Najzdrowsze miejsce w internecie

Naturalne sposoby łagodzenia menopauzy

Menopauza, czyli ostatnia miesiączka w życiu kobiety, pojawia się w najczęściej między 50, a 55 rokiem życia. Większość kobiet staje wtedy przed trudnym momentem życia, którego przejście wymaga zarówno wsparcia ze strony bliskich, jak i odpowiednich medykamentów.
menopauza
Źródło: 123RF
Spis treści

Artykuł promocyjny

Dolegliwości okresu przekwitania można z powodzeniem leczyć przy pomocy hormonalnej terapii zastępczej. To nic innego, jak syntetyczne hormony. Jednakże mimo wielu znakomitych suplementów dostępnych na rynku farmaceutycznym, wiele kobiet wciąż decyduje się na metody naturalne. Gdy pojawi się ostatnia miesiączka, jajniki zaprzestają swej pracy i wytwarzania żeńskich hormonów płciowych. To proces nieunikniony, lecz można przejść go swobodnie i w pełni świadomie. Na kilka lat przed menopauzą pojawiają się objawy wypadowe, takie jak: uderzenia gorąca, nerwowość, rozdrażnienie, depresja czy chociażby problemy ze snem. Poza tym istnieje spore prawdopodobieństwo pojawienia się osteoporozy, a nawet zawału. Na szczęście istnieją naturalne sposoby, pozwalające na zapobieżenie wspomnianym dolegliwościom.

Menopauza - moc kąpieli

Jednym z najbanalniejszych, a tak uwielbianych przez kobiety sposobów na menopauzę, jest relaksacyjna kąpiel. Gorąca woda, kojący zapach kadzideł oraz nastrojowa muzyka wprowadzają w błogi stan, któremu nie sposób się oprzeć. Jeśli jednak do wyżej wspomnianych ,,luksusów'' dorzucimy wywar z ziół, to mamy kompletną idylle dla ciała i duszy. Kobiety, które w czasie menopauzy zmagają się z wzmożoną potliwością, w relaksacyjnej kąpieli z wywarem z ziół odnajdą pełne ukojenie. A wystarczy tylko zagotować naszą miksturę i wlać do wanny, by w bardzo krótkim czasie przekonać się, jak zbawienny wpływ na ludzkie ciało ma kora dębu, suszona mięta, szałwia czy ziela bukwicy. Bardzo często zdarza się, iż panie odczuwają niepokój, przy okazji cierpiąc z tego powodu na bezsenność. W takim momencie ukojenie przyniesie melisa lub kozłek lekarski.

Dieta to podstawa

Po relaksującej kąpieli, warto udać się na posiłek. Należy jednak zadbać o to, aby w menu pojawiły się składniki zawierające fitoestrogeny. Są to substancje, które działają zbliżenie do żeńskich hormonów. Dodając do potraw chociażby soję, nasz organizm funkcjonuje swobodnie, a my same mamy po prostu lepsze samopoczucie. Zadbajmy również o to, by nasza codzienna dieta obfitowała w warzywa, gdyż te pomogą w utrzymaniu prawidłowej wagę ciała i dostarczą niezbędnych minerałów, takich jak magnez czy potas. Również soki z marchwi czy selera są mile widziane podczas codziennych posiłków, podobnie zresztą jak mleko, które w czasie menopauzy wzmocni nasze kości, zapobiegając osteoporozie. Pamiętajmy jednak, że wapń – do odpowiedniego przyjęcia przez organizm – potrzebuje fosforu, który znajdziemy m.in. w rybach, jajach, serze czy mięsie.

Po zdrowym i smacznym posiłku, warto wybrać się na spacer lub spędzić czas na akupunkturze, która złagodzi problemy z bezsennością i uderzeniami gorąca.

Menopauza - pamiętaj o suplementach

Oczywiście nie należy całkowicie przekreślić dostępnych na rynku suplementów, takich jak np. Remifemin, który w Niemczech jest numerem jeden, wśród naturalnych środków przyczyniających się do złagodzenia objaw menopauzy. Dodatkowo w roku 2002 Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że posiada on najlepiej przebadany wyciąg roślinny. Co istotne to fakt, że pierwsze pozytywne efekty zauważymy już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia stosowania.

Gdy wdrożymy w życie naturalne metody oraz suplementy diety, a zmęczone tym trudnym okresem padniemy w ramiona swych bliskich, nie zapominajmy, iż w ciężkich chwilach menopauzy nie pozostajemy same sobie. Mając tak wiele możliwości nie pozwólmy by nasze ciało i dusza, odeszło na długo wcześniej niż przyjdzie na to pora. Menopauza to nie wyrok. To szansa, by zadbać o siebie bardziej, odkryć się na nowo i czerpać garściami z życia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak długo trwa menopauza? Kiedy kończy się klimakterium?
Uśmiechnięta dojrzała kobieta
Przeczytaj artykuł
Nietypowe objawy menopauzy - jak często występują?
Kobieta odczuwa nietypowe objawy menopauzy
Przeczytaj artykuł
Uderzenia gorąca - przyczyny. W nocy, na twarzy, w ciąży
Zmęczona kobieta opierająca dłoń na czole
Podobne artykuły
Orgazm po sześćdziesiątce
Zdrowy talerz w diecie przy menopauzie
Dieta w menopauzie - co jeść, a czego unikać? Jadłospis
Kobieta w okresie postmenopauzy
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?
Kobieta łyka zioła na menopauzę
Zioła na menopauzę - łagodzące uderzenia gorąca i inne objawy
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?