Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Ból głowy po alkoholu - co oznacza długotrwały? Przyczyny i domowe sposoby

Skutkiem wypicia zbyt dużej ilości alkoholu bywa uporczywy ból głowy. Z czego on wynika? Jak szybko i skutecznie pozbyć się bólu po imprezie zakrapianej alkoholem? Jakie domowe sposoby są skuteczne?
Mężczyzna odczuwa ból głowy na kacu
źródło:123RF
W skrócie
 • Ból głowy na kacu to dość powszechna dolegliwość, spowodowana obecnością w organizmie toksycznych związków, powstających w procesie metabolizowania alkoholu.
 • Inną przyczyną bólu głowy dzień po imprezie zakrapianej alkoholem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, także tych otaczających mózg.
 • Z bólem głowy na kacu można walczyć różnymi metodami. Zaleca się jednak, by korzystać z domowych sposób, gdyż nie wszystkie środki farmakologiczne będą bezpiecznie dla organizmu.
SPRAWDŹ TEŻ: Skutki picia alkoholu - pozytywne i negatywne. Jakie są?
Spis treści

Reklama

Dlaczego po alkoholu boli głowa?

Ból głowy na kacu to dość powszechna dolegliwość. Skutkiem wypicia nadmiernej ilości alkoholu bywają także dolegliwości bólowe ze strony żołądka, a także mdłości i wymioty. To cztery najczęściej występujące symptomy kaca.

Dolegliwości żołądkowe dzień po imprezie zakrapianej alkoholem łatwo wytłumaczyć - wysokoprocentowe trunki drażnią błonę śluzową przewodu pokarmowego. 

Ale dlaczego boli głowa po alkoholu? Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przyczyną bólu głowy po nawet niewielkiej ilości alkoholu jest obecność w organizmie aldehydu octowego - toksycznego metabolitu, powstającego w wątrobie w procesie metabolizowania alkoholu

Warto zapamiętać, że tylko 2 proc. wypijanego alkoholu jest wydalana z organizmu w niezmienionej postaci. Pozostałe 98 procent alkoholu razem z krwią trafia do wątroby, gdzie jest metabolizowane. 

Enzym wątrobowy nazywany dehydrogenazą alkoholową zamienia alkohol etylowy na wspomniany wcześniej aldehyd octowy, który następnie jest przekształcany w kwas octowy, potem w dwutlenek węgla i wodę.

Aldehyd octowy to związek odpowiedzialny za podstawowe objawy kaca. Jego obecność w organizmie skacowanej osoby skutkuje silnymi bólami głowy, ale także nudnościami i wymiotami. 

Ból głowy wystąpić może także po odstawieniu alkoholu, co jest wynikiem tzw. zespołu odstawienia alkoholowego. Wiążą się z tym również inne dolegliwości, jak np. nadmierna potliwość czy suchość w ustach.

Reklama

Objawy bólu głowy po alkoholu

Większość osób doświadcza bólu z tyłu głowy po alkoholu. Dlaczego dolegliwości bólowe lokalizują się właśnie w tym miejscu? Ból umiejscowiony z tyłu głowy najczęściej ma związek z podwyższonym ciśnieniem tętniczym.

Warto podkreślić, że poza obecnością aldehydu octowego,ból głowy na kacu może też być spowodowany czystym etanolem, który po wchłonięciu się do krwioobiegu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, także tych otaczających mózg.

W konsekwencji prowadzi to do zwiększonego ciśnienia tętniczego, które może objawiać się bólem i uciskiem w głowie po alkoholu. 

Bólowi głowy na kacu mogą ponadto towarzyszyć także inne objawy, takie jak:

 • wrażliwość na dźwięki,
 • światłowstręt,
 • zawroty głowy,
 • ból zatok. 

Co warto podkreślić, złe samopoczucie, wrażliwość na dźwięki i światłowstrętwystępujące na kacu, łudząco przypominają objawy migrenowego bólu głowy. Migrena jest schorzeniem o nieustalonej etiologii, ale naukowcy podkreślają, że rozszerzenie naczyń krwionośnych może być jedną z jej przyczyn. 

Taki długotrwały ból głowy po alkoholu utrzymuje się jednak najczęściej przez niewystarczające nawodnienie organizmu, a także nieodpowiednią dietę.

Innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami po spożyciu alkoholu jest ból mięśni, nudności, suchość w ustach, drżenie rąk i brak apetytu. Często pojawia się także biegunka.

Ból głowy pojawić się może również tego samego dnia po alkoholu, a nawet w trakcie picia. Najczęściej przyczyną w takiej sytuacji jest odwodnienie.

Ból głowy a rodzaj alkoholu

Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy rodzaj spożywanego alkoholu ma wpływ na intensywność i przebieg kaca.

Okazuje się, że tak. Jak podkreśla Katarzyna Wrotek w swojej pracy „Jak leczyć kaca, czyli syndrom dnia poprzedniego”, czynnikiem wywołującym kaca mogą być substancje dodawane w czasie produkcji napojów alkoholowych, jak np. siarczyny, które znajdują się w czerwonym winie. 

Zdaniem dr. Wrotek, alkohole, które zawierają duże ilości dodatków, takie jak szampan, czerwone wino czy whisky, częściej wywołują bóle głowy na kacu niż alkohole czyste, takie jak wódka. Oznacza to, że ból głowy po winie czerwonym jest bardziej prawdopodobny niż po białym.

Co więcej, duża ilość dodatków sprawia, że może pojawić się ból głowy nawet po małej ilości alkoholu.

Po piwie natomiast głowa boli przez odwodnienie. Jest to rodzaj alkoholu, które człowiek może wypić znacznie więcej niż wina czy wódki ze względu na jego niskoprocentowość. Tak samo jednak z organizmu wydalana jest większa ilość wody niż normalnie.

Reklama

Co na ból głowy po alkoholu?

Po jakie tabletki na ból głowy po alkohol sięgnąć? Okazuje się, że po imprezie zakrapianej alkoholem lepiej zrezygnować z farmakologicznego leczenia bólu.

Zażywanie tabletek na ból głowy na kacu, które zawierają w sobie paracetamol, może wpłynąć bardzo niekorzystnie na pracę wątroby i nerek, a nawet doprowadzić do ich uszkodzenia. Z kolei zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka. 

Jak pozbyć się bólu głowy na kacu? Zdecydowanie lepiej jest postawić na domowe sposoby na kaca i ból głowy. 

Reklama

Jakie są domowe sposoby na ból głowy na kacu?

Jednym z domowych sposobów na ból głowy po alkoholu jest zjedzenie śniadania tuż po przebudzeniu. Co jeść na kacu? Warto postawić na jajecznicę, która zawiera w sobie cysteinę, pomocną w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Zaleca się także, by zjeść śniadanie zawierające cukier, który dostarczy organizmowi energii niezbędnej do spalania alkoholu.

Generalnie pożywne śniadanie pomoże szybciej pozbyć się aldehydu octowego z organizmu. 

Co jeszcze jest dobre na kaca? Kolejny sposób na pulsujący ból głowy po alkoholu to chłodny prysznic, który przyczyni się do zwężenia naczyń krwionośnych.

Na doskwierające w tym czasie bóle głowy może także pomoc wypicie kawy. Znajdująca się w niej kofeina także przyczyni się do zwężenia naczyń krwionośnych.

Ponadto warto także wybrać się spacer, który dotleni organizm i usprawni przepływ krwi przez naczynia krwionośne.

Nie należy także zapominać o nawadnianiu organizmu. Elektrolity na kaca są jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z nim.

Uzupełniając płyny, poleca się dodać do wody cytrynę. Jest to stary sposób, który przywraca równowagę elektrolitową i poprawia samopoczucie.

Jeśli palisz, spróbuj odstawić papierosy na dzień po imprezie. Nikotyna może spotęgować zatrucie alkoholowe, co sprawi, że kac będzie jeszcze gorszy.

Czytaj również

Bibliografia

 • Mach T., Alkoholowe choroby wątroby [w:] Choroby wewnętrzne pod red. A. Szczeklika, tom 1, Kraków 2005.
 • Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu, pod redakcją prof. Marcina Wojnara, Warszawa 2017.
 • Adam Stępień, Migrena, https://podyplomie.pl/uploads/ksiazki/KS_Neurologia-T3-Migrena.pdf [dostęp 28.06.2021 r.]
 • Katarzyna Wrotek, jak leczyć kaca, czyli syndrom dnia poprzedniego, Gliwice 2016.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Co robić w przypadku użądlenia przez osę? Poznaj domowe sposoby na opuchliznę
Osa w czasie żądlenia
Podobne artykuły
Pszczoła atakująca człowieka
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!