Opuchnięte oczy i powieki - przyczyny. Jak zlikwidować?

Opuchnięte oczy i powieki mogą mieć wiele przyczyn. Zwykle są to objawy alergii lub miejscowych stanów zapalnych, jednak zdarza się, że opuchnięte oczy i powieki wskazują na toczące się w organizmie choroby. Jaki jest najlepszy sposób na opuchnięte oczy?
Mężczyzna z opuchniętymi powiekami
Źródło: 123RF
Spis treści

Opuchnięte oczy

Przyczyn opuchniętych powiek można wymienić mnóstwo. Do najczęstszych z nich należą: obecność ciała obcego w oku, stan po urazie oczu, alergia (zwłaszcza na pyłki traw i kwiatów), stan zapalny (np. zapalenie brzegów powiek, infekcyjne zapalenie spojówek, gradówka), ukąszenie owada, długotrwały płacz i tarcie oczu. Niektórym obrzękom, zwłaszcza tym pojawiającym się na tle alergicznym, towarzyszy świąd lub pieczenie oczu. Spuchnięta powieka może być także objawem poważnej choroby.

Opuchnięte powieki - przyczyny

Do schorzeń ogólnych, w przebiegu których na mamy do czynienia z opuchniętymi powiekami, zaliczamy przede wszystkim nadczynność tarczycy. W tym przypadku wystąpić może także suchość oczu oraz ich wytrzeszcz. Spuchnięte powieki są czasami także objawem zapalenia zatok, niewydolności wątroby, cukrzycy lub przewlekłych schorzeń nerek, np. zespołu nerczycowego. Z kolei symptomem spadku odporności jest jęczmień oka, przy którym możemy borykać się zarówno z opuchniętymi powiekami górnymi jak i spuchniętą dolną powieką.

Opuchnięte oczy rano

Jeśli mamy opuchnięte oczy rano, raczej nie powinien być to powód do obaw. Opuchnięte powieki rano zwykle są po prostu efektem spowolnionej przez sen pracy układu limfatycznego i wynikają z nadmiaru zgromadzonej wody i toksyn wokół oczu. Jeśli jednak w ciągu dnia opuchlizna oczu nie schodzi, warto zasięgnąć porady lekarza.

Opuchnięte oczy u dziecka

Spuchnięta powieka u dziecka, podobnie jak u osoby dorosłej, może być spowodowana zapaleniem spojówek, jęczmieniem, alergią lub ciałem obcym znajdującym się pod powieką. Warto wiedzieć, że przy zapaleniu spojówek dodatkowo może wystąpić nadwrażliwość na światło, przy jęczmieniu - zgrubienie na powiece, a przy ciele obcym - mrużenie oka. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami ustalić przyczyny opuchniętych oczu u dziecka, z maluchem należy wybrać się do lekarza. Wcześniej, jeśli z oka wypływa ropna wydzielina, dobrze jest przemyć je wacikiem zwilżonym w soli fizjologicznej, przegotowanej letniej wodzie lub herbacie, zawsze w kierunku nosa dziecka.

Co na opuchnięte oczy?

Domowe sposoby na opuchnięte oczy warto zastosować tylko jeśli stan ten nie ma podłoża chorobowego. Pomogą zimne okłady z ogórka lub nałożenie na opuchnięte oczy płatków kosmetycznych nasączonych letnim naparem z rumianku. W aptekach znajdziemy krople do oczu, które złagodzą opuchliznę i przyniosą ulgę. Jeśli jednak opuchlizna oczu jest wyjątkowo dokuczliwa, pojawia się nagle i nie ustępuje mimo stosowania domowych sposobów, należy udać się do lekarza, który ustali przyczynę obrzęku lub skieruje na dodatkowe badania, a następnie zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Opuchnięte i swędzące powieki

Cielisty obrzęk oczu z towarzyszącym dokuczliwym swędzeniem zwykle jest objawem reakcji alergicznej. Pomogą specjalne krople do oczu, a także antyalergiczne leki doustne. Jeśli opuchlizna oczu jest czerwona i towarzyszy jej owrzodzenie brzegów powiek oraz łzawienie, jest to najprawdopodobniej stan zapalny oczu. Może być to na przykład gradówka, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, charakteryzujące się bólem tylko jednej powieki. W przebiegu infekcyjnego zapalenia spojówek pojawia się natomiast śluzowo-ropna lub ropna wydzielina. Warto pamiętać, że obrzęk wokół oczu mogą powodować niektóre leki, np. inhibitory ACE , które są często stosowane u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

Opuchnięcia pod oczami

Obszary spuchnięte pod oczami, często nazywane „workami”, to efekt zastoju limfy w tkankach podskórnych. Przyczyny ich powstania są różne, często opuchnięcia pod oczami pojawiają się z wiekiem lub dziedziczymy je po rodzicach. Zdarza się, że jest to efekt siedzącego, niezdrowego trybu życia, braku odpowiedniej diety, nadużywania papierosów i alkoholu czy niewysypiania. „Worki pod oczami” mogą jednak świadczyć również o rozmaitych schorzeniach, dlatego jeśli mimo zdrowego stylu życia czy braku predyspozycji genetycznych są one problemem, warto skonsultować się z lekarzem.

Artykuł napisany przez

Bibliografia

  • R.S. Porter i inni (red.), The Merck Manual. Objawy kliniczne, Wydanie I polskie, Edra Urban & Partner, Wrocław 2015,
  • Katharina Binnewies - Stuelcken, Choroby oczu, Wydawca Medpharm, 2012, ISBN: 9788362283927
  • Philipp Katumba, Eric Standop, Choroby wypisane na twarzy, Wydawnictwo Vital, 2020
  • Bob Fingerbild, Samoleczenie wzroku metodą dr Batesa, Wydawnictwo Kos, 2011
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Witaminy na oczy - co jeść na wzrok? Dieta
Przeczytaj artykuł
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy osłabienia organizmu najczęściej obserwujesz?

  Senność i brak energii

  Nawracające infekcje

  Utrudnione gojenie uszkodzeń skóry

  Wysypki skórne

  Dolegliwości układu pokarmowego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Witaminy na oczy - co jeść na wzrok? Dieta
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama