Naukowe eksperymenty w leczeniu kaca

Naukowcy od lat szukają skutecznego środka na kaca. Oto najnowsze wyniki badań.
Spis treści

Max H Pittler Joris C Verster i Edzard Ernst ocenili suplementy diety oraz leki wykorzystywane w leczeniu ostrych zatruć alkoholowych jako substancje łagodzące skutki kaca.

Wykonano 8 oddzielnych badań. Najpierw testowano suplementy diety zawierające ogórecznik, karczoch, opuncję i drożdże. W pierwszym badaniu testowano skuteczność kwasu gamma-linolenowego składnika ogórecznika na ochotnikach – wielbicieli prywatek, gdzie grupie osób podano ekstrakt z ogórecznika, a pozostałym placebo. Wyniki wskazują, że osobom które połknęły preparat z ogórecznika zmniejszyły się objawy takie jak: bóle głowy, niewyspanie czy zmęczenie.

Poznaj: 10 sposobów na kaca

Po ogóreczniku i drożdżach kac mija

Inna grupa osób testowała preparat złożony z drożdży, azotanu tiaminy, chlorowodorku pirydoksyny i ryboflawiny. Spożycie farmaceutyku wyraźnie zmniejszyło dolegliwości „dnia następnego” takie jak niepokój, złe samopoczucie i nudności.

Pozostałe ekstrakty z karczocha i opuncji nie dały takich rezultatów.

A co z tradycyjnymi środkami na kaca?

Testowano również wpływ tradycyjnych środków, szczególnie tropisetronu, propranololu, kwasu tolfenowego i fruktozy. Tylko jedno badanie wykazało istotne różnice w zmniejszeniu niekorzystnych objawów kaca. Okazało się, że tylko kwas tolfenowy ograniczył objawy kaca. Uczestnicy tak nietypowego badania lepiej się czuli na drugi dzień po zabawie suto zakrapianej alkoholem kiedy połknęli uprzednio właśnie preparat kwasu tolfenowego. Naukowcy zaobserwowali zmniejszenie bólów głowy, nudności, wymiotów, pragnienia, suchość w ustach, drżenia i podrażnienia. Osoby, które testowały propranolol, tropisetron i fruktozę lub glukozę nie wskazały żadnych istotnych różnic.

Każdy uczestnik badania pił alkohol we własnym tempie. Podczas eksperymentu nie badano zarówno ilości wypitego alkoholu, jak i ilości i jakości jedzenia

Sprawdź: To czym internauci leczą kaca

Etyka - czyli czy poznamy dostepny środek na kaca

Pytanie o skuteczność popularnych i tych mniej znanych preparatów pozostaje otwarte. Badania nadal są prowadzone. Ewentualne trudności  to w tym przypadku nie samo dotarcie do grupy ochotników lecz ujednolicenie badań. Pomiary rezultatów powinny uzwględniać  indywidualne predyspozycje trawienia alkoholu, wiek, płeć, spożywane pokarmy przed konsumpcją alkoholu, i w trakcie.

Zupełnie pomijam istotną kwestię etyczną takich badań. Czy udział w badaniach nie udzieli się chętnym, którzy zbyt poważnie podejdą do badań i nawet po ich skończeniu nie będą mogli lub potrafili się z tym pogodzić?

Źródło: pubmed.com

Więcej z kateogrii: Psychologia
Przeczytaj artykuł
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Przeczytaj artykuł
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Ile trzyma piwo - po jakim czasie schodzi, ile ma promili
Zatrucie alkoholowe - rozpoznanie objawów. Jak leczyć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama