Jak się przygotować i jak przebiega USG układu moczowego?

USG układu moczowego nie boli, jest całkowicie bezpieczne i zajmuje tylko kilkanaście minut. Zobacz, na czym polega badanie i jak należy się do niego przygotować.
Lekarz wykonuje USG układu moczowego
źródło:123RF
 • USG układu moczowego pozwala wykryć schorzenia, zaburzenia oraz nieprawidłowości w budowie nerek, moczowodów, pęcherza, cewki moczowej i gruczołu krokowego (u mężczyzn)
 • USG przewodu moczowego jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Wykonywane jest za pomocą głowicy przykładanej do brzucha pacjenta, emitującej fale ultradźwiękowe i pozwalającej obrazować na żywo poszczególne narządy wewnętrzne.
 • Przygotowanie do badania wymaga modyfikacji diety, powstrzymania się od jedzenia przed wizytą w gabinecie, a także wypicia dużej ilości wody.
SPRAWDŹ TEŻ: Przygotowanie do USG jamy brzusznej - jak się dobrze przygotować?
Spis treści

Jak wygląda USG układu moczowego? 

USG dróg moczowych jest badaniem pozwalającym zobrazować stan i wykryć ewentualne nieprawidłowości w obrębie nerek, moczowodów, pęcherza oraz cewki. Dodatkowo u mężczyzn w ten sposób bada się też prostatę (gruczoł krokowy).  

Na czym polega, czy boli, w jaki sposób należy się do niego przygotować? USG przewodu moczowego wykonuje się za pomocą specjalnej głowicy. Urządzenie to wysyła fale ultradźwiękowe o określonej częstotliwości (u dorosłych 2-6 MHz, u dzieci 5-9 MHz), które odbijają się od narządów wewnętrznych, a następnie są przetwarzane. W ten sposób powstaje obraz wyświetlany na monitorze w czasie rzeczywistym. 

Jaki jest przebieg USG układu moczowego?

 • Pacjent kładzie się na wznak lub w innej pozycji wskazanej przez lekarza i odsłania brzuch.
 • Lekarz pokrywa skórę przeźroczystym żelem ultrasonograficznym, który ułatwia przenoszenie ultradźwięków, zapewnia lepszy kontakt ze skórą oraz usprawnia operowanie głowicą.
 • Specjalista przykłada głowicę do ciała i zaczyna wykonywać ruchy w różnych kierunkach. W pierwszej kolejności sprawdzany jest stan nerek – sonda wędruje od podżebrza w kierunku pach. Później dokonuje się oceny pozostałych narządów. 
 • W czasie badania pacjent może kilkukrotnie zostać poproszony o wstrzymanie oddechu na kilka, kilkanaście sekund. 
 • Aby uzyskany obraz był w pełni wiarygodny, konieczne mogą być zmiany pozycji. Często badane przeprowadza się także na stojąco. 

Badanie to trwa kilkanaście minut i jest nieinwazyjne oraz bezbolesne. Nie wiąże się z promieniowaniem (w odróżnieniu od prześwietlenia rentgenowskiego), dlatego nie ma przeciwwskazań do wykonywania go w ciąży, ani u małych dzieci. Jako całkowicie bezpieczne i może być powtarzane wiele razy.

W taki sam sposób wykonuje się USG dopplerowskie tętnic nerkowych. Nieco inaczej wygląda natomiast ultrasonografia cewki, która położona jest na samym dole układu moczowego. 

W tym przypadku badanie należy przeprowadzić:

 • u kobiet poprzez przyłożenie głowicy do sromu lub wprowadzenie jej do pochwy
 • u mężczyzn – przez powłoki skórne prącia albo przez odbyt.

Przygotowanie do USG układu moczowego 

USG układu moczowego wymaga przygotowania. O szczegóły należy uprzednio zapytać w poradni, w której będzie ono wykonywane. Szczegółowe instrukcje zależeć będą między innymi od wskazań do przeprowadzenia ultrasonografii oraz wybranej metody. 

Jeśli planowane jest standardowe USG przez powłoki brzuszne, należy:

 • przejść na dietę lekkostrawną, bez produktów tłustych, smażonych, wzdymających. W zależności od zaleceń, menu modyfikuje się w okresie od 24 do nawet 72 godzin przed badaniem;
 • przez 3 dni przyjmować środki farmakologiczne ułatwiające pozbycie się gazów jelitowych;
 • nie jeść przed badaniem. Większość poradni zaleca, aby było to od 3 do 8 godzin. Nie ma bezwzględnego wymogu, by na USG stawić się na czczo, aczkolwiek w praktyce często tak bywa (jeśli jest wykonywane rano);
 • na około 2 godziny przed badaniem wypić 1,5 litra czystej, źródlanej wody;
 • nie wypróżniać się aż do czasu wizyty w gabinecie lekarskim.

jak przygotować się do USG układu moczowego, jeśli diagnozowana ma być cewka? W sytuacji, gdy lekarz planuje badanie przez pochwę, nieaktualne są dwie ostatnie z wyżej wymienionych wskazówek.

 Pęcherz w takim przypadku powinien być pusty. Zmodyfikowana procedura obowiązuje też w przypadku badania przez odbyt. Należy wówczas oczyścić jelita, dokonując wlewu klika godzin przed wizytą u specjalisty. 

USG układu moczowego z oceną zalegania po mikcji 

Standardowe badanie trwa kilkanaście minut. Nieco więcej czasu zajmuje USG układu moczowego z oceną zalegania po mikcji. W tym przypadku diagnostykę przeprowadza się dwukrotnie, najpierw przy pełnym pęcherzu, a później po jego opróżnieniu (pacjent w przerwie udaje się do toalety, a następnie wraca do gabinetu). Z technicznego punktu widzenia nic się nie zmienia – badanie wykonuje się głowicą ultradźwiękową, z wykorzystaniem specjalnego żelu. 

Zaleganie moczu po mikcji sprawdza się w przypadku uzasadnionego podejrzenia zalegania uryny w pęcherzu. Przyczyną tego może być:

 • niedrożność cewki, spowodowana przez gromadzące się kamienie nerkowe lub inne przeszkody fizyczne;
 • niesprawne działanie dolnego zwieracza pęcherza odpowiedzialnego za jego opróżnianie;
 • przerost gruczołu krokowego (u mężczyzn).

Cena USG układu moczowego

Ile kosztuje USG pęcherza moczowego? Cena różni się w zależności od miasta, renomy danej poradni i pracujących w niej lekarzy, a także złożoności badania. Przeciętnie można jednak przyjąć, że za tego typu wizytę płaci się około 150 złotych. 

Rzadko spotyka się możliwość wykonania badania w cenie poniżej 100 zł, z drugiej strony rzadkością są też stawki przekraczające 200 zł. 

USG układu moczowego można wykonać za darmo, jeśli pacjent posiada skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. W praktyce jednak większość osób poddaje się badaniu w prywatnych poradniach, pełnopłatnie. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Janusz F. Tyloch, Magdalena Maria Woźniak, Andrzej Paweł Wieczorek, Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie nerek, moczowodów oraz pęcherza moczowego, J Ultrason 2013; 13
 • USG układu moczowego, https://wss.olsztyn.pl/fileadmin/user_upload/przygotowanie_do_bad._-_usg_-_uk_ad_moczowy.pdf, [data dostępu 20 04 2021]
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie trzustki – jakie badania należy wykonać w diagnozie trzustki?
Przeczytaj artykuł
Skąpomocz i bezmocz (rzadkie oddawanie moczu) - są niebezpieczne?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy zaburzeń hormonalnych dostrzegasz w swoim organizmie?

  Zaburzenia miesiączkowania

  Trądzik

  Nadmierne owłosienie

  Problem z utrzymaniem odpowiedniej wagi

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Badanie trzustki – jakie badania należy wykonać w diagnozie trzustki?
Skąpomocz i bezmocz (rzadkie oddawanie moczu) - są niebezpieczne?
Krew w moczu (krwiomocz). Przyczyny sikania krwią
Zapalenie cewki moczowej: objawy, leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama