Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Szczepienia dzieci - czy szczepić dziecko? Kiedy szczepić?

Szczepienia dzieci są w Polsce obligatoryjne. Obowiązkowe szczepienia dzieci zabezpieczają przez 11 chorobami zakaźnymi nie tylko maluchy, ale i całą populację. Dzięki nim udało się praktycznie wyeliminować choroby, takie jak odra, gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby czy polio.
Dziecko podczas szczepienia
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Szczepienia dzieci

Szczepienia dzieci są jednym z największych osiągnięć współczesnej cywilizacji. Mimo nasilającej się ofensywy ruchów anty-szczepionkowych, epatujących doniesieniami np. o rzekomych związkach szczepień z autyzmem (wielokrotnie naukowo obalono taką zależność), ciężko jest w sposób racjonalny podważyć korzyści płynące z coraz powszechniejszych szczepień dzieci. To dzięki szczepionce wymyślonej 200 lat temu przez Edwarda Jennera udało się niemal całkowicie wyeliminować śmiercionośną niegdyś ospę właściwą.

Szczepieniu dzieci zawdzięczamy sprowadzenie ciężkich chorób zakaźnych, takich jak odra czy gruźlica, do roli marginalnej. Eksperci szacują, że rocznie na całym świecie podaje się miliard dawek różnego rodzaju szczepionek, ratujących życie 2-3 milionom dzieci. Ogółem liczbę uratowanych istnień ludzkich dzięki szczepionkom ocenia się na około 100 milionów w skali ostatnich 100 lat. Skuteczność szczepień dzieci ocenia się w przypadku stosowanych współcześnie preparatów na 80-100 procent, w zależności od choroby, populacji, warunków sanitarnych itd.

Sprawdź: Gorączka po szczepieniu - kiedy zbijać? Co robić?

Unituss Junior
Unituss Junior to syrop skuteczny w objawowym leczeniu suchego kaszlu o różnym pochodzeniu. Najczęściej są to infekcje górnych dróg oddechowych, ale stwierdzono także dobre działanie substancji czynnej leku w kaszlu astmatycznym.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Po co szczepić dzieci?

Pamiętajmy, że szczepienie dzieci jest dyktowane nie tylko troską o stan zdrowia każdego malucha z osobna, ale też o zdrowotność całej populacji. Celem nadrzędnym jest bowiem całkowita eliminacja danego schorzenia. Istotna jest również ochrona osób o obniżonej odporności przed konsekwencjami kontaktu z chorymi dziećmi. Warto wiedzieć, że wiele chorób zakaźnych, nawet jeśli u dzieci przebiega w sposób łagodny, może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla osób np. będących w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Tak więc obowiązkowe szczepienia dzieci mają charakter nie tylko indywidualny ale i ogólno-społeczny.

Dobrym i stosunkowo świeżym przykładem społecznych korzyści, jest obowiązkowe szczepienie dzieci na wirusowe zapalenie wątroby typu B, chorobę, która w przewlekłej postaci prowadzi do marskości i nowotworów wątroby. Obowiązek szczepienia dzieci na WZW B wprowadzono w 1996 r. Od tego czasu liczba zachorowań w populacji spadła 10-krotnie (z około 50 do 5 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców rocznie). Co więcej, uważa się, że pokolenie obecnych 20-latków, jako pierwsze powszechnie zaszczepione, jest już wolne od zagrożenia WZW B. Maleje tym samym ryzyko przekazywania wirusa HBV w czasie kontaktów seksualnych, w czasie porodu, czy zabiegów medycznych, dając nadzieję, na całkowitą eliminację zagrożenia w przyszłości.

Oczywiście takich przykładów jest znacznie więcej i to bardziej jaskrawych.

Szczepienia dzieci w Polsce a spadek liczby zachorowań

Jak podaje rządowy portal szczepienia.pzh.gov.pl, różnice dotyczące liczby zachorowań przed i po wprowadzeniu obowiązkowego szczepienia dzieci w Polsce są kolosalne. Oto wykaz:

 • Różyczka: 462 tysiące przypadków rocznie przed wprowadzeniem obowiązkowego szczepienia w 2004 r. i  zaledwie 1,1 tysiąca w 2016 r.
 • Świnka: 219 tysięcy przed wprowadzeniem szczepienia (2004 r.); 1,9 tys. w 2016 r.
 • Odra: 196 tysięcy przed 1975 r.; 0,1 tysiąca w 2016 r.
 • WZW B: 123 tysiące przed 1996 r.; 0,05 tysiąca w 2016 r.
 • Krztusiec: 70 tysięcy przed 1961 r.; 7 tysięcy w 2016 r.
 • Błonica: 43 tysiące przed 1961 r.; 0 w 2016 r.
 • Polio: 6 tysięcy przed 1951 r.; 0 w 2016 r.
 • Tężec: 0,5 tysiąca przed 1961 r.; 12 przypadków w 2016 r.

Nawet jeśli w tych danych jest zawarta pewna manipulacja (podany jest rok wprowadzenia obowiązkowego szczepienia dzieci, nie ma jednak informacji, z którego konkretnie roku pochodzą dane dotyczące liczby zachorowań), i tak w sposób dobitny stanowią o słuszności stosowania szczepień dzieci.

Czytaj też: Szczepionka 6w1 - lepsza niż 5w1? Możliwe powikłania

Reklama

Obowiązkowe szczepienia dla dzieci

Wobec powyższych argumentów, odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Jeśli kogoś argumenty dotyczące korzyści płynących ze szczepienia dzieci nie przekonują, pozostaje łagodna forma przymusu.

Polska należy do krajów, w których szczepienie dzieci jest obowiązkowe. Dotyczy to obecnie 11 chorób (od 2017 do katalogu obowiązkowych szczepień dzieci weszły pneumokoki):

 • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • gruźlica,
 • błonica, tężec, krztusiec (szczepionka skojarzona DTP),
 • pneumokoki,
 • haemophilus influenzae typu B,
 • polio,
 • odra, świnka, różyczka (szczepionka skojarzona MMR).

Nie stawienie się z dzieckiem na jedno z obowiązkowych szczepień lub odmowa wykonania zabiegu przez rodziców, skutkować będą powiadomieniem Sanepidu przez poradnię. Sanepid wezwie rodziców na szczepienie dziecka. Jeśli apel nie poskutkuje, sprawa zostanie przekazana do urzędu wojewódzkiego, który może nałożyć na rodziców nawet 5 kar finansowych po 10 tysięcy złotych każda.

Reklama

Kiedy szczepić dziecko?

Pierwsze szczepienie dziecka odbywa się w ciągu 24 godzin po porodzie. Maluch otrzymuje wówczas szczepionkę przeciw gruźlicy, a także pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Kolejne obowiązkowe szczepienia dzieci reguluje tzw. kalendarz szczepień, czyli integralna część wydawanego co roku komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie obowiązkowych oraz zalecanych szczepień ochronnych. Zgodnie z kalendarzem, kolejne wizyty szczepienne przypadają w drugim, czwartym, szóstym, siódmym, między trzynastym i piętnastym a także między szesnastym a osiemnastym miesiącem życia.

Reklama

Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szczepienia
Szczepionka 5w1 – przed czym chroni i czy jest bezpieczna?
Szczepienie dziecka szczepionką 5w1
Szczepionka przeciw tężcowi - jak długo ważna? Powikłania
Szczepienie osoby przeciwko tężcowi
Szczepionka WZW B - skutki uboczne, jak długo działa?
Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
Podobne artykuły
Szczepionki dla dzieci
Szczepionki dla dzieci: płatne, czy bezpłatne? Za i przeciw
Malaria to choroba tropikalna
Szczepionka na malarię – jak się zabezpieczyć przed wyjazdem?
Osłabione dziecko z termometrem pod pachą
Gorączka po szczepieniu - co oznacza i czy jest powodem do niepokoju? Kiedy i jak ją zbijać?
Kobieta z objawami kataru po szczepieniu
Katar po szczepieniu - przyczyny i objawy. Jak długo trwa?
Pies ze wścieklizną
Szczepienia na wściekliznę – dlaczego trzeba się szczepić?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!