Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Sposoby na ból żołądka - co jest dobre i pomaga na bóle brzucha?

Ciągły, skurczowy czy przewlekły - to tylko niektóre z rodzajów bólu żołądka. Może on występować zarówno na czczo, jak i po jedzeniu. Taki stan może świadczyć o różnorakich zaburzeniach, jak: choroba wrzodowa, zatrucie, czy refluks. Co jest dobre i pomaga na ból żołądka? Często wystarczające mogą okazać się napary z siemienia lnianego oraz zbilansowana dieta. Sprawdź, co jeszcze stosować na dolegliwości żołądkowe, kiedy domowe sposoby nie przynoszą rezultatów.
Wizualizacja wyglądu żołądka w układzie pokarmowym człowieka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból żołądka zarówno u dziecka, jak i osób dorosłych, wynika głównie ze stosowania niewłaściwej diety. Często jest to objaw zatrucia pokarmowego lub grypy żołądkowej.
 • Jeśli bólom brzucha towarzyszą dodatkowe symptomy, jak: wymioty, gorączka czy wzdęcia; należy udać się do lekarza w celu rozpoznania i podjęcia odpowiedniej kuracji.
 • Na ból brzucha dostępne są leki i suplementy diety, a także sprawdzone domowe sposoby, jak np. napary z ziół czy siemienia lnianego.
SPRAWDŹ TEŻ: Dieta przy zapaleniu żołądka - co jeść? Sprawdź przykładowy jadłospis
Spis treści

Reklama

Gdzie jest żołądek - jak rozpoznać, że to właśnie ból żołądka?

Bóle brzucha są bardzo szerokim pojęciem. W zależności od konkretnego miejsca występowania dyskomfortu można mówić o różnych dolegliwościach. Po czym rozpoznać, że boli akurat żołądek, a nie np. wątroba, czy wyrostek robaczkowy?

Dolegliwość określana potocznie jako ból brzucha, często zlokalizowana jest w nadbrzuszu, w tzw. dołku. Mogą jej towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności, wymioty, zgaga i odbijanie.

Czasami ból pochodzący z nadbrzusza promieniuje do różnych części ciała, np. do kręgosłupa.

Ból zlokalizowany w prawej części brzucha może z kolei świadczyć o problemach z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym, a emanujący do tyłu - z nerkami.

To lekarz jest w stanie postawić najbardziej trafną diagnozę, ale odpowiedzi na pewne pytania związane z bólem żołądka można poznać już nieco wcześniej, chociażby w oczekiwaniu na wyznaczoną wizytę.

Pomocne przy rozpoznawaniu dolegliwości bólowych żołądka mogą okazać się testy do domowego użytku, np. test na obecność Helicobacter pylori, przeznaczony do wykrywania zakażenia wymienioną bakterią, zasiedlającą ludzki żołądek.

Inny test - na krew utajoną w kale - zaleca się wykonać m.in. przy bólach żołądka, uczuciu ciężkości, nagłych spadkach wagi, czy predyspozycjach rodzinnych do występowania raka jelita grubego.

Reklama

Przyczyny bólu żołądka. Dlaczego może boleć brzuch?

Przyczyn bólu żołądka może być wiele. Warto uważnie obserwować objawy towarzyszące, takie jak mdłości, uczucie pełności, biegunkę czy gorączkę, a także charakter bólu oraz jego dokładną lokalizację.

Precyzyjne opisanie dolegliwości znacznie ułatwi jej rozpoznanie, a tym samym zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Główne przyczyny bólu żołądka to przede wszystkim:

 • zatrucie pokarmowe,
 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
 • ostre zapalenie trzustki,
 • grypa żołądkowa,
 • rak żołądka,
 • nerwica żołądkowo-jelitowa,
 • stan zapalny błony śluzowej żołądka,
 • aktywność Helicobacter pylori,
 • zespół jelita drażliwego.

Niektórzy skarżą się również na ból żołądka rano, który może być związany z obecnością wymienionej wyżej choroby wrzodowej, bądź ostrym zapaleniem trzustki, dlatego nie należy bagatelizować tego objawu.

Inną z przyczyn bólu brzucha może być nietolerancja pokarmowa, czyli nieprawidłowa reakcja organizmu na spożywany pokarm. Wynika ona głównie z deficytu enzymów, które odpowiadają za rozkład różnorodnych substancji, np. laktozy, fruktozy, czy histaminy.

Ból żołądka zwykle jest jednym z objawów, któremu towarzyszą inne symptomy. Ich zestawienia najczęściej świadczą o różnych schorzeniach. Wyróżnić należy:

 • ból żołądka i biegunkę - to główne objawy zatrucia pokarmowego oraz grypy jelitowej,
 • ból żołądka i pleców - ostry ból żołądka, który promieniuje do pleców, zwykle oznacza kamicę żółciową, bądź ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • ból żołądka i mdłości - pojawia się przeważnie w konsekwencji zjedzenia nieświeżej żywności lub stosowania ciężkostrawnej diety. Niekiedy są to także objawy nietolerancji pokarmowej,
 • ból żołądka i jelit - może oznaczać niedrożność jelit, zapalenie żołądka i jelit lub zapalenie otrzewnej.

Reklama

Dlaczego żołądek często boli po jedzeniu?

Szczególnym przykładek dolegliwości żołądkowych jest ból żołądka po jedzeniu, który często występuje równolegle z innymi objawami towarzyszącymi, jak mdłości czy wymioty, choć nie jest to regułą.

Główną przyczyną takiego stanu jest niestrawność. Co ciekawe, przyczyny dolegliwości nie zawsze muszą wiązać się z chorobą w obrębie żołądka, może być to m.in. symptom chorób układu sercowo-naczyniowego.

Do głównych przyczyn bólu żołądka po jedzeniu należą:

 • refluks przełyku,
 • choroba wrzodowa,
 • rak żołądka,
 • przewlekłe zapalenie trzustki.

Co więcej, niekiedy jest to jeden z objawów przewlekłego zapalenia dróg żółciowych, bądź schorzenia dróg rodnych.

Reklama

Ból żołądka po wypiciu alkoholu lub kawy. Czego może być objawem?

Jednym z niepokojących objawów jest występujący ból żołądka po alkoholu. Przede wszystkim wpływ na to ma obecny w alkoholu etanol. Ma on drażniące działanie na śluzówkę przewodu pokarmowego i spożyty w dużych ilościach nie wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Dodatkowo, w przypadku zatrucia alkoholowego, mogą wystąpić biegunka oraz wymioty. Gdy alkohol jest spożywany jednocześnie z ciężkostrawnym posiłkiem, dyskomfort może również wynikać z niestrawności.

Wiele osób narzeka także na ból żołądka po kawie. Wynika on często z choroby refluksowej. Dlaczego?

Po spożyciu kawy komórki w żołądku wytwarzają większą liczbę enzymów trawiennych. Gdy zwieracz przełyku jest słaby, a treść pokarmowa, enzymy i kwas solny przemieszczają się do górnych dróg pokarmowych, może to skutkować między innymi dolegliwościami bólowymi, zarówno w obrębie przełyku, jak i żołądka.

Reklama

Sposoby na ból żołądka - co jest dobre i pomaga na silne bóle brzucha?

Co można stosować na ból żołądka? Jak pozbyć się dokuczliwych dolegliwości szybko i bezpiecznie? Leczenie będzie przede wszystkim uzależnione od przyczyny wystąpienia bólu. Podstawą jest, więc diagnostyka, a terapia może w sobie łączyć odpowiednią dietę, domowe sposoby i farmaceutyki. 

Jeśli ból nie jest bardzo ostry i długotrwały, wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. W innym przypadku może być konieczna konsultacja z gastroenterologiem. 

W przypadku, gdy Twoje dolegliwości nie wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej lub specjalista zalecił Ci na początek bardziej naturalne metody, warto zacząć od zastosowania odpowiednich ziół na żołądek, które mogą przynieść ulgę w bólu i poprawić samopoczucie.

Na rynku występują również leki na ból żołądka, zarówno te dostępne bez recepty, jak i na receptę. Należy je stosować ostrożnie. Przed ich zażyciem najlepiej skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu wywiadu oraz badań dobierze odpowiedni preparat.

Dlaczego jest to takie ważne? Preparaty na ból żołądka opierają się często na substancjach, które redukują wytwarzanie kwasu solnego w żołądku. To również środki rozkurczowe lub takie, których zadaniem jest usprawnienie przemieszczania się treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym.

Należy pamiętać, by leków zobojętniających kwas żołądkowych nie zażywać przez długi czas, zwykle zaleca się ich przyjmowanie przez ok. 14 dni.

Reklama

Domowe sposoby na ból żołądka - polecane rozwiązania

Przy bólach żołądka oprócz leków warto zastosować również sprawdzone, domowe metody. Przede wszystkim należy pamiętać o zbilansowanej, lekkostrawnej diecie, która opiera się na regularnych, ale niewielkich porcjach posiłków.

W czasie niestrawności nie należy spożywać ciężkostrawnych potraw, alkoholu oraz napojów gazowanych. Warto zdecydować się na kleik z ryżu, czy jabłka, najlepiej starte lub uprażone bez tłuszczu. 

Domowe sposoby na żołądek obejmują też wykorzystanie skarbów natury. Popularną domową metodą leczenia lub wsparcia właścwej terapii bólu żołądka są zioła. Wymienić w tym przypadku można:

 • rumianek,
 • miętę,
 • siemię lniane,
 • lipę,
 • liście babki lancetowanej,
 • korzeń prawoślazu,
 • białą gorczycę,
 • liść melisy, gdy dolegliwości żołądkowe występują na tle nerwowym,
 • oregano.

Przykładowo, nasiona lnu wpływają na żołądek kojąco, chroniąc jego śluzówkę przed bezpośrednim działaniem kwaśnej treści pokarmowej. Len wspiera regenerację błony śluzowej i zapobiega jej dodatkowym podrażnieniom.

W przypadku oregano, czyli ziela lebiodki, wart uwagi jest przede wszystkim olej. Olejek z oregano wspiera równowagę flory bakteryjnej jelit, usprawnia procesy trawienia oraz przyswajania cennych składników z pożywienia.

Może się sprawdzić, zarówno w przypadku stanu zapalnego żołądka, jak i niestrawności. Wykazuje również wiele innych prozdrowotnych właściwości.

Po napar z rumianku warto z kolei sięgnać, gdy doskwierają skurcze żołądka, gdyż wykazuje on właściwości rozlużniające i tym samym łagodzi dolegliwości bólowe.

Mięta natomiast może wspomagać trawienie, czy niwelować uczucie ciężkości w żołądku, ale nie zawsze pomoże na sam ból, dlatego warto poznać jego przyczynę. 

Dobrym rozwiązaniem na ból żołądka i zaburzenia trawienia mogą okazać się różnorodne mieszkanki ziół i przypraw. W składzie niektórych znaleźć można kurkumę plamistą, znaną jako cytwar, imbir i czerwony galgant, w innych z kolei krwawnik pospolity, nagietek lekarski, czy krwiściąg.

Dodatkowo, rozkurczowym działaniem cechuje się kminek. Cennymi właściwościami wyróżnia się również miód manuka, który przede wszystkim usprawnia regenerację zmian w jelicie, jak również zmniejsza objawy wrzodów żołądka i zaparć.

Osoby, które borykają się z biegunką, powinny go unikać, gdyż działa lekko przeczyszczająco.

Czytaj również

Bibliografia

 • Grzegorz Wallner, Adam Dziki, Andrzej Dąbrowski, Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego, 2018, ISBN: 978-83-7563-271-2
 • Michael Mosley, Jelita wiedzą lepiej. Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało, Wydawnictwo Otwarte, 2018
 • Wighard Strehlow, Żołądek i choroby jelit, 2018, ISBN: 978-83-66061-17-0
 • Bernhard Hobelsberger, Ira König, Prof. Dr Martin Storr, DR FOOD. W trosce o żołądek, jelita i trawienie, 2021, ISBN: 9788366960015
 • Chandraharan, E., & Arulkumaran, S. (2009). Ostry brzuch i ból brzucha w cia̧ży. Poloznictwo Ginekologia i Medycyna Rozrodu, 3(1), 12-21.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ pokarmowy
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Jasny stolec może sugerować chorobę. Przeczytaj, co go wywołuje
Wizualizacja przewodu pokarmowego
Podobne artykuły
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!