Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Naturalny podkład do twarzy – jak zrobić kryjący fluid?

Wybierając podkład do twarzy warto poświęcić temu zakupowi nieco więcej czasu. Ważne w przypadku tego kosmetyku jest nie tylko odpowiednie dobranie do rodzaju cery, czy karnacji, ale indywidualne dopasowanie i skład produktu. Im bardziej naturalny podkład do twarzy, tym z pewnością bezpieczniej dla skóry. Panie, które nie boją się eksperymentować mogą spróbować samodzielnie wykonać podkład naturalny.
Naturalny podkład na twarzy
Źródło: 123RF
Spis treści

Jak zrobić naturalny podkład do twarzy?

Naturalny podkład można kupić w specjalistycznym sklepie, czy aptece, jednak coraz więcej pań decyduje się na samodzielne wykonywanie kosmetyków w zaciszu własnego domu lub np. na warsztatach kosmetycznych poświęconych produktom naturalnym.

Jak zrobić naturalny podkład do twarzy? Mając na uwadze wszystkie wyżej zawarte informacje należy zgromadzić potrzebne składniki, dobrane indywidualnie do typu cery, rodzaju ewentualnych problemów skórnych, karnacji, pożądanych właściwości, jakie powinien posiadać kosmetyk, itp.

Jeden z przepisów polega na zmieszaniu ze sobą w słoiku tlenku cynku (około 2 łyżek), niewielkiej ilości zmielonego, naturalnego kakao (zamiast kakao można dodać kurkumę, która barwi na żółto), trochę białej lub zielonej glinki (ta ostatnia będzie odpowiednia na kłopoty z pękającymi naczynkami). Każdy komponent poza tlenkiem cynku należy dodawać małymi porcjami, tak by nie wyszedł nam zbyt jasny lub zbyt ciemny podkład.

Podkład naturalny do twarzy można też przygotować w specjalnym woreczku strunowym lub używając moździerza tłuc wybrane składniki i mieszać w misce. W sklepach internetowych dostępne są też półprodukty, takie jak baza podkładowa, baza kolorystyczna oraz pigmenty, jakie mamy ochotę dodać do naszego podkładu. Można skorzystać z takiej oferty, ponieważ zwłaszcza na początku przygody z domowym podkładem do twarzy, może to uprościć całą procedurę.

Reklama

Co to jest podkład do twarzy?

Podkład do twarzy stanowi bazę makijażu. Każdy profesjonalny make-up zaczyna się od nałożenia na twarz odpowiedniego podkładu do twarzy. 

Czym jest podkład do twarzy?To kolorowy kosmetyk, który ma za zadanie wygładzić nierówności występujące na skórze i wprowadzić jednolity kolor na buzię, tak żeby zatuszować wszelkie niedoskonałości pojawiające się na twarzy. 

Podkład do twarzy należy dobrać do typu cery, jaką się posiada (np. do cery suchej, tłustej, normalnej, trądzikowej, itd.) oraz do odcienia skóry (czyli do karnacji). Nieodpowiednio dobrany może sprawić, że będziemy wyglądały starzej, nienaturalnie, blado, a nawet groteskowo. Może występować w różnej postaci, np. jako fluid (w płynie), puder, czy mus.

Produkt koloryzujący skórę twarzy może też mieć formę sztyftu lub kremu. Najnowszy rodzaj tych kosmetyków to podkłady mineralne, bardziej naturalne i delikatniejsze od innych produktów tego typu. Coraz więcej kobiet interesuje się domowymi przepisami na kosmetyki, dlatego naturalny podkład do twarzy również ma grono zwolenniczek. Można go wykonać samodzielnie lub kupić w specjalistycznych sklepach czy witrynach internetowych.

Podkład do twarzy można nakładać palcami, pędzelkiem do makijażu lub specjalną gąbeczką kosmetyczną.

Reklama

Podkład z naturalnych składników

Podkład do twarzy, w tym i fluid naturalny może zawierać rozmaite składniki, które będą zależne m.in. od rodzaju cery, właściwości tego produktu oraz indywidualnych cech oraz upodobań danej osoby. Owe właściwości to np. działanie:

  • matujące,
  • nawilżające,
  • rozświetlające,
  • liftingujące.

Jeśli zależy nam na efekcie przeciwstarzeniowym oraz na właściwościach podkładu, który będzie napinał dojrzałą skórę twarzy z pewnością w naszym podkładzie nie powinno zabraknąć takich substancji jak np. retinol, gliceryna, witamina C i E, przeciwutleniacze oraz filtry UVA i UVB.

Jeżeli oczekujemy od podkładu właściwości nawilżających powinniśmy, jeśli wykonujemy preparat samodzielnie, do produktu dodać takie komponenty jak mocznik, panthenol, czy alantoina.

W przypadku poszukiwania działania matującego należy nastawić się na takie dodatki do podkładu jak glinka biała, talk, czy bentonit.

Reklama

Jaki podkład do jakiej cery?

Zanim stworzymy lub zaopatrzymy się w podkład naturalny do twarzy powinniśmy określić rodzaj cery jaką posiadamy, ponieważ na podstawie tej wiedzy dobierzemy lub wykonamy odpowiedni kosmetyk.

Jeśli mamy cerę suchą warto szukać podkładu, który będzie nawilżał skórę, a wykluczać wszelkie substancje wysuszające cerę. Kiedy jesteśmy posiadaczkami cery tłustej zawartość podkładu powinny wypełniać substancje antybakteryjne, nawilżające i lekkie. W przypadku cery dojrzałej od podkładu będziemy oczekiwać komponentów przeciwstarzeniowych, nawilżających i regenerujących.

Podkładów matujących z kolei będą poszukiwały panie z cerą tłustą i trądzikową. Kobiety z cerą naczynkową natomiast wymagają od podkładu aby zakrył wszelkie niedoskonałości, powinien on zatem wyróżniać się doskonałym kryciem. Jeśli zaś zależy nam na roztaczaniu świeżego blasku wokół siebie, wówczas najlepszym wyborem będzie podkład rozświetlający. 

Z pewnością im więcej naturalnych składników w podkładzie do twarzy, tym lepiej, a im krótsza jest ta lista, tym bezpieczniej dla cery. 

Reklama

Kolory i konsystencje podkładów do twarzy

Decydując się na naturalny fluid do twarzy należy też zwrócić uwagę na kolor i konsystencję wyrobu, tak żeby jak najsubtelniej wtapiał się w naszą skórę i zespolił się z nią.

Jeśli chodzi o konsystencję podkładu to mamy do wyboru preparaty płynne (na bazie wody) – tzw. fluidy oraz produkty stałe (kompaktowe, zawierające substancje tłuszczowe). Te pierwsze są lekkie, ale mogą też być mniej trwałe, te drugie cechuje ciężkość oraz dokładniejsze krycie. 

Odcień podkładu należy dobrać do naturalnej barwy skóry twarzy (nie nadgarstka, jak często błędnie testuje się w drogeriach podkłady). Ton podkładu dobieramy oceniając kolor naszej skóry. Wyróżnia się dwa: chłodny (z domieszką różowego barwnika) oraz ciepły (gdzie na prym wysuwa się żółty pigment).

Czytaj również

Bibliografia

  • Gumkowska Angelika, Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016, ISBN 9788301190422.
  • Tourles Stephanie, Domowe receptury na naturalne kosmetyki, A-Ti Information, 2016, ISBN 558185.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
skin cyckling
Skin cycling krok po kroku – jakie produkty wybrać?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial