Dla Ciebie, na zdrowie!

Trądzik na policzkach – jakie ma przyczyny oraz jak go zwalczyć?

Trądzik na policzkach najczęściej obserwuje się u osób między 30. a 60. rokiem życia. Częściej zmagają się z nim kobiety, ale u mężczyzn zazwyczaj ma bardziej agresywną postać. Jakie są przyczyny trądziku na policzkach? Jak go leczyć?
Kobieta ogląda twarz w lustrze
źródło:123RF
W skrócie
 • Trądzik na policzkach najczęściej atakuje osoby dorosłe między 30 a 60 rokiem życia i przybiera postać zmian rumieniowych, grudkowych i krostkowych. Ze względu na charakter zmian specjaliści nazywają go trądzikiem różowatym.
 • Trądzik różowaty częściej dotyka kobiet, ale w przypadku mężczyzn ma bardziej agresywny przebieg. Przybiera postać zmian guzowatych.
 • Przyczyną trądziku na policzkach są zaburzenia naczynioruchowe lub dotyczące układu immunologicznego. Schorzenie leczy się wielotorowo – miejscowymi lub doustnymi środkami farmakologicznymi oraz dietą.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak zwalczać trądzik?
Spis treści

Reklama

Przyczyny trądziku na policzkach

Trądzik na policzkach występuje zdecydowanie rzadziej niż w innych miejscach na twarzy. W zależności od miejsca występowania wykwitów skórnych wyróżnia się różne odmiany trądziku. 

Trądzik pospolity, który przybiera postać zaskórników, krostek, grudek, zazwyczaj lokalizuje się w tzw. strefie T twarzy, obejmującej czoło, nos i brodę. Krosty na policzkach są zaś charakterystyczne dla trądziku różowatego (rosacea)– przewlekłej, nieuleczalnej choroby zapalnej. 

Trądzik różowaty charakteryzuje się występowaniem wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych. Dermatozę rozpoznaje się jednak nie tylko po pryszczach na policzkach, ale także innych zmianach skórnych, jak rumień czy teleangiektazje. 

Przyczyny trądziku na policzkach nie są do końca znane. Wskazuje się, że podłożem choroby mogą być zaburzenia naczynioruchowe lub dotyczące układu immunologicznego. Jednakże zazwyczaj schorzenie manifestuje się pod wpływem działania czynników zewnętrznych, takich jak:

 • stres
 • złość
 • zakłopotanie
 • wysiłek fizyczny
 • promieniowanie UV
 • silny wiatr
 • wilgoć
 • niska lub wysoka temperatura
 • menopauza
 • palenie papierosów
 • alkohol
 • niewłaściwa dieta 
 • zażywanie niektórych leków
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry.

Trądzik na jednym policzku

Jak się objawia trądzik różowaty? Gdzie dokładnie lokalizują się zmiany skórne? Najczęściej dermatoza objawia się występowaniem na cerze grudek i krostek. Zmiany lokalizuję się głównie w środkowej części twarzy, a także na brodzie. Zwykle występują symetrycznie, ale zdarza się, że trądzik pojawia się na jednym policzku

Poza wykwitami skórnymi, cechą charakterystyczną trądziku różowatego jest napadowe czerwienienie się twarzy lub utrwalony rumień. Objawem choroby bywają także teleangiektazje, potocznie nazywane pajączkami. Mniej charakterystycznym, ale dość częstym objawem rosacea jest obrzęk powiek. 

Symptomem choroby bywa też przekrwienie spojówek. Pacjenci narzekają ponadto na kłucie, pieczenie i świąd twarzy. 

Reklama

Trądzik na policzkach u dorosłych

Pospolity trądzik, atakujący strefę T twarzy, występuje głównie u młodzieży w okresie dorastania, zaś trądzik na policzkach – u dorosłych. Z badań epidemiologicznych wynika, że rosacea dotyka 10 proc. populacji dorosłych między 30. a 60. rokiem życia [Surgiel-Gemza, Gemza]. 

Trądzik różowaty jest diagnozowany znacznie częściej u kobiet. Jeśli jednak występuje u mężczyzn, to ma bardziej agresywny przebieg. U panów częściej obserwuje się tzw. przerostowo-naciekową postać choroby, która charakteryzuje się występowaniem na skórze guzów. Co więcej, cera przy tej postaci trądziku jest pogrubiona oraz nierówna. 

U mężczyzn zmiany przerostowe najczęściej zajmują nos (rhinophyma), a także powieki (blepharophyma), uszy (otophyma) i czoło (metophyna). 

Trądzik na policzkach a hormony

Etiologia trądziku na policzkach nie jest do końca znana. Mimo, że najczęściej wskazuje się na zaburzenia naczynioruchowe lub dotyczące układu immunologicznego jako przyczynę trądziku różowatego, to dużą rolę odgrywają także czynniki hormonalne. Świadczy o tym nasilenie objawów choroby u kobiet, które stosują środki antykoncepcyjne. Obserwuje się też występowanie tzw. pryszczy hormonalnych u kobiet w okresie menopauzalnym. 

Krostki hormonalne pojawiają się też u kobiet cierpiących na choroby endokrynologiczne, które przebiegają ze zwiększonym stężeniem męskich hormonów płciowych. Żeby potwierdzić etiologię hormonalną rosacea, lekarze zalecają pacjentkom wykonanie badań hormonalnych na trądzik, polegających głównie na oznaczeniu stężenia testosteronu, siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEAS), 17-hydroksyprogesteronu oraz stosunku hormonu LH do FSH w organizmie. 

Jeśli badania potwierdzą hormonalne podłoże trądziku, prawdopodobnie niezbędne będzie leczenie antyandrogenami.  

Generalnie trądzik różowaty leczy się głównie miejscowo, za pomocą metronidazolu (lek pierwotniakobójczy oraz bakteriobójczy) i kwasu azelainowego (substancja przeciwbakteryjna, przeciwzapalna oraz złuszczająca). W poważniejszych stanach wprowadza się leczenie ogólne antybiotykami z grupy tetracyklin. 

Reklama

Co jeść na trądzik?

Poza środkami farmakologicznymi dużą rolę terapeutyczną w leczeniu trądziku odgrywa także dieta. Czym się charakteryzuje dieta na trądzik? Przede wszystkim pacjenci zmagający się z tą chorobą powinni ograniczyć spożycie węglowodanów prostych. Dieta antytrądzikowa polega także na wyeliminowaniu pikantnych potraw i bardzo gorących. 

Czego nie jeść przy trądziku? Oto lista produktów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na przebieg choroby:

 • banany, 
 • śliwki, 
 • figi, 
 • ser, 
 • czekolada, 
 • jogurty, 
 • śmietana, 
 • szpinak, 
 • rośliny strączkowe,
 • mocna kawa i herbata,
 • alkohol. 

Naturalne preparaty w postaci kapsułek również mogą pomóc uporać się z trądzikiem. W takich preparatach zwykle zamyka się kilka składników, które ze sobą współdziałają. Są to np. biotyna, która reguluje wydzielanie sebum; cynk, który oczyszcza skórę czy kolagen – budulec skóry. Ze względu na mnogość takich produktów na rynku, aby wybrać ten najbardziej skuteczny, warto poczytać opinie użytkowników, a przede wszystkim zapoznać się ze składem.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj też:

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Ratajczak-Stefańska V., Maleszka R., Boer M., Kiedrowicz M., Skóra naczyniowa – problemy diagnostyczne, Annales Academiae Medicae Stetinensis Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2009, 55, 1, 58–65.
 • Brzeziński P., Leczenie miejscowe w trądziku różowatym, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 4, 263–272.
 • Robak E., Kulczyńska L., Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej (online), 2010; 64: 439-450.
 • Iwona Krysiak-Zielonka, Olga Kałużna, Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, Kosmetologia Estetyczna 4 / 2019 / vol. 8, s.427-432.
 • Agnieszka Surgiel-Gemza, Krzysztof Gemza, trądzik różowaty – metody terapii oraz ocena skuteczności zastosowania kwasu azelainowego i laktobionowego, Kosmetologia Estetyczna 5 / 2018 / vol. 7, s.543- 550.
 • Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Kompleksowa terapia hormonalna u kobiet z trądzikiem – 2011, Ginekol Pol. 2012, 83, 229-232.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Maść nagietkowa - na co stosować i jak zrobić? Właściwości
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia po trądziku - jak się ich pozbyć i co pomaga?
Skóra potrądzikowa
Przeczytaj artykuł
Trądzik hormonalny. Badania, leczenie, dieta
Twarz kobiety z czerwonymi krostami
Podobne artykuły
Trądzik torbielowaty na skórze
Trądzik torbielowaty – leczenie. Jak wygląda?
Młoda kobieta z trądzikiem twarzy
Trądzik młodzieńczy - jak się pozbyć? Domowe sposoby i leki
Sałatka z buraka wspomaga leczenie trądziku
Dieta na trądzik – co jeść, aby pozbyć się trądziku?
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!