Dla Ciebie, na zdrowie!

Szczepionka przeciwko meningokokom - kiedy szczepić?

Meningokoki – szczepionka przeciw meningokokom pomoże uchronić dziecko przed zabójczą sepsą i zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Dowiedz się, kiedy szczepić na meningokoki, sprawdź też, jakie ma działająca na meningokoki szczepionka skutki uboczne.
Szczepienie przeciwko inwazyjnej chorobie meningokokowej
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Meningokoki – szczepionka: czym są meningokoki?

Meningokoki są bakteriami dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wywołane przez nie zakażenia mogą prowadzić do tzw. inwazyjnej choroby meningokokowej (IChM), na którą składają się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub posocznica czyli sepsa. Choroba meningokokowa charakteryzuje się wysoką śmiertelnością oraz stosunkowo dużą łatwością przenoszenia – przez kaszel, kichnięcie, pocałunek.

W szczególności na zakażenie meningokokami narażone są dzieci w wieku od 3 do 12 miesięcy, ale jest ono możliwe również w starszych grupach wiekowych, nawet wśród nastolatków. Źródłem zagrożenia są nie tylko osoby chore, ale i nosiciele bakterii, u których nie występują żadne objawy zakażenia. Najwyższą zjadliwością charakteryzują się meningokoki B i C.

Reklama

Czy szczepić na meningokoki?

Czy szczepić na meningokoki? Tę decyzję każdy z rodziców musi podjąć sam, w konsultacji z pediatrą opiekującym się jego dzieckiem. Pamiętać należy, że na całym świecie rocznie obserwuje się około 1,2 miliona zachorowań na IChM z czego ponad 10 procent kończy się śmiercią. Dotyczy to jednak krajów o niższym standardzie cywilizacyjnym. W Polsce liczba zachorowań w skali całego kraju nie przekracza 300. Ryzyko zakażenia nie jest więc duże. Należy jednak pamiętać, że w razie zachorowania na IChM, zagrożenie dla zdrowia a właściwie życia dziecka rośnie w sposób monstrualny. Choroba może zabić lub doprowadzić do innych poważnych konsekwencji w ciągu 24 godzin od wystąpienia pierwszych objawów.

Reklama

Szczepionka - meningokoki B

W Polsce od kilku lat dostępna jest szczepionka na meningokoki B, odpowiadające za większość przypadków sepsy. Nie jest ona obowiązkowa, ale została przez Główny Inspektorat Sanitarny wpisana do programu szczepień ochronnych jako pozycja zalecana. Niestety, jako zalecana, a nie obowiązkowa, szczepionka dla dzieci przeciw meningokokom jest płatna – jedna dawka kosztuje ponad 300 złotych. Należy też pamiętać, że szczepionka na meningokoki B nie chroni przed meningokami C – jeżeli ktoś chce zabezpieczyć dziecko również przed tymi drobnoustrojami, musi wykupić osobną szczepionkę.

Reklama

Meningokoki – kiedy szczepić?

Szczepionkę przeciw meningokokom B podajemy dziecku od 2 do 4 razy, w zależności od tego, kiedy maluch otrzyma pierwszą dawkę. Najwcześniej może to nastąpić po ukończeniu 2. miesiąca życia. Jeśli szczepionka zostanie zaaplikowana dziecku w przedziale 2-6 miesięcy, łącznie należy podać 3 dawki podstawowe i jedną przypominającą w drugim roku życia. Jeśli pierwsze szczepienie wypada między 6. a 12. miesiącem życia, z planu wypada jedna dawka podstawowa, podobnie jest w przypadku dzieci w przedziale 12-24 miesiące, z tą różnicą, że młodszym dzieciom dawkę przypominającą podaje się w 2. roku życia, a starszym – w trzecim.

Jeśli na meningokoki po raz pierwszy jest szczepiony dwulatek, albo dziecko starsze, wówczas stosujemy tylko jedną dawkę podstawową i jedną przypominającą. 

Zobacz: Szczepionka DTP (błonica, tężec, krztusiec) - czym jest?

Reklama

Meningokoki – szczepionka: skutki uboczne

Szczepionki przeciw meningokokom mogą wywoływać standardowe, charakterystyczne dla innych szczepionek, skutki uboczne. Do najpowszechniejszych należą zaczerwienienie i bolesność w miejscu iniekcji, a także ogólne rozdrażnienie, senność, problemy ze snem, apatia, jadłowstręt. Tego typu skutki uboczne notuje się u około 10 procent dzieci. Kilkakrotnie rzadziej zdarza się, by szczepionka przeciw meningokokom wywoływała gorączkę i związane z nią dreszcze lub drgawki, a także nudności i wymioty.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku wszystkich innych szczepionek, dużo do powiedzenia w materii skutków ubocznych mają przeciwnicy tego typu profilaktyki. W tym przypadku ośmieszana jest sama nazwa bakterii (argument: bo meningokoki brzmią bardziej złowieszczo a zarazem lepiej marketingowo, niż dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych). Pojawiają się też relacje bazujące na budzących grozę przypadkach, na przykład jakoby w Afryce duża część dzieci zaszczepionych przeciwko meningokokom doznała porażeń.

Pamiętajmy jednak, że w Polsce szczepionka przeciwko meningokokom została oficjalnie dopuszczona do użytku i uznana za bezpieczną.

Czytaj również
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty
Dziecko z blizną na czole
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Podobne artykuły
Wysoka temperatura przy wyżynaniu zębów u dzieci
Gorączka przy ząbkowaniu - ile trwa i jaka temperatura?
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
szczepionka wykonywana dziecku
Zmiany w kalendarzu szczepień ochronnych na 2019 rok
Dziecko podczas szczepienia
Szczepionka MMR - kiedy szczepić? Możliwe powikłania
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!