Ból żołądka – domowe sposoby na ból żołądka. Co na ból?

Ciągły, skurczowy czy przewlekły – to tylko niektóre z rodzajów bólu żołądka. Może on występować zarówno na czczo, jak i po jedzeniu. Taki stan świadczy o różnorakich dolegliwościach, jak: choroba wrzodowa, zatrucie czy refluks. Co jest dobre na ból żołądka? Często wystarczające są napary z siemienia lnianego oraz zbilansowana dieta.
Zioła na ból żołądka
Źródło: 123RF
Spis treści

Ból żołądka zarówno u dziecka, jak i osób dorosłych wynika głównie ze stosowania niewłaściwej diety. Często jest to objaw zatrucia pokarmowego lub grypy żołądkowej. Jeśli występują dodatkowe symptomy, jak wymioty, gorączka czy wzdęcia, należy udać się do lekarza w celu rozpoznania, a także podjęcia odpowiedniej kuracji. Jednym z domowych sposobów, który może pomóc uporać się z dolegliwością jest przygotowanie naparu z rumianku. Cechuje się on działaniem rozluźniającym, tym samym niwelując skurcze żołądka. 

Niektórzy skarżą się również na ból żołądka rano, który może być związany z obecnością choroby wrzodowej, bądź ostrym zapaleniem trzustki, dlatego nie należy bagatelizować tego objawu. 

Przyczyny bólu żołądka

Przyczyn bólu żołądka może być co najmniej kilka. Warto uważnie obserwować objawy towarzyszące, takie jak mdłości, biegunka czy gorączka, charakter bólu oraz jego dokładną lokalizację. Precyzyjne opisanie dolegliwości znacznie ułatwi rozpoznanie jej, a tym samym zastosowanie odpowiedniego leczenia.  

Główne przyczyny bólu żołądka to:

 • zatrucie pokarmowe,
 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
 • ostre zapalenie trzustki,
 • grypa żołądkowa,
 • rak żołądka,
 • nerwica żołądkowo-jelitowa,
 • zapalenie błony śluzowej żołądka,
 • zespół jelita drażliwego.

Wiele osób narzeka także na ból żołądka po kawie. Przede wszystkim wynika on z choroby refluksowej. Po spożyciu kawy komórki w żołądku wytwarzają większą liczbę enzymów trawiennych. Zwieracz przełyku jest słaby, natomiast treść pokarmowa, enzymy i kwas solny transportują się do górnych dróg pokarmowych, objawiając bólem. Inną z przyczyn może być nietolerancja pokarmowa. 

Dlaczego boli żołądek po jedzeniu?

Ból żołądka po jedzeniu często występuje równolegle z innymi objawami towarzyszącymi, jak mdłości czy wymioty. Główną przyczyną takiego stanu jest niestrawność. Dolegliwość nie zawsze musi wiązać się z chorobą w obrębie żołądka, może być to m.in. symptom chorób układu sercowo-naczyniowego.

Do głównych przyczyn bólu żołądkapo jedzeniu należą:

Niekiedy jest to jeden z objawów przewlekłego zapalenia dróg żółciowych, bądź schorzenia dróg rodnych. 

Jak objawia się ból żołądka?

Ból żołądka zwykle jest jednym z objawów, któremu towarzyszą inne symptomy. Ich zestawienia najczęściej świadczą o różnych schorzeniach. Wyróżnić należy:

 • ból żołądka i biegunka – to główne objawy zatrucia pokarmowego oraz grypy jelitowej,
 • ból żołądka i pleców – ostry ból żołądka, który promieniuje do pleców zwykle oznacza kamicę żółciową, bądź ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • ból żołądka i mdłości – pojawia się głównie w konsekwencji zjedzenia nieświeżej żywności lub stosowania ciężkostrawnej diety. Niekiedy są to także objawy nietolerancji pokarmowej,
 • ból żołądka i jelit – może oznaczać niedrożność jelit, zapalenie żołądka i jelit lub zapalenie otrzewnej.

Ból żołądka po alkoholu

Jednym z niepokojących objawów jest występujący ból żołądka po alkoholu. Przede wszystkim wpływ na to ma zawarty w alkoholu etanol. Ma on drażniące działanie na śluzówkę przewodu pokarmowego i spożyty w dużych ilościach nie wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Dodatkowo może wystąpić biegunka oraz wymioty. Gdy alkohol jest spożywany jednocześnie z ciężkostrawnym posiłkiem zwykle dyskomfort wynika z niestrawności.

Co pomaga na ból żołądka?

Co na ból żołądka? Leczenie przede wszystkim będzie uzależnione od przyczyny wystąpienia dolegliwości. W przypadku, gdy za ból odpowiedzialna jest niestrawnośćwarto sięgnąć po:

 • dziurawiec,
 • siemię lniane,
 • miętę pieprzową.

Na rynku dostępne są również leki na ból żołądka, jednak przed ich zażyciem należy skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu wywiadu oraz badań dobierze odpowiedni preparat. Bardzo często są to leki, które redukują wytwarzanie kwasu solnego w żołądku, środki rozkurczowelub takie, których zadaniem jest usprawnienie przemieszczania się treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym. Należy pamiętać, by leków zobojętniających kwas żołądkowych nie zażywać przez długi czas, zwykle zaleca się przyjmować je przez ok. 14 dni. 

Domowe sposoby na ból żołądka

Co jest dobre na ból żołądka? Warto zastosować również sprawdzone, domowe metody. Przede wszystkim należy pamiętać o zbilansowanej, lekkostrawnej diecie,która opiera się na regularnych, ale niewielkich porcjach posiłków. W czasie niestrawności nie należy spożywać ciężkostrawnych potraw, alkoholu oraz napojów gazowanych. Warto zdecydować się na kleik z ryżu, czy jabłka. 

Popularną domową metodą leczenia są zioła.Przede wszystkim:

 • rumianek, 
 • mięta, 
 • lipa,
 • siemię lniane.

Dodatkowo rozkurczowym działaniem cechuje się kminek. Cennymi właściwościami cechuje się również miód manuka, który przede wszystkim usprawnia regenerację zmian w jelicie, jak również zmniejsza objawy wrzodów żołądka i zaparć. Osoby, które borykają się z biegunką powinny go unikać, gdyż działa lekko przeczyszczająco. 

Bibliografia

 • Grzegorz Wallner, Adam Dziki, Andrzej Dąbrowski, Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego, 2018, ISBN: 978-83-7563-271-2
 • Michael Mosley, Jelita wiedzą lepiej. Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało, Wydawnictwo Otwarte, 2018
 • Wighard Strehlow, Żołądek i choroby jelit, 2018, ISBN: 978-83-66061-17-0
 • Bernhard Hobelsberger, Ira König, Prof. Dr Martin Storr, DR FOOD. W trosce o żołądek, jelita i trawienie, 2021, ISBN: 9788366960015
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Ból brzucha w ciąży – kłujący ból brzucha w ciąży. Przyczyny
Ból w lewym boku - co oznacza ból w lewym boku?
Ból w prawym boku – objawy. Co oznacza ból w boku?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama