Implantacja zarodka – jakie są objawy implantacji zarodka

Implantacja zarodka to inaczej jego zagnieżdżenie w macicy. Wiele kobiet zastanawia się kiedy dochodzi do implantacji zarodka i jak długo trwa implantacja zarodka. Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna i w każdym przypadku ten proces może przebiegać nieco inaczej, jednak zwykle jest to nie więcej niż kilka dni od momentu zapłodnienia.
Zagnieżdżenie zarodka w macicy
Źródło: 123RF
Spis treści

Zarodek najczęściej zagnieżdża się na tylnej lub przedniej ścianie macicy. Bolesna implantacja zarodka powinna zostać skonsultowana z lekarzem ginekologiem, który sprawdzi przyczynę takiego stanu i upewni się, że ból nie jest spowodowany innymi zmiennymi.

Najczęstszym objawem implantacji zarodka, który zauważają kobiety jest niewielkie plamienie, występujące na skutek przekrwienia błony śluzowej macicy. Dochodzi do tego ze względu na działanie hormonów, a dokładniej: progesteronu oraz estrogenów.

Implantacja zarodka – co to jest?

Wiele kobiet zastanawia się czym dokładnie jest implantacja i co w tym czasie dzieje się wewnątrz organizmu. Jest to nic innego, jak zagnieżdżenie zarodka w macicy, kilka dni od czasu zapłodnienia.

Zapłodnieniem należy nazwać zespolenie się komórki jajowej z plemnikiem w jajowodzie, które prowadzi to do powstania tzw. zygoty. Poddawana jest ona wielu podziałom w procesie bruzdkowania. W jej środku wytwarzają się liczne blastomery, czyli komórki, które z czasem stają się coraz mniejsze. Gdy ich liczba wynosi ok. 16 można mówić o nowej nazwie zygoty, czyli moruli.

Z czasem morula przedostaje się w stronę jamy macicy, wprost do jej środka, a przez znikającą osłonkę przedostaje się płyn z jajowodów. Zbiera się on między blastomerami, ostatecznie zajmując całe miejsce we wnętrzu moruli. Na skutek tego procesu dochodzi do wytworzenia się jamy blastuli, a morula od tego momentu zostaje blastocystą.

Blastocystę należy podzielić na dwie warstwy: zewnętrzną oraz wewnętrzną. Pierwsza z nich jest początkiem trofoblastu, a z drugiej powstaje zarodek, a ostatecznie właśnie płód.

Implantacja zarodka – kiedy następuje?

Kilka dni od momentu zapłodnienia blastocysta wypada z jajowodu, następnie przesuwa się ona do powierzchni błony śluzowej. Miejsce, w którym powinno dojść do implantacji jest górna tylna ściana macicy. 

Kiedy następuje implantacja zarodka? Do tego stanu dochodzi najczęściej między 6 a 12 dniem rozwoju zarodka i trwa to mniej więcej kilka dni. Najczęściej jest to jednak w 6-7 dobie od momentu zapłodnienia. Zarodek zagnieżdża się w macicy na okres 9 miesięcy. Śluzówka zaś produkuje powiązanie ukrwionych naczyń, na skutek których płód jest prawidłowo zabezpieczony, a także „karmiony”.

Zobacz: Ciąża biochemiczna – przyczyny i objawy

Implantacja zarodka – objawy

Objawy implantacji zarodka w macicy mogą być nieco różne i przebiegać indywidualnie w każdym przypadku, np. z różnym nasileniem oraz długością trwania.

Implantacja zarodka – objawy:

  • niewielkie plamienie – zawsze jednak warto je skonsultować z ginekologiem, by wykluczyć inne przyczyny takiego stanu. Należy pamiętać, iż w czasie plamienia nie powinno dochodzić do uczucia bólu w podbrzuszu, a także nie powinny występować skrzepy,
  • skurcze macicy przy implantacji zarodka – to tuż po plamieniu, jeden z najczęstszych objawów, jednak skurcze powinny być bardzo delikatnie i nie powinny utrudniać codziennego funkcjonowania.

Poza wymienionymi objawami, dodatkowo mogą pojawić się mdłości, obrzęk piersi oraz częste parcie na pęcherz. Niektóre kobiety w początkowej fazie zapłodnienia, skarżą się na wzmocnione odczuwanie zapachów, a także częste wahania nastrojów na skutek działania hormonów.

Implantacja zarodka – ile trwa?

Ile trwa implantacja zarodka? Jest to proces, który przez wiele kobiet często mylony jest z krwawieniem miesiączkowym. Należy jednak wiedzieć, iż zagnieżdżanie w macicy powinno trwać ok. kilku godzin.

Jeśli ten proces się przedłuża, bądź plamienie jest obfite i bolesne, trzeba skonsultować się z ginekologiem, by sprawdzić co jest przyczyną takiego stanu. W czasie implantacji zarodka krwawienie powinno być niewielkie i kobieta nie powinna odczuwać żadnego bólu w podbrzuszu.

Dowiedz się: Naturalne planowanie rodziny - metody i zasady

Implantacja zarodka a menstruacja

Bardzo często implantacja zarodka jest utożsamiana z comiesięczną menstruacją, jednak nie należy mylić tych dwóch stanów, gdyż intensywność objawów i czas trwania jest nieco inny
w obu przypadkach.

Jak odróżnić zagnieżdżanie zarodka od okresu?

  • obfitość – w przypadku implantacji zarodka plamienie powinno być zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku miesiączki, dlatego jest to jedna z głównych wytycznych, która rozróżnia te dwa stany. Przy zagnieżdżaniu zostaje zwykle delikatny ślad krwi na wkładce, bądź majtkach,
  • śluz – inna jest również wydzielina, gdyż w momencie implantacji zarodka jest ona bladoróżowa lub czerwona, a nigdy nie powinna być brązowa. Bardzo często nawet nie jest to krew, a jedynie śluz o delikatnym zabarwieniu 9- implantacja zarodka - plamienie),
  • skurcze – w obu stanach bardzo często pojawiają się skurcze, jednak należy pamiętać, iż przy miesiączce są one zdecydowanie silniejsze i trwają dłużej, niż w momencie zagnieżdżenia zarodka.

Wszystkie niepokojące objawy, zawsze warto skonsultować z ginekologiem, gdyż wyżej opisane symptomy mogą niekiedy świadczyć np. o ciąży pozamacicznej lub innych komplikacjach zdrowotnych.

Sprawdź też: Nadżerka szyjki macicy - czym jest? Objawy i leczenie

Artykuł napisany przez

Bibliografia

  • H.Bartel, Embriologia, PZWL Wydawnictwo, Warszawa 2020, wyd.6, ISBN: 978-83-200-5977-9
  • S. G. Gabbe , J. R Niebyl i wsp. Położnictwo - ciąża prawidłowa i powikłania, red. wyd. pol. R.Dębski , P. Oszukowski, Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2014, wyd.1, ISBN: 978-83-7609-998-9.
  • P. Marianowski, Molekularne aspekty procesu implantacji, Borgis - Nowa Medycyna 8/2000, http://www.czytelniamedyczna.pl/1425,molekularne-aspekty-procesu-implantacji.html.
  • K.L. Moore, T.V.N. Persaud, M.G. Torchia, Embriologia i wady wrodzone. Od zapłodnienia do urodzenia, wyd. I polskie, red. M. Zabel, H. Bartel, ISBN 978-83-7609-887-6.
Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Ryby w ciąży - jakie ryby można jeść w ciąży?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama