Najzdrowsze miejsce w internecie

Czym charakteryzuje się szyjka macicy przed okresem?

Szyjka macicy tuż przed okresem wyróżnia się niskim położeniem, twardością oraz delikatną otwartością. Jej położenie i inne cechy zmieniają się jednak wraz z fazą cyklu menstruacyjnego, a także po zapłodnieniu i w czasie ciąży. Poznaj specyfikę szyjki macicy.
Wizualizacja szyjki macicy
źródło:123RF
W skrócie
  • Szyjka macicy może mieć inne położenie przed okresem, a inne w trakcie owulacji. Co więcej odmienna będzie jej lokalizacja podczas ciąży. Inaczej też będzie wyglądać: czasem będzie twarda, czasem miękka, niekiedy otwarta, kolejny raz – zamknięta.
  • Wykonując badanie ginekologiczne lekarz jest w stanie ocenić usytuowanie szyjki macicy oraz inne jej cechy. Świadczą one o konkretnej fazie cyklu menstruacyjnego, albo o zapłodnieniu, czy zbliżaniu się porodu.
  • Samodzielne sprawdzanie i dogłębna obserwacja stanu szyjki macicy może stanowić formę naturalnej antykoncepcji. Warto jednak zauważyć, że częste monitorowanie pochwy może doprowadzić do infekcji oraz podrażnień.
SPRAWDŹ TEŻ: Cykl menstruacyjny (miesiączkowy) - jak liczyć? Długość, fazy
Spis treści

Jak wygląda szyjka macicy przed okresem? 

Szyjka macicy to jeden z elementów macicy, obok trzonu, cieśni i dna macicy. Łączy ona pochwę z jamą macicy, znajdującą się w części określanej jako trzon macicy. Wygląd, rola oraz położenie szyjki macicy zmienia się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. 

Przed okresem szyjka macicy jest twarda, co ma stanowić przeszkodę dla próbujących dostać się do komórki jajowej plemników. Nisko położona szyjka macicy w czasie bezpośrednio poprzedzającym menstruację to także charakterystyczna cecha tego narządu przed okresem. Poza tym zaczyna się ona delikatnie otwierać, by umożliwić krwi menstruacyjnej drogę ewakuacji. Taki wygląd szyjki macicy ma miejsce aż do zakończenia miesiączki, a także chwilę po niej.

W dalszym etapie cyklu miesiączkowego, im bliżej owulacji, tym szyjka macicy staje się bardziej miękka i wędruje ku górze, co ma na celu ułatwienie w dotarciu nasienia do komórki jajowej. W tym czasie szyjka macicy wyglądem przypomina rozchylone, nabrzmiałe usta i jest otwarta.

Zdarzają się jednak nieprawidłowości, kiedy przykładowo szyjka macicy jest wysoko, a jednocześnie jest twarda przed okresem. Może mieć to związek m.in. z zaburzoną pracą mięśni szyjki macicy lub jej niewłaściwym anatomicznym ułożeniem. Należy to wyjaśniać u ginekologa i w razie stwierdzenia jakiegoś schorzenia, czy anomalii, poddać się zaleconej przez lekarza terapii.

Ile dni przed okresem otwiera się szyjka macicy? 

Szyjka macicy rozwiera się w kulminacyjnym punkcie owulacji, czyli podczas jajeczkowania. Oznacza to, że ten element macicy otwiera się około 14 dni przed terminem spodziewanej miesiączki. Należy jednak podkreślić, że u każdej kobiety może to przebiegać w nieco innym czasie. 

Najbardziej otwarta szyjka macicy ma miejsce wówczas, gdy układ rozrodczy kobiety jest w pełni gotowy do zapłodnienia. To czas największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, przy założeniu że dojdzie do stosunku płciowego, a plemniki właściwie wywiążą się ze swojego zadania. 

Wygląd szyjki macicy przypomina w tym czasie pełne, obfite wargi ust. Jest ona położona maksymalnie blisko pochwy, zatem unosi się ku górze. Ponadto odznacza się dużą miękkością.

Otwarcie szyjki macicy oraz pozostałe wymienione cechy wyróżniające tę fazę cyklu miesięcznego mają służyć temu, aby stworzyć jak najprzyjaźniejsze warunki w kobiecym układzie rozrodczym dla męskiego nasienia. Organizm pań w ten sposób stara się maksymalnie ułatwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej i zapłodnienie jej. 

Kiedy opuszcza się szyjka przed okresem? 

Szyjka przed okresem zdecydowanie się opuszcza. Ma to miejsce na krótko przed menstruacją. U każdej kobiety, ze względu na specyfikę budowy układu rozrodczego oraz indywidualność cyklu miesiączkowego, dzieje się to w nieco innym terminie. 

Niska szyjka macicy oznacza dni niepłodne. O tym fakcie świadczy również twardość oraz lekkie otwarcie tego narządu, po to by krwawienie menstruacyjne mogło się swobodnie wydobywać z pochwy.

Niskie położenie szyjki macicy przed okresem, a także w czasie jego trwania minimalizuje szansę na zajście w ciążę, jednak zupełnie jej nie wyklucza. Stąd opieranie się jedynie na obserwacji szyjki macicy podczas cyklu menstruacyjnego wiąże się z ryzykiem nieplanowanego zajścia w ciążę. 

Nisko osadzona szyjka macicy występuje także tuż po zakończeniu krwawienia miesięcznego.

Rozpulchniona szyjka macicy przed okresem 

W miarę zbliżania się owulacji oraz krótko po niej położenie i wygląd szyjki macicy umożliwia inseminację. Szyjka macicy przed owulacją ulega stopniowemu zmiękczaniu. Zatem miękka szyjka macicy przed okresem służy temu, by jak najłatwiej doszło do zapłodnienia.

Rozpulchniona, miękka szyjka macicy najczęściej decyduje o tym, że nastąpiło jajeczkowanie, zatem, rozpoczyna się czas płodny. Ponadto szyjka macicy przemieszcza się wyżej, w kierunku pochwy oraz otwiera się, dosłownie i w przenośni, na przyjęcie plemników. 

Szyjka macicy po owulacji twardnieje, obniża się i delikatnie przymyka, lecz nie zupełnie, ponieważ za chwilę będzie miała miejsce menstruacja.

Podczas samobadania i samodzielnej oceny jej wyglądu należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie zasad higieny intymnej. Dłonie powinny być czyste, świeżo umyte, podobnie jak sfera intymna, a paznokcie krótko przystrzyżone i spiłowane. Trzeba też uważać, by w czasie takiej kontroli nie podrażnić ścianek pochwy.

Szyjka macicy po zapłodnieniu przed okresem 

Szyjka macicy po zapłodnieniu ulega przeobrażeniu. Niektóre panie potrafią same to dostrzec po około dwóch tygodniach od owulacji. Innym opowie o tym fakcie ginekolog podczas badania palpacyjnego. 

Przyszłe mamy zastanawiają się, czy szyjka macicy po zapłodnieniu znajduje się wysoko czy nisko. Otóż jest uniesiona, stosunkowo miękka, lecz jej otwór pozostaje całkowicie zamknięty tzw. czopem śluzowym. Dzieje się tak dlatego, by maksymalnie ochronić zarodek/płód przed działaniem czynników zewnętrznych. 

Zamknięta szyjka macicy to sygnał, że ciąża właśnie się zaczęła. Lekarz ginekolog oceni to podczas badania na fotelu ginekologicznym. Niektóre kobiety są w stanie samodzielnie zaobserwować owo zamknięcie.

Położenie macicy po zapłodnieniu, a także inne charakterystyczne cechy tego organu w ciągu kolejnych trymestrów ciąży będą się zmieniały. W prawidłowo przebiegającej ciąży te przeobrażenia będą miały miejsce przede wszystkim w trzecim trymestrze, przed porodem, kiedy szyjka macicy ulega skróceniu i rozszerzeniu. Ma to ułatwić dziecku wydostanie się na świat.

Czytaj również

Bibliografia

  • Leśkow Elżbieta, Lipiński Artur, Atlas cytopatologii szyjki macicy, Alfa-Medica Press, 2011, ISBN 9788375220537.
  • Skrzypczak Jan, Zaburzenia miesiączkowania, Medical Tribune, 2017, ISBN 9788364153747.
  • Kasprowicz Andrzej, Białecka Anna, Atlas stopni czystości pochwy. Procedury badawcze, interpretacje wyników, Medpharm, 2012, ISBN 9788362283910.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed okresem - przyczyny. Co oznacza w trakcie?
Kobieta cierpiąca na biegunkę
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Przeczytaj artykuł
Ból krocza w ciąży - kłucie i rozpieranie. Co robić?
Kobietę boli krocze w ciąży
Podobne artykuły
Jak przyspieszyć okres? - tabletki, domowe sposoby i zioła
Szyjka macicy po zapłodnieniu - wysoko czy nisko?
Przeszczep macicy - czy jest wykonywany w Polsce?
Podwójna macica – a ciąża. Konieczne cesarskie cięcie?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!