Najzdrowsze miejsce w internecie

Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?

Ciągły, skurczowy czy przewlekły – to tylko niektóre z rodzajów bólu żołądka. Może on występować zarówno na czczo, jak i po jedzeniu. Taki stan może świadczyć o różnorakich zaburzeniach, jak choroba wrzodowa, zatrucie, czy refluks. Co jest dobre na ból żołądka? Często wystarczające mogą okazać się napary z siemienia lnianego oraz zbilansowana dieta. Sprawdź, co stosować na dolegliwości żołądkowe, kiedy domowe sposoby nie przynoszą rezultatów.
Kobieta odczuwa dolegliwości żołądkowe
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból brzucha zarówno u dzieci, jak i u dorosłych wynika głównie z niewłaściwej diety. Jakie są inne przyczyny tej dolegliwości?
 • Dolegliwościom żołądkowym często towarzyszą nudności i biegunka. Czy to możliwe, że ból promieniuje do pleców?
 • Na ból brzucha dostępne są leki oraz sprawdzone domowe sposoby, jak napary z ziół. Po co warto sięgnąć?
SPRAWDŹ TEŻ: Ból brzucha w ciąży – kłujący ból brzucha w ciąży. Przyczyny
Spis treści

Ból żołądka zarówno u dziecka, jak i osób dorosłych wynika głównie ze stosowania niewłaściwej diety. Często jest to objaw zatrucia pokarmowego lub grypy żołądkowej. Jeśli występują dodatkowe symptomy, jak wymioty, gorączka czy wzdęcia, należy udać się do lekarza w celu rozpoznania i podjęcia odpowiedniej kuracji.

Reklama

Jak i gdzie boli żołądek? 

Bóle brzucha są bardzo szerokim pojęciem. W zależności od konkretnego miejsca występowania dyskomfortu można mówić o różnych dolegliwościach. Po czym rozpoznać, że boli akurat żołądek, a nie np. wątroba, czy wyrostek robaczkowy?

Dolegliwość określana potocznie jako ból brzucha, często zlokalizowana jest w nadbrzuszu, w tzw. dołku. Mogą jej towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności, wymioty, zgaga i odbijanie.

Czasami ból pochodzący z nadbrzusza promieniuje do różnych części ciała, np. do kręgosłupa. Ból zlokalizowany w prawej części brzucha może z kolei świadczyć o problemach z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym, a emanujący do tyłu - z nerkami.

To lekarz jest w stanie postawić najbardziej trafną diagnozę, ale odpowiedzi na pewne pytania związane z bólem żołądka można poznać już nieco wcześniej, chociażby w oczekiwaniu na wyznaczoną wizytę.

Pomocne mogą okazać się testy do domowego użytku, np. test na obecność Helicobacter pylori, przeznaczony do wykrywania zakażenia wymienioną bakterią, zasiedlającą ludzki żołądek, czy test na krew utajoną w kale, zalecany m.in. przy bólach żołądka, uczuciu ciężkości, nagłych spadkach wagi, czy predyspozycjach rodzinnych do występowania raka jelita grubego.

Przyczyny bólu żołądka. Dlaczego może boleć brzuch?

Przyczyn bólu żołądka może być wiele. Warto uważnie obserwować objawy towarzyszące, takie jak mdłości, uczucie pełności, biegunkę czy gorączkę, a także charakter bólu oraz jego dokładną lokalizację. Precyzyjne opisanie dolegliwości znacznie ułatwi jej rozpoznanie, a tym samym zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Główne przyczyny bólu żołądka to przede wszystkim:

Wiele osób narzeka także na ból żołądka po kawie. Wynika on często z choroby refluksowej. Dlaczego? Po spożyciu kawy komórki w żołądku wytwarzają większą liczbę enzymów trawiennych. Gdy zwieracz przełyku jest słaby, a treść pokarmowa, enzymy i kwas solny przemieszczają się do górnych dróg pokarmowych, może to skutkować między innymi dolegliwościami bólowymi, zarówno w obrębie przełyku, jak i żołądka.

Niektórzy skarżą się również na ból żołądka rano, który może być związany z obecnością wymienionej wyżej choroby wrzodowej, bądź ostrym zapaleniem trzustki, dlatego nie należy bagatelizować tego objawu.

Inną z przyczyn bólu brzucha może być nietolerancja pokarmowa, czyli nieprawidłowa reakcja organizmu na spożywany pokarm. Wynika ona głównie z deficytu enzymów, które odpowiadają za rozkład różnorodnych substancji, np. laktozy, fruktozy, czy histaminy. Czy to może wpływać na bóle żołądka po jedzeniu?

Chcesz zwalczyć zgagę? Kliknij tutaj

Dlaczego boli żołądek po jedzeniu?

Ból żołądka po jedzeniu często występuje równolegle z innymi objawami towarzyszącymi, jak mdłości czy wymioty, choć nie jest to regułą. Główną przyczyną takiego stanu jest niestrawność. Co ciekawe, przyczyny dolegliwości nie zawsze muszą wiązać się z chorobą w obrębie żołądka, może być to m.in. symptom chorób układu sercowo-naczyniowego.

Do głównych przyczyn bólu żołądka po jedzeniu należą:

Co więcej, niekiedy jest to jeden z objawów przewlekłego zapalenia dróg żółciowych, bądź schorzenia dróg rodnych. 

Jak objawia się ból żołądka i co może mu towarzyszyć?

Ból żołądka zwykle jest jednym z objawów, któremu towarzyszą inne symptomy. Ich zestawienia najczęściej świadczą o różnych schorzeniach. Wyróżnić należy:

 • ból żołądka i biegunkę - to główne objawy zatrucia pokarmowego oraz grypy jelitowej,
 • ból żołądka i plecówostry ból żołądka, który promieniuje do pleców, zwykle oznacza kamicę żółciową, bądź ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • ból żołądka i mdłości - pojawia się przeważnie w konsekwencji zjedzenia nieświeżej żywności lub stosowania ciężkostrawnej diety. Niekiedy są to także objawy nietolerancji pokarmowej,
 • ból żołądka i jelit - może oznaczać niedrożność jelit, zapalenie żołądka i jelit lub zapalenie otrzewnej.

Reklama

Ból żołądka po alkoholu. Czego może być objawem?

Jednym z niepokojących objawów jest występujący ból żołądka po alkoholu. Przede wszystkim wpływ na to ma obecny w alkoholu etanol. Ma on drażniące działanie na śluzówkę przewodu pokarmowego i spożyty w dużych ilościach nie wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Dodatkowo, w przypadku zatrucia alkoholowego, mogą wystąpić biegunka oraz wymioty. Gdy alkohol jest spożywany jednocześnie z ciężkostrawnym posiłkiem, dyskomfort może również wynikać z niestrawności.

Reklama

Co stosować na ból brzucha?

Co na ból żołądka? Jak pozbyć się tej dolegliwości szybko i bezpiecznie? Leczenie będzie przede wszystkim uzależnione od przyczyny wystąpienia bólu. Podstawą jest, więc diagnostyka, a terapia może w sobie łączyć odpowiednią dietę, domowe sposoby i farmaceutyki. 

Jeśli ból nie jest bardzo ostry i długotrwały, wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. W innym przypadku może być konieczna konsultacja z gastroenterologiem. 

W przypadku, gdy Twoje dolegliwości nie wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej lub specjalista zalecił Ci na początek bardziej naturalne metody, warto mieć na uwadze zioła na żołądek, które mogą przynieść ulgę w bólu i poprawić samopoczucie.

Na rynku występują również leki na ból żołądka, zarówno te dostępne bez recepty, jak i na receptę. Leki na ból brzucha, a nawet niektóre zioła, warto stosować ostrożnie. Przed ich zażyciem najlepiej skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu wywiadu oraz badań dobierze odpowiedni preparat.

Preparaty na ból żołądka opierają się często na substancjach, które redukują wytwarzanie kwasu solnego w żołądku. To również środki rozkurczowe lub takie, których zadaniem jest usprawnienie przemieszczania się treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym.

Należy pamiętać, by leków zobojętniających kwas żołądkowych nie zażywać przez długi czas, zwykle zaleca się ich przyjmowanie przez ok. 14 dni.

Układ pokarmowy pełni wiele ważnych funkcji, przez co narażony jest na różne zaburzenia. Podczas spotkań przy stole wielokrotnie się przejadamy, czego efektem może być niestrawność, zgaga czy nadkwaśność. Na szczęście na rynku jest wiele produktów, które w szybki sposób pomogą uporać się z przykrymi dolegliwościami. Leki są dostępne bez recepty, w postaci małej tabletki i na długo przynoszą ulgę przy problemach żołądkowych. Lek na zgagę i niestrawność znajdziesz TUTAJ.

Reklama

Domowe sposoby na ból żołądka

Co jest dobre na ból żołądka? Poza farmaceutykami warto zastosować również sprawdzone, domowe metody. Przede wszystkim należy pamiętać o zbilansowanej, lekkostrawnej diecie, która opiera się na regularnych, ale niewielkich porcjach posiłków. W czasie niestrawności nie należy spożywać ciężkostrawnych potraw, alkoholu oraz napojów gazowanych. Warto zdecydować się na kleik z ryżu, czy jabłka, najlepiej starte lub uprażone bez tłuszczu. 

Popularną domową metodą leczenia lub wsparcia właścwej terapii bólu żołądka są zioła. Wymienić w tym przypadku można wspomniane wcześniej rumianek, miętę, czy siemię lniane, ale także lipę, liście babki lancetowanej, korzeń prawoślazu, białą gorczycę, liść melisy, gdy dolegliwości żołądkowe występują na tle nerwowym, a nawet doskonale znane z kuchni oregano.

Przykładowo, nasiona lnu wpływają na żołądek kojąco, chroniąc jego śluzówkę przed bezpośrednim działaniem kwaśnej treści pokarmowej. Len wspiera regenerację błony śluzowej i zapobiega jej dodatkowym podrażnieniom.

W przypadku oregano, czyli ziela lebiodki, wart uwagi jest przede wszystkim olej. Olejek z oregano wspiera równowagę flory bakteryjnej jelit, usprawnia procesy trawienia oraz przyswajania cennych składników z pożywienia. Może się sprawdzić, zarówno w przypadku stanu zapalnego żołądka, jak i niestrawności. Wykazuje również wiele innych prozdrowotnych właściwości.

Po napar z rumianku warto z kolei sięgnać, gdy doskwierają skurcze żołądka, gdyż wykazuje on właściwości rozlużniające i tym samym łagodzi dolegliwości bólowe. Mięta natomiast może wspomagać trawienie, czy niwelować uczucie ciężkości w żołądku, ale nie zawsze pomoże na sam ból, dlatego warto poznać jego przyczynę. 

Dobrym rozwiązaniem na ból żołądka i zaburzenia trawienia mogą okazać się różnorodne mieszkanki ziół i przypraw. W składzie niektórych znaleźć można kurkumę plamistą, znaną jako cytwar, imbir i czerwony galgant, w innych z kolei krwawnik pospolity, nagietek lekarski, czy krwiściąg.

Dodatkowo, rozkurczowym działaniem cechuje się kminek. Cennymi właściwościami wyróżnia się również miód manuka, który przede wszystkim usprawnia regenerację zmian w jelicie, jak również zmniejsza objawy wrzodów żołądka i zaparć. Osoby, które borykają się z biegunką, powinny go unikać, gdyż działa lekko przeczyszczająco.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z przyjmowaniem preparatów na ból żołądka skonsultuj sie z lekarzem.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

 • Grzegorz Wallner, Adam Dziki, Andrzej Dąbrowski, Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego, 2018, ISBN: 978-83-7563-271-2
 • Michael Mosley, Jelita wiedzą lepiej. Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało, Wydawnictwo Otwarte, 2018
 • Wighard Strehlow, Żołądek i choroby jelit, 2018, ISBN: 978-83-66061-17-0
 • Bernhard Hobelsberger, Ira König, Prof. Dr Martin Storr, DR FOOD. W trosce o żołądek, jelita i trawienie, 2021, ISBN: 9788366960015
 • Chandraharan, E., & Arulkumaran, S. (2009). Ostry brzuch i ból brzucha w cia̧ży. Poloznictwo Ginekologia i Medycyna Rozrodu, 3(1), 12-21.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha. Po jedzeniu
Pacjent z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Jelitówka - jakie są objawy, jak leczyć i co jeść?
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha u dzieci – co na ból brzucha u dziecka?
Dziecko z bolącym brzuchem
Podobne artykuły
Kobietę boli brzuch po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu – skąd się bierze i jak go leczyć?
Ból brzucha po alkoholu
Ból brzucha po alkoholu - tuż po i na kacu. Jak leczyć?
Ból na górze brzucha
Ból w nadbrzuszu – przyczyny różnych rodzajów bólu
Kobietę boli żołądek po jedzeniu
Ból żołądka po jedzeniu - co może oznaczać? Przyczyny
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama