Skurcze przepowiadające a skurcze porodowe - jak odróżnić?

Gdy kobieta w zaawansowanej ciąży zacznie odczuwać mocne skurcze, może pomyśleć, że to moment, w którym jej dziecko chce przyjść na świat. Może się jednak okazać, że to skurcze przepowiadające. Podpowiadamy, jak rozpoznać skurcze porodowe i odróżnić je od tych, które jedynie przygotowuję przyszłą mamę do narodzin maleństwa.
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety w ciąży
źródło:123RF

Spis treści

Co to są skurcze przepowiadające?

Wiele kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy, bacznie zwraca uwagę na każdy sygnał wysyłany przez ich ciało. Jedną z sytuacji, które mogą wywołać niepokój, są tak zwane skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Choć potrafią być one naprawdę silne, nie są oznaką porodu, nie powodują rozwierania szyjki macicy i z całą pewnością nie są w stanie wydać dziecka na świat. Stanowią one swoisty “trening” macicy przed właściwym porodem, a w końcowym etapie ciąży są oznaką, że maluch zaczyna ustawiać się już w taki sposób, by umożliwić narodziny. A zatem jak rozpoznać skurcze przepowiadające, by oszczędzić sobie stresu i przedwczesnej wyprawy do szpitala?

jak-wygladaja-skurcze-porodowe?">

Jak wyglądają skurcze porodowe?

Nim wyjaśnimy, jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających, opiszemy dokładnie jak one wyglądają. Zadaniem skurczy porodowych jest skrócenie i rozwarcie szyjki macicy, przez co możliwe jest wyjście dziecka na świat. Choć w trakcie porodu skurcze te są bardzo silne, początkowo ich nasilenie może być umiarkowane. Ich cechą charakterystyczną jest natomiast regularność. 

Skurcze porodowe występują w określonych odstępach czasu, które skracają się w miarę postępowania akcji porodowej. Z początku pojawiają się co 15 minut, by w końcowej fazie występować co 2 do 5 minut i trwać ponad minutę! Siła skurczów porodowych wzrasta z upływem czasu, a w trakcie ich trwania ból stopniowo narasta, po czym, po osiągnięciu szczytowego nasilenia, ustępuje.

jak-wygladaja-skurcze-przepowiadajace?">

Jak wyglądają skurcze przepowiadające?

Pierwsze skurcze przepowiadające mogą zostać pomylone z porodowymi, ponieważ u niektórych pań są one równie silne. Podczas gdy część kobiet odczuwa je bardzo delikatnie lub podobnie do dolegliwości związanych z miesiączką, większość przyszłych mam mierzy się z bolesnymi skurczami przepowiadającymi. W ich pierwszym etapie, są one odczuwane jedynie w górnej części brzucha, czyli w miejscu, gdzie znajduje się dno macicy. W kolejnej fazie ból przemieszcza się w dół. Pojedynczy skurcz przepowiadający trwa zazwyczaj około 30 sekund, a jego częstotliwość i nasilenie zależy od etapu ciąży. U kobiet, których dziecko już wkrótce przyjdzie na świat, skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawiać się co pół godziny i trwać nawet do dwóch minut.

skurcze-przepowiadajace.-ile-przed-porodem?">

Skurcze przepowiadające. Ile przed porodem?

Mogłoby się wydawać, że skurcze porodowe od przepowiadających można by odróżnić dzięki momentom, w których się one pojawiają - niestety nie do końca tak jest. Skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawić się już w 20. tygodniu ciąży, jednak wiele kobiet po raz pierwszy odczuwa je dopiero w ostatnim trymestrze. 

Warto wiedzieć, że na wystąpienie skurczów przepowiadających wpływ mają także dodatkowe czynniki, takie jak:

  • zmęczenie, 
  • odwodnienie, 
  • dotykanie lub masowanie brzucha, 
  • stosunek seksualny, 
  • duża ruchliwość dziecka. 

Chcąc złagodzić bolesne skurcze, warto wziąć ciepłą kąpiel lub zastosować techniki relaksacyjne, polegające na kontroli oddechu.

jak-odróznic-skurcze-przepowiadajace-od-porodowych?">

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Podstawowym czynnikiem rozróżniającym skurcze porodowe od przepowiadających jest ich regularność. Skurcze porodowe są bardzo regularne, a z czasem są coraz mocniejsze i dłuższe. Jednocześnie odstępy między nimi znacząco maleją. 

Dla porównania, skurcze Braxtona-Hicksa mogą być tak samo silne, jednak ich częstotliwość nie ulega zmianie w trakcie jednego “ataku”. Skurcze porodowe są także bardziej rozległe. Towarzyszący im ból jest rozpierający i obejmuje nie tylko brzuch, ale również okolice lędźwiowe i krzyżowe. Charakterystyczne dla skurczów porodowych są także objawy dodatkowe, takie jak odejście wód płodowych i czopa śluzowego, a czasami biegunka.

jak-liczyc-skurcze-porodowe?">

Jak liczyć skurcze porodowe?

Jeśli nie jesteśmy pewne, jaki rodzaj skurczów nam doskwiera, warto je… policzyć. Od momentu pojawienia się pierwszych skurczów, należy dokładnie mierzyć (np. stoperem w telefonie) odstępy czasowe między poszczególnymi skurczami. Początkowo skurcze pojawiają się co około 15 minut i trwają od 10 do 15 sekund. Gdy czas ten zmniejszy się do 10 minut, to znak, że czas jechać do szpitala. Nie stresujmy się jednak, że dziecko przyjdzie na świat w samochodzie, niczym w hollywoodzkim filmie. U kobiety rodzącej pierwszy raz, poród może trwać nawet 20 godzin, a u wieloródki czas ten skraca się o połowę. To, czy dokuczają nam skurcze przepowiadające, czy porodowe, rozsądzi lekarz ginekolog po rozmowie oraz przeprowadzeniu badania KTG.

Czytaj też:

Bibliografia

  • Mazel S., Murkoff H., “W oczekiwaniu na dziecko”, Poznań 2010, ISBN: 978-83-7510-508-7
  • Regan L., “Twoja ciąża tydzień po tygodniu”, Wrocław 2016, ISBN: 978-83-6537-369-4

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.