🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Objaw Goldflama - na czym polega i jak go sprawdzić? Dodatni i ujemny wynik badania

Objaw Goldflama to bolesność nerek występująca w reakcji na fizyczny wstrząs. Symptom ten jest celowo wywoływany w czasie badania lekarskiego. O czym świadczy wynik dodatni, a o czym ujemny? Sprawdź.
Kobietę bolą plecy
źródło:123RF
W skrócie
 • Objaw Goldflama jest ważnym czynnikiem wskazującym na dolegliwości w obszarze nerek. Na czym polega?
 • Badania nie powinno wykonywać się samemu, gdyż można zrobić sobie krzywdę. Jak przeprowadza je lekarz?
 • Podobnym do objawu Goldflama jest objaw Chełmońskiego. Na czym polega różnica?
SPRAWDŹ TEŻ: Ból nerek - przyczyny i objawy towarzyszące. Jak leczyć?
Spis treści

Reklama

Czym jest objaw Goldflama?

Objaw Goldflama jest jednym z typowych symptomów świadczących o nieprawidłowym działaniu nerek. Nie występuje samoistnie, lecz jest wywoływany przez lekarza w czasie podstawowego badania fizykalnego.

Swoją nazwę zaczerpnął od nazwiska polskiego neurologa Samuela Goldflama, praktykującego w Warszawie na przełomie XIX i XX wieku. Lekarz ten, jako pierwszy w tej części Europy, opisał charakterystyczne reakcje pacjentów z chorobami nerek, powstałe na skutek kontrolowanego uderzenia w plecy.

W terminologii medycznej krajów zachodnich badanie to i związany z nim objaw, znane jest jako manewr Giordano lub uderzenie Murphy’ego, od nazwisk lekarzy niezależnie od siebie dokonujących podobnych ustaleń m.in. we Włoszech i USA.

Reklama

Dodatni objaw Goldflama. Jak sprawdzić?

Podczas testu pacjent musi znajdować się w pozycji siedzącej i być rozebrany od pasa w górę. Jak wykonać poprawnie badanie i kiedy jego wynik będzie dodatni?

W czasie badania nefrolog układa płasko rozprostowaną dłoń na plecach pacjenta w okolicy tzw. kąta kręgosłupowo-żebrowego, a następnie uderza w nią pięścią drugiej ręki.

Choć używa się w tym celu niewielkiej siły, u osoby cierpiącej na zaburzenia pracy nerek, manewr ten wywołuje silny ból w okolicy lędźwiowej - efekt ten nazywany jest dodatnim objawem Goldflama

Powodem jest wstrząśnięcie tkanek, które znajdują się w okolicy torebki nerkowej. Jest ona silnie unerwiona, zatem wszelkie dolegliwości są mocno odczuwalne.

Bolesność nie wystąpi natomiast u osoby zdrowej (mówi się wówczas o obustronnie ujemnym objawie Goldflama).

Test wykonuje się dwukrotnie, osobno po lewej i prawej stronie ciała. Co ważne - nie należy się go podejmować samodzielnie. Tylko doświadczony nefrolog jest w stanie precyzyjnie wybrać punkt oraz siłę uderzenia. 

O czym świadczą objawy Goldflama?

Objawy Goldflama dowodzą nieprawidłowości w obrębie nerek, nie wskazują jednak na konkretne schorzenie lub zaburzenie, będąc tym samym wskazaniem do dalszej, pogłębionej diagnostyki. 

Teoretycznie tego typu symptom może wystąpić w przebiegu takich dysfunkcji, jak:

Objaw Goldflama może mieć różne przyczyny, dlatego lekarz po jego sprawdzeniu skieruje pacjenta na inne badania. Zazwyczaj zaczyna się od sprawdzenia próbek moczu i krwi, a także przeprowadzeniu USG nerek.

Od wyników tych badań zależy dalsze postępowanie medyczne. Leczenie dobierane jest w zależności od danej jednostki chorobowej.

Reklama

Objaw Goldflama w kolce nerkowej

Ze względu na skalę występowania, najczęściej odnotowywany jest objaw Goldflama u pacjentów z kolką nerkową.

Jest to zaburzenie będące pierwszą wyraźną manifestacją choroby znanej jako kamica nerkowa, polegającej na odkładaniu się twardych złogów w nerkach i całym układzie moczowym.

Ból nerek może być spowodowany różnymi schorzeniami. Najbardziej popularnymi dolegliwościami jest kamica nerkowa, lub zakażenia układu moczowego. Aby ułatwić sobie oczyszczanie dróg moczowych i zadbać o nerki warto sięgnąć po leczniczy produkt roślinny w postaci pastyPastę rozpuszcza się w wodzie i przyjmuje kilka razy dziennie. Należy pamiętać, że jeśli nie następuje poprawa trzeba udać się do lekarza. Leczniczy produkt roślinny, o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym, który zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych znajdziesz TUTAJ.

Szacuje się, że kamica nerkowa dotyka 5 do 10 procent populacji większości krajów świata, natomiast kolka w jej przebiegu występuje na przestrzeni 10 lat u około 50 procent pacjentów (dane: T. Mutrynowski, Kamica układu moczowego).

Dolegliwość ta jest warunkowana  genetycznie, ale w głównej mierze przyczyniają się do niej takie czynniki, jak:

 • hipercalcuria - nadmiar wapnia w organizmie,
 • hiperurykozuria - nadmierne wydalanie kwasu moczowego,
 • hiperoksaluria - wydalanie zbyt dużych ilości szczawianów,
 • cystynuria - wydalenie cystyny z moczem,
 • dieta wysokobiałkowa,
 • dzienne spożycie płynów poniżej 1,2 l,
 • życie w ciepłym klimacie.

Kolka nerkowa odczuwana jest jako silny, kłujący ból w okolicy lędźwiowej, występujący niezależnie od pozycji, w jakiej znajduje się ciało.

Oprócz kolki, kamica objawia się również poprzez częstomocz, ból lub pieczenie w trakcie wypróżniania, a także jadłowstręt, nudności i wymioty. 

W terapii kamicy stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (na ból), środki rozkurczowe, a także preparaty uzupełniające niedobór płynów i elektrolitów.

W sporadycznych przypadkach istnieje wskazanie do małoinwazyjnego leczenia zabiegowego.

Reklama

Objaw Goldflama w stanach zapalnych

Ten sam objaw Goldflama występuje też w innych schorzeniach układu moczowego, głównie o etiologii zapalnej.

Wymienić w tym kontekście można m.in. ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Jest to choroba rozwijająca się w wyniku zakażenia bakteryjnego (Escherichia coli), której istotą jest zajęcie miąższu nerek.

W jej przebiegu występują takie symptomy, jak:

 • ból brzucha,
 • bolesna mikcja,
 • częstomocz,
 • osłabienie,
 • nudności,
 • wymioty,
 • gorączka.

Obecny jest też objaw Goldmana, który uaktywnia się w czasie badania lekarskiego. Symptom ten pojawia się także w przypadku zapalenia kłębuszkowego, nawet jeśli przebiega ono generalnie bezobjawowo.

Jest to choroba rozwijająca się wskutek procesów autoimmunologicznych, polegających na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego np. na zakażenie paciorkowcowe.

Celem przeciwciał stają się wówczas prawidłowo działające i zdrowe kłębuszki nerkowe.

Reklama

Objaw Goldflama a objaw Chełmońskiego

Objaw Goldflama jest jednym z wielu symptomów indukowanych, czyli wywoływanych w czasie badania lekarskiego.

Wiele z nich wykorzystywanych jest do wstępnej oceny narządów znajdujących się w jamie brzusznej, takich jak nerki, jelita czy wątroba.

W ostatnim z wymienionych przypadków zastosowanie znajduje objaw Chełmońskiego. Od objawu Goldflama odróżnia się on jedynie umiejscowieniem punktu przyłożenia dłoni przed uderzeniem pięścią drugiej ręki.

W tym przypadku poprawną lokalizacją jest prawy łuk żebrowy, a ewentualnym efektem - ból wątroby. Ze względu na asymetryczny charakter tego narządu, pacjent opukiwany jest tylko z jednej, prawej strony.

Reklama

Czytaj również

Bibliografia

 • Tomasz Mutrynowski, Cezary Torz, Piotr Dzigowski, Piotr Radziszewski, Kamica układu moczowego, Medycyna po Dyplomie 2011(20); 8(185).
 • Marcin Tkaczyk , Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, Stany Nagłe. Pediatria, 2018, Medical Tribune Polska za: https://podyplomie.pl.
 • Wójcik G., Piskorz J., Niecharakterystyczny ból imitujący lewostronną rwę kulszową - opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2015.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Nerki
Rak nadnercza - objawy, rokowania, przerzuty
Nowotwór złośliwy kory nadnerczy
Nefrostomia – na jak długo? Worki, pielęgnacja i wymiana
Badanie nerek
Nerka podkowiasta - przyczyny, objawy, leczenie
Budowa nerki podkowiastej
Podobne artykuły
Badanie kreatyniny
Kreatynina podwyższona - czy to powód do niepokoju? O czym świadczy zbyt wysoki poziom kreatyniny?
Bolące nerki
Ból nerek - gdzie bolą i co przynosi ulgę?
Kamień z nerki
Kamienie w nerkach - jak się pozbyć, jak długo schodzi?
Syndrom zespołu Cushinga
Zespół Cushinga - objawy, dieta, leczenie
Choroba nowotworowa nerki
Rak nerki - objawy, rokowania, ile lat życia

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda