Przyczyny trądziku na policzkach
Trądzik na policzkach występuje zdecydowanie rzadziej niż w innych miejscach na twarzy. W zależności od miejsca występowania wykwitów skórnych wyróżnia się różne odmiany trądziku.
Trądzik pospolity, który przybiera postać zaskórników, krostek, grudek, zazwyczaj lokalizuje się w tzw. strefie T twarzy, obejmującej czoło, nos i brodę. Krosty na policzkach są zaś charakterystyczne dla trądziku różowatego (rosacea)– przewlekłej, nieuleczalnej choroby zapalnej.
Trądzik różowaty charakteryzuje się występowaniem wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych. Dermatozę rozpoznaje się jednak nie tylko po pryszczach na policzkach, ale także innych zmianach skórnych, jak rumień czy teleangiektazje.
Przyczyny trądziku na policzkach nie są do końca znane. Wskazuje się, że podłożem choroby mogą być zaburzenia naczynioruchowe lub dotyczące układu immunologicznego. Jednakże zazwyczaj schorzenie manifestuje się pod wpływem działania czynników zewnętrznych, takich jak:
- stres
- złość
- zakłopotanie
- wysiłek fizyczny
- promieniowanie UV
- silny wiatr
- wilgoć
- niska lub wysoka temperatura
- menopauza
- palenie papierosów
- alkohol
- niewłaściwa dieta
- zażywanie niektórych leków
- nieodpowiednia pielęgnacja skóry.
Reklama
Trądzik na jednym policzku
Jak się objawia trądzik różowaty? Gdzie dokładnie lokalizują się zmiany skórne? Najczęściej dermatoza objawia się występowaniem na cerze grudek i krostek. Zmiany lokalizuję się głównie w środkowej części twarzy, a także na brodzie. Zwykle występują symetrycznie, ale zdarza się, że trądzik pojawia się na jednym policzku.
Poza wykwitami skórnymi, cechą charakterystyczną trądziku różowatego jest napadowe czerwienienie się twarzy lub utrwalony rumień. Objawem choroby bywają także teleangiektazje, potocznie nazywane pajączkami. Mniej charakterystycznym, ale dość częstym objawem rosacea jest obrzęk powiek.
Symptomem choroby bywa też przekrwienie spojówek. Pacjenci narzekają ponadto na kłucie, pieczenie i świąd twarzy.
Reklama
Trądzik na policzkach u dorosłych
Pospolity trądzik, atakujący strefę T twarzy, występuje głównie u młodzieży w okresie dorastania, zaś trądzik na policzkach – u dorosłych. Z badań epidemiologicznych wynika, że rosacea dotyka 10 proc. populacji dorosłych między 30. a 60. rokiem życia [Surgiel-Gemza, Gemza].
Trądzik różowaty jest diagnozowany znacznie częściej u kobiet. Jeśli jednak występuje u mężczyzn, to ma bardziej agresywny przebieg. U panów częściej obserwuje się tzw. przerostowo-naciekową postać choroby, która charakteryzuje się występowaniem na skórze guzów. Co więcej, cera przy tej postaci trądziku jest pogrubiona oraz nierówna.
U mężczyzn zmiany przerostowe najczęściej zajmują nos (rhinophyma), a także powieki (blepharophyma), uszy (otophyma) i czoło (metophyna).
Reklama
Trądzik na policzkach a hormony
Etiologia trądziku na policzkach nie jest do końca znana. Mimo, że najczęściej wskazuje się na zaburzenia naczynioruchowe lub dotyczące układu immunologicznego jako przyczynę trądziku różowatego, to dużą rolę odgrywają także czynniki hormonalne. Świadczy o tym nasilenie objawów choroby u kobiet, które stosują środki antykoncepcyjne. Obserwuje się też występowanie tzw. pryszczy hormonalnych u kobiet w okresie menopauzalnym.
Krostki hormonalne pojawiają się też u kobiet cierpiących na choroby endokrynologiczne, które przebiegają ze zwiększonym stężeniem męskich hormonów płciowych. Żeby potwierdzić etiologię hormonalną rosacea, lekarze zalecają pacjentkom wykonanie badań hormonalnych na trądzik, polegających głównie na oznaczeniu stężenia testosteronu, siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEAS), 17-hydroksyprogesteronu oraz stosunku hormonu LH do FSH w organizmie.
Jeśli badania potwierdzą hormonalne podłoże trądziku, prawdopodobnie niezbędne będzie leczenie antyandrogenami.
Generalnie trądzik różowaty leczy się głównie miejscowo, za pomocą metronidazolu (lek pierwotniakobójczy oraz bakteriobójczy) i kwasu azelainowego (substancja przeciwbakteryjna, przeciwzapalna oraz złuszczająca). W poważniejszych stanach wprowadza się leczenie ogólne antybiotykami z grupy tetracyklin.
Reklama
Co jeść na trądzik?
Poza środkami farmakologicznymi dużą rolę terapeutyczną w leczeniu trądziku odgrywa także dieta. Czym się charakteryzuje dieta na trądzik? Przede wszystkim pacjenci zmagający się z tą chorobą powinni ograniczyć spożycie węglowodanów prostych. Dieta antytrądzikowa polega także na wyeliminowaniu pikantnych potraw i bardzo gorących.
Czego nie jeść przy trądziku? Oto lista produktów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na przebieg choroby:
- banany,
- śliwki,
- figi,
- ser,
- czekolada,
- jogurty,
- śmietana,
- szpinak,
- rośliny strączkowe,
- mocna kawa i herbata,
- alkohol.
Czytaj też: