Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Trądzik ze stresu - czy może wystąpić i jak mu zapobiegać? Leczenie

Stres to jeden z podstawowych czynników, które mają wpływ na pojawianie się zmian skórnych. Częstym problemem jest tzw. trądzik ze stresu, który może przytrafić się nie tylko nastolatkom zmagającym się z codziennymi wyzwaniami tego wieku, ale też osobom dorosłym. Zobacz, dlaczego stres sprzyja występowaniu trądziku. Jak wygląda leczenie?
trądzik
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zmiany skórne to częsty sygnał wysyłany przez organizm, że stres jest dla nas przytłaczający.
 • Trądzik ze stresu to efekt działania różnych czynników, w tym nadmiaru hormonu stresu, ale też zajadania sytuacji stresowych.
 • Trądzik wywołany stresem wymaga pielęgnacji delikatnymi kosmetykami, ale też zabiegów kosmetycznych.
Spis treści

Reklama

Jak stres wpływa na skórę?

Stres to reakcja organizmu na różne wydarzenia zakłócające jego równowagę oraz przekraczające możliwości radzenia sobie z nimi. W małych dawkach stres jest sojusznikiem i działa mobilizująco. Natomiast jego nadmiar lub przewlekłość sprawiają, że z czasem człowiek zamiast traktować go jako pozytywny czynnik zachęcający do dalszej aktywności, postrzega go jako zagrożenie. Negatywne konsekwencje nadmiernego stresu widoczne są w różnych obszarach życia.

Stres wpływa nie tylko na sferę emocjonalną, ale ma też duże znaczenie dla utrzymania zdrowia fizycznego, w tym dobrej kondycji skóry. Problemy z cerą mogą mieć swoje źródło w nadmiernym stresie. Osoba permanentnie zestresowana ma słabszą odporność, co przekłada się na większe ryzyko różnych skórnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Istnieje ścisły związek między stresem a problemami z cerą. Stres może też wpływać na nasilenie przebiegu różnych chorób skórnych, w tym:

Poza stresem fizycznym, znane jest pojęcie stresu oksydacyjnego. Ten typ stresu ma również związek z szybszym starzeniem się organizmu, czego objawem są pojawiające się zmarszczki.

Dodatkowo, "w kontakcie” skóry ze stresorem dochodzi do zaburzenia oddychania komórkowego, co wywołuje niszczenie włókien kolagenu i elastyny. W konsekwencji podnosi się poziom kortyzolu, który hamuje syntezę kolagenu oraz innych białek, które są podstawowym materiałem budulcowym dla skóry.

W nadmiernym stresie obniża się też poziom ochrony płaszcza wodno-lipidowego, co sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na stany zapalne i urazy. Taka skóra jest ziemista i przesuszona, podatna na pękanie naczynek.

Reklama

Czy może wystąpić trądzik ze stresu?

Trądzik kojarzy się nam przede wszystkim z wiekiem nastoletnim. Tymczasem przewlekły stres może wywołać trądzik nie tylko u nastolatka, ale nawet u osoby, która okres dojrzewania ma już za sobą. Trądzik ze stresu to częsta domena kobiet w dojrzałym wieku. Pisze o tym Magda Pawlicka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Z uwagi na nadmierną ilość wydzielanego sebum, skóra ulega szybkiemu rogowaceniu i zatykaniu. To przyczynia się do pojawienia się licznych zmian zapalnych na powierzchni skóry, w tym:

 • grudek,
 • zamkniętych i otwartych zaskórników,
 • krost ze stresu.

Co ciekawe, trądzik od stresu nierzadko jest tak intensywny, że towarzyszą mu nawet torbiele ropne. Pogorszenie stanu cery może dodatkowo potęgować stres emocjonalny, co przekłada się na dodatkowe nasilenie objawów. W takim stanie należy uświadomić sobie, że istnieje silny związek pomiędzy przeżywanymi emocjami i związanym z nimi stresem a zmianami skórnymi.

Zamiast więc dodatkowo obciążać się negatywnym myśleniem o tej chorobie skóry, przede wszystkim trzeba zlokalizować źródło stresu i w miarę możliwości uczyć się tego, jak sobie z nim radzić. Jeżeli samodzielne metody nie przynoszą rezultatu, konieczna okazuje się pomoc lekarska.

Stres a rodzaj trądziku

Stres oddziałuje w negatywny sposób na kondycję skóry. Tzw. stres oksydacyjny, czyli ten, który zachodzi w komórkach, a często jest efektem doświadczanego stresu emocjonalnego, to jedna z przyczyn przesuszania się skóry. Organizm próbując wyregulować ten problem, produkuje nadmiar sebum, co jest przyczyną wyprysków.

Pryszcze pojawiające się w reakcji na stres to zarówno problem osób dorastających, jak i dorosłych. Silne negatywne emocje mają wpływ na wydzielanie łoju w skórze, dlatego istnieje ścisły związek pomiędzy trądzikiem młodzieńczym a stresem.

Dodatkowo stres poprzez regulację hormonalną oddziałuje na produkcję androgenów nadnerczowych, co z kolei sprzyja pojawianiu się trądziku pospolitego oraz trądziku różowatego.

Reklama

Dlaczego pojawia się trądzik ze stresu?

Jaki jest związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy stresem a trądzikiem? Istnieje przynajmniej kilka wyjaśnień, które uzasadniają trądzik wywołany stresem. To czynniki bezpośrednie i pośrednie.

Stres wyzwala trądzik z przynajmniej kilku powodów. Przede wszystkim stres:

 • zwiększa wydzielanie łoju w skórze, co sprzyja trądzikowi,
 • rozszerza naczynia krwionośne, co przekłada się na większe ryzyko trądziku różowatego. Tego typu choroba skórna ma swoje źródło w zaburzeniach naczynioruchowych, w tym łatwym czerwienieniu się skóry pod wpływem bodźców emocjonalnych lub fizycznych;
 • wywołuje zmiany hormonalne - nadmiar hormonu stresu, kortyzolu, często objawia się trądzikiem, np. krostami na twarzy ze stresu;
 • zwiększa poziom kwasowości krwi i negatywnie wpływa na układ trawienny - to częsta przyczyna trądziku kojarzonego z dolegliwościami układu pokarmowego;
 • powoduje nagromadzenie się dużej ilości wolnych rodników. To prowadzi do stresu oksydacyjnego, czyli stanu nierównowagi pomiędzy szkodliwymi wolnymi rodnikami a ilością antyoksydantów, które niszczą włókna kolagenowe i elastynowe. Osłabiona skóra nie tylko szybciej się starzeje, ale też jest bardziej narażona na pojawienie się trądziku.

Jak już wiesz, funkcja ochronna płaszcza wodno-lipidowego słabnie. Dlatego aby wyregulować poziom lipidów, który pod wpływem stresu został zaburzony, gruczoły łojowe w skórze twarzy zaczynają działać nadmiernie, co wywołuje nadprodukcję sebum i zmiany trądzikowe.

Oprócz działania na poziomie biologicznym, stres sprawia, że wiele osób chętnie sięga po niezdrowe posiłki, pełne pustych kalorii i cukru. Zajadanie stresu może również oddziaływać na stan cery.

Reklama

Gdzie występuje trądzik ze stresu?

Niektórzy mówią, że z kondycji skóry można wiele wyczytać na temat stylu życia konkretnej osoby. Warto do tego dodać, że stan skóry mówi dużo o ilości przeżywanego stresu.

Zwykle zmiany trądzikowe wynikające ze stresu w pierwszej kolejności są zauważalne na skórze twarzy, ale trzeba pamiętać, że trądzik „stresowy”, inaczej wywołany stresem, może dotknąć praktycznie każdej części ciała.

Najbardziej narażone są natomiast te miejsca, gdzie skóra ma najwięcej gruczołów łojowych. Są to:

 • twarz,
 • owłosiona skóra głowy,
 • górne części tułowia.

Zatem przyczyn trądziku na plecach czy rękach również można upatrywać w nadmiernie stresującym stylu życia.

Reklama

Jak leczyć trądzik ze stresu? Jak pielęgnować skórę?

Trądzik na tle nerwowym to przypadłość, którą można i trzeba leczyć. Niewłaściwa pielęgnacja domowa nierzadko pozostawia ślady na twarzy, a dodatkowo pobudza do nadmiernego wydzielania sebum.

Dlatego zamiast używać gruboziarnistych peelingów do skóry i preparatów na bazie alkoholu, postaw na łagodne dermokosmetyki dedykowane cerze trądzikowej. Tego typu środki mają znacznie większą siłę działania niż klasyczne kosmetyki, które znajdziesz w drogerii. Dzieje się tak, ponieważ stężenie w nich substancji aktywnych jest wyższe.

Zadaniem takich preparatów jest łagodzenie i zwalczanie trądziku stresowego poprzez dostarczanie skórze takich składników, które:

 • zmniejszają namnażanie się bakterii,
 • ograniczają łojotok,
 • wspierają delikatne złuszczanie rogowaciejącego naskórka,
 • nawilżają skórę,
 • łagodzą podrażnienia.

Tak wieloaspektowego działania potrzebuje skóra, na której rozwija się trądzik przez stres.

Jakich substancji szukać w preparatach na trądzik? Sprawdzą się tu przede wszystkim pochodne witaminy A oraz alfa i beta-hydrokwasy. Pomóc mogą też środki z cynkiem i napary z bratka.

Aby zatroszczyć się o swoją cerę trądzikową, nie musisz podejmować bardzo wymagających działań pielęgnacyjnych. Wystarczy, że wspomnianymi kosmetykami myjesz swoją twarz dwa razy dziennie. Natomiast w okresie upałów, gdy skóra poci się znacznie bardziej, możesz stosować je częściej.

Aby wyleczyć trądzik, działaj też na przyczynę, czyli - o ile to możliwe - staraj się ograniczyć lub całkowicie wyeliminować źródło stresu. Być może to dobry czas na zmianę pracy lub środowiska, w którym przebywasz. Jak wiesz, stres wpływa nie tylko na rozwój trądziku, ale też szybsze starzenie się skóry, dlatego dbałość o relaks powinna być Twoim priorytetem.

Pomocne w walce z trądzikiem są również różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne. Zamiast jednak decydować się na manualne oczyszczanie twarzy, które może wywołać odwrotny efekt, tj. nadmierne zanieczyszczenie, w pierwszej kolejności udaj się do dermatologa. Specjalista wskaże Ci odpowiednie metody terapeutyczne. Możesz postawić na:

 • peeling kawitacyjny - oczyszczanie skóry twarzy ultradźwiękami. W jego trakcie odkształcone cząsteczki wody zapadają w głąb porów skóry wybijając z nich jednocześnie zanieczyszczenia;
 • mikrodermabrazja - mechaniczne ścieranie naskórka. Nie należy jednak stosować go na aktywne zmiany. Trądzik musi być najpierw zaleczony;
 • peelingi kwasowe - takie zabiegi wykonuje się z zastosowaniem kwasu glikolowego, salicylowego, pirogronowego, azelainowego. Kwasy wpływają na zmniejszenie łojotoku, liczbę zaskórników, ściągają pory, zwiększają wchłanialność leków. Są też świetnym rozwiązaniem ,,po trądziku", ponieważ wygładzają skórę, likwidują przebarwienia i blizny po krostach.

Reklama

Czy można zapobiegać trądzikowi ze stresu? Profilaktyka

Czy można ochronić się przed trądzikiem ze stresu? Przede wszystkim należy zmniejszyć poziom ogólnego stresu, w którym żyjesz. Jeżeli ograniczysz sytuacje stresowe albo też nauczysz się radzić sobie ze stresem i zaakceptujesz pewne rzeczy w Twoim życiu, stres być może nie zawładnie Tobą i Twoją skórą.

Drugim aspektem jest także stosowanie odpowiednich technik relaksacyjnych. Do tej pory zajadałaś/eś stres niezdrowymi przekąskami? Zamień ten szkodliwy dla Twojej skóry nawyk na:

 • aktywność fizyczną,
 • jogę,
 • medytację.

Staraj się też zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym a pracą.

Dbaj także o swoją skórę, stawiając przede wszystkim na zdrową dietę, a także na profilaktyczne zabiegi kosmetyczne, które zmniejszą ryzyko rozwoju trądziku.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Pawlicka, Wpływ stresu na wygląd skóry, Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2019 / vol. 8, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-7.pdf, [dostęp: 02.10.2023].
 • A. Rokowska-Waluch, M. Cybulski i inni, Udział stresu w patogenezie trądziku, Przegląd Dermatologiczny, 2013, 100, s. 154–159.
 • M. Kolankowska-Trzcińska, Psychokosmetologia jako wsparcie terapii chorób skóry zaostrzanych przez stres, 3 / 2020 / vol. 9, Kosmetologia Estetyczna, https://journals.indexcopernicus.com/api/file/viewByFileId/1004769.pdf, [dostęp: 02.10.2023].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Stres
10 przykazań na bezstresowe życie w pracy
Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Objawy i skutki stresu
Kobieta w pracy z dużą dawką stresu
Ból brzucha ze stresu - jak się go pozbyć i gdzie boli? Poznaj sprawdzone metody
Mężczyzna z bólem brzucha powstałym z wyniku stresu
Podobne artykuły
Kobieta wymiotująca z powodu dużego stresu
Wymioty ze stresu - co robić przy nudnościach i mdłościach?
Kobieta z bólem głowy powstałym wskutek napięcia nerwowego
Napięcie nerwowe. Co go wywołuje i jak sobie z nim radzić?
Przewlekły stres
Przewlekły stres - objawy, test i leczenie. Jakie są skutki długotrwałego stresu?
Czy przez stres wypadają włosy?
Kobieta odczuwająca skutki stresu oksydacyjnego
Stres oksydacyjny - co to jest i jak mu zapobiegać? Przyczyny, objawy i leczenie

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!