Przyczyny opuchniętych powiek
Opuchnięte oczy to stan występujący na powiece, na których powstaje opuchlizna. Jest to dość powszechna dolegliwość, która nie powinna prowadzić do niepokoju.
Przyczyn puchnących powiek można wymienić mnóstwo. Jeśli problem występuje często może świadczyć o nieprawidłowościach lub chorobie. Niektórym obrzękom, zwłaszcza tym pojawiającym się na tle alergicznym, towarzyszy świąd lub pieczenie oczu.
Najczęstsze przyczyny opuchniętych oczu i powiek to:
- obecność ciała obcego w oku,
- stan po urazie oczu,
- alergia (zwłaszcza na pyłki traw i kwiatów) i AZS,
- stan zapalny (np. zapalenie brzegów powiek, infekcyjne zapalenie spojówek, gradówka),
- ukąszenie owada,
- długotrwały płacz,
- cukrzyca,
- tarcie oczu.
Najczęściej powieki puchną po płaczu. Do tego oczy robią się czerwone, podrażnione i pojawia się ból głowy. Na szczęście na ten typ opuchlizny jest szybki sposób, czyli zimne okłady.
Równie często opuchnięte oczy i powieki są reakcją alergiczną, np. na słońce po opalaniu. Może ona wystąpić też po różnych zabiegach kosmetycznych, jak np. przedłużanie rzęs, makijaż permanentny brwi czy botoks.
Podobnie działa karboksyterapia i mezoterapia igłowa. Obrzęk w tym przypadku uznawany za normalny, gdyż dochodzi do mikrouszkodzeń skóry. Powinien jednak ustąpić w ciągu kilku godzin od zabiegu.
Jeśli opuchnięta jest tylko górna lub dolna powieka, najprawdopodobniej doszło do alergii miejscowej. Wynikać może z użytego kosmetyki, np. korektora. Wtedy oko będzie spuchnięte wyłącznie na dole.
Skóra może źle zareagować także na nadmierne stosowanie kwasu hialuronowego, który znajduje się w składzie wielu produktów pielęgnacyjnych.
Spuchnięta powieka może być także objawem poważnej choroby. Do schorzeń ogólnych, w przebiegu których na mamy do czynienia z opuchniętymi powiekami, zaliczamy przede wszystkim nadczynność tarczycy.
W tym przypadku wystąpić może także suchość oczu oraz ich wytrzeszcz.
Spuchnięte powieki są czasami także objawem zapalenia zatok, niewydolności wątroby, cukrzycy lub przewlekłych schorzeń nerek, np. zespołu nerczycowego.
Z kolei symptomem spadku odporności jest jęczmień oka, przy którym możemy borykać się zarówno z opuchniętymi powiekami górnymi jak i spuchniętą dolną powieką.
Opuchnięte powieki stanowią także jeden z objawów zachorowania na COVID-19. Zwłaszcza jeśli towarzyszy mu zaczerwienienie. Jest to charakterystyczny symptom infekcji wirusowej.
Opuchnięte powieki mogą się pojawić również u chorych na Hashimoto. Przypadłość ta nazywana jest obrzękiem śluzowatym. Często puchną nie tylko powieki, ale także cała twarz i kończyny.
Reklama
Co oznaczają opuchnięte powieki rano?
Jeśli masz opuchnięte oczy po przebudzeniu, raczej nie powinien być to powód do niepokoju.
Zwykle jest to po prostu efekt spowolnionej przez sen pracy układu limfatycznego i wynikającej z tego nadmiaru zgromadzonej wody i toksyn wokół oczu. Warto wspomnieć, że z tego samego powodu powieki puchną po alkoholu.
Inną przyczyną opuchniętych oczu rankiem, może być nadmierny płacz wieczorem poprzedniego dnia lub długi czas spędzony przed ekranem telewizora lub telefonu.
Co zrobić, gdy masz opuchnięte oczy rano? Idealny szybki sposób na opuchnięte oczy po nocy nie istnieje. Ale możesz zmniejszyć efekt opuchniętych powiek.
Zaleca się przede wszystkim zrobienie okładów, np. z ogórka, ziół (świetlik, szałwia lub rumianek) oraz delikatny masaż wokół oczu. Można także przyłożyć do powiek zimny okład, ponieważ zimno zmniejsza opuchliznę.
Jeśli jednak w ciągu dnia opuchlizna oczu nie schodzi, warto zasięgnąć porady lekarza okulisty.
Reklama
Opuchnięte oczy u dziecka
Opuchnięte oczu u dziecka pojawić się mogą przy przeziębieniu, jeszcze zanim zacznie się katar. Konieczne jest jednak skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia powodu tej dolegliwości.
Spuchnięta powieka u niemowlaka lub starszego dziecka, podobnie jak u osoby dorosłej, może być wynikiem zapaleniem spojówek, jęczmienia, alergii lub ciała obcego znajdującego się pod powieką.
Warto wiedzieć, że przy zapaleniu spojówek dodatkowo może wystąpić u dziecka nadwrażliwość na światło, przy jęczmieniu - zgrubienie na powiece, a przy ciele obcym - mrużenie oka.
Jeżeli nie jesteś w stanie sami ustalić przyczyny opuchniętych oczu u dziecka, z maluchem należy wybrać się do lekarza.
Wcześniej, jeśli z oka wypływa ropna wydzielina, dobrze jest przemyć je wacikiem zwilżonym w soli fizjologicznej, przegotowanej letniej wodzie lub herbacie, zawsze w kierunku nosa dziecka.
Reklama
Opuchnięte powieki a alergia i zapalenie spojówek
Cielisty obrzęk oczu z towarzyszącym dokuczliwym swędzeniem zwykle jest objawem reakcji alergicznej.
Charakteryzuje się on występowaniem swędzenia w okolicy oczy oraz bladym kolorem skóry. Opuchliznę pomogą zlikwidować specjalne krople do oczu, a także antyalergiczne leki doustne.
Jeśli opuchlizna oczu jest czerwona i towarzyszy jej owrzodzenie brzegów powiek oraz łzawienie, jest to najprawdopodobniej stan zapalny oczu.
Może być to na przykład gradówka, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, charakteryzujące się bólem tylko jednej powieki.
W przebiegu infekcyjnego zapalenia spojówek pojawia się natomiast śluzowo-ropna lub ropna wydzielina.
Warto pamiętać, że obrzęk wokół oczu mogą powodować niektóre leki, np. inhibitory ACE , które są często stosowane u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.
Reklama
Opuchnięte powieki a worki pod oczami
Opuchnięte powieki często są powiązane z występowaniem opuchlizny pod oczami (często określane jako "worki"). Jest to efekt zastoju limfy w tkankach podskórnych.
Przyczyny ich powstania są różne, często opuchnięcia pod oczami pojawiają się z wiekiem lub dziedziczymy je po rodzicach.
Zdarza się, że jest to efekt siedzącego, niezdrowego trybu życia, braku odpowiedniej diety, nadużywania papierosów i alkoholu czy niewysypiania. „Worki pod oczami” mogą jednak świadczyć również o rozmaitych schorzeniach.
Dlatego jeśli mimo zdrowego stylu życia czy braku predyspozycji genetycznych są one problemem, warto skonsultować się z lekarzem.
Reklama
Co zrobić na opuchnięte powieki?
Domowe sposoby na opuchnięte oczy warto zastosować tylko jeśli stan ten nie ma podłoża chorobowego.
Pacjentowi pomogą zimne okłady z ogórka lub nałożenie na opuchnięte oczy płatków kosmetycznych nasączonych letnim naparem z rumianku.
Co jeszcze można stosować? Dodatkowo na opuchnięte, a także swędzące oczy pomagają następujące sposoby:
- masaż oczu kostkami lodu lub odpowiednio schłodzonymi gazikami czy wacikami kosmetycznymi,
- okłady z aloesu lub wacików namoczonych w zielonej herbacie,
- odpowiednie nawodnienie organizmu,
- eliminacja z diety produktów przetworzonych i zawierających duże ilości soli,
- kompresy z ziół: stosuje się m.in. kwiat lipy, chaber bławatek, arnika górska, rumianek, babkę lancetowatą i ziele świetlika.
Można także skorzystać ze środków medycznych lub kosmetyków. W aptekach i drogeriach znajdziesz nawilżające krople do oczu, które złagodzą opuchliznę i przyniosą ulgę - maści, kremy lub żele ze świetlikiem dostępne bez recepty.
Jeśli jednak opuchlizna oczu jest wyjątkowo dokuczliwa, pojawia się nagle i nie ustępuje mimo stosowania domowych sposobów, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.
Ustali on przyczynę obrzęku lub skieruje na dodatkowe badania, a następnie zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne.