Dla Ciebie, na zdrowie!

Gdzie znajduje się szyjka macicy po zapłodnieniu i przed porodem?

Szyjka macicy po zapłodnieniu zmienia co kilka tygodni lub miesięcy swój kształt, położenie i wygląd. Wszystko to służy podtrzymaniu ciąży, a następnie umożliwia poród. Także na co dzień jej trzon ulega pewnym modyfikacjom – dzieje się tak w różnych fazach cyklu miesięcznego, o czym warto wiedzieć planując potomstwo.
Macica
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Szyjka macicy po zapłodnieniu jest długa, twarda i zamknięta. Później zmienia swój wygląd.
 • Tuż przed porodem, szyjka staje się krótka, miękka i maksymalnie otwarta, co ułatwia wydanie dziecka na świat.
 • Długość, położenie i wygląd szyjki podlegają też modyfikacjom w czasie cyklu miesięcznego, co ma znaczenie w kontekście planowanej ciąży.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak wygląda szyjka macicy w ciąży?
Spis treści

Reklama

Szyjka macicy po zapłodnieniu 

Szyjka macicy jest jednym z anatomicznych elementów narządu wchodzącego w skład żeńskiego układu rozrodczego. Stanowi swego rodzaju kanał łączący pochwę z jamą macicy.

Po wytrysku nasienia w czasie zbliżenia seksualnego, tą właśnie drogą plemniki przedostają się w głąb dróg rodnych kobiety. Zbudowana jest przede wszystkim z włókien kolagenowych, a jej błona śluzowa wytwarza wydzielinę, której właściwości ułatwiają bądź utrudniają poruszanie się plemników, wydatnie też wpływając na ich żywotność.

Drugim kluczowym czynnikiem jest położenie szyjki macicy, które jest zmienne. Obydwa parametry są kluczowe w aspekcie płodności, a ich obserwacja jest ważnym narzędziem w procesie świadomego planowania ciąży.

Położenie szyjki macicy zmienia się w czasie każdego cyklu miesięcznego. Przed okresem, w trakcie krwawienia miesięcznego, a także tuż po jego ustaniu, jest ona zawieszona niżej, staje się też twardsza i wyraźnie przymknięta.

W kolejnych jednak dniach zaczyna się unosić ku górze. Dzieje się tak przez zbliżającą się owulacją, czyli uwolnieniem komórki jajowej z tzw. pęcherzyka Graafa.

Zachodzą również wyraźne zmiany w jej strukturze  - w momencie jajeczkowania jest miękka, wręcz rozpulchniona, a w dodatku wyraźnie rozwarta. Wszystko to ma ułatwić wniknięcie plemnikom i połączenie się jednego z nich z oczekującą na zapłodnienie komórką jajową.

Lokalizację szyjki można badać, aby możliwie precyzyjnie określić moment owulacji i tym samym zwiększyć szanse zajścia w ciążę. Powinien to jednak robić lekarz ginekolog. Choć w praktyce wiele kobiet usiłuje na własną rękę ustalić położenie szyjki, specjaliści odradzają takie praktyki ze względu na możliwość zakażenia. 

Co ważne, charakterystyczne jest też umiejscowienie oraz wygląd szyjki macicy po zapłodnieniu, co stanowi jeden z wczesnych objawów ciąży. Szczegóły w dalszej części artykułu. 

Reklama

Czy szyjka macicy po zapłodnieniu jest wysoko czy nisko? 

Pacjentki często pytają, czy szyjka macicy po zapłodnieniu jest wysoko czy nisko? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest złożona. Wszystko bowiem zależy od etapu ciąży

Położenie szyjki po zapłodnieniu w pierwszych dniach i generalnie w pierwszym trymestrze jest zbliżone do jej umiejscowienia w fazie owulacji. Znajduje się ona wysoko i jest wyraźnie wydłużona. 

Stan ten powinien utrzymać się także w kolejnych miesiącach. Dopiero w trzecim trymestrze jej długość wyraźnie skraca się. Położona nisko szyjka macicy jest jedną z namacalnych manifestacji nadchodzącego rozwiązania się ciąży – w ten właśnie sposób organizm przygotowuje się do porodu.

Warto o tym pamiętać w kontekście możliwych anomalii. Jeżeli bowiem położenie szyjki zmieni się wcześniej, istnieje duże ryzyko tego, że dziecko przyjdzie na świat zdecydowanie przed czasem. W wielu przypadkach może to oznaczać realne zagrożenie dla jego zdrowia a nawet życia. 

Przyczyną tego typu problemów mogą być między innymi:

 • zaburzenia hormonalne,
 • zbyt intensywny wysiłek fizyczny w czasie ciąży.

Stan ten wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Aby zapobiegać dalszemu skracaniu się tej części macicy, stosuje się tak zwany pessar kołnierzowy. 

Jest to specjalny silikonowy krążek, który wygina szyjkę ku tyłowi i wzmacnia jej kanał. Bezwzględnie zaleca się też wówczas wypoczynek i unikanie aktywności fizycznej.

Reklama

Jak wygląda szyjka macicy po zapłodnieniu?

Szyjka po zapłodnieniu, w kolejnych miesiącach ciąży nie tylko zmienia swoją długość i położenie, ale też wygląd. Ma to związek z rozwojem płodu i towarzyszącymi temu procesami.

Jak wygląda szyjka macicy po zapłodnieniu? W pierwszym miesiącu staje się ona twarda, a jej ujście zamyka czop śluzowy. Jest to swego rodzaju ochrona, która ma na celu zabezpieczenie zarodka przed wydostaniem się na zewnątrz, chroni go też przez niebezpiecznymi czynnikami środowiskowymi.

Już kilka tygodni później kanał szyjki staje się wyraźnie bardziej miękki i elastyczny wciąż jednak jest stosunkowo wąski. W trymestrze trzecim natomiast jest ona:

 • nisko położona, skrócona,
 • miękka, rozpulchniona,
 • coraz szersza.

Wszystko to ma przygotować drogi rodne do porodu. Gdy szyjka ulegnie maksymalnemu skróceniu i rozszerzeniu, dziecko przychodzi na świat. 

Reklama

Szyjka macicy zaraz po zapłodnieniu

Tak jak zostało wspomniane wyżej, wygląd i położenie tej części ciała jest jednym z pierwszych namacalnych objawów ciąży. Reasumując - szyjka macicy zaraz po zapłodnieniu jest:

 • długa,
 • położona wysoko,
 • twarda,
 • wąska,
 • zamknięta.

Stan ten najlepiej jest potwierdzić w czasie badania ginekologicznego. Ma ono charakter palpacyjny (z użyciem jednego lub dwóch palców) oraz wzrokowy. 

Diagnozę można potwierdzić z użyciem aparatury ultrasonograficznej.  

Należy pamiętać, że pierwsze dni po zapłodnieniu obfitują także w inne symptomy. Pojawić się może w dużych ilościach bardzo gęsty śluz, wzrasta ciepłota ciała, występują nudności i wymioty, zmęczenie, drażliwość, senność, bóle brzucha i głowy.

Czytaj również

Bibliografia

 • Andrzej Bacz, Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy, data dostępu: [02.11.2021].
 • Aneta Traczyk-Łoś, Zastosowanie elastografii w ocenie stanu szyjki macicy w ciąży, praca doktorska, Gdańsk 2015, https://pbc.gda.pl/Content/49027/doktorat%20TRACZYK-ŁOŚ%20Anetta.pdf, data dostępu: [02.11.2021].
 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania progesteronu w ginekologii i położnictwie. Ginekol Pol. 2012;83:76–79.
 • Bręborowicz GH (red.). Położnictwo, PZWL, Warszawa 2012; tom 2, 19–25.
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Mężczyzna trzyma kobietę w ciąży za brzuch
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Książka i stetoskop
Zespół policystycznych jajników a ciąża. Owulacja przy PCOS
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!