Dla Ciebie, na zdrowie!

Uważaj na kurz! Może wywołać alergię, a nawet nowotwór

Nie lubimy go i niemal codziennie staramy się, by zniknął z naszych oczu. Denerwujemy się, gdy po kilku dniach znów pojawia się na półkach czy podłodze. Kurz – czym jest tak naprawdę i czy rzeczywiście szkodzi naszemu zdrowiu?
Spis treści

Reklama

Różne rodzaje kurzu

Kurz to nic innego jak zbieranina różnych drobnych pozostałości, które zbierają się i osadzają na podłodze, meblach oraz w zakamarkach naszych domów. Kurz tworzy naniesiony z zewnątrz piasek, pozostałości ludzkiego naskórka, zwierzęca sierść, ludzkie włosy. Tak naprawdę rodzajów kurzu jest tyle, ile jest naszych domów, bowiem jego charakter zależy od tego, kim są domownicy.

Zobacz również: Obrzęk Quinckego

Raj dla roztocza

W potocznym mniemaniu kurz jest przede wszystkim brudem, który nie tyle można, co należy regularnie sprzątać. Nieprzyjemne skojarzenia potęguje fakt, że kurz jest siedliskiem mikroskopijnych organizmów zwanych roztoczem.

Te specyficzne pajęczaki, które są naszymi codziennymi towarzyszami, działają niekorzystnie na nasze zdrowie. Ich odchody pełne są alergenów wywołujących alergię na kurz domowy oraz potęgujących już istniejącą alergię. Do objawów należą duszności, uczucie swędzenia oraz kaszel. Specjaliści nie mają zresztą wątpliwości – kurz jest po prostu szkodliwy dla zdrowia.

Zobacz wideo: Alergia jest dziedziczna

Reklama

Kurz sprzyja nowotworom?

Badania portugalskich naukowców wskazują, że kurz może gromadzić w sobie szkodliwe dla zdrowia substancje, nawet te, które wywołują rozwój nowotworów. W kurzu gromadzą się rakotwórcze substancje, przyniesione do domów i mieszkań w ubraniach, zabawkach, elementach wyposażenia. Można w nim znaleźć m.in. cynę, metale ciężkie czy środki owadobójcze.

Wszędobylski kurz

Z kurzem wbrew pozorom bardzo trudno walczyć. Nawet regularne porządki nie dają gwarancji zupełnej czystości. Brud zbiera się w trudno dostępnych miejscach, krążąc wokół i wywołując nieprzyjemne dolegliwości w postaci alergii. Dość sporo jest go zwłaszcza jesienią i zimą, gdy trwa sezon grzewczy. W wyniku emitowania ciepła ukryty w zakamarkach kurz rozprzestrzenia się po pomieszczeniach.

Zobacz: Alergia na roztocza kurzu domowego

Reklama

Regularne porządki i wietrzenie pomieszczeń

Dlatego bardzo ważne poza sprzątaniem jest wietrzenie pomieszczeń, co pozwoli na oczyszczenie powietrza z zalegających wewnątrz zanieczyszczeń. Zimą przydatne okazują się specjalne nawilżacze powietrza, dzięki którym wewnątrz mieszkania zostaje zachowana odpowiednia wilgotność.

By uniknąć zbierania się kurzu, warto zrezygnować z gromadzenia drobnych  przedmiotów, których sprzątanie jest dość żmudne i długotrwałe. Wszelkie ozdoby, naczynia czy bibeloty należy trzymać zamknięte za szybą, a książki, kwiaty, regały i półki powinno się regularnie czyścić wilgotną szmatką.

Aby ograniczyć gromadzenie się kurzu, można też zrezygnować z posiadania dywanów oraz wykładzin, w których gromadzi się mnóstwo brudu. W innym przypadku należy je czyścić specjalnymi środkami czystości.

Zobacz też: Tłuszczak - przyczyny, usuwanie, leczenie

Nie taki kurz straszny

Nie wpadajmy jednak w panikę. Zdaniem niektórych specjalistów, kontakt z kurzem w ciągu życia wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Przede wszystkim wzmacnia odporność, dzięki kontaktom z różnego rodzaju mikroorganizmami. Organizm może w ten sposób lepiej poznać swojego wroga i odpowiednio uodpornić się na działanie bakterii.

Czytaj też: Środki czystości, które szkodzą zdrowiu

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Gwiazda betlejemska – piękna i... niebezpieczna
Gwiazda betlejemska
Przeczytaj artykuł
Kąpiele lecznicze we własnej wannie
Przeczytaj artykuł
Legionella - objawy zarażenia. Jak się jej pozbyć?
Bakterie legionella
Podobne artykuły
Jak walczyć z roztoczami?
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza - odkryj ich korzyści zdrowotne!
Mycie podłogi w domu
Podłoga bez grama kurzu! Jak sprzątać szybko i ekologicznie?
Roztocza - czym są, gdzie występują i jak się ich pozbyć?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!