Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Uważaj na kurz! Może wywołać alergię, a nawet nowotwór

Nie lubimy go i niemal codziennie staramy się, by zniknął z naszych oczu. Denerwujemy się, gdy po kilku dniach znów pojawia się na półkach czy podłodze. Kurz – czym jest tak naprawdę i czy rzeczywiście szkodzi naszemu zdrowiu?
Spis treści

Reklama

Różne rodzaje kurzu

Kurz to nic innego jak zbieranina różnych drobnych pozostałości, które zbierają się i osadzają na podłodze, meblach oraz w zakamarkach naszych domów. Kurz tworzy naniesiony z zewnątrz piasek, pozostałości ludzkiego naskórka, zwierzęca sierść, ludzkie włosy. Tak naprawdę rodzajów kurzu jest tyle, ile jest naszych domów, bowiem jego charakter zależy od tego, kim są domownicy.

Zobacz również: Obrzęk Quinckego

Reklama

Raj dla roztocza

W potocznym mniemaniu kurz jest przede wszystkim brudem, który nie tyle można, co należy regularnie sprzątać. Nieprzyjemne skojarzenia potęguje fakt, że kurz jest siedliskiem mikroskopijnych organizmów zwanych roztoczem.

Te specyficzne pajęczaki, które są naszymi codziennymi towarzyszami, działają niekorzystnie na nasze zdrowie. Ich odchody pełne są alergenów wywołujących alergię na kurz domowy oraz potęgujących już istniejącą alergię. Do objawów należą duszności, uczucie swędzenia oraz kaszel. Specjaliści nie mają zresztą wątpliwości – kurz jest po prostu szkodliwy dla zdrowia.

Zobacz wideo: Alergia jest dziedziczna

Kurz sprzyja nowotworom?

Badania portugalskich naukowców wskazują, że kurz może gromadzić w sobie szkodliwe dla zdrowia substancje, nawet te, które wywołują rozwój nowotworów. W kurzu gromadzą się rakotwórcze substancje, przyniesione do domów i mieszkań w ubraniach, zabawkach, elementach wyposażenia. Można w nim znaleźć m.in. cynę, metale ciężkie czy środki owadobójcze.

Reklama

Wszędobylski kurz

Z kurzem wbrew pozorom bardzo trudno walczyć. Nawet regularne porządki nie dają gwarancji zupełnej czystości. Brud zbiera się w trudno dostępnych miejscach, krążąc wokół i wywołując nieprzyjemne dolegliwości w postaci alergii. Dość sporo jest go zwłaszcza jesienią i zimą, gdy trwa sezon grzewczy. W wyniku emitowania ciepła ukryty w zakamarkach kurz rozprzestrzenia się po pomieszczeniach.

Zobacz: Alergia na roztocza kurzu domowego

Reklama

Regularne porządki i wietrzenie pomieszczeń

Dlatego bardzo ważne poza sprzątaniem jest wietrzenie pomieszczeń, co pozwoli na oczyszczenie powietrza z zalegających wewnątrz zanieczyszczeń. Zimą przydatne okazują się specjalne nawilżacze powietrza, dzięki którym wewnątrz mieszkania zostaje zachowana odpowiednia wilgotność.

By uniknąć zbierania się kurzu, warto zrezygnować z gromadzenia drobnych  przedmiotów, których sprzątanie jest dość żmudne i długotrwałe. Wszelkie ozdoby, naczynia czy bibeloty należy trzymać zamknięte za szybą, a książki, kwiaty, regały i półki powinno się regularnie czyścić wilgotną szmatką.

Aby ograniczyć gromadzenie się kurzu, można też zrezygnować z posiadania dywanów oraz wykładzin, w których gromadzi się mnóstwo brudu. W innym przypadku należy je czyścić specjalnymi środkami czystości.

Zobacz też: Tłuszczak - przyczyny, usuwanie, leczenie

Reklama

Nie taki kurz straszny

Nie wpadajmy jednak w panikę. Zdaniem niektórych specjalistów, kontakt z kurzem w ciągu życia wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Przede wszystkim wzmacnia odporność, dzięki kontaktom z różnego rodzaju mikroorganizmami. Organizm może w ten sposób lepiej poznać swojego wroga i odpowiednio uodpornić się na działanie bakterii.

Czytaj też: Środki czystości, które szkodzą zdrowiu

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Co robić w przypadku użądlenia przez osę? Poznaj domowe sposoby na opuchliznę
Osa w czasie żądlenia
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Podobne artykuły
Pszczoła atakująca człowieka
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!