Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

W jakim wieku menopauza - kiedy zaczyna się przekwitanie?

Brak miesiączki, rozdrażnienie, uderzenia gorąca – to typowe objawy menopauzy. W jakim wieku kobiety przestają miesiączkować? Kiedy brak miesiączki świadczy o przekwitaniu, a kiedy może być oznaką przedwczesnej niewydolności jajników?
Kobieta w średnim wieku w okresie menopauzy przygląda się w lusterku
źródło: Freepik
Spis treści

Reklama

Menopauza a wiek

Menopauza jest określeniem na ostatnie krwawienie miesiączkowe. Ostatnie, czyli takie, po którym przez co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiła miesiączka. Dopiero po upływie roku od ostatniej miesiączki, lekarz diagnozuje klimakterium. Jednak przed postawieniem diagnozy powinien upewnić się, że pacjentka nie cierpi na schorzenia, które mogą zaowocować brakiem krwawienia miesiączkowego. 

Menopauza nie jest stanem chorobowym, lecz naturalnym etapem w życiu każdej kobiety, prowadzącym do całkowitego wygaśnięcia czynności hormonalnej jajników. Kobiety przestają miesiączkować w różnym wieku. Różnica pomiędzy wystąpieniem ostatniej miesiączki u dwóch kobiet może wynosić nawet 15 lat. 

Reklama

W jakim wieku zaczyna się menopauza?

W jakim wieku jest menopauza? Statystycznie kobiety mają ostatnią miesiączkę między 45. a 55. rokiem życia, średnio w wieku 51 lat. Warto jednak podkreślić, że przekwitanie jest długotrwałym procesem. Zanim wystąpi ostatnia miesiączka w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. 

Objawy wygasania czynności jajników mogą pojawić się kilka lat przed menopauzą. Zazwyczaj są to zaburzenia miesiączkowania. Okres ten jest nazywany premenopauzą. Po ostatniej miesiączce kobieta wchodzi w okres postmenopauzy, który także wiąże się licznymi zmianami. Spadek stężenia hormonów płciowych powoduje bowiem takie dolegliwości jak suchość, świąd i pieczenie w pochwie. 

Reklama

W jakim wieku przechodzi się menopauzę wczesną?

W medycynie wyróżnia się także wczesną menopauzę. Szacuje się, że u około 10 proc. kobiet czynność hormonalna jajników wygasa wcześniej niż u ich rówieśniczek. Wczesna menopauza, podobnie jak klasyczna, nie jest jednostką chorobową, lecz stanem fizjologicznym. Wpływ na wcześniejsze przekwitanie mają przede wszystkim czynniki genetyczne oraz hormonalne. 

Z reguły panie, które szybciej zaczęły miesiączkować, także wcześniej wchodzą w okres przekwitania. Również krótkie cykle miesiączkowe mogą być czynnikiem powodującym wczesne klimakterium. W jakim wieku zaczyna się  przedwczesna menopauzaDiagnozuje się ją u pań, które przestały miesiączkować między 40. a 45. rokiem życia.

Reklama

Menopauza w wieku 30 lat? 

Czy menopauza w wieku 30 lat jest możliwa? Z badań epidemiologicznych wynika, że 1 proc. kobiet między 30. a 40. rokiem życia przestaje miesiączkować. Warto jednak podkreślić, iż jest to stan chorobowy. Brak okresu u 30-latek nie jest nazywany menopauzą, lecz przedwczesną niewydolnością jajników, która najczęściej jest skutkiem choroby nowotworowej, leczonej chemioterapią lub radioterapią. 

Wśród przyczyn przedwczesnej niewydolnością jajników wymienia się także: 

  • choroby genetyczne,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • histerektomię (usunięcie macicy),
  • owariektomię (usunięcie jajników),
  • zaburzenia metaboliczne,
  • ciężkie zakażenia (HIV, malaria).

Reklama

Menopauza w młodym wieku

W bardzo rzadkich przypadkach brak miesiączki dotyka jeszcze młodsze kobiety. Z badań wynika, że 0,1 proc. kobiet w przedziale wiekowym 20-30 lat cierpi na przedwczesną niewydolność jajników. 

Menopauza w młodym wieku jest bezwzględnym wskazaniem do rozpoczęcia hormonalnej terapii zastępczej. W jej  klasycznym przypadku leki hormonalne mają przede wszystkim podnieść jakość życia kobiet poprzez złagodzenie dokuczliwych objawów menopauzy. W przypadku menopauzy przedwczesnej leki mają opóźnić przekwitanie i przywrócić kobiecie płodność. Hormonalna terapia zastępcza jest dla czterdziestolatek szansą na macierzyństwo. 

Brak miesiączki przed 40. urodzinami wymaga kompleksowej diagnostyki w celu wykrycia przyczyny dolegliwości. Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń miesiączkowania lub całkowitego zaniku miesiączki u młodych kobiet jest niedoczynność tarczycy spowodowana chorobą Hashimoto, czyli przewlekłym limfocytarnym zapaleniem tarczycy. 

Hashimoto należy do chorób autoimmunologicznych. W przebiegu schorzenia układ immunologiczny produkuje przeciwciała, które atakują gruczoł tarczowy. Z czasem rozwija się niedoczynność tarczycy. Wśród objawów choroby wymienia się obfite miesiączki i cykle bezowulacyjne. Nieleczona niedoczynność tarczycy może doprowadzić do zaburzeń płodności oraz rozwoju niewydolności jajników. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Renata Karwowska, Niedoczynność tarczycy u dzieci, Pediatr Med Rodz 2017, 13 (4), p. 479–490.
  • Pertyński T., Stachowiak G., Menopauza — fakty i kontrowersje, Endokrynologia Polska 2006; 5 (57): 525–534.
  • Nowakowska J., Hormonalna terapia zastępcza – zalety i wady, Gazeta Farmaceutyczna maj 2013.
  • Jankowska K., Przedwczesne wygasanie czynności jajników, Postępy Nauk Medycznych, t. XXVII, nr 12, 2014.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Menopauza
Zioła na menopauzę - na poty i uderzenia gorąca. Jakie są najlepsze?
Kobieta łyka zioła na menopauzę
Wczesna menopauza - objawy, przyczyny i leczenie. Kiedy?
Kobieta zaczyna odczuwać objawy wczesnej menopauzy
Objawy menopauzy: fizyczne i psychiczne oznaki klimakterium
Kobieta odczuwa pierwsze objawy menopauzy
Podobne artykuły
Uśmiechnięta dojrzała kobieta
Jak długo trwa menopauza? Kiedy kończy się klimakterium?
Kobieta w średnim wieku w okresie menopauzy przygląda się w lusterku
W jakim wieku menopauza - kiedy zaczyna się przekwitanie?
Kobieta w trakcie menopauzy odczuwa uderzenia gorąca
Menopauza a uderzenia gorąca - jak długo trwają i jak sobie z nimi radzić?
Kobiecie w średnim wieku dokuczają pierwsze objawy menopauzy
Objawy menopauzy. Jak rozpoznać początkowe oznaki klimakterium?
Kobieta odczuwa nietypowe objawy menopauzy
Nietypowe objawy menopauzy - czy jest się czego obawiać?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!