Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Poród w wodzie: cena, opinie, przeciwwskazania. Jak wygląda?

Poród w wodzie to rodzaj porodu naturalnego. Kobiety rodzące w ten sposób chwalą sobie intymną atmosferę, mniejszy ból i uważność na to niezwykłe wydarzenie oraz rodzinny charakter takiego sposobu rozwiązania. Jak przebiega poród w wodzie, ile kosztuje i jakie są przeciwwskazania?
Kobieta w basenie porodowym z dzieckiem
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest poród w wodzie?

Poród w wodzie to rodzaj rozwiązania naturalnego, które odbywa się siłami natury. Pierwszym w Polsce porodem wodnym było urodzenie dziecka do wody w Łodzi w Klinice Perinatologii w 1996 roku.

Ta data zapoczątkowała w naszym kraju ideę rodzenia do wody, która zgodnie z wzmiankami historycznymi znana jest człowiekowi od tysięcy lat. Według niektórych źródeł jedna z najsłynniejszych kobiet w historii – Kleopatra – urodziła swoje dzieci w świątynnych basenach. 

Rodzenie w wodzie wydaje się czymś naturalnym, intuicyjnym. O ile stan i zdrowie rodzącej oraz dziecka na to pozwalają zaleca się ten sposób. Dlaczego warto wybrać poród w wodzie? Opinie kobiet, które urodziły w ten sposób są zbieżne odnośnie oceny bólu porodowego (który najczęściej jest dużo mniejszy niż w przypadku tego siłami natury), czasu trwania (w wodzie trwa krócej, szczególnie jego pierwszy etap ze względu na szybsze skracanie się i otwieranie szyjki macicy w środowisku wodnym), czy wrażenia komfortu i intymności tego wydarzenia. 

Nie każdy szpital dysponuje jednak specjalną wanną do porodu, a także odpowiednim pomieszczeniem, w którym mógłby się odbyć. Aby porody w wodzie przebiegały bez komplikacji potrzebne są specjalistyczne urządzenia, które w takich warunkach będą funkcjonowały bez zarzutu.

Reklama

Jak wygląda poród w wodzie?

Poród w wannie odbywa się w ten sposób, że musi być ona wyścielona antybakteryjnym materiałem, a temperatura wody powinna oscylować wokół 36-37 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu, w którym stoi wanna lub basen również musi być utrzymana optymalna dla rodzącej w wodzie ciepłota – w okolicy 26 stopni Celsjusza. 

Z rodzącą cały czas musi ktoś przebywać, by kontrolować jej stan, i w razie ewentualnego omdlenia natychmiast zareagować. Kobieta wchodzi do wody kiedy chce, jednak najczęściej te kąpiele nie trwają dłużej niż 30 minut. Kiedy ciężarna jest poza wanną, położna i lekarz badają ją, oceniają stan jej i dziecka. Jeśli nie ma przeszkód kobieta może wrócić do wody.

Woda jest regularnie wymieniana, gdyż w czasie trwania porodu sączą się różne płyny z pochwy, takie jak krew czy śluz.

Jak wygląda poród w wodzie? Ciężarna może wejść do wanny kiedy rozwarcie szyjki macicy jest na poziomie 5 cm, jeśli weszłaby do wody wcześniej mogłoby to zahamować akcję porodową. Najlepsza głębokość wody dla porodu wodnego to 50-60 cm. Wannę wypełnia się wodą i/lub roztworem soli fizjologicznej.

Przyszła mama może być w wodzie przez wszystkie fazy porodu, a zatem łącznie z finalnym etapem tego wydarzenia, jakim jest poród do wody. Dziecko płynnie przechodzi wówczas z jednego wodnego środowiska do drugiego. Nierzadko samo przyjście dziecka na świat odbywa się już poza wodą. Urodzenie łożyska następuje poza wanną.

Reklama

Jakie są zalety porodu w wodzie?

Poród naturalny w wodzie posiada ogrom zalet. Korzyści z przebiegu porodu w środowisku wodnym dla ciężarnej to m.in.:

 • redukcja stresu;
 • zmniejszenie bólu porodowego i skurczy;
 • przyspieszenie porodu (zwłaszcza pierwszej fazy: w wodzie szybciej skracają się i rozwierają mięśnie szyjki macicy);
 • większa intymność i swoboda;
 • poród jest rodzinny, odbywa się w kameralnej atmosferze, z bliską osobą, która jest cały czas obok rodzącej;
 • rzadziej w porównaniu do naturalnego dochodzi do nacięcia krocza;
 •  kobiety nie są tak zmęczone jak po tym naturalnym;
 • rzadziej podawane są leki i środki uśmierzające ból (w tym znieczulenie zewnątrzoponowe).

Poród w basenie czy wannie jest także lepiej odbierany przez rodzące się dziecko, które łagodnie przechodzi z wód płodowych do wody w wannie. Ponadto bodźce, które docierają do niego ze świata zewnętrznego nie są tak intensywne, ponieważ woda wytłumia światło, dźwięki, itp.

Jeśli mama podczas porodu jest odprężona, malec, który prze na świat także będzie spokojny. Tak urodzonym dzieciom rzadziej grozi niedotlenienie, niepokój, a nawet szok.

Reklama

Jakie są przeciwwskazania do porodu w wodzie?

Nie wszystkie ciężarne mogą rodzić do wody. Jeśli występują jakiekolwiek przeciwwskazania do porodu w wodzie i nie są spełnione wymagane przesłanki do przeprowadzenia wodnego porodu, kobieta nie będzie mogła skorzystać z dobrodziejstw tego rozwiązania. Nie oznacza to, że rodząca nie będzie mogła zrelaksować się kojącym natryskiem lub kąpielą w wannie w pierwszym etapie porodu, o ile lekarz tego nie wykluczy.

Kiedy zatem nie będzie możliwy poród w wodzie? Przeciwwskazaniasą następujące:

 • choroby ogólnoustrojowe (w tym infekcje przebiegające z wysoką gorączką);
 • problemy z ciśnieniem u ciężarnej (nadciśnienie oraz niedociśnienie tętnicze);
 • schorzenia układu krążenia;
 • choroby dermatologiczne;
 • ciężka niedokrwistość;
 •  niewydolność nerek u matki;
 • zakrzepica w strefie miednicy;
 •  łożysko przodujące;
 •  krwawienie z dróg rodnych;
 •  zapalenie błon płodowych;
 • zaburzenia dotyczące tętna płodu, konieczność stałego monitorowania dziecka;
 • zagrażająca rzucawka;
 • wypłynięcie zielonego, gęstego płynu owodniowego;
 • nieprawidłowe ułożenie płodu;
 • wcześniactwo (do porodu w wodzie dopuszczane są wyłącznie ciąże donoszone, po 37 tygodniu ciąży).

Reklama

Ile kosztuje poród w wodzie?

Nie we wszystkich placówkach medycznych odbywa się poród w wodzie. Cena takiego luksusu nie jest niska, ponieważ szpital musi zakupić specjalną wannę, którą należy wstawić do oddzielnego pomieszczenia utrzymywanego w specjalnych warunkach.

Poza tym personel musi być odpowiednio przeszkolony do odbierania tego rodzaju porodów. Ponadto w sali z wanną porodową nie może zabraknąć koniecznych do monitorowania i wykonania niezbędnych badań urządzeń. Nie każdy ośrodek leczniczy na to stać.

Dlatego jeśli przyszła mama pragnie urodzić w wodzie powinna na długo przed porodem dowiedzieć się gdzie odbywają się takie porody i skontaktować się z wybraną placówką. Częściej taką usługę wykonują prywatne szpitale. Jednak niektóre państwowe lecznice także specjalizują się w tego typu porodach, czasami nawet są one nieodpłatne.

Zazwyczaj jednak za urodzenie do wanny trzeba zapłacić. Ile kosztuje poród w wodzie? Między 200 a 500 zł, w zależności od standardu szpitala, wielkości miejscowości, w której znajduje się ośrodek, itp.

Czytaj również

Bibliografia

 • Balaskas Janet, Poród w wodzie, Dom Wydawniczy Bela Med, 2010, I, ISBN 60186669.
 • https://www.rodzicpoludzku.pl/Wiedza-o-porodzie/Porod-w-wodzie.html.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Objawy porodu - jakie świadczą o zbliżającym się rozwiązaniu?
Kobieta odczuwa pierwsze objawy porodu
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Poród dziecka
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!