🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Jak się przygotować i jak przebiega USG układu moczowego?

USG układu moczowego nie boli, jest całkowicie bezpieczne i zajmuje tylko kilkanaście minut. Zobacz, na czym polega badanie i jak należy się do niego przygotować.
Lekarz wykonuje USG układu moczowego
źródło:123RF
W skrócie
 • USG układu moczowego pozwala wykryć schorzenia, zaburzenia oraz nieprawidłowości w budowie nerek, moczowodów, pęcherza, cewki moczowej i gruczołu krokowego (u mężczyzn)
 • USG przewodu moczowego jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Wykonywane jest za pomocą głowicy przykładanej do brzucha pacjenta, emitującej fale ultradźwiękowe i pozwalającej obrazować na żywo poszczególne narządy wewnętrzne.
 • Przygotowanie do badania wymaga modyfikacji diety, powstrzymania się od jedzenia przed wizytą w gabinecie, a także wypicia dużej ilości wody.
SPRAWDŹ TEŻ: Przygotowanie do USG jamy brzusznej - jak się dobrze przygotować?
Spis treści

Reklama

Jak wygląda USG układu moczowego? 

USG dróg moczowych jest badaniem pozwalającym zobrazować stan i wykryć ewentualne nieprawidłowości w obrębie nerek, moczowodów, pęcherza oraz cewki. Dodatkowo u mężczyzn w ten sposób bada się też prostatę (gruczoł krokowy).  

Na czym polega, czy boli, w jaki sposób należy się do niego przygotować? USG przewodu moczowego wykonuje się za pomocą specjalnej głowicy. Urządzenie to wysyła fale ultradźwiękowe o określonej częstotliwości (u dorosłych 2-6 MHz, u dzieci 5-9 MHz), które odbijają się od narządów wewnętrznych, a następnie są przetwarzane. W ten sposób powstaje obraz wyświetlany na monitorze w czasie rzeczywistym. 

Jaki jest przebieg USG układu moczowego?

 • Pacjent kładzie się na wznak lub w innej pozycji wskazanej przez lekarza i odsłania brzuch.
 • Lekarz pokrywa skórę przeźroczystym żelem ultrasonograficznym, który ułatwia przenoszenie ultradźwięków, zapewnia lepszy kontakt ze skórą oraz usprawnia operowanie głowicą.
 • Specjalista przykłada głowicę do ciała i zaczyna wykonywać ruchy w różnych kierunkach. W pierwszej kolejności sprawdzany jest stan nerek – sonda wędruje od podżebrza w kierunku pach. Później dokonuje się oceny pozostałych narządów. 
 • W czasie badania pacjent może kilkukrotnie zostać poproszony o wstrzymanie oddechu na kilka, kilkanaście sekund. 
 • Aby uzyskany obraz był w pełni wiarygodny, konieczne mogą być zmiany pozycji. Często badane przeprowadza się także na stojąco. 

Badanie to trwa kilkanaście minut i jest nieinwazyjne oraz bezbolesne. Nie wiąże się z promieniowaniem (w odróżnieniu od prześwietlenia rentgenowskiego), dlatego nie ma przeciwwskazań do wykonywania go w ciąży, ani u małych dzieci. Jako całkowicie bezpieczne i może być powtarzane wiele razy.

W taki sam sposób wykonuje się USG dopplerowskie tętnic nerkowych. Nieco inaczej wygląda natomiast ultrasonografia cewki, która położona jest na samym dole układu moczowego. 

W tym przypadku badanie należy przeprowadzić:

 • u kobiet poprzez przyłożenie głowicy do sromu lub wprowadzenie jej do pochwy
 • u mężczyzn – przez powłoki skórne prącia albo przez odbyt.

Reklama

Przygotowanie do USG układu moczowego 

USG układu moczowego wymaga przygotowania. O szczegóły należy uprzednio zapytać w poradni, w której będzie ono wykonywane. Szczegółowe instrukcje zależeć będą między innymi od wskazań do przeprowadzenia ultrasonografii oraz wybranej metody. 

Jeśli planowane jest standardowe USG przez powłoki brzuszne, należy:

 • przejść na dietę lekkostrawną, bez produktów tłustych, smażonych, wzdymających. W zależności od zaleceń, menu modyfikuje się w okresie od 24 do nawet 72 godzin przed badaniem;
 • przez 3 dni przyjmować środki farmakologiczne ułatwiające pozbycie się gazów jelitowych;
 • nie jeść przed badaniem. Większość poradni zaleca, aby było to od 3 do 8 godzin. Nie ma bezwzględnego wymogu, by na USG stawić się na czczo, aczkolwiek w praktyce często tak bywa (jeśli jest wykonywane rano);
 • na około 2 godziny przed badaniem wypić 1,5 litra czystej, źródlanej wody;
 • nie wypróżniać się aż do czasu wizyty w gabinecie lekarskim.

jak przygotować się do USG układu moczowego, jeśli diagnozowana ma być cewka? W sytuacji, gdy lekarz planuje badanie przez pochwę, nieaktualne są dwie ostatnie z wyżej wymienionych wskazówek.

 Pęcherz w takim przypadku powinien być pusty. Zmodyfikowana procedura obowiązuje też w przypadku badania przez odbyt. Należy wówczas oczyścić jelita, dokonując wlewu klika godzin przed wizytą u specjalisty. 

USG układu moczowego z oceną zalegania po mikcji 

Standardowe badanie trwa kilkanaście minut. Nieco więcej czasu zajmuje USG układu moczowego z oceną zalegania po mikcji. W tym przypadku diagnostykę przeprowadza się dwukrotnie, najpierw przy pełnym pęcherzu, a później po jego opróżnieniu (pacjent w przerwie udaje się do toalety, a następnie wraca do gabinetu). Z technicznego punktu widzenia nic się nie zmienia – badanie wykonuje się głowicą ultradźwiękową, z wykorzystaniem specjalnego żelu. 

Zaleganie moczu po mikcji sprawdza się w przypadku uzasadnionego podejrzenia zalegania uryny w pęcherzu. Przyczyną tego może być:

 • niedrożność cewki, spowodowana przez gromadzące się kamienie nerkowe lub inne przeszkody fizyczne;
 • niesprawne działanie dolnego zwieracza pęcherza odpowiedzialnego za jego opróżnianie;
 • przerost gruczołu krokowego (u mężczyzn).

Reklama

Cena USG układu moczowego

Ile kosztuje USG pęcherza moczowego? Cena różni się w zależności od miasta, renomy danej poradni i pracujących w niej lekarzy, a także złożoności badania. Przeciętnie można jednak przyjąć, że za tego typu wizytę płaci się około 150 złotych. 

Rzadko spotyka się możliwość wykonania badania w cenie poniżej 100 zł, z drugiej strony rzadkością są też stawki przekraczające 200 zł. 

USG układu moczowego można wykonać za darmo, jeśli pacjent posiada skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. W praktyce jednak większość osób poddaje się badaniu w prywatnych poradniach, pełnopłatnie. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Janusz F. Tyloch, Magdalena Maria Woźniak, Andrzej Paweł Wieczorek, Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie nerek, moczowodów oraz pęcherza moczowego, J Ultrason 2013; 13
 • USG układu moczowego, https://wss.olsztyn.pl/fileadmin/user_upload/przygotowanie_do_bad._-_usg_-_uk_ad_moczowy.pdf, [data dostępu 20 04 2021]
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania i zabiegi urologiczne
Cewnik: lekarski, zewnętrzny, silikonowy. Jak udrożnić?
Cewnik
Urodynamika - na czym polega badanie urodynamiczne?
Fotel ginekologiczny do badania urodynamicznego
Jak się przygotować i jak przebiega USG układu moczowego?
Lekarz wykonuje USG układu moczowego
Podobne artykuły
Badanie próbki moczu
Co to jest posiew moczu? Sprawdź, jak się przygotować do badania?
Mocz człowieka
Dobowa zbiórka moczu - jak prawidłowo przeprowadzić DZM, aby uzyskać wiarygodne wyniki badania?
Próba moczu do badania
Badanie ogólne moczu - wyniki i interpretacja. Ile ml jest potrzebne?
Wizualizacja cewki moczowej
Czy wymaz z cewki moczowej jest bolesny? Kiedy wykonuje się to badanie?
Badanie poziomu bilirubiny w moczu
Bilirubina w moczu - co oznacza? Wskazania do wykonania badań i ich interpretacja

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!