Dla Ciebie, na zdrowie!

Kiedy pojawia się trądzik w ciąży oraz kiedy mija?

Trądzik w ciąży jest dość częstą dolegliwością. W ciele ciężarnej kobiety dochodzi do dużych wahań hormonalnych, co skutkuje różnymi problemami skórnymi. Kiedy pojawia się trądzik w ciąży i kiedy mija? Co można stosować w czasie ciąży?
Kobieta w ciąży z trądzikiem
źródło:123RF
W skrócie
  • Trądzik w ciąży jest powszechną dolegliwością, która ma związek ze zmianami hormonalnymi, jakie dokonują się w ciele ciężarnych kobiet.
  • Wykwity skórne charakterystyczne dla trądziku powinny samoistnie ustąpić jeszcze w pierwszych trymestrze, ale mogą utrzymywać się przez całą ciążę, a nawet nie zniknąć po porodzie.
  • Leczenie trądziku w ciąży jest problematyczne, gdyż ciężarne nie mogą stosować większości leków.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak zwalczać trądzik?
Spis treści

Reklama

Trądzik w ciąży

Trądzik dotyka nie tylko młodzież w okresie dojrzewania. W istocie choroba najczęściej występuje u dojrzewających nastolatków i ma związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele w okresie pokwitania. 

Ciąża to także okres licznych zmian. W tym czasie między innymi znacząco wzrasta stężenie progesteronu i androgenów, co może skutkować różnymi zmianami skórnymi, w tym trądzikowymi. Istnieje zatem ścisła zależność pomiędzy trądzikiem a ciążą. Zresztą u kobiet w ciąży często występują też inne problemy skórne - przebarwienia, obrzęki, cellulit etc. 

Kiedy pojawia się trądzik w ciąży i kiedy mija? Zmiany skórne charakterystyczne dla trądziku (zaskórniki, grudki i krostki), najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży.

Wykwity zwykle lokalizują się na twarzy oraz plecach. Jednakże trądzik w ciąży często samoistnie ustępuje w drugim lub trzecim trymestrze. Wiele kobiet pod koniec ciąży obserwuje u siebie znaczną poprawę kondycji skóry. 

Trądzik po porodzie

Nie oznacza to jednak, że każda kobieta może się pochwalić zdrową cerą pod koniec ciąży. Niektóre panie zmagają się z problemami skórnymi nie tylko przez całą ciążę, ale także po porodzie. 

Trądzik po ciąży może mieć związek ze zwiększonym stężeniem prolaktyny – hormonu produkowanego w dużych ilościach w czasie laktacji. Należy zaznaczyć, że stężenie prolaktyny jest najwyższe przez pierwsze trzy miesiące karmienia piersią, a następnie stopniowo spada. Jednakże poziom prolaktyny w organizmie kobiety jest kwestią indywidualną. 

Trądzik po porodzie związany ze stężeniem prolaktyny powinien więc samoistnie zniknąć wraz z ustaniem laktacji. Około trzeciego miesiąca karmienia piersią zmiany skórne powinny być mniej nasilone.

Reklama

Trądzik w ciąży a płeć dziecka

Co ciekawe, można spotkać się opinią, że pojawienie się trądziku w ciąży jest wskazówką dotyczącą płci dziecka. W społeczeństwie pokutuje mit, jakoby dziewczynka odbierała mamie urodę, a chłopiec wręcz przeciwnie – poprawiał wygląd ciężarnej. 

Należy podkreślić, że zależność pomiędzy pojawieniem się w ciąży trądziku a płcią dziecka nie znajduje potwierdzenia w nauce. Mimo tego wiele osób wierzy w ten przesąd, a także inne.

Istnieją teorie jakoby można było przewidzieć płeć dziecka na podstawie kształtu brzucha ciążowego. Jeśli jest szpiczasty, kobieta spodziewa się chłopca. Okrągły natomiast ma być dowodem na to, że przyjdzie na świat dziewczynka. Wróżenie płci na podstawie kształtu brzuchu także należy traktować jako zabobon. 

Co na trądzik w ciąży?

Leczenie trądziku w ciąży może być problematyczne ze względu na to, że ciężarne nie mogą stosować wielu leków. 

Generalnie leczenie powinno być uzależnione od stopnia nasilenia zmian skórnych. Zazwyczaj w przypadku niewielkich zaskórnikówgrudek lub krostek stosuje się leczenie miejscowe. Na zaskórniki stosowany jest zwykle nadtlenek benzoilu (lek przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i przeciwłojotokowy) oraz kwas azelainowy (preparat przeciwbakteryjny, przeciwzapalny i złuszczający). 

Grudki pomagają usunąć miejscowe retinoidy, a na krostki stosuje się miejscowe antybiotyki. W poważniejszych stanach wprowadza się leczenie doustnymi antybiotykami, retinoidami lub lekami antyandrogenowymi. W ciąży nie można jednak stosować większości tych preparatów.

Maść na trądzik w ciąży zawierająca retinoidy może działać teratogennie (uszkodzić płód), nie wspominając już o tabletkach, które wykazują silniejsze działanie.

Niewskazany będzie także krem na trądzik w ciąży z antybiotykami, tym bardziej tabletki. Antybiotyki podaje się kobietom w ciąży tylko wtedy, gdy korzyść z ich stosowania przewyższa ryzyko niepożądanego działania dla płodu. 

Podsumowując, leczenie trądziku w czasie ciąży powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Kobiety nie powinny sięgać po żadne tabletki, maści czy kremy na własną rękę, nawet jeśli są wydawane bez recepty. 

Reklama

Domowe sposoby na trądzik w ciąży

Z trądzikiem można walczyć także w domowym zaciszu z użyciem kosmetyków. Jednakże nie wszystkie kosmetyki są dozwolone w czasie ciąży. Ciężarne powinny wybierać preparaty kosmetyczne, które zawierają jak najmniej barwników, konserwantów, substancji zapachowych oraz aktywnych. Szczególnie zaś powinny się wystrzegać retinolu, kwasów owocowych o wysokim stężeniu AHA i kwasu salicylowego [Bojarska-Hurnik]. 

W czasie ciąży najlepiej wybierać kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej. Podstawą pielęgnacji powinien być krem nawilżający. Do przemywania twarzy zalecana jest woda termalna lub płyn micelarny. 

Czytaj również

Bibliografia

  • HC Korting, C Schöllmann, Aktualne poglądy na temat miejscowego i ogólnego leczenia trądziku różowatego, Dermatologia po Dyplomie 2010;1(1):53-64.
  • Iwanek K., Trądzik pospolity, Lek w Polsce vol 25 nr 01’15 (284).
  • Sylwia Bojarska-Hurnik, Pielęgnacja skóry w okresie ciąży, Kosmetologia Estetyczna 2 / 2019 / vol. 8.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Mdłości i wymioty w ciąży - nie bagatelizuj ich!
Kobieta w ciąży z dolegliwością kolki nerkowej
Kolka nerkowa w ciąży - objawy i domowe sposoby. Gdzie boli?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!