Balsam peruwiański – działanie, w czym występuje?

Balsam peruwiański to rodzaj żywicy, charakteryzującej się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Ta naturalna substancja pochodzi z kory drzewa balsamowego, zwanego również woniawcem balsamowym. Balsam peruwiański posiada liczne właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów zawierających balsam peruwiański. Warto skorzystać z jego zalet w leczeniu szeroko pojętych chorób skóry.
Kobieta smaruje się balsamem z drzewa balsamowego
Źródło: 123RF
Spis treści

Balsam peruwiański uzyskiwany jest z uszkodzonych pni drzewa balsamowego. Jest to nic innego, jak wyciek żywicy z uszkodzonej kory tego drzewa. Często określany jest jako wydzielina „patologiczna”, gdyż żywica wycieka na skutek mechanicznego nacięcia kory drzewa. Balsam ma postać ciemnej, gęstej cieczy, wydzielającej przyjemny zapach wanilii  i cynamonu. 

Działanie balsamu peruwiańskiego

Z uwagi na cenne właściwości, balsam peruwiański jest częstym składnikiem preparatów farmaceutycznych. Szerokie spectrum jego działania sprawia, iż jest on często wykorzystywany w medycynie i kosmetologii.

Działania balsamu peruwiańskiego są następujące:

 • przeciwzapalne,
 • przeciwbakteryjne,
 • odkażające,
 • przeciw pasożytnicze,
 • przeciwgrzybiczne,
 • przeciwświądowe,
 • przeciw roztoczowe,
 • przyspieszające gojenie się ran,
 • regenerujące chory naskórek,
 • wspomagające leczenie odleżyn, odparzeń lub odmrożeń,
 • poprawianie krążenia skórnego i podskórnego,
 • wspomagające leczenie chorób skóry, np. łuszczycy czy świądu,
 • wspierające leczenie hemoroidów,
 • pomagające zwalczyć  problemy z łysieniem (na tle troficznym),
 • ogólnie poprawiające samopoczucie. 

W większości przypadków balsam peruwiański jest stosowany zewnętrznie. Jest składnikiem maści, które wspomagają leczenie owrzodzeń czy bardzo trudno gojących się ran. Dzięki właściwościom pobudzającym procesy ziarninowania i gojenia, odnotowano bardzo dobre efekty w leczeniu odmrożeń, oparzeń  czy odleżyn. Balsam peruwiański ma duże działanie antyseptyczne, polegające na odkażaniu skóry i błon śluzowych. Jest on także stosowany do odpędzania takich owadów, jak pchły. 

W początkowej fazie stosowania balsamu peruwiańskiego na skórę  może wywoływać uczucie podrażnienia. Dopiero po krótkim czasie odczuwalne jest działanie przeciwbólowe i znieczulające. 

W czym występuje balsam peruwiański?

Ze względu na swoje właściwości i dość przyjemny zapach, balsam peruwiański stosowany jest w przemyśle: 

 • kosmetycznym, 
 • medycznym,
 • spożywczym. 

Balsam peruwiański jest składnikiem wielu maści, stosowanych zewnętrznie przy chorobach skóry. Często występuje on w maściach, wykorzystywanych do nacierań w przebiegu infekcji.  Balsam peruwiański poprawia krążenie skóry i wykorzystywany jest również przy sporządzaniu preparatów hamujących proces łysienia.  Jest częstym składnikiem wielu pokarmów. Występuje niekiedy w gotowych ciastkach czy deserach, czekoladach, winach i aromatyzowanych herbatach. Może występować też w sosach czy likierach. Balsam peruwiański występuje również  w produktach przeznaczonych dla dzieci, takich jak zasypki czy jednorazowe nawilżane chusteczki.  Często jest składnikiem mydeł, kremów czy past do zębów.

Aby mieć pewność, iż balsam peruwiański  znajduje się w składzie danego produktu należy dokładnie zapoznawać się z jego składnikami, a w szczególności sprawdzać, czy produkt ten zawiera kwasy najczęściej uczulające. 

Alergia na balsam peruwiański

Balsam peruwiański jest jednym z poważniejszych alergenów. Alergia na balsam peruwiański  jest efektem działania tworzących ten produkt uczulających składników (kwas benzoesowy, octan benzylu czy kwas cynamonowy). 

Alergia na balsam peruwiański może wystąpić w postaci:

 • pokrzywki,
 • wykwitów skórnych,
 • alergii pokarmowej,
 • zmian skórnych o podłożu alergicznym.

W przypadku uczulenia na balsam peruwiański należy zachować ostrożność przy spożywaniu produktów, takich jak  czekolada czy mocno zapachowe herbaty. Należy również zwracać uwagę na skład mydeł, past do zębów czy nawet szminek. 

Często balsam peruwiański jest wykorzystywany przy produkcji  farb olejowych czy preparatów do leczenia zębów. Alergia na balsam może wejść również w reakcje krzyżową z innym produktem.  Testy płatkowe, które sprawdzają alergie na kosmetyki często wykazują  odczyny krzyżowe z produktami pochodzenia roślinnego, które zawierają ten rodzaj żywicy. Wszyscy uczuleni na balsam peruwiański powinni wystrzegać się artykułów zawierających konserwant jakim jest benzoesan sodu. 

Produkt ma ogromne właściwości zdrowotne, ale tez może wywołać reakcje alergiczne. Dlatego  przy zastosowaniu go  wskazana jest rozwaga, a w sytuacjach pojawienia się wątpliwości konsultacja z lekarzem. 

 

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból żołądka – domowe sposoby na ból żołądka. Co na ból?
Przeczytaj artykuł
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból żołądka – domowe sposoby na ból żołądka. Co na ból?
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Jakie zioła na obniżenie ciśnienia warto stosować?
Jaskółcze ziele na kurzajki - jak stosować? Maść i olejek
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama