} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Szczepionka DTP (błonica, tężec, krztusiec) - czym jest?

Szczepionka DTP to inaczej szczepionka błonica-tężec-krztusiec. Szczepionkę DPT podajemy niemowlętom czterokrotnie między drugim a osiemnastym miesiącem życia. Szczepionka DPT może być przez dzieci przyjmowana samodzielnie albo jako komponent szczepionki wysoko skojarzonej 5w1 lub 6w1. Szczepionka DPT jest w Polsce obowiązkowa. Zobacz, co to jest DTP, jakie ma chroniąca przed błonicą, tężcem i krztuścem szczepionka skutki uboczne, czy jest prawdą, że szczepionka DTP może wywoływać u dzieci autyzm?
Szczepienie szczepionką DTP
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Szczepionka błonica, tężec, krztusiec – co to jest DTP?

Szczepionka DTP jest szczepionką skojarzoną, którą podaje się w celu ochrony przed trzema chorobami – błonicą, tężcem i krztuścem.

  • Błonica jest chorobą zakaźną dotykającą dzieci, najczęściej atakującą gardło (ta postać błonicy to dyfteryt). Jej objawy to gorączka, ból gardła, pokaźnych rozmiarów obrzmienia węzłów chłonnych i charakterystyczny nalot w jamie ustnej. Błonica prowadzi do ogólnego zatrucia organizmu, może powodować porażenie mięśni a nawet śmierć.
  • Tężec jest chorobą zakaźną, której podstawowymi objawami są ból oraz silne skurcze mięśni. Tężca najłatwiej się nabawić poprzez skaleczenie i zabrudzenie rany glebą, kurzem, mułem. Formy przetrwalnikowe tężca najlepiej rozwijają się w ranach głębokich. Około 30 procent przypadków tężca kończy się śmiercią. 
  • Krztusiec to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, objawiająca się uczuciem duszności  i uciążliwymi napadami kaszlu. W dawnych czasach choroba ta była znana pod nazwą koklusz.

Sprawdź: Szczepionka HPV - kiedy szczepienie? Szczepić czy nie?

Reklama

Szczepionka DTP – odmiany

Szczepionka DTP znajduje się w kalendarzu szczepień jako pozycja obowiązkowa i tym samym darmowa, pod warunkiem, że zdecydujemy się na jej najprostszą wersję (DTPw). Szczepionka DTPw zawiera pełnokomórkowe, martwe bakterie krztuśca.  Alternatywą jest szczepionka DTPa, tak zwana bezkomórkowa, zawierająca jedynie nieliczne białka bakterii krztuśca. Szczepionka DTPa jest jednak płatna, zarówno przyjmowana osobno, jak też jako komponent szczepionek wysoko skojarzonych 5w1 oraz 6w1.

Reklama

Szczepionka DTP – kalendarz szczepień błonica tężec krztusiec

Szczepionka DTP w kalendarzu szczepień występuje kilkukrotnie. Po raz pierwszy podajemy ją w 2. miesiącu życia, a konkretnie – między 6. a 8. tygodniem. Kolejne dwie dawki należy przyjąć w odstępach 6-8 tygodni, a więc w 3-4. oraz 5-6. miesiącu życia. Ostatnia, czwarta dawka podstawowa szczepionki DTP podawana jest między 16. a 18. miesiącem życia. Natomiast dawki przypominające szczepionki DTP przewidziane są na 6. i 14. rok życia.

Jeśli zdecydujemy się podawać szczepionkę DTP jako jeden z elementów szczepienia 5w1 lub 6w1, terminy wizyt się nie zmieniają: 2., 4., 6. oraz 16-18. miesiąc życia.

Reklama

Błonica, tężec, krztusiec – szczepionka: skutki uboczne

W przypadku szczepienia DTP powikłania nie odbiegają w szczególności od powikłań związanych z innymi tego typu „zabiegami”. Przy czym zwykło się uważać, że bezkomórkowa wersja szczepionki DTP (a) niesie ze sobą mniejsze ryzyko wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Do palety typowych, choć wcale nie takich częstych objawów po przyjęciu szczepionki DTP należą obrzęk, zaczerwienienie i bolesność w miejscu wkłucia, nudności, wymioty, niewielka gorączka, rzadziej gorączka jest wysoka. I naprawdę sporadycznie (ale jednak) zdarzają się przypadki, które rzutują na postrzeganie szczepionki DTP (i innych szczepionek) w kategoriach zagrożenia, nie zaś dobrodziejstwa – niedowład kończyn, zwiotczenie mięśni, zaburzenia neurologiczne.

A co z autyzmem, o którym mówi się najgłośniej?

Czytaj również: Szczepionka MMR - kiedy szczepić? Możliwe powikłania

Reklama

Szczepionka DTP – autyzm

Jednym z argumentów przeciwników szczepionek ma być rzekomy związek między ich stosowaniem, a rozwojem autyzmu u dzieci. W przypadku szczepionki DTP odpowiedzialnym za to ma być znajdująca się w ich składzie substancja konserwująca o nazwie tiomersalm, w składzie której jest rtęć. Zwolennicy stosowania szczepionek kontrargumentują, że nie udowodniono naukowo związku przyczynowo-skutkowego między stosowaniem szczepionki DTP a rozwojem autyzmu, poza tym znajdująca się w tiomersalmie rtęć to rtęć etylowa, która w odróżnieniu od metylowej jest wydalana z organizmu. Podkreśla się też, że zawartość tiomersalmu nie przekracza objętości 50 µg na dawkę, co jest uznawane za ilość bezpieczną.

Jeśli chodzi o dostępne na polskim rynku szczepionki, faktycznie tiomersalm znajduje się w składzie szczepionki DTP podawanej w ramach podstawowego, darmowego kalendarza szczepień.

Czytaj również
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szczepienia
Kalendarz szczepień - obowiązkowych i zalecanych
Czy szczepionki na pneumokoki różnią się między sobą?
Szczepionki na pneumokoki
Przechowywanie szczepionek - jak przechowywać i transportować szczepionki?
Szczepienie dziecka
Podobne artykuły
Dziecko w czasie szczepienia
Szczepionka 6w1 - objawy, powikłania. Jest lepsza niż 5w1?
Pielęgniarka wykonująca szczepienie dziecku
Kiedy warto zaszczepić się na HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego)?
Szczepienie przeciwko inwazyjnej chorobie meningokokowej
Szczepionka przeciwko meningokokom - kiedy szczepić?
Objawy zarażenia pneumokokami u człowieka
Pneumokoki - jakie mają objawy i jakie choroby wywołują u dzieci i dorosłych?
Dziecko podczas szczepiena na ospę
Szczepionka na ospę - możliwe powikłania, ile dawek?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!