Szczepionka na pneumokoki - kiedy szczepić? Skuteczność, powikłania

Szczepionka na pneumokoki od stycznia 2017 roku znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Pytanie „pneumokoki - szczepić czy nie” straciło więc rację bytu – szczepić dzieci trzeba, jeśli ktoś nie chce się narazić na ciężkie konsekwencje finansowe. Zobacz, kiedy szczepić na pneumokoki, przed czym chroni szczepionka na pneumokoki, czy faktycznie istnieją w przypadku szczepionki na pneumokoki powikłania, przed którymi drżą niektórzy rodzice i aktywiści ruchów przeciwszczepionkowych.
szczepionka na pneumokoki
Źródło: 123RF

Spis treści

Szczepionka na pneumokoki – szczepić czy nie?

Pneumokoki – szczepić czy nie. Pytanie, które rodzice do niedawna zadawali sobie powszechnie, obecnie zmieniło ciężar gatunkowy. Od stycznia 2017 roku szczepionka na pneumokoki jest obowiązkowa i została wpisana do tak zwanego kalendarza szczepień. To niewątpliwie dobra informacja dla tych rodziców, których dotąd przed zaszczepieniem dziecka powstrzymywała obawa przed wysokimi kosztami. Obecnie, po tym jak stała się obowiązkowa, szczepionka na pneumokoki jest już dostępna za darmo. Oczywiście, regulację tę z ogromnym niezadowoleniem przyjęli zagorzali przeciwnicy szczepienia dzieci, w tym - szczepienia szczepionką na pneumokoki.

Rodzice dzieci, które nie trafią w odpowiednim czasie na szczepienie, muszą się liczyć z tym, że informacja o tym dotrze do Sanepidu. Instytucja ta wyśle do rodziców wezwanie do zaszczepienia dziecka, a jeśli pozostanie ono bezskuteczne, urząd wojewódzki nałoży karę administracyjną do 10 tysięcy złotych. Kara ta może być nakładana wielokrotnie, do granicy łącznie 50 tysięcy złotych.

Kiedy szczepić na pneumokoki?

Dotąd obowiązek szczepienia szczepionką na pneumokoki obejmował tylko dzieci z grupy ryzyka. Obecnie szczepione są wszystkie maluchy urodzone po 31 grudnia 2016 roku. Pierwszą dawkę szczepionki na pneumokoki podaje się w wieku 2 miesięcy, a drugą – 4 do 6 tygodni później. Dodatkowo po roku dzieci otrzymują tak zwaną przypominającą szczepionkę na pneumokoki.

Szczepienia – pneumokoki – kalendarz

Szczepionka na pneumokoki została, tak jak wspomnieliśmy, wpisana do kalendarza szczepień. Kalendarz ten szczegółowo opisany jest w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień  Ochronnych. Bieżący komunikat na rok następny publikowany jest cyklicznie co 12 miesięcy, późną jesienią. W kalendarzu szczepień na rok 2018,  szczepionka na pneumokoki znalazła się po raz drugi, na nic więc zdały się protesty jej przeciwników.

A o co właściwie jest tyle krzyku? Czym są pneumokoki, jak działa szczepionka na pneumokoki i jakie ewentualne zagrożenia może nieść zaaplikowanie jej dziecku?

Czytaj też: Płaskostopie (platfus) - ból stóp. Ćwiczenia na płaskostopie

Szczepionka na pneumokoki – czym są pneumokoki?

Szczepionka na pneumokoki od lat wzbudza kontrowersje, głównie ze względu na prawdziwe a także wyolbrzymione sugestie dotyczące skutków ubocznych. Zwolennicy jej stosowania podkreślają jednak, że stanowi ona istotną i skuteczną ochronę przed bakteriami zagrażającymi dzieciom, zwłaszcza tym najmniejszym.

Pneumokoki Streptococcus pneumoniae to inaczej bakterie dwoinki zapalenia płuc. Mimo, iż większość z nich jest zupełnie niegroźna, to jednak istnieje kilkanaście szczepów, które dla bardzo młodych, nieodpornych organizmów mogą stanowić poważne zagrożenie. Pneumokoki wywołują między innymi zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, a nawet potencjalnie śmiertelną sepsę (posocznicę). Ryzyko zakażenia pneumokokami występuje zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola – wielu ich rówieśników jest nieświadomymi nosicielami pneumokoków, nawet jeśli sami nie chorują.

Szczepionka na pneumokoki – powikłania

Zwolennicy szczepionki na pneumokoki przekonują, że nie jest ona groźna dla dzieci, a jeśli występują powikłania, to mają one głównie charakter lekkich odczynów wokół miejsca podania szczepionki. Nawet zaś w sytuacji, gdy wystąpi wysypka lub gorączka po szczepieniu na pneumokoki, to i tak są to dolegliwości bez porównania mniej niebezpieczne, niż zapalenie płuc czy sepsa.

Przeciwnicy szczepionki na pneumokoki są na te argumenty całkowicie odpornie. Przekonują, że nawet jeśli dzięki szczepionce na pneumokoki spadła zachorowalność na choroby wywoływane przez Streptococcus pneumoniae, to jej stosowanie prowadzi do większej liczby zakażeń innymi bakteriami - bardziej zjadliwymi i odpornymi na antybiotyki. Poza tym – argumentują przeciwnicy – lista potencjalnych skutków ubocznych stosowania szczepionki na pneumokoki wcale nie ogranicza się do niegroźnego rumienia, czy gorączki. Padają argumenty, że w szczepionce na pneumokoki znajdują się pewne ilości aluminium, które dostając się do organizmu dziecka w przyszłości może skutkować zaburzeniami neurologicznymi oraz immunologicznymi.

Szczepionka na pneumokoki – pozostałe kontrowersje

Przeciwnicy szczepionki na pneumokoki przypominają też, że Polska jest jednym z niewielu europejskich krajów, w których wprowadzono obowiązek jej stosowania. W ostatnich miesiącach, w związku z wpisaniem do kalendarza szczepień szczepionki na pneumokoki, atmosfera była naprawdę gorąca. Padło wiele zarzutów ciężkiego kalibru, łącznie z tymi, jakoby Ministerstwo Zdrowia wybrać miało z dostępnych szczepionek tę mniej skuteczną, za to bardziej potencjalnie szkodliwą dla dzieci, a wszystko to w niejasnych okolicznościach. To akurat stały element kampanii przeciw szczepionkowej na całym świecie – lekarze i urzędnicy optujący za szczepionką na pneumokoki, jak i za innymi szczepionkami, pomawiani są o pracę, czy też lobbowanie na rzecz koncernów farmaceutycznych. 

Zobacz również: Zatwardzenie - u dziecka, niemowlaka. Co na zatwardzenie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 23)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!