Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗

Psycholog online: darmowe i płatne porady przez Internet 24h

Psycholog online – pod tym hasłem kryje się pomoc psychologiczna udzielana na odległość, za pośrednictwem Internetu. Sprawdź, do kogo skierowane są porady psychologiczne online, jak się odbywa e-porada, a także ile kosztuje.
Psycholog
Źródło: 123RF
Spis treści

Psycholog online

Psycholog online – pod tym hasłem kryje się pomoc psychologiczna udzielana zdalnie, czyli za pośrednictwem Internetu. Pomoc psychologa online może przybrać formę poradnictwa, coachingu, interwencji kryzysowej lub psychoterapii.

Psychoterapia opiera się długofalowej współpracy między terapeutą a pacjentem, zmierzającej w kierunku satysfakcjonującej dla pacjenta zmiany w nim samym, jego zachowaniu lub sytuacji życiowej. Poradnictwo i coaching są nakierowane szybkie i efektywne udzielenie wsparcia. Natomiast interwencja kryzysowa dotyczy sytuacji nagłych, niecierpiących zwłoki, jak na przykład obecność myśli samobójczych.

Reklama

Kto może skorzystać z usług psychologa online?

Pomoc psychologiczna online jest skierowana przede wszystkim do osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą skorzystać z porady tradycyjnej. W Polsce korzystanie z usług psychologa w niektórych środowiskach jest postrzegane jako coś wstydliwego. Nierzadko osoby sięgające po pomoc psychiatry lub psychologa są stygmatyzowane. Z tego powodu wiele osób potrzebujących pomocy wypiera swój problem i odwleka wizytę u specjalisty.

Oferta psychologów online jest skierowana właśnie do nich. Daje bowiem możliwość porozmawiania z terapeutą w domowym zaciszu, a zatem bez skrępowania, w bezpieczniejszym dla pacjenta otoczeniu. Porady psychologiczne online są także dla osób, które nie mają w okolicy poradni zdrowia psychicznego.

Konsultacje psychologiczne online stały się także jedyną możliwą formą kontaktu z terapeutą w czasie epidemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii zalecił ograniczenie bezpośrednich kontaktów z pacjentami. Większość terapeutów musiała się rozpocząć zdalne świadczenie usług. Z terapii online korzystają nie tylko osoby, które potrzebowały pomocy psychologicznej przed epidemią, ale także nowi pacjenci, którzy odczuwają lęk z powodu zagrożenia epidemicznego.

Reklama

Jak się odbywa porada psychologiczna online?

Z usług psychologa internetowego można korzystać w dwóch formach:

  • synchronicznej,
  • asynchronicznej.

W pierwszym przypadku psycholog udziela porad w czasie rzeczywistym – poprzez rozmowę przez komunikator wideo, na chacie internetowym, ewentualnie telefonicznie. W drugim przypadku nie udziela odpowiedzi natychmiastowo, lecz odpisuje pacjentowi np. drogą mailową. Zdecydowanie bardziej polecana jest forma synchroniczna, która umożliwia psychologowi lub terapeucie obserwowanie pacjenta, a zatem rozmowa przez komunikator wideo. Ten rodzaj psychoterapii online jest zalecany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

W przypadku korzystania z porady psychologa online po raz pierwszy, należy dać lekarzowi możliwość zidentyfikowania nas, dlatego konieczne jest przygotowanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia skutecznej porady lub sesji terapeutycznej jest absolutna szczerość pacjenta, a żeby się na nią zdobyć często potrzeba intymności. Dlatego pacjent powinien zadbać o to, by w czasie zdalnej psychoterapii w pomieszczeniu nie przebywały osoby trzecie. Obecność domowników może powodować dyskomfort w poruszaniu intymnych tematów, a co za tym idzie utrudni lekarzowi postawienie trafnej diagnozy. Sekcja Naukowa Telepsychiatrii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zaleca także korzystanie w czasie terapii psychologicznej online ze słuchawek z mikrofonem.

Reklama

Jak wybrać psychologa online? Ile kosztuje?

Na co zwrócić uwagę, poszukując dobrego psychologa online? Przede wszystkim na kwalifikacje i uprawnienia, którymi psycholog lub psychoterapeuta powinien się z nami podzielić. Ponadto na stronie internetowej powinny się znaleźć informacje na temat zasad świadczenia porady (np. ile trwa porada oraz przez jakie medium się odbywa) oraz formy terapii (w jakim nurcie terapeuta prowadzi terapię), a także cennik. 

Pomoc psychologiczna online jest przede wszystkim świadczona odpłatnie. Ile zapłacimy za poradę psychologa przez Internet? Warto mieć na uwadze, że ceny będą uzależnione od wielu czynników, między innymi od kompetencji, doświadczenia i renomy specjalisty, ale także od miasta, w którym udziela porad, mimo, że świadczy usługę na odległość.

Średnio koszt jednej porady lub sesji terapeutycznej, trwającej zwykle 50 minut, waha się od 100 do 200 złotych. Warto jednak wiedzieć, że wielu terapeutów oferuje bezpłatną konsultację wstępną, która trwa zazwyczaj 15-20 minut. W tym czasie pacjent może zdecydować, czy terapeuta mu odpowiada.

Reklama

Psycholog online za darmo

Możliwa jest także pomoc psychologa online za darmo. Zdecydowana większość ofert, jakie znajdziemy w Internecie to ogłoszenia prywatnych poradni i gabinetów. Pomoc darmową oferuje jednak wiele fundacji, stowarzyszeń i organizacji. Istnieją także telefony zaufania. Warto pamiętać o forach internetowych.

Co prawda większość z nich polega na udzielaniu sobie wzajemnej pomocy przez osoby z podobnymi problemami, zdarzają się jednak takie, gdzie porad udzielają osoby wykwalifikowane. Korzystając z forum internetowego należy mieć na uwadze, że przekazywane tam informacje mogą być nieprawdziwe, a nawet szkodliwe, dlatego należy wybierać rzetelne fora, posiadające administratorów.

Czytaj również

Bibliografia

  • Rudnicka P, Pindych A, Probierz E. Etyczne aspekty prowadzenia terapii online: analiza wybranych stron internetowych. Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia de Cultura. 2018;4(10):64-73.
  • Psychoterapia po ludzki pod red. M. Osipczuk, Wrocław 2011.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Psychologia
Psychologia na studiach licencjackich – jak wygląda w praktyce i co daje?
Młoda kobieta słucha profesora wykładającego psychologie.
Test na psychopatę: profesjonalny. Jak rozpoznać psychopatę?
Dziewczyna ze złowrogim spojrzeniem
Flegmatyk - kto to jest i jakie ma cechy osobowości? Jaki jest w związku, a jaki w pracy?
Osoba flegmatyczna
Podobne artykuły
Dziecko odrzucone przez rówieśników
Odrzucenie przez rówieśników w szkole - jak pomóc?
Kobieta i mężczyzna siedzący do siebie plecami
Czy kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn?
Obojnactwo
Obojnactwo (hermafrodytyzm) - rzekome i prawdziwe. Co to jest?
Melancholia
Melancholik - kto to jest i jakie ma cechy? Wady i zalety tego typu osobowości
Systematyczna desensytyzacja
Systematyczna desensytyzacja w terapii - etapy, techniki

Reklama


Czy można zmierzyć poziom cukru bez nakłuwania?
Dowiedź się!