Dla Ciebie, na zdrowie!

Szczepienia dzieci - czy szczepić dziecko? Kiedy szczepić?

Szczepienia dzieci są w Polsce obligatoryjne. Obowiązkowe szczepienia dzieci zabezpieczają przez 11 chorobami zakaźnymi nie tylko maluchy, ale i całą populację. Dzięki nim udało się praktycznie wyeliminować choroby, takie jak odra, gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby czy polio.
Dziecko podczas szczepienia
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Szczepienia dzieci

Szczepienia dzieci są jednym z największych osiągnięć współczesnej cywilizacji. Mimo nasilającej się ofensywy ruchów anty-szczepionkowych, epatujących doniesieniami np. o rzekomych związkach szczepień z autyzmem (wielokrotnie naukowo obalono taką zależność), ciężko jest w sposób racjonalny podważyć korzyści płynące z coraz powszechniejszych szczepień dzieci. To dzięki szczepionce wymyślonej 200 lat temu przez Edwarda Jennera udało się niemal całkowicie wyeliminować śmiercionośną niegdyś ospę właściwą.

Szczepieniu dzieci zawdzięczamy sprowadzenie ciężkich chorób zakaźnych, takich jak odra czy gruźlica, do roli marginalnej. Eksperci szacują, że rocznie na całym świecie podaje się miliard dawek różnego rodzaju szczepionek, ratujących życie 2-3 milionom dzieci. Ogółem liczbę uratowanych istnień ludzkich dzięki szczepionkom ocenia się na około 100 milionów w skali ostatnich 100 lat. Skuteczność szczepień dzieci ocenia się w przypadku stosowanych współcześnie preparatów na 80-100 procent, w zależności od choroby, populacji, warunków sanitarnych itd.

Sprawdź: Gorączka po szczepieniu - kiedy zbijać? Co robić?

Reklama

Po co szczepić dzieci?

Pamiętajmy, że szczepienie dzieci jest dyktowane nie tylko troską o stan zdrowia każdego malucha z osobna, ale też o zdrowotność całej populacji. Celem nadrzędnym jest bowiem całkowita eliminacja danego schorzenia. Istotna jest również ochrona osób o obniżonej odporności przed konsekwencjami kontaktu z chorymi dziećmi. Warto wiedzieć, że wiele chorób zakaźnych, nawet jeśli u dzieci przebiega w sposób łagodny, może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla osób np. będących w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Tak więc obowiązkowe szczepienia dzieci mają charakter nie tylko indywidualny ale i ogólno-społeczny.

Dobrym i stosunkowo świeżym przykładem społecznych korzyści, jest obowiązkowe szczepienie dzieci na wirusowe zapalenie wątroby typu B, chorobę, która w przewlekłej postaci prowadzi do marskości i nowotworów wątroby. Obowiązek szczepienia dzieci na WZW B wprowadzono w 1996 r. Od tego czasu liczba zachorowań w populacji spadła 10-krotnie (z około 50 do 5 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców rocznie). Co więcej, uważa się, że pokolenie obecnych 20-latków, jako pierwsze powszechnie zaszczepione, jest już wolne od zagrożenia WZW B. Maleje tym samym ryzyko przekazywania wirusa HBV w czasie kontaktów seksualnych, w czasie porodu, czy zabiegów medycznych, dając nadzieję, na całkowitą eliminację zagrożenia w przyszłości.

Oczywiście takich przykładów jest znacznie więcej i to bardziej jaskrawych.

Reklama

Szczepienia dzieci w Polsce a spadek liczby zachorowań

Jak podaje rządowy portal szczepienia.pzh.gov.pl, różnice dotyczące liczby zachorowań przed i po wprowadzeniu obowiązkowego szczepienia dzieci w Polsce są kolosalne. Oto wykaz:

 • Różyczka: 462 tysiące przypadków rocznie przed wprowadzeniem obowiązkowego szczepienia w 2004 r. i  zaledwie 1,1 tysiąca w 2016 r.
 • Świnka: 219 tysięcy przed wprowadzeniem szczepienia (2004 r.); 1,9 tys. w 2016 r.
 • Odra: 196 tysięcy przed 1975 r.; 0,1 tysiąca w 2016 r.
 • WZW B: 123 tysiące przed 1996 r.; 0,05 tysiąca w 2016 r.
 • Krztusiec: 70 tysięcy przed 1961 r.; 7 tysięcy w 2016 r.
 • Błonica: 43 tysiące przed 1961 r.; 0 w 2016 r.
 • Polio: 6 tysięcy przed 1951 r.; 0 w 2016 r.
 • Tężec: 0,5 tysiąca przed 1961 r.; 12 przypadków w 2016 r.

Nawet jeśli w tych danych jest zawarta pewna manipulacja (podany jest rok wprowadzenia obowiązkowego szczepienia dzieci, nie ma jednak informacji, z którego konkretnie roku pochodzą dane dotyczące liczby zachorowań), i tak w sposób dobitny stanowią o słuszności stosowania szczepień dzieci.

Czytaj też: Szczepionka 6w1 - lepsza niż 5w1? Możliwe powikłania

Reklama

Obowiązkowe szczepienia dla dzieci

Wobec powyższych argumentów, odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Jeśli kogoś argumenty dotyczące korzyści płynących ze szczepienia dzieci nie przekonują, pozostaje łagodna forma przymusu.

Polska należy do krajów, w których szczepienie dzieci jest obowiązkowe. Dotyczy to obecnie 11 chorób (od 2017 do katalogu obowiązkowych szczepień dzieci weszły pneumokoki):

 • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • gruźlica,
 • błonica, tężec, krztusiec (szczepionka skojarzona DTP),
 • pneumokoki,
 • haemophilus influenzae typu B,
 • polio,
 • odra, świnka, różyczka (szczepionka skojarzona MMR).

Nie stawienie się z dzieckiem na jedno z obowiązkowych szczepień lub odmowa wykonania zabiegu przez rodziców, skutkować będą powiadomieniem Sanepidu przez poradnię. Sanepid wezwie rodziców na szczepienie dziecka. Jeśli apel nie poskutkuje, sprawa zostanie przekazana do urzędu wojewódzkiego, który może nałożyć na rodziców nawet 5 kar finansowych po 10 tysięcy złotych każda.

Reklama

Kiedy szczepić dziecko?

Pierwsze szczepienie dziecka odbywa się w ciągu 24 godzin po porodzie. Maluch otrzymuje wówczas szczepionkę przeciw gruźlicy, a także pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Kolejne obowiązkowe szczepienia dzieci reguluje tzw. kalendarz szczepień, czyli integralna część wydawanego co roku komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie obowiązkowych oraz zalecanych szczepień ochronnych. Zgodnie z kalendarzem, kolejne wizyty szczepienne przypadają w drugim, czwartym, szóstym, siódmym, między trzynastym i piętnastym a także między szesnastym a osiemnastym miesiącem życia.

Reklama

Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty
Dziecko z blizną na czole
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Podobne artykuły
Wysoka temperatura przy wyżynaniu zębów u dzieci
Gorączka przy ząbkowaniu - ile trwa i jaka temperatura?
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
szczepionka wykonywana dziecku
Zmiany w kalendarzu szczepień ochronnych na 2019 rok
Szczepienie przeciwko inwazyjnej chorobie meningokokowej
Szczepionka przeciwko meningokokom - kiedy szczepić?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!