Tę odmianę trądziku lekarze nazywają adult acne albo przewlekły trądzik typu dorosłego. Trzeba pamiętać, że to choroba, nie tylko defekt kosmetyczny. I dlatego musimy go przede wszystkim leczyć. Jeżeli oprócz zaskórników pojawiają się też grudki i krosty, czyli stany zapalne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zaleci leki doustne lub miejscowe.
Zaniedbanie trądziku grozi powstawaniem coraz większych wykwitów, ropnych torbieli, a co najgorsze trudnych do usunięcia blizn. Ważne jest też uzupełnienie leczenia odpowiednimi preparatami i zabiegami.
Reklama
Co na trądzik?
Niewłaściwie przeprowadzona pielęgnacja w domu może pozostawiać na twarzy ślady. Dlatego unikaj szorowania skóry ziarnistymi peelingami i mycia preparatami na bazie alkoholu. Ich użycie nie tylko podrażnia, ale prowokuje gruczoły łojowe do produkcji większej ilości tłuszczu.
W pielęgnacji najlepiej sprawdzą się łagodne dermokosmetyki z linii do cery trądzikowej. Mają większą siłę działania niż klasyczne preparaty z drogerii, bo stężenie aktywnych substancji jest w nich wyższe.
A przynajmniej powinno tak być. Ich zadaniem jest przede wszystkim zwalczanie bakterii powodujących trądzik, zmniejszanie łojotoku, złuszczanie rogowaciejącego naskórka, ale też nawilżanie i zmniejszanie podrażnień.
Zwykle zawierają pochodne witaminy A oraz alfa i beta-hydrokwasy. Sprawdzone działanie mają też napary z bratka i preparaty z cynkiem. Cerę trądzikową wystarczy myć dwa razy dziennie. Jedynie podczas większych upałów, kiedy skóra bardziej się poci i nakładamy częściej preparaty z filtrami, można oczyszczać ją trochę częściej.
Reklama
Zabiegi na trądzik u kosmetyczki
Bardzo często kobiety rozpoczynają walkę z trądzikiem od manualnego czyszczenia skóry u kosmetyczki. I efekt jest wręcz przeciwny od zamierzonego: nowych zmian przybywa a cera jest mocno podrażniona. Najlepiej zapytać dermatologa o właściwy zabieg dostosowany do etapu leczenia.
Lekarze zalecają często czyszczenie skóry ultradźwiękami (peeling kawitacyjny) - podczas którego odkształcone cząsteczki wody zapadają w głąb porów skóry wybijając jednocześnie zanieczyszczenia - oraz mikrodermabrazję, czyli mechaniczne ścieranie naskórka. W tym przypadku trądzik musi już być jednak wstępnie zaleczony.
Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest peeling kwasami np. glikolowym, salicylowym, pirogronowym, azelainowym. Kwasy skutecznie zmniejszają łojotok, liczbę zaskórników, ściągają pory, zwiększają wchłanialność leków. Są też świetnym rozwiązaniem "po trądziku", ponieważ wygładzają skórę, likwidują przebarwienia i blizny po krostach.