Nowy sklep

już ON-LINE

Jak przygotować się do zajścia w ciążę? Technika i... psychika

Czy istnieją pozycje seksualne sprzyjające zajściu w ciążę? I jaką rolę w poczęciu odgrywa psychika? Na pytania odpowiada lek. Ewelina Kowalska.

Spis treści

Wpływ pozycji seksualnej na zapłodnienie

Do zapłodnienia może dojść w każdej pozycji, ale jeżeli para chce zwiększyć swoje szanse na poczęcie potomka, może wypróbować w sypialni pozycje, które zapewniają głęboką penetrację i skracają plemnikom drogę do celu.  Pozycja, która będzie najbardziej sprzyjała zapłodnieniu zależy w głównej mierze od budowy anatomicznej kobiety. Panie z najczęściej spotykaną budową, których macica znajduje się w przodopochyleniu, powinny spróbować klasycznych pozycji, ‘twarzą w twarz’ z partnerem, w których kobieta leży na plecach, a mężczyzna znajduje się nad nią, wspierając swój ciężar na dłoniach lub łokciach i kolanach. Zapłodnieniu może też sprzyjać uniesienie nóg przez partnerkę podczas stosunku i wsparcie ich np. na barkach partnera lub podłożenie pod biodra poduszki.

Dla kobiet z tyłozgięciem macicy polecane są zaś pozycje ‘od tyłu’. Kobieta może stać pochylona, klęczeć lub leżeć na brzuchu, partner zaś znajduje się za nią. W tym przypadku dużą skutecznością odznacza się pozycja kolankowo – łokciowa, w której kobieta klęcząc, pochyla się do przodu i opiera ciężar ciała na łokciach. Mężczyzna zaś znajduje się za nią. Takie ułożenie sprawia, że plemniki ‘lądują’ bardzo blisko szyjki macicy.  Niektórzy twierdzą też, że w poczęciu pomaga uniesienie nóg przez kobitę na kilka minut po stosunku. Nogi można oprzeć o ścianę, podłożyć sobie pod miednicę zwiniętą poduszkę lub zrobić świecę.

Czytaj też: 7 znaków ostrzegawczych w ciąży

Zobacz wideo: Ciąża - objawy i badania

 

Reklama

Rola psychiki

Rola, jaką odgrywa psychika w staraniu się o dziecko, może być kluczowa. Nasza wiedza na temat ludzkiej płodności i rozrodczości nie powinna wpływać na spontaniczność zachowań w sypialni. Staranie się o dziecko z termometrem w ręku i sprowadzanie roli seksu jedynie do celów prokreacyjnych może nie tylko zakończyć się porażką, ale też znacznie popsuć relację pomiędzy partnerami i zniszczyć radość czerpaną z fizycznej strony związku. Często ciąża pojawia się wtedy, gdy para zakończy świadome o nią starania, a do łóżka powróci  naturalność, spontaniczność i erotyzm.

Zobacz: Ciąża i poród – NFZ czy prywatnie?

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak zamierzasz zabezpieczyć przyszłość swojego przyszłego dziecka?

  Uważam, że jeszcze za wcześnie na takie kroki.

  Gdy tylko się urodzi założę polisę ubezpieczeniową.

  Odkładam pieniądze na osobnym koncie na jego przyszłość.

  Myślę o bankowaniu krwi pępowinowej.