Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Swędzenie skóry głowy - przyczyny. Jakie domowe sposoby pomagają?

Swędzenie skóry głowy to uciążliwa dolegliwość, z którą wielu ludzi kilkakrotnie boryka się w ciągu swojego życia. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, w zależności od nich rozmaite są też sposoby radzenia sobie z problemem. Które z nich są skuteczne?
Kobieta drapie skórę głowy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Swędzenie skóry głowy to powszechna dolegliwość, która może mieć bardzo różne przyczyny. Niekiedy wynika z niewłaściwej pielęgnacji, innym razem jest objawem choroby.
 • Choroby objawiające się świądem głowy to np. łuszczyca, zapalenie mieszków czy AZS. W takich przypadkach konieczne jest odpowiednie leczenie.
 • Tradycyjną terapię można wspierać domowymi sposobami, jak oleje czy wcierki. Należy też zawsze pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji dobranej do indywidualnych potrzeb skóry.
SPRAWDŹ TEŻ: Swędzenie skóry po kąpieli – czy to może być groźna choroba?
Spis treści

Reklama

Dlaczego swędzi skóra głowy?

Świąd skóry głowy jest dość powszechną dolegliwością, z którą pacjenci zgłaszają się w pierwszej kolejności do dermatologa. Bez względu na to, czy świąd skóry głowy występuje bez dodatkowych objawów, czy też towarzyszą mu zaczerwienienie, pieczenie, łuszczenie się naskórka, plamy, czy krostki, nigdy nie należy go lekceważyć.

Swędzenie skóry głowy może bowiem niekiedy wskazywać na schorzenia o różnym podłożu, wymagające interwencji lekarza. Przyczynami swędzenia skóry głowy mogą być zarówno choroby skóry, jak i dolegliwości ogólnoustrojowe, czy zaburzenia psychiczne.

Zdarza się jednak również, że ma ono charakter idiopatyczny, czyli pojawia się bez wyraźnej przyczyny.

Od czego swędzi skóra głowy? Wśród częstych przyczyn wymienić można:

 • łupież, czyli odmianę grzybicy skóry głowy fachowo określanej łojotokowym zapaleniem skóry; 
 • inne formy grzybicy skóry głowy, którym towarzyszy świąd, a niekiedy też wypadanie włosów, łuszczenie się naskórka, podrażnienia w okolicach zmian;
 • łuszczyca – świądowi towarzyszy wypadanie włosów, pieczenie skóry, zaczerwienione plamy pokryte warstwą łuszczącego się naskórka, które poza obszarem głowy mogą również atakować kolana, łokcie, stopy, plecy, czy dłonie;
 • łysienie bliznowaciejące – dość rzadka odmiana łysienia, objawiająca się wypadaniem włosów, uporczywym świądem, pieczeniem i stanem zapalnym;
 • nadmierne przesuszenie – sucha swędząca skóra głowy może być efektem niewłaściwej pielęgnacji;
 • choroby neurologiczne i schorzenia na tle psychicznym;
 • nieodpowiednia higiena i pielęgnacja skóry głowy, używanie źle dobranych kosmetyków;
 • uczulenie na składniki kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy, bądź podrażnienie spowodowane związkami chemicznymi obecnymi w preparatach fryzjerskich, np. farbach do włosów;
 • atopowe zapalenie skóry (AZS) – objawia się świądem skóry, łuszczącymi się zmiany, zaczerwienieniem i przesuszeniem. Schorzenie to należy do przewlekłych alergicznych chorób skóry, głównie o podłożu genetycznym, ale nie bez wpływu czynników psychologicznych (np. w postaci silnego stresu);
 • wszawica;
 • zapalenie mieszków włosowych, do którego przyczyniają się bakterie. Poza swędzeniem głowy na skórze mogą pojawić się krostki z ropą i zaczerwienie, a niekiedy dolegliwości bólowe.

Reklama

Swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów

Samo swędzenie skóry głowy może być efektem stosowania niewłaściwych kosmetyków lub nieodpowiednich nawyków pielęgnacyjnych. Kiedy jednak towarzyszy mu nadmierne wypadanie włosów, problem może okazać się poważniejszy.

Należy pamiętać, że człowiek każdego dnia traci około 100 włosów w sposób naturalny. Wynika to z fizjologii włosa i jego żywotności, która jest ograniczona. O wypadaniu nadmiernym mówi się, kiedy ilość traconych co dzień włosów jest większa. Stan taki może mieć podłoże chorobowe i powinien zostać skonsultowany z lekarzem, najlepiej trychologiem zajmującym się właśnie problemami włosów i skóry głowy.

Przyczyną swędzącej skóry głowy i wypadania włosów może być choroba autoimmunologiczna zwana łuszczycą, polegająca na niewłaściwej odpowiedzi zapalnej na własne antygeny skóry. Stan ten wymaga leczenia, ponieważ w przeciwnym razie może się pogłębiać i obejmować coraz szerszy obszar ciała. Interwencji terapeutycznej wymagają także takie choroby jak AZS czy grzybica.

Czy swędząca skóra głowy i wypadające włosy mogą być symptomem niewłaściwej pielęgnacji? W skrajnych przypadkach, kiedy skóra i włókna włosowe są bardzo przesuszone i nieodżywione, można spotkać się z takimi objawami.

Brak składników odżywczych w cebulkach może powodować obumieranie włosów i ich utratę, stan taki jednak również powinien zostać skonsultowany z trychologiem, który doradzi, jak przywrócić włóknom odżywienie i właściwy poziom nawilżenia.

Swędząca skóra głowy i krostki

Drobne krostki na skórze głowy towarzyszące świądowi mogą być oznaką zapalenia mieszków włosowych. Jest to stan wywołany przez „zamieszkujące” skórę bakterie, np. gronkowce lub paciorkowce, które – wnikając do wewnątrz – namnażają się i przyczyniają do powstania zapalenia. Stan taki wymaga przeważnie leczenia antybiotykami (miejscowymi lub ogólnoustrojowymi).

Swędzące krostki na skórze głowy będące symptomem stanu zapalnego mają zwykle postać drobnych, żółtawych grudek pojawiających się u nasady każdego włosa. Zaobserwowanie takich objawów powinno zostać niezwłocznie skonsultowane z trychologiem lub dermatologiem.

Co na swędzenie skóry głowy wywołane zapaleniem? Niestety zakażenia bakteryjnego nie da się zwalczyć domowymi sposobami i z reguły konieczne jest rozpoczęcie antybiotykoterapii, jednak leczenie można wspomagać, stosując odpowiednią pielęgnację o charakterze łagodzącym podrażnienia.

Przede wszystkim pomaga to niwelować dokuczliwy objaw swędzenia.

Reklama

Swędząca skóra głowy i łupież

Łupież to dolegliwość, która może mieć różne podłoża – od zakażenia drożdżakami, przez nadmierną produkcję łoju w gruczołach łojowych, po niewłaściwą pielęgnację codzienną.

Czy swędzenie skóry głowy może być spowodowane łupieżem? Jak najbardziej tak, ponieważ świąd jest odpowiedzią na niewłaściwe funkcjonowanie skóry i jej łuszczenie. Łupieżowi towarzyszy bowiem złuszczanie naskórka mające postać małych, białych, odrywających się płatków.

Gdy skóra głowy swędzi, a na powierzchni włosów widoczne są fragmenty martwego naskórka, najprawdopodobniej jest to łupież, z którym walczyć można przy pomocy odpowiednich preparatów i szamponów.

Jeśli zmiana nawyków pielęgnacyjnych i stosowanie właściwych kosmetyków nie przynoszą spodziewanych rezultatów, a łuszczenie, pieczenie i swędzenie skóry głowy się utrzymuje, należy zgłosić się po poradę do lekarza. Nieleczony łupież może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nawet utraty osłabionych włosów.

Reklama

Swędzenie skóry głowy po farbowaniu

Dlaczego skóra głowy swędzi po farbowaniu? Farby do włosów zawierają składniki drażniące, niezbędne do odbarwiania włókien i pozbawiania ich naturalnego pigmentu. Powszechnie uważa się, że im jaśniejszy kolor chce się uzyskać, tym silniejsze środki muszą zostać użyte. Jest to poniekąd prawda – zwykle farbowanie ciemnych włosów na jasne bardziej niszczy włókna i drażni skórę niż barwienie odwrotne.

Swędząca skóra głowy po farbowaniu może też świadczyć o reakcji alergicznej na składniki użytego preparatu.

Jak radzić sobie z takimi objawami po koloryzacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana sposobu farbowania włosów z tradycyjnego, w którym produkt nakłada się na całą głowę i ma on bezpośredni kontakt ze skórą, na pasemka lub baleyage, gdzie farbę nakłada się na same włókna, kilka milimetrów od skóry głowy.

Taka koloryzacja wykonana przez fryzjera może uchronić skórę przed uczuleniem, podrażnieniem lub nadmiernym przesuszeniem.

Zdarza się, że swędzenie występuje nie tylko po farbowaniu, ale np. po umyciu głowy. Skóra może bowiem zostać podrażniona również przez inne kosmetyki, jak szampony, odżywki czy maski nieodpowiednio dobrane do jej potrzeb.

Reklama

Swędząca skóra głowy u dziecka

Swędzenie skóry głowy to problem, z którym nieraz zmagają się także dzieci. Jaka może być przyczyna dolegliwości u najmłodszych pacjentów? Podobnie jak u dorosłych, podłoża bywają różne.

U niemowląt stan taki może być następstwem podrażnienia, ponieważ skóra dziecka jest wówczas niezwykle delikatna. Łatwo ulega też przesuszeniu i reakcjom alergicznym, dlatego swędzenie może być reakcją na składnik szamponu.

U dziecka starszego – szczególnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – swędząca skóra głowy może być objawem wszawicy, bardzo szybko rozprzestrzeniającej się w większych grupach. Kiedy dziecko się drapie, należy zawsze dokładnie obejrzeć jego głowę, a przede wszystkim skórę między włosami.

Wszy są bardzo niewielkie, ale da się je zauważyć podczas uważnych oględzin. Ponadto wszawicy zwykle towarzyszą czerwone plamki będące efektem ukąszeń.

Niekiedy świąd głowy jest też objawem choroby, dlatego nie można go lekceważyć i jeśli rodzic ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące jego źródła, powinien niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.

Reklama

Szampon na swędzącą skórę głowy

Oferta kosmetyków do pielęgnacji włosów jest współcześnie tak bogata, że naprawdę trudno wybrać ten najwłaściwszy. Warto pamiętać, że szampony kupić można nie tylko w drogerii (stacjonarnej lub internetowej), ale również w aptece. Szampon na swędzącą skórę głowy tak naprawdę też może być różny, w zależności od tego, co jest podłożem dolegliwości i jakie są indywidualne potrzeby skóry pacjenta.

Inny preparat sprawdzi się, kiedy świąd spowodowany jest nadmiernym przesuszeniem, a inny przy nadprodukcji łoju i związanym z nią łupieżem. Trudno zatem mówić o jednym, uniwersalnym szamponie do swędzącej skóry głowy, ponieważ ten, który jednemu pacjentowi pomoże zniwelować objawy, u drugiego je potęguje.

Warto także pamiętać, że jeśli problem nie zniknie mimo zmiany kosmetyków i zwyczajów pielęgnacyjnych, należy udać się do lekarza. Przy chorobach takich jak łuszczyca czy AZS szampon do suchej i swędzącej skóry głowy może wspomóc terapię, ale nie będzie wystarczającym, zastępującym fachowe leczenie rozwiązaniem.

Co na swędzenie skóry głowy?

Świąd to uporczywa dolegliwość, na którą trudno znaleźć pomocny środek. Wielu pacjentów, nawet tych, którzy podjęli już właściwe leczenie, szuka sposobów na zniwelowanie uporczywego objawu. Jakie preparaty mogą być skuteczne?

Na swędzącą skórę głowy można zastosować:

 • olejek – olejowanie głowy i włosów to ostatnio popularna metoda pielęgnacyjna. Jaki olejek wybrać i kiedy go stosować? Rozwiązanie to będzie pomocne przede wszystkim przy przesuszeniu, ponieważ oleje naturalne odbudowują płaszcz lipidowy skóry i pomagają zatrzymać wodę w jej wnętrzu, poprawiając nawilżenie. Dobroczynnymi środkami, dostarczającymi skórze i włosom odżywczych substancji są np. olej z czarnuszki, kokosa czy olej arganowy;
 • wcierkę naturalną – z niektórych roślin można wykonywać również domowe wcierki i w ten sposób dostarczać włosom i skórze potrzebnych im składników odżywczych i nawilżających;
 • odżywki i maski niektóre drogeryjne i apteczne preparaty również mogą przynieść ulgę swędzącej skórze głowy, jednak muszą odpowiednio dobrane do jej typu.

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Oprócz wymienionych wyżej preparatów istnieją jeszcze inne domowe sposoby. Co na swędzącą skórę głowy jest sprawdzone? Niektórzy stosują na nią ocet jabłkowy. Dlaczego? Ponieważ działa on antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a do tego przywraca naturalne pH, wspomagając odbudowę bariery ochronnej.

Ocet najlepiej stosować w formie wcierki na umytą, wilgotną głowę. Wcierać go należy delikatnie, opuszkami palców. Drapanie paznokciami może pogłębić podrażnienia, uszkodzić skórę i spotęgować przykre dolegliwości. Po 10 minutach ocet trzeba dokładnie spłukać letnią wodą.

Inną popularną metodą jest soda na swędzącą skórę głowy, a właściwie pasta wykonana z sody oczyszczonej i wody. Stosuje się ją tak samo, jak wcierkę z octu jabłkowego.

Należy jednak pamiętać, że najlepiej wszelkiego rodzaju metody wdrażać po uprzedniej konsultacji z dermatologiem, trychologiem lub przynajmniej lekarzem rodzinnym. Ponadto, jeśli świąd ma podłoże chorobowe, naturalne sposoby nie mogą zastąpić tradycyjnego leczenia.

Czytaj również

Bibliografia

 • E. Małek, Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007 https://zsm2krakow.pl/images/dokumenty/dydaktyka/f/fryzjer_514[01]_z1.01_u.pdf [04.02.2022].
 • M. Szklarczyk, A. Goździalska, J. Jaśkiewicz, Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/718/Gozdzialska_Anna_Choroby_oraz_pielegnacja_skory_glowy_i_wlosow_2012.pdf;jsessionid=7E4282E7DC77F28008802FA621D729BE?sequence=1 [04.02.2022].
 • Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry, Aleksandra Buczek, Dominika Wcisło-Dziadecka, Katarzyna Sierant, Ligia Brzezińska-Wcisło, http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2018/07/pnm_2018_01A_049-054.pdf [07.02.2022].
 • Brzezińska-Wcisło L, Wcisło-Dziadecka D, Lis-Święty A, Trzmiel D: Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy-patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne. Post Dermatol Alergol 2007; 2: 59-64. 2.
 • Gary W, Clark, Sara M et al.: Diagnosis and treatment of seborrheic dermatitis. American Family Physician 2015; 91(3): 185-190.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Henna do włosów w koszyczku
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Domowa maseczka z awokado
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial