string(8) "szukanie" Jak przygotować się do zajścia w ciążę? Technika i... psychika

Jak przygotować się do zajścia w ciążę? Technika i... psychika

Czy istnieją pozycje seksualne sprzyjające zajściu w ciążę? I jaką rolę w poczęciu odgrywa psychika? Na pytania odpowiada lek. Ewelina Kowalska.

Spis treści

Wpływ pozycji seksualnej na zapłodnienie

Do zapłodnienia może dojść w każdej pozycji, ale jeżeli para chce zwiększyć swoje szanse na poczęcie potomka, może wypróbować w sypialni pozycje, które zapewniają głęboką penetrację i skracają plemnikom drogę do celu.  Pozycja, która będzie najbardziej sprzyjała zapłodnieniu zależy w głównej mierze od budowy anatomicznej kobiety. Panie z najczęściej spotykaną budową, których macica znajduje się w przodopochyleniu, powinny spróbować klasycznych pozycji, ‘twarzą w twarz’ z partnerem, w których kobieta leży na plecach, a mężczyzna znajduje się nad nią, wspierając swój ciężar na dłoniach lub łokciach i kolanach. Zapłodnieniu może też sprzyjać uniesienie nóg przez partnerkę podczas stosunku i wsparcie ich np. na barkach partnera lub podłożenie pod biodra poduszki.

Dla kobiet z tyłozgięciem macicy polecane są zaś pozycje ‘od tyłu’. Kobieta może stać pochylona, klęczeć lub leżeć na brzuchu, partner zaś znajduje się za nią. W tym przypadku dużą skutecznością odznacza się pozycja kolankowo – łokciowa, w której kobieta klęcząc, pochyla się do przodu i opiera ciężar ciała na łokciach. Mężczyzna zaś znajduje się za nią. Takie ułożenie sprawia, że plemniki ‘lądują’ bardzo blisko szyjki macicy.  Niektórzy twierdzą też, że w poczęciu pomaga uniesienie nóg przez kobitę na kilka minut po stosunku. Nogi można oprzeć o ścianę, podłożyć sobie pod miednicę zwiniętą poduszkę lub zrobić świecę.

Zobacz wideo: Ciąża - objawy i badania

Rola psychiki

Rola, jaką odgrywa psychika w staraniu się o dziecko, może być kluczowa. Nasza wiedza na temat ludzkiej płodności i rozrodczości nie powinna wpływać na spontaniczność zachowań w sypialni. Staranie się o dziecko z termometrem w ręku i sprowadzanie roli seksu jedynie do celów prokreacyjnych może nie tylko zakończyć się porażką, ale też znacznie popsuć relację pomiędzy partnerami i zniszczyć radość czerpaną z fizycznej strony związku. Często ciąża pojawia się wtedy, gdy para zakończy świadome o nią starania, a do łóżka powróci  naturalność, spontaniczność i erotyzm.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij