ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować

Sól fizjologiczna dzięki swej całkowitej obojętności dla ludzkich tkanek jest zupełnie bezpieczna również do stosowania wewnętrznego. W warunkach domowych często używa się jej do nosa, w przypadku jego nieżytu lub przesuszenia śluzówki.
Dzbanek do płukania zatok
źródło:123RF
W skrócie
 • Wykorzystanie soli fizjologicznej do inhalacji może okazać się niezwykle skuteczne w walce z katarem wywołanym przeziębieniem lub alergią, zwalczając jego dokuczliwe objawy, takie jak: zatkany nos i utrudnione oddychanie, zaczerwienienie czy podrażnienie śluzówki.
 • Sól fizjologiczną można stosować w warunkach domowych przy użyciu nebulizatora lub irygatora. Do czyszczenia i udrażniania nosa, rozrzedzania wydzieliny, nawilżania i regeneracji śluzówki może posłużyć również sól fizjologiczna w sprayu.
 • Sól fizjologiczna stosowana do nosa posiada szerokie zastosowanie, jest bezpieczna w stosowaniu i działa dobroczynne przy wszelkich nieżytach nosa. Może być stosowana u dzieci i kobiet w ciąży.
SPRAWDŹ TEŻ: Skąd się bierze katar i jak go leczyć?
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Sól fizjologiczna do inhalacji

Jedną z najczęściej stosowanych metod oczyszczania nosa są inhalacje z soli fizjologicznej. Można wykonywać je samemu, w warunkach domowych przy użyciu nebulizatora – aparatu, który zamienia płyn w aerozol, czyli drobną mgiełkę wdychaną przez podłączoną do niego maskę. 

Nebulizacje leczą wiele różnych dolegliwości nosa oraz górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym:

 • zapalenie płuc,
 • zapalenie oskrzeli,
 • zapalenie krtani,
 • nieżyt nosa,
 • przesuszenie śluzówki itp.

Inhalacje z soli fizjologicznej mogą okazać się bardzo skuteczne na katar wywołany przeziębieniem lub alergią, zwalczając jego dokuczliwe objawy, takie jak:

 • zatkany nos i utrudnione oddychanie,
 • zaczerwienienie,
 • podrażnienie śluzówki.

Podczas nebulizacji sól dostaje się bezpośrednio do otworów nosowych, nawilżając i oczyszczając śluzówkę, co jednocześnie przyspiesza jej regenerację. Inhalacje dodatkowo rozrzedzają wydzielinę i umożliwiają późniejsze dokładne oczyszczenie zatok przynosowych, ułatwiając swobodne oddychanie i przynosząc ulgę.

Reklama

Płukanie nosa solą fizjologiczną

Inną formą stosowania soli fizjologicznej do nosa na katar jest płukanie. Jak jej używać? Aby przepłukać nos i zatoki potrzebny jest specjalny irygator, który obecnie dostać można niemal w każdej aptece. 

Do irygatora zwykle dołączony jest proszek w saszetkach do sporządzania roztworu soli, który później można dokupować już osobno. Proszek wsypuje się do irygatora i zalewa przegotowaną, letnią wodą. 

Jedna saszetka służy zwykle do sporządzenia roztworu hipotonicznego, dwie – hipertonicznego (ten drugi stosuje się przy nieżytach, infekcjach i stanach zapalnych, pierwszy – w celu utrzymania odpowiedniej higieny i codziennego nawilżenia śluzówki). Końcówkę irygatora przystawia się do jednego otworu nosowego i ściskając butelkę, tłoczy do niego płyn tak, by wypłynął drugim otworem. 

Należy pamiętać, by podczas płukania oddychać ustami (próba oddychania nosem może spowodować zachłyśnięcie solą!. 

Płukanie nosa i zatok jest bardzo skuteczne zarówno przy infekcji jak i alergii. Przy uczuleniach wziewnych pomaga nie tylko oczyścić nos z zalegającej wydzieliny, ale również pozbyć się z jego wnętrza alergenów przyczyniających się do powstawania kataru.

Reklama

Sól fizjologiczna do nosa dla dzieci

Katar jest częstą dolegliwością dotykającą niemowlęta. Organizm, który niedawno przyszedł na świat, szczególnie narażony jest na rozmaite nieżyty, przyzwyczajając się dopiero do nowego środowiska. 

Katar dla najmłodszych pacjentów bywa uciążliwy, ponieważ utrudnia oddychanie, a niemowlę nie potrafi jeszcze samodzielnie czyścić nosa. Jego drożność należy przywrócić przede wszystkim przed snem dziecka. Zatkany nos u dziecka w czasie snu może być nie tylko nieprzyjemny, ale i groźny, hamując swobodny przepływ wdychanego powietrza.

Ulgę w katarze dla niemowlaka lub noworodka może przynieść roztwór NaCl zakrapiany bezpośrednio do otworów nosowych.

Jak stosować sól fizjologiczną do nosa dla niemowląt? Wpuszcza się ją dziecku na leżąco, po jednej kropli do każdej dziurki (należy kontrolować ilość podawanego płynu, żeby nie doprowadzić do zachłyśnięcia). Po zakropleniu i odczekaniu kilku minut warto oczyścić nos aspiratorem lub gruszką. Sól rozrzedza wydzielinę, ułatwiając zabieg.

Czyszczenie nosa solą fizjologiczną u niemowląt można przeprowadzić również za pomocą inhalacji. Przeprowadza się ją w pozycji leżącej, najlepiej jednak nie bezpośrednio przed snem. Dostające się do płuc podczas nebulizacji drobne kropelki roztworu mogą wywołać kaszel. Oczyszcza to drogi oddechowe, w czasie snu może jednak powodować dyskomfort.

Sól fizjologiczna na katar zalecana jest również dla kobiet w ciąży, ponieważ nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla matki, ani dla płodu.

Reklama

Sól fizjologiczna do nosa w sprayu

Sól fizjologiczna do nosa dostępna jest w aptekach również w postaci sprayu w wygodnych do stosowania butelkach ze specjalną końcówką do otworów nosowych. Jak jej używać? Naciskając końcówkę w odpowiednim miejscu, wystarczy wtłoczyć odpowiednią ilość płynu do jednej, a później do drugiej dziurki. Aerozol to drobna mgiełka, która wewnątrz osadza się na śluzówce. 

Funkcje soli fizjologicznej w sprayu to:

Ile razy dziennie sól fizjologiczna do nosa może być używana? W przypadku infekcji można stosować ją kilka razy na dobę, w zależności od potrzeb. Roztwór NaCl jest całkowicie bezpieczny i nie da się go przedawkować. Jednak kiedy nie występuje żaden stan chorobowy, a sól używana jest wyłącznie w celu utrzymania higieny, najlepiej płukać nią nos raz dziennie, rano, po przebudzeniu. 

Do płukania takiego można użyć soli w sprayu lub za pomocą irygatora przepłukać nos i zatoki. Zabiegu takiego nie należy wykonywać zbyt często, by śluzówka nie utraciła swej naturalnej zdolności do zachowywania odpowiedniego poziomu nawilżenia.

Reklama

Cena soli fizjologicznej do nosa

Cena soli fizjologicznej do nosa zależy przede wszystkim od formy, w jakiej jest oferowana:

 • zestaw do płukania zatok – irygator i saszetki do sporządzania roztworu – to koszt ok. 20-30 zł,
 • zestaw uzupełniający do płukania zatok – saszetki bez irygatora – kosztują kilkanaście złotych za 30 sztuk,
 • sól fizjologiczna w ampułkach, którą można bezpośrednio zakraplać nos – 50 gr-1 zł za jednorazową ampułkę,
 • sól fizjologiczna w sprayu – ok. 20 zł za opakowanie o pojemności 100 ml.

Biorąc pod uwagę szerokie zastosowanie soli fizjologicznej, bezpieczeństwo jej stosowania i dobroczynne działanie przy wszelkich nieżytach nosa, można uznać, że jej cena jest niewysoka. Przy tym charakteryzuje się wysoką dostępnością, ponieważ niemal każda apteka posiada ją w swej ofercie we wszystkich formach.

Czytaj również

Bibliografia

 • Działo J, Niedźwiedzka-Rystwej P, Mękal A i wsp. Charakterystyka tkanki limfatycznej błon śluzowych przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Alerg. Astma Immun. 2010
 • Rapiejko P, Jurkiewicz D. Wpływ stosowania roztworu izotonicznego wody morskiej (Marimer) na objawy chorobowe oraz stan błony śluzowej nosa u chorych z uczuleniem na alergeny pyłku roślin. Alergoprofil 2007
 • Jadczak M. Miejsce preparatów umożliwiających płukanie jam nosa w praktyce laryngologicznej. Pol. Przegl. Otorynolaryngol. 2013
 • Dżaman K, Jadczak M, Rapiejko P. Jurkiewicz D. Ocena stanu błony śluzowej jamy ustnej i jamy nosowej pracowników wysypiska śmieci i zakładu gospodarki komunalnej. Ann. Univ. Marie CurieSkłodowska Sec. D Med. 2006
 • Linder JA, Singer DE. Health-related quality of life of adults with upper respiratory tract infections. J. Gen. Intern. Med. 2003
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Mężczyzna połyka tabletkę
Leki na alergię bez recepty – jakie leki antyhistaminowe wybrać?
Kobieta cierpiąca na alergię
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!