Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Opuchnięte oczy i powieki - co pomaga i jak zlikwidować? Domowe sposoby

Opuchnięte oczy i powieki mogą mieć wiele przyczyn. Zwykle są to objawy alergii lub miejscowych stanów zapalnych, jednak zdarza się, że wskazują na toczące się w organizmie choroby. Sprawdź, jaki jest najlepszy sposób na opuchnięte oczy.
Mężczyzna z opuchniętymi powiekami
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Opuchnięte powieki najczęściej nie są powodem do zmartwień, gdyż mogą być objawem np. płaczu. Czego jeszcze?
 • Powieki puchną przy alergii, ale także przez zapalenie spojówek. Czym się różnią?
 • Na opuchnięte oczy najczęściej sprawdzą się domowe sposoby lub maści czy krople bez recepty. Jakie są inne sposoby?
SPRAWDŹ TEŻ: Opuchnięcie twarzy - przyczyny. Co stosować na opuchliznę?
Spis treści

Reklama

Przyczyny opuchniętych powiek

Opuchnięte oczy to stan występujący na powiece, na których powstaje opuchlizna. Jest to dość powszechna dolegliwość, która nie powinna prowadzić do niepokoju.

Przyczyn puchnących powiek można wymienić mnóstwo. Jeśli problem występuje często może świadczyć o nieprawidłowościach lub chorobie. Niektórym obrzękom, zwłaszcza tym pojawiającym się na tle alergicznym, towarzyszy świąd lub pieczenie oczu.

Najczęstsze przyczyny opuchniętych oczu i powiek to:

 • obecność ciała obcego w oku,
 • stan po urazie oczu,
 • alergia (zwłaszcza na pyłki traw i kwiatów) i AZS,
 • stan zapalny (np. zapalenie brzegów powiek, infekcyjne zapalenie spojówek, gradówka),
 • ukąszenie owada,
 • długotrwały płacz,
 • cukrzyca,
 • tarcie oczu.

Najczęściej powieki puchną po płaczu. Do tego oczy robią się czerwone, podrażnione i pojawia się ból głowy. Na szczęście na ten typ opuchlizny jest szybki sposób, czyli zimne okłady.

Równie często opuchnięte oczy i powieki są reakcją alergiczną, np. na słońce po opalaniu. Może ona wystąpić też po różnych zabiegach kosmetycznych, jak np. przedłużanie rzęs, makijaż permanentny brwi czy botoks.

Podobnie działa karboksyterapia i mezoterapia igłowa. Obrzęk w tym przypadku uznawany za normalny, gdyż dochodzi do mikrouszkodzeń skóry. Powinien jednak ustąpić w ciągu kilku godzin od zabiegu.

Jeśli opuchnięta jest tylko górna lub dolna powieka, najprawdopodobniej doszło do alergii miejscowej. Wynikać może z użytego kosmetyki, np. korektora. Wtedy oko będzie spuchnięte wyłącznie na dole.

Skóra może źle zareagować także na nadmierne stosowanie kwasu hialuronowego, który znajduje się w składzie wielu produktów pielęgnacyjnych.

Spuchnięta powieka może być także objawem poważnej choroby. Do schorzeń ogólnych, w przebiegu których na mamy do czynienia z opuchniętymi powiekami, zaliczamy przede wszystkim nadczynność tarczycy.

W tym przypadku wystąpić może także suchość oczu oraz ich wytrzeszcz.

Spuchnięte powieki są czasami także objawem zapalenia zatok, niewydolności wątroby, cukrzycy lub przewlekłych schorzeń nerek, np. zespołu nerczycowego.

Z kolei symptomem spadku odporności jest jęczmień oka, przy którym możemy borykać się zarówno z opuchniętymi powiekami górnymi jak i spuchniętą dolną powieką.

Opuchnięte powieki stanowią także jeden z objawów zachorowania na COVID-19. Zwłaszcza jeśli towarzyszy mu zaczerwienienie. Jest to charakterystyczny symptom infekcji wirusowej.

Opuchnięte powieki mogą się pojawić również u chorych na Hashimoto. Przypadłość ta nazywana jest obrzękiem śluzowatym. Często puchną nie tylko powieki, ale także cała twarz i kończyny.

Reklama

Co oznaczają opuchnięte powieki rano?

Jeśli masz opuchnięte oczy po przebudzeniu, raczej nie powinien być to powód do niepokoju. 

Zwykle jest to  po prostu efekt spowolnionej przez sen pracy układu limfatycznego i wynikającej z tego nadmiaru zgromadzonej wody i toksyn wokół oczu. Warto wspomnieć, że z tego samego powodu powieki puchną po alkoholu.

Inną przyczyną opuchniętych oczu rankiem, może być nadmierny płacz wieczorem poprzedniego dnia lub długi czas spędzony przed ekranem telewizora lub telefonu.

Co zrobić, gdy masz opuchnięte oczy rano? Idealny szybki sposób na opuchnięte oczy po nocy nie istnieje. Ale możesz zmniejszyć efekt opuchniętych powiek.

Zaleca się przede wszystkim zrobienie okładów, np. z ogórka, ziół (świetlik, szałwia lub rumianek) oraz delikatny masaż wokół oczu. Można także przyłożyć do powiek zimny okład, ponieważ zimno zmniejsza opuchliznę. 

Jeśli jednak w ciągu dnia opuchlizna oczu nie schodzi, warto zasięgnąć porady lekarza okulisty.

Opuchnięte oczy u dziecka

Opuchnięte oczu u dziecka pojawić się mogą przy przeziębieniu, jeszcze zanim zacznie się katar. Konieczne jest jednak skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia powodu tej dolegliwości.

Spuchnięta powieka u niemowlaka lub starszego dziecka, podobnie jak u osoby dorosłej, może być wynikiem zapaleniem spojówek, jęczmienia, alergii lub ciała obcego znajdującego się pod powieką.

Warto wiedzieć, że przy zapaleniu spojówek dodatkowo może wystąpić u dziecka nadwrażliwość na światło, przy jęczmieniu - zgrubienie na powiece, a przy ciele obcym - mrużenie oka.

Jeżeli nie jesteś w stanie sami ustalić przyczyny opuchniętych oczu u dziecka, z maluchem należy wybrać się do lekarza.

Wcześniej, jeśli z oka wypływa ropna wydzielina, dobrze jest przemyć je wacikiem zwilżonym w soli fizjologicznej, przegotowanej letniej wodzie lub herbacie, zawsze w kierunku nosa dziecka.

Reklama

Opuchnięte powieki a alergia i zapalenie spojówek

Cielisty obrzęk oczu z towarzyszącym dokuczliwym swędzeniem zwykle jest objawem reakcji alergicznej.

Charakteryzuje się on występowaniem swędzenia w okolicy oczy oraz bladym kolorem skóry. Opuchliznę pomogą zlikwidować specjalne krople do oczu, a także antyalergiczne leki doustne.

Jeśli opuchlizna oczu jest czerwona i towarzyszy jej owrzodzenie brzegów powiek oraz łzawienie, jest to najprawdopodobniej stan zapalny oczu.

Może być to na przykład gradówka, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, charakteryzujące się bólem tylko jednej powieki.

W przebiegu infekcyjnego zapalenia spojówek pojawia się natomiast śluzowo-ropna lub ropna wydzielina.

Warto pamiętać, że obrzęk wokół oczu mogą powodować niektóre leki, np. inhibitory ACE , które są często stosowane u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

ALLERTEC® EFFECT
Stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów kataru siennego (katar, zatkany nos, kichanie, świąd oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek (obrzęk, świąd, zaczerwienione i łzawiące oczy). Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka). Bilastyna hamuje powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, dzięki czemu poprawia się jakość snu i jakość życia
ALLERTEC® EFFECT. Skład i postać: Każda tabletka zawiera 20 mg bilastyny. Wskazanie: Objawowe leczenie sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek oraz pokrzywki. Allertec Effect jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i powyżej). Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ChPL: 03.08.2022 r

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Opuchnięte powieki a worki pod oczami

Opuchnięte powieki często są powiązane z występowaniem opuchlizny pod oczami (często określane jako "worki"). Jest to efekt zastoju limfy w tkankach podskórnych.

Przyczyny ich powstania są różne, często opuchnięcia pod oczami pojawiają się z wiekiem lub dziedziczymy je po rodzicach.

Zdarza się, że jest to efekt siedzącego, niezdrowego trybu życia, braku odpowiedniej diety, nadużywania papierosów i alkoholu czy niewysypiania. „Worki pod oczami” mogą jednak świadczyć również o rozmaitych schorzeniach.

Dlatego jeśli mimo zdrowego stylu życia czy braku predyspozycji genetycznych są one problemem, warto skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Co zrobić na opuchnięte powieki?

Domowe sposoby na opuchnięte oczy warto zastosować tylko jeśli stan ten nie ma podłoża chorobowego.

Pacjentowi pomogą zimne okłady z ogórka lub nałożenie na opuchnięte oczy płatków kosmetycznych nasączonych letnim naparem z rumianku.

Co jeszcze można stosować? Dodatkowo na opuchnięte, a także swędzące oczy pomagają następujące sposoby:

 • masaż oczu kostkami lodu lub odpowiednio schłodzonymi gazikami czy wacikami kosmetycznymi,
 • okłady z aloesu lub wacików namoczonych w zielonej herbacie,
 • odpowiednie nawodnienie organizmu,
 • eliminacja z diety produktów przetworzonych i zawierających duże ilości soli, 
 • kompresy z ziół: stosuje się m.in. kwiat lipy, chaber bławatek, arnika górska, rumianek, babkę lancetowatą i ziele świetlika.

Można także skorzystać ze środków medycznych lub kosmetyków. W aptekach i drogeriach znajdziesz nawilżające krople do oczu, które złagodzą opuchliznę i przyniosą ulgę - maści, kremy lub żele ze świetlikiem dostępne bez recepty.

Jeśli jednak opuchlizna oczu jest wyjątkowo dokuczliwa, pojawia się nagle i nie ustępuje mimo stosowania domowych sposobów, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Ustali on przyczynę obrzęku lub skieruje na dodatkowe badania, a następnie zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Czytaj również

Bibliografia

 • R.S. Porter i inni (red.), The Merck Manual. Objawy kliniczne, Wydanie I polskie, Edra Urban & Partner, Wrocław 2015,
 • Katharina Binnewies - Stuelcken, Choroby oczu, Wydawca Medpharm, 2012, ISBN: 9788362283927
 • Philipp Katumba, Eric Standop, Choroby wypisane na twarzy, Wydawnictwo Vital, 2020
 • Bob Fingerbild, Samoleczenie wzroku metodą dr Batesa, Wydawnictwo Kos, 2011
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oczne
Pęknięte naczynko w oku - przyczyny i domowe sposoby. Co pomaga na wylew w oku?
Mężczyzna z zaczerwienionym okiem
Łzawienie oczu to efekt niedrożnych kanałów łzawiących. Czy tylko to jest przyczyną dolegliwości?
Zbliżenie na załzawione oko
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Kobieta na badaniu wzroku
Podobne artykuły
Mężczyzna z opuchniętymi powiekami
Opuchnięte oczy i powieki - co pomaga i jak zlikwidować? Domowe sposoby
Kobiece oko
Drganie powieki – przyczyny. Co jeść i jak pozbyć się drgającej powieki?
Mężczyzna w tunelu
Widzenie tunelowe: czym jest widzenie peryferyjne? Leczenie
Mężczyzna z problemem swędzących oczu
Swędzenie oczu - skąd się bierze i jak łagodzić? Krople i domowe sposoby
Zbliżenie na załzawione oko
Łzawienie oczu to efekt niedrożnych kanałów łzawiących. Czy tylko to jest przyczyną dolegliwości?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!