Suplementacja na siłowni - przeczytaj, zanim zaczniesz👈
Suplementacja na siłowni - przeczytaj, zanim zaczniesz👈
Suplementacja na siłowni - przeczytaj, zanim zaczniesz👈

Czy wapno działa na uczulenie i wysypkę?

Wapno zwyczajowo stosuje się w zwalczaniu alergicznych zmian skórnych. Utarte zwyczaje nie mają zbyt wiele wspólnego ze skutecznością leczenia objawów alergii. Dlaczego? Czy warto stosować dostępne w aptekach preparaty wapna dla dzieci na wysypkę i alergię? Jaka jest zalecana dawka wapna dla dzieci a jaka dla dorosłych? O jakiej porze dnia przyjmować wapno?
Młoda kobieta wyciera nos z powodu alergii. Wapno nie poogło.
źródło: 123RF
W skrócie
  • Pacjenci wierzą, że tak zwane wapno jest skutecznym sposobem leczenia alergii. Czy faktycznie calcium działa na uczulenie? A jeśli nie, to czy istnieje alternatywa terapii objawów alergii?
  • Pomimo niepotwierdzonej skuteczności wapna w alergii, wapń jest niezbędny dla naszego organizmu. Jest składnikiem budulcowym i bierze udział w wielu procesach fizjologicznych. Dowiedz się, na co pomaga.
  • Jeśli chcemy, możemy dołączyć wapno w celu łagodzenia objawów uczulenia, jednak w tym celu wybierajmy preparaty z kwercetyną, a najlepiej także z witaminą D i ekstraktem z liści pachnotki zwyczajnej. Dlaczego?
Spis treści

Reklama

Dlaczego wapno jest stosowane w leczeniu alergii?

Wielu pacjentów wierzy, że tak zwane wapno jest sposobem leczenia alergii i wysypki skórnej. Wapno zwyczajowo stosuje się w zwalczaniu alergicznych zmian skórnych (wysypce, rumieniu, pokrzywce, bąblach), swędzeniu skóry, zapaleniu spojówek, katarze alergicznym.

Często również po ukąszeniach owadów zaleca się stosowanie wapna na alergię. Wynika to z faktu, że wapń zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych i z tego powodu uważa się, że działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.

Według niektórych badań naukowych stare przyzwyczajenia nie mają jednak zbyt wiele wspólnego ze skutecznością leczenia objawów alergii.

Na rynku dostępne są skuteczniejsze sposoby leczenia niż wapno na uczulenie. Są to leki przeciwhistaminowe.

Reklama

Czy wapno i wapń to jest to samo?

Wapń jest zwyczajowo zwany wapnem i można uznać, że w odbiorze społecznym jest to to samo. Potocznie stosowana przez pacjentów nazwa „wapno” oznacza tak naprawdę preparaty soli wapnia w różnych formach - najczęściej w tabletkach musujących, ale też w tabletkach do połykania. Nie ma więc różnicy czy na uczulenie wybierzemy wapń, wapno albo calcium.

Przez wiele lat wapno przeciwalergiczne powszechnie zalecano i stosowano jako środek wspomagający zmniejszenie objawów alergii.

Reklama

Czy wapno jest skuteczne na alergie - fakt czy mit?

Od wielu lat poleca się picie wapna na alergię, bo wapń może działać przeciwobrzękowo na ściany naczyń krwionośnych i zmniejszać z nich wysięk. Badania przeprowadzone przez Matysiak i współpracowników w 2017 roku pokazały, że doustne podawanie węglanu wapnia w dawce 1000 mg (zawierającego 400 mg czystego wapnia) 3 razy dziennie przez 3 dni czterdziestu osobom uczulonym na pyłki, cierpiącym na alergiczne zapalenie spojówek i/lub astmę, nie zmniejsza objawów alergii, w tym swędzenia i wielkości bąbli.

Użyta w badaniu sól wapnia jest często stosowana w preparatach opisanych jako wapno przeciw alergii, co sugeruje, że wapno na alergię to mit, bo nie zmniejsza objawów uczulenia.

Również w innym badaniu zaobserwowano, że preparaty z wapniem były dobrze tolerowane przez pacjentów, ale nie łagodziły uczucia świądu, intensywności wysypki, nie zmniejszały intensywności i częstości kichania, a także ilości wydzieliny w trakcie alergicznego nieżytu nosa.

Co ciekawe, u niektórych pacjentów cierpiących na alergię stosowanie preparatów wapnia powinno być przeciwwskazane, bo zmniejsza wchłanianie mocniejszych leków przeciwalergicznych, np. kortykosteroidów (takich jak prednizon) stosowanych w kontaktowym i atopowym zapaleniu skóry, alergicznym nieżycie nosa, reakcjach nadwrażliwości na leki, a nawet astmie. Ponadto, wapń bardzo słabo wchłania się do komórek, co może przyczyniać się do jego małej skuteczności w hamowaniu uwalniania histaminy.

Skoro wapno nie działa na alergię, to warto zastosować alternatywę w postaci leków antyhistaminowych. Leki przeciwhistaminowe, takie jak cetyryzyny dichlorowodorek, feksofenadyny chlorowodorek i bilastyna, wywierają silne działanie hamujące uwalnianie histaminy, która jest mediatorem tkankowym.

Uwolniona w skórze histamina (np. na skutek ukłucia owada lub kontaktu z włoskami pokrzywy) wywołuje świąd i pieczenie skóry, bolesne zaczerwienienie i rumień w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych, prowadzi do pojawienia się obrzęku i swędzących pęcherzy na skutek zwiększonej przepuszczalności włośniczek. Uwolnienie histaminy może spowodować wstrząs anafilaktyczny.

Leki przeciwhistaminowe mają udowodnioną skuteczność w:

  • alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (katar, zatkany nos, kichanie, świąd),
  • alergicznym zapaleniu spojówek,
  • swędzących wysypkach skórnych (bąble, pokrzywka).

Dichlorowodorek cetyryzyny w postaci tabletek OTC można stosować już od 6 roku życia w dawce 5 mg (pół tabletki) 2 razy dziennie. Feksofenadyny chlorowodorek i bilastyna w postaci tabletek bez recepty są rekomendowane od 12 roku życia w ilości 1 tabletki na dobę. Zastosowanie doustnych leków przeciwhistaminowych ma uzasadnienie, gdyż alergia jest chorobą ogólnoustrojową.

Reklama

Wapno do picia - na co jeszcze pomaga?

Pomimo dyskusyjnej skuteczności wapna w alergii, wapń jest niezbędny dla naszego organizmu. Ten makroelement jest składnikiem budulcowym. Odgrywa ważną rolę w wielu procesach fizjologicznych (utrzymaniu prawidłowego krzepnięcia krwi, kurczliwości mięśni, przewodnictwa nerwowego).

Stosowanie wapna do picia pomaga w:

  • stanach zwiększonego zapotrzebowania na wapń (w okresie intensywnego wzrostu dzieci i młodzieży, w ciąży i podczas laktacji),
  • krzywicy,
  • próchnicy zębów,
  • zaburzeniach wchłaniania wapnia z kanalików nerkowych,
  • sytuacji, gdy ilość wapnia dostarczanego z pożywieniem jest niewielka,
  • zapobieganiu wzmożonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej,
  • kompleksowym leczeniu osteoporozy (uzupełniająco),
  • osteomalacji,
  • stanach po długotrwałym unieruchomieniu i w okresie rekonwalescencji po złamaniach kości,
  • wspomagająco w przeziębieniu i spadku odporności,
  • alergii,
  • w stanach zapalnych i wysiękowych.

Wapń jest składnikiem niektórych leków zobojętniających kwas solny w żołądku, przez co zmniejsza ryzyko powstawania wrzodów trawiennych.

Reklama

Wapno dla dzieci na wysypkę i na alergię

W aptekach istnieją produkty z wapnem na alergię dla dzieci, głównie w postaci syropów, których zaletą jest to, że łatwo można odmierzyć odpowiednią dawkę.

 W przypadku wysypki można zastosować wapno dla dzieci w formie syropu pozbawionego substancji smakowych i sztucznych barwników. Substancjami czynnymi tego leku są: glukonolaktobionian wapnia i laktobionian wapnia. Może być on polecany dla niemowląt na wysypkę. Poniżej 6 roku życia lek powinien być stosowany w dawce 5 ml 2-3 razy na dobę, a między 6 a 12 rokiem życia w dawce 10 ml 2-3 razy na dobę.

Na rynku istnieją również syropy z wapnem o smaku bananowym, truskawkowym i pomarańczowym. Wapno bananowe zaleca się stosować od 1 roku życia w dawce 5 ml 2-3 razy na dobę, a od 6 roku życia w dawce 10 ml 2-3 razy na dobę. Syropy o smaku truskawkowym i pomarańczowym są przeznaczone dla dzieci od drugiego roku życia.

Dziecku w wieku powyżej 3 lat można podać wapno musujące przeznaczone dla dorosłych, oczywiście w odpowiednio zredukowanej dawce (np. do pół tabletki na dobę). Za każdym razem należy przeczytać ulotkę takiego preparatu, bo niektóre przeznaczone są dopiero od 12 roku życia.

Tabletki musujące mają dodatkowe substancje smakowe, które mogą ułatwić przyjęcie go przez dziecko. Wapno na alergię w postaci tabletek musujących łatwo podzielić i uzyskać właściwą dawkę dla dzieci.

Dostępny jest także lek na uczulenie bez recepty, zawierający jony wapnia i cetyryzynę. Stosuje się go od drugiego roku życia.

Reklama

Jakie wapno na alergię wybrać i jak podawać?

Większość preparatów z wapnem na alergię występuje w formie tabletek musujących, które zapewniają szybkie i łatwe przyjęcie preparatu. Wapno musujące ma dodatki smakowe, które mogą ułatwić przyjęcie preparatu.

Często wapno na alergię łączy się z kwercetyną. Jest to związek polifenolowy, występujący m.in. w cebuli, ciemnych winogronach i nasionach czarnuszki. Kwercetyna zmniejsza wytwarzanie histaminy i z tego powodu może przynosić ulgę osobom cierpiącym na różne objawy alergii, w tym katar sienny.

Na rynku jest dostępne wapno na alergię w tabletkach musujących, które można uznać za mocne i przeznaczone dla dorosłych. Oprócz wapnia preparat ten zawiera kwercetynę, witaminę D  i ekstrakt z liści pachnotki zwyczajnej (które również wywierają działanie przeciwalergiczne). Poza tym witamina D ułatwia wchłanianie wapnia z jelit do krwi.

Co ciekawe, im więcej wapnia przyjmujemy na raz, tym mniej się go wchłania. Jest najlepiej przyswajalny w dawce 500 mg lub mniejszej. Wapno na uczulenie najlepiej przyjmować 2 razy dziennie w dawce do 500 mg. Dawkowanie 3-4 razy dziennie może doprowadzić do hiperkalcemii. Wapno dla alergików w tabletkach musujących lub do połykania zazwyczaj zawiera węglan wapnia, który lepiej się wchłania w trakcie posiłków.

Wapna lepiej nie pić na noc. Wapń przyjmowany wieczorem może zmniejszać działanie magnezu, który ma działanie rozluźniające. Rywalizuje z magnezem na etapie absorpcji w jelicie, dlatego nie powinno się ich przyjmować razem. Ponadto czasami stosuje się wapń na alergię razem z witaminą d, która ułatwia jego wchłanianie, a nie powinna być przyjmowana wieczorem, bo zmniejsza produkcję melatoniny - hormonu snu.

Podczas karmienia piersią zalecane jest wapno na uczulenie przeznaczone również dla niemowląt w postaci syropu, a także w formie tabletek do połykania zawierających glukonian wapnia, które mogą być dawkowane niezależnie od posiłku (syrop: 15 ml 2-3 razy dziennie, a tabletki: 1-2 4x dziennie). W tym szczególnym okresie leki te powinny być stosowane pod kontrolą lekarza.

Lek calcium pantothenicum nie jest polecany na alergię. Jest wskazany w celu uzupełnienia niedoborów kwasu pantotenowego w organizmie, który wpływa na regenerację skóry, wzrost włosów i paznokci oraz wywiera niewielkie działanie przeciwzapalne.

Po jakim czasie wapno działa na alergię? Kilka godzin po przyjęciu preparatu z wapniem objawy są łagodniejsze, co prawdopodobnie wynika z faktu, że większość objawów uczulenia mija samoistnie po kontakcie z alergenem. Wysypka, świąd, zaczerwienienie i nieżyt nosa słabną wraz z upływającym czasem, niezależnie od przyjęcia preparatu zawierającego wapń.

Niestety, wapno nie jest cudownym środkiem na uczulenia. Nawet jeśli działanie wapnia w alergii okaże się słabe, to kilkudniowa suplementacja unormuje stężenie tego makroskładnika w organizmie, potrzebnego do pełnienia licznych funkcji fizjologicznych. W leczeniu alergii obecnie rekomenduje się jednak stosowanie leków antyhistaminowych. Jeśli bardzo chcemy kupić calcium w formie tabletek musujących na uczulenie, to wybierajmy preparaty z kwercetyną. Mogą one w minimalnym stopniu pomóc w zmniejszeniu swędzenia skóry.

W aptekach cena wapna na alergię waha się od 4 do 15 zł.

Czytaj również

Bibliografia

  • Matysiak K, Matuszewski M, Feleszko W. 2017. Calcium preparations do not inhibit allergic reactions: a randomized controlled trial. Pol. Arch. Intern. Med. 127:582-588.
  • Shaik YB, Castellani ML, Perrella A, Conti F, Salini V, Tete S, Madhappan B, Vecchiet J, De Lutiis MA, Caraffa A, Cerulli G. 2006. Role of quercetin (a natural herbal compound) in allergy and inflammation. J. Biol. Regul. Homeost. Agents. 20:47-52.
  • Jafarinia M, Sadat Hosseini M, Kasiri N, Fazel N, Fathi F, Ganjalikhani Hakemi M, Eskandari N. 2020. Quercetin with the potential effect on allergic diseases. Allergy Asthma Clin. Immunol. 16:36.
  • Mlcek J, Jurikova T, Skrovankova S, Sochor J. 2016. Quercetin and its anti-allergic immune response. Molecules. 21:623.
  • Marogna M, Ciprandi G. 2023. A multicomponent nutraceutical (Perilla frutescens, quercetin, and vitamin D3) as add-on therapy in patients with grass pollen-induced mild persistent asthma and rhinitis. J. Biol. Res. Bollettino Della Società Italiana Di Biologia Sperimentale, 96(1). https://doi.org/10.4081/jbr.2023.11146.
  • Bachert C, Drechsler S, Hauser U, Imhoff W, Welzel D. 1993. Influence of oral calcium medication on nasal resistance in the nasal allergen provocation test. J. Allerg. Clin. Immunol. 91:599-604.
  • Kuna P, Jurkiewicz D, Czarnecka-Operacz M, Pawliczak R, Woroń J, Moniuszko M, Emeryk A. 2016. Miejsce i kryteria wyboru leków przeciwhistaminowych w leczeniu alergii. Stanowisko ekspertów. Adv. Dermatol. Allergol. 33:397-410.
Sylwia Borowska
Artykuł napisany przez
Sylwia Borowska
Od 4 roku studiów byłam członkiem Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Podczas studiów doktoranckich interesowałam się obecnością szkodliwych substancji w produktach kosmetycznych, a także możliwością ochrony przed działaniem substancji toksycznych, na które jesteśmy codziennie narażeni. Stale pogłębiam swoją wiedzę, uczestnicząc w kursach i szkoleniach dla farmaceutów.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Alergologia
Kaszel alergiczny - mokry i duszący. Jak się objawia i czym grozi nieleczony?
Kobieta dostała ataku kaszlu alergicznego z powodu bukietu kwiatów, który trzyma w ręce
Koty dla alergików - jakie rasy kotów będą najlepsze?
Kot sfinks
Alergia - przyczyny, diagnostyka i leczenie. Jakie są jej rodzaje?
Kobieta w letniej czerwonej sukience i kapeluszu w otoczeniu zielonego drzewa z białymi kwiatami wydmuchuje nos w chusteczkę
Podobne artykuły
Roztocza - czym są, gdzie występują i jak się ich pozbyć?
Uważaj na kurz! Może wywołać alergię, a nawet nowotwór
Wyprysk kontaktowy pod pachą
Wyprysk kontaktowy - alergiczny i niealergiczny. Jak się objawia i jak leczyć?
Pacjent podczas odczulania
Odczulanie (immunoterapia alergenowa) - na czym polega i jakie są jej skutki uboczne?
Kobietę swędzi twarz
Uczulenie na twarzy – od kosmetyków, słońca, maseczki. Jak łagodzić objawy?

Reklama


Czy suplementacja jest potrzebna seniorom?
Dowiedz się!