Wypadanie włosów jest procesem wpisanym w naturę człowieka. Każdy kosmyk przechodzi swój cykl wzrostu, który kończy się fazą wypadania. W jego miejsce wyrasta jednak nowy włos, w efekcie czego nie dochodzi do przerzedzenia czupryny.
Jednego dnia wypada średnio 100 kosmyków, jednak przy łącznej ilości nawet 100 tys. włosów, utrata jest niemal niezauważalna. Problem pojawia się wówczas, gdy podczas mycia lub czesania włosy zaczynają wypadać niemal garściami.
Przyczyny wypadania włosów, z którymi poradzisz sobie samodzielnie
Wzmożona utrata włosów zwykle jest efektem prowadzonego trybu życia oraz niewłaściwej pielęgnacji. Dlatego najczęściej można zatrzymać ten proces samodzielnie – bez konieczności wizyty u dermatologa.
- Wypadanie włosów na skutek niedożywienia
Nie trzeba stosować głodówek, by tracić włosy w nadmiarze. Wystarczy nieracjonalnie skomponowany jadłospis, oparty o żywność wysokoprzetworzoną lub menu bazujące tylko na kilku składnikach. W efekcie dochodzi do poważnych niedoborów witamin i minerałów, co bardzo szybko odbija się na kondycji włosów. Jeśli w diecie brakuje witamin z grupy B (szczególnie biotyny, niacyny, kwasu pantotenowego), cynku, selenu, miedzi, żelaza, związków krzemu, wówczas włosy zaczynają wypadać w nadmiarze.
Mając świadomość, że sposób odżywiania pozostawia wiele do życzenia, należy jak najszybciej zmienić swoje nawyki. Niech Twoja dieta będzie zróżnicowana – tak, by dostarczała pełną gamę witamin i minerałów, ze szczególnym naciskiem na składniki wpływające pozytywnie na kondycję włosów.
By szybko uzupełnić niedobory, warto przy tym sięgnąć po tabletki na wypadanie włosów zawierające mieszankę cennych składników. Przykładowo, Vitapil dostarcza m.in. krzemionkę pozyskiwaną z młodych pędów bambusa (związków krzemu jest nawet 5-krotnie więcej niż w skrzypie polnym), biotynę, niacynę, kwas pantotenowy, cynk oraz żelazo.
- Wypadanie włosów spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją
Niewłaściwa pielęgnacja włosów może doprowadzić do nadmiernej utraty włosów. Dochodzi do tego na skutek stosowania agresywnych preparatów do stylizacji (np. farb, rozjaśniaczy) czy poddawania włosów działaniu wysokiej temperatury (np. prostowanie, karbowanie, suszenie gorącym strumieniem). Ponadto, rzadkie mycie włosów powodujące przetłuszczanie się skalpu głowy, a w konsekwencji łupież, także może przyczynić się do nadmiernego przerzedzenia czupryny.
Temu problemowi możesz zapobiec, stawiając na właściwą pielęgnację. Stosuj szampony i odżywki dedykowane włosom skłonnym do wypadania. I w tym przypadku możesz sięgnąć po tabletki na wypadanie włosów. Dostarczając wiele cennych witamin i minerałów, przyczynią się do uregulowania pracy gruczołów łojowych, a także wzmocnią osłabioną strukturę włosa.
Czytaj też: Zapalenie mieszka włosowego
Wypadanie włosów - kiedy należy odwiedzić dermatologa?
Jeżeli wypadanie włosów nasila się, mimo zdrowego odżywiania czy praktykowania zasad właściwej pielęgnacji, problem może tkwić "głębiej". W takiej sytuacji warto odwiedzić gabinet dermatologiczny, by poznać przyczynę wypadania włosów i podjąć odpowiednie kroki.
Utrata włosów, w walce z którą musi pomóc dermatolog może być wynikiem m.in.:
- łysienia androgenowego,
- łysienia plackowatego,
- wypadania na skutek zawirowań hormonalnych.
Pamiętaj, że nadmiernego wypadania włosów nie można bagatelizować. Jeśli przez dłuższy czas stosowane przez ciebie metody nie przynoszą widocznych efektów, konsultacja lekarska zawsze jest wskazana.