóż jego głównym zadaniem jest wykrycie dodatkowych źródeł bodźców elektrycznych i ich zniszczenie lub odseparowanie od zdrowej tkanki przy pomocy fal radiowych (ablacja RF) lub niskich temperatur od -35 do -60 st. C (krioablacja lub ablacja termiczna).

Ablacja przezskórna to zabieg niewymagający otwierania klatki piersiowej. Aby wprowadzić cewnik do naczynia krwionośnego (żyły lub tętnicy), przeważnie wykonuje się małe nacięcie w pachwinie. Stamtąd cewnik przepychany jest do serca. Najpierw dokonywana jest ocena stanu mięśnia sercowego, a następnie lekarz wykonujący zabieg szuka miejsc odpowiedzialnych za powstawanie arytmii. 

Zabieg wykonuje się na znieczuleniu miejscowym, ponieważ świadomość i samopoczucie pacjenta mogą być bardzo pomocne w odnajdywaniu nieprawidłowości. Wysyłane następnie fale niszczą szkodliwe miejsca lub oddzielają je od obszarów zdrowych.

Gdzie wykonuje się zabieg ablacji? Przeprowadza się ją w warunkach szpitalnych, na oddziale kardiologicznym. O tym, ile dni pacjent musi spędzić w szpitalu, decyduje przebieg operacji. Jeśli zabieg przebiega prawidłowo i nie występują żadne powikłania, pacjent po dwóch dobach może wrócić do domu.

Reklama

Rehabilitacja po ablacji serca

Bezpośrednio po zabiegu ablacji pacjent przez 8 godzin pozostaje w pozycji leżącej. W miejscach wykonanych nacięć stosuje się kompresy, których zadaniem jest szybsze pozamykanie naruszonych naczyń krwionośnych. Jeśli wszystko przebiega planowo, a ogólny stan pacjenta jest dobry, po 48 godzinach może on opuścić szpital.

Często po ablacji serca zalecana jest rehabilitacja kardiologiczna oraz przyjmowanie leków wspierających pracę serca. Czas trwania rehabilitacji i terapii farmakologicznej może być różny w zależności od wieku i kondycji pacjenta. O ich długości decyduje lekarz.

Pierwsza wizyta kontrolna przeważnie wyznaczana jest miesiąc po zabiegu. Wówczas specjalista kardiolog ocenia stan i pracę mięśnia sercowego i zaleca pacjentowi dalszy tok postępowania.

Reklama

Życie po ablacji serca

Najważniejszym zaleceniem po zabiegu jest unikanie wysiłku fizycznego przez kilka tygodni. Zalecenia w dużej mierze zależą również od ogólnego stanu osoby poddanej ablacji oraz od rozległości samego zabiegu. 

W przypadkach, kiedy przebiegł on standardowo i nie nastąpiły żadne powikłania, pełna rekonwalescencja zamyka się w kilku miesiącach, po których pacjent może powrócić do trybu życia sprzed operacji. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, po zakończonej rekonwalescencji można robić wszystko, co robiło się przed zabiegiem. Uprawianie sportów i większy wysiłek warto jednak najpierw skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Jeszcze pół roku po ablacji pacjent może odczuwać sporadyczne i delikatne migotanie przedsionków, kołatanie serca i inne objawy arytmii. Wynika to z wciąż trwającego procesu gojenia się tkanki mięśnia sercowego i nie jest powodem do niepokoju. Częste lub nasilone pojawianie się objawów powinno jednak zostać skonsultowane z kardiologiem.

Reklama

Czy ablacja jest bezpieczna?

Ablacja serca jako zabieg małoinwazyjny jest uznawana za bezpieczną. W sporadycznych przypadkach (1-2%) zdarzają się powikłania:

  • krwiaki w miejscu wprowadzenia cewnika,
  • uszkodzenie zastawek,
  • perforacja ściany serca,
  • zatorowość płucna,
  • zakrzepica,
  • infekcje,
  • blok przedsionkowo-komorowy,
  • uszkodzenie nerwu przeponowego.

Powikłania te występują niezwykle rzadko, a większość pacjentów jest zadowolona z efektów zabiegu. Pojawiające się tuż po nim objawy arytmii, które początkowo mogą nawet wydawać się nasilone, ustępują po kilku miesiącach (dlatego rezultatów nie powinno się oceniać zbyt szybko; należy poczekać na zakończenie rekonwalescencji).

Ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa ablacji, właściwie jedynymi przeciwwskazaniami do jej przeprowadzenia są:

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania serca
Na czym polega badanie EKG?
Wyniki badań elektrokardiografem
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Osoba w czasie badania echa serca
Cewnikowanie serca - u dziecka i dorosłego. Na czym polega i ile trwa?
Zabieg cewnikowania serca
Podobne artykuły
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Koronarografia serca - na czym polega i ile trwa? Skutki uboczne
Lekarz przygotowuje się do ablacji
Ablacja – co to jest i na czym polega? Życie po zabiegu
Badanie próby wysiłkowej
Próba wysiłkowa - co to jest? Diagnostyka chorób serca i interpretacja wyników
Kobieta w bieliźnie z aparatem holtera na klatce piersiowej
Holter - na czym polega badanie Holtera?
Osoba w czasie badania serca
Badania serca – jakie są ich rodzaje i kiedy je wykonać?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!