Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Cykl bezowulacyjny - jakie objawy potwierdzają problemy z płodnością?

Cykl bezowulacyjny to problem kobiet niezależnie od wieku. Przyczyny zaburzeń mogą mieć wiele podłoży. Brak jajeczkowania nie wyklucza nawet regularnych miesiączek i często trudno rozpoznać cykle bezowulacyjne. Przeczytaj na czym polega leczenie.
Pacjentka z problemem cyklu bezowulacyjnego w lekarza
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Cykle bezowulacyjne to brak owulacji i fazy lutealnej. Zaburzenie powoduje nie tylko bezpłodność, ale także kłopoty z miesiączkowaniem. Największym problemem jest jednak brak jajeczkowania.
 • Przyczyny zaburzeń mają różne podłoże. Główną grupę stanowią czynniki chorobotwórcze - na przykład torbiele na jajnikach, włókniaki, nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej czy choroby tarczycy.
 • Cykle bezowulacyjne można leczyć. Stosowana jest farmakoterapia lub zabiegi operacyjne. Lekarze często zalecają także zmianę trybu życia i eliminowanie stresu czy odstawienie niektórych leków.
SPRAWDŹ TEŻ: Kalendarz miesiączkowy - sprawdź, jak działa kalkulator miesiączki online
Spis treści

Reklama

Co to jest cykl bezowulacyjny?

Cykl bezowulacyjny to taki, w którym nie pojawia się owulacja i faza lutealna. Każdy prawidłowy cykl składa się z czterech faz:

 • menstruacji,
 • fazy folikularnej,
 • owulacji,
 • fazy lutealnej.

Cykle bezowulacyjne posiadają tylko dwie pierwsze. U kobiety w takim przypadku nie dochodzi do jajeczkowania, czyli komórka jajowa nie zostaje uwolniona i nie może dojść do zapłodnienia.

Brak owulacji nie przeszkadza w normalnym i prawidłowym występowaniu menstruacji.

Głównymi przyczynami cyklu bezowulacyjnego są:

 • zaburzenia hormonalne,
 • nieprawidłowa masa ciała (niedowaga i nadwaga),
 • silny stres,
 • intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny,
 • depresje i nerwice,
 • stosowanie środków antykoncepcyjnych,
 • zespół policystycznych jajników,
 • zaburzenia czynności tarczycy,
 • zmiany nowotworowe w obrębie jajników,
 • zmiany w jajnikach (torbiele, włókniaki),
 • nadmierna produkcja męskich hormonów płciowych,
 • choroby przysadki mózgowej,
 • przedwczesne wygasanie czynności jajników.

Cykle bezowulacyjne pojawiają się także bezpośrednio po porodzie i u kobiet, które wchodzą w okres okołomenopauzalny. Brak owulacji to naturalne zjawisko u dziewcząt przed pierwszą miesiączką i kobiet po menopauzie.

Reklama

Objawy cyklu bezowulacyjnego

Ile trwa cykl bezowulacyjny? Cykle bez owulacji są zazwyczaj krótsze i trwają od 21 do 24 dni. U niektórych kobiet takie cykle ulegają wydłużeniu i trwają powyżej 35 dni.

Jak rozpoznać cykl bezowulacyjny? Kobiety w wieku rozrodczym powinny bacznie obserwować swój organizm. Zauważenie jakich symptomów nieprawidłowości powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem, aby wdrożyć odpowiednie leczenie.

 Głównymi objawami cyklu bezowulacyjnego są:

 • skąpe krwawienie miesiączkowe lub bardzo obfite,
 • brak dolegliwości bólowych, charakterystycznych dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego (bóle głowy, bolesność piersi czy bóle brzucha),
 • brak bólu owulacyjnego,
 • brak zmian w temperaturze w trakcie cyklu miesiączkowego,
 • wyraźny spadek libido,
 • brak przezroczystego śluzu w połowie cyklu.

Objawy cykli bezowulacyjnych dotykają wiele kobiet. Problem ten jest najwcześniej dostrzegany, gdy kobieta pragnie zajść w ciążę i pojawiają się trudności. Baczna obserwacja ciała pozwala na szybkie zidentyfikowanie problemu. Pomocnym w diagnozie jest test owulacyjny.

Wykres cyklu bezowulacyjnego

Wykres temperatury w cyklu bezowulacyjnym służy określeniu fazy cyklu i poznaniu problemów z płodnością. Prowadzenie obserwacji w kalendarzu owulacji znacznie ułatwia poznanie sygnałów, jakie organizm wysyła każdej kobiecie.

Najbardziej wiarygodnym domowym sposobem jest pomiar porannej temperatury ciała. Dzięki temu można zaobserwować, czy następuje charakterystyczny skok temperatury po wystąpieniu owulacji.

Jak postępować, aby wykres temperatury cyklu bezowulacyjnego był najbardziej miarodajny? Oto kilka wskazówek:

 • codzienne poranne dokonywanie pomiarów, najlepiej zaraz po przebudzeniu,
 • dokonywanie pomiarów w pochwie lub odbycie,
 • pomiary należy wykonywać o tej samej porze
 • dokonywanie pomiarów po przynajmniej 6 godzinnym śnie,
 • nanoszenie wartości na specjalnie przygotowana krzywą (wykres cyklu bezowulacyjnego),
 • zaznaczenie na wykresie osi dni cyklu i temperatury co 0,1 stopnia,
 • używanie tego samego termometru każdego dnia.

Temperatura w cyklu bezowulacyjnym nie ulega zasadniczym zmianom. Inaczej niż przy prawidłowej owulacji – w tym przypadku widoczna jest dwufazowość temperatur – niższe temperatury pojawiają się w pierwszej połowie cyklu (przed owulacją) i silny wzrost w momencie jajeczkowania, utrzymujący się przez kilka dni, a następnie niewielki wzrost temperatury w drugiej połowie cyklu (po owulacji).

Reklama

Cykl bezowulacyjny a okres

Zależność pomiędzy cyklem bezowulacyjnym a okresem jest dość istotna i stanowi wskazówkę dla kobiety problemem owulacji. Cykle tego typu są z reguły krótsze lub zdecydowanie dłuższe. Brak owulacji może doprowadzić do przesunięcia okresu.

Przy nieprawidłowościach często pojawia się śródmiesiączkowe plamienie w cyklu bezowulacyjnym. Obfitość miesiączek jest w takich przypadkach bardzo różna – od skąpych i krótkich krwawień po silne i obfite. U niektórych kobiet może także pojawiać się brak miesiączki przy cyklu bezowulacyjnym.

Czy cykl owulacyjny kończy się miesiączką? W przypadku bezowulacyjnego cyklu nie zachodzi owulacja, ale sama miesiączka występuje normalnie. W niektórych przypadka może jednak dojść do ustania menstruacji, dlatego tak ważna jest indywidualna obserwacja swojego organizmu przez kobietę.

Reklama

Cykle owulacyjne po 35. roku życia

Cykle bezowulacyjne są częstą przypadłością kobiet w wieku rozrodczym.

Po 35. roku życia cykle bezowulacyjne pojawiają się coraz częściej. Organizm kobiety zmienia się z upływem czasu, gospodarka hormonalna zostaje zaburzona. W zależności od indywidualnych predyspozycji u niektórych pań pojawiają się problemy z płodnością.

Po 40. cykle bezowulacyjne u wielu kobiet stają się coraz bardziej regularne i znacznie utrudniają zajście w ciążę. W tym okresie kobiety zauważają już nieprawidłowości i poszukują pomocy medycznej. Rozpoczyna się okres okołomenopauzalny i powoli wygasa czynność hormonalna jajników. Po 40. roku życia cykle bezowulacyjne pojawiają się najczęściej. 

Z wiekiem obniża się płodność i zanikają różnice pomiędzy cyklami bezowulacyjnymi a menopauzą, która rozpoczyna się po zakończeniu ostatniej miesiączki.

Reklama

Cykl bezowulacyjny a jednak ciąża

Cykle bezowulacyjne a zajście w ciążę, czy to możliwe? Problemy z owulacją to jedna z głównych przyczyn problemów płodności kobiet. W przypadku pojawienia się 1-2 cykli bezobjawowych w ciągu roku nie ma powodów do obaw.

Problem pojawia się, gdy takich cykli jest zdecydowanie więcej. Jedyną sytuacją, w której ich występowanie jest całkowicie naturalne to czas po porodzie. Jednak i tu z biegiem czasu powraca jajeczkowanie.

Czy jest możliwe połączenie – cykle bezowulacyjne a ciąża? Brak owulacji w połowie cyklu uniemożliwia zajście w ciążę. Tego typu nieprawidłowości powinny stanowić podstawę diagnostyki w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia. Odpowiednio dobrane leki potrafią przywrócić owulację i stworzyć szansę na ciążę.

Brak owulacji a ciąża to nie do końca niemożliwe. Świadomość problemu to początek jego rozwiązania. Medycyna potrafi przywrócić płodność w tym problemie. Należy także pamiętać, iż mogą wystąpić błędy w odczytywaniu jajeczkowania.

Reklama

Leczenie cykli bezowulacyjnych

Jak leczyć cykle bezowulacyjne? Podstawą leczenia jest zdiagnozowanie problemu. Metoda medycznej walki z brakiem owulacji zależy od przyczyny nieprawidłowości. W przypadku przyczyn o podłożu chorobowym (np. torbiele czy włókniaki) lekarz jako pierwsze podejmuje leczenie tej konkretnej jednostki chorobowej.

Przy doborze formy terapii uwzględniany jest stan fizyczny całego organizmu, wiek pacjentki oraz choroby współistniejące.

Leczenie cykli bezowulacyjnych w przypadku stwierdzenia zmian organicznych w obrębie narządów rodnych wymaga zabiegu operacyjnego w postaci laparoskopii i wycięcia patologicznych zmian.

Skuteczną formą leczenia cyklu bezowulacyjnego jest farmakoterapia w formie środków doustnych lub zastrzyków. Pierwszym etapem są badania, które mają na celu określenie poziomu hormonów. Regulacja gospodarki hormonalnej pozytywnie wpływa na regularność cykli miesiączkowych.

Pozytywne rezultaty przynosi stosowanie leków, których skład opiera się cytrynianie klomifenu, pobudzającego produkcję komórek jajowych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Jean M. Twenge „Jak skutecznie zajść w ciążę”, Białystok 2019, ISBN 978-83-8168-014-1
 • A. Iwińska „Dynamika zmian szybkości i mocy u kobiet w przebiegu cyklu menstruacyjnego”, Zeszyty Naukowe. Prace Instytutu Kultury Fizycznej, Uniwersytet Szczeciński 2004
 • Z.. Szymański „Płodność i planowanie rodziny”, Wydawnictwo Pomorskiej Akademii Medycznej, Szczecin 2004
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Miesiączka
Jak wyglądają skrzepy podczas okresu. Czy powinny niepokoić?
Kobieta cierpiąca na skrzepy w czasie miesiączkowania
Obfite miesiączki - u dziewczynek, po porodzie i po 40. Co pomaga?
Kobieta z miesiączką
Plamienie owulacyjne - jak wygląda i ile trwa krwawienie?
Kobieta w trakcie cyklu owulacyjnego
Podobne artykuły
Tampon na miesiączkę
Jak włożyć tampon, żeby nie bolało? Z aplikatorem i bez
Moment zapłodnienia komórki jajowej
Kiedy i jak objawia się pęknięcie pęcherzyka Graafa?
Pigułki na opóźnienie miesiączki
Czy antybiotyk może opóźnić okres? Antybiotyk a okres
Kobietę boli brzuch
Ból jajnika po okresie - przyczyny. Ile trwa i czy może oznaczać ciążę?
Kalendarz miesiączki
Ile krwi traci kobieta podczas miesiączki?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!